Čtyřletý a spaní - jak upravit režim?

misule55
5. bře 2019

Maminky jdu si pro radu, máme doma 4letého kluka, který byl od narození zvyklý na uspávání, do nenadávna jsme bydleli v 1pokojovém bytě, kde bylo společné spaní nutnost, od listopadu jsme se přestěhovali, má svůj pokoj, postel, přesto jsme s ním každý večer ležela. Snahy o samostatné saní jsme vzdali. Poslední dva týdny se spaní extrémn zhoršilo, usíná v 9, ráno potřebuji být v práci brzy, vstáváme v 6, někdy dřív. Je nevyspalý, protivný a také často nemocný, což podle mě pramení z špatného spánku. Moc bych si přála, aby se naučil usínat sám, ale mám obavu, že to už neusne vůbec a situace se ještě zhorší. Každý večer s ním přes dvě hoidny ležím v posteli, jsem už z toho nervozní, potřebovala byc udělat spoustu věcí a dvě hoidny ležet v posteli je příliš, navíc jsem už podrážděná, každý večer se děsím, co se zase bude dít. je to začaroaný kruh.
Nemáta někdo radu, co s ním, trvat na tom, že bude usínat sám i přes to, že se možná nevyspí vůbec?

neomenia
5. bře 2019

Ahoj. Nasi petiletou taky uspavam, resp. jsem s ni v pokoji, nez usne. Ale usne mi behem 10-15 minut. Pokud by to trvalo takhle dlouho, asi bych mu rekla, vysvetlula, ze mam jeste moc prace, ze necham otevrene dvere a ze usne sam. Par dni bude trvat, nez to zvladne, a bude jeste vic nevyspaly, ale asi bych do toho sla. 2 h je moc.... A on uzje dost velký, aby to pochopil.

simone5
5. bře 2019

A zkoušela jste s ním mluvit? Zeptat se ho, co potřebuje tomu, aby mohl usnout sám? A do doby, než se to vyřeší, nemohli byste se střídat s partnerem s tím uspáváním? Nebo nutně potřebuje jen vás?

pekuka1989
5. bře 2019

Dobry den, ja mam sice o trosku mladsiho, ale taky po obdobi uspavani bylo nutne - po drivejsim nastupu do prace a spojenymi povinnostmi a drivejsim vstavanim malyho, zacit se samostatnym usinanim...nas malej je od mala komunikativni, takze s tim o vsem hodne mluvim - prazdniny byly katastrofa ale nastupem do ms si to sedlo...vzdy jsme si povidali o tom, ze si precteme pohadku, zazpivame tri pisnicky a pak uz bude telicko odpocivat...muj maly spi ve tme, reseni ie mozna nechat malinke svetylko...nebo tichounkou relax hudbu, to zpocatku fungovalo i u nas...pak jsme si hodne povidali o tom, ze i mama si potrebuje odpocinout, ale zaroven se starat o bytecek-ze musim uklidit, vyzehlit atd ..a ze ho hned prijdu zkontrolovat...at posloucha co delam.atd...nechavame do ted otevrene dvere...doporucuju ale cas...trpelivost...hlavne tu vnitni...urco je to pro syna vice zmen najednou...mozna i nejaky novy mazlik na spani by nebyl od veci...anebo pohadkovy medved (sam rika pohadky)....p.s.mam upravenilou ranni smenu,takze vstavame v 7h, ale maly take usni a nejdrive v devet...zvlast kdyz si danv mš hodinu a kus po obidku😎🙂:-P drzte se

misule55
autor
5. bře 2019

No ja mam sice flexiilni prac. dobu, ale jezdim autem a pracuju v centru mesta, tudiz po 7 nezaparkuju a tim, ze mam plny uvazek, musim si hodiny naddelat, takze pozdejsi vstavani nam nepomuze. Plyskay odmita. Je to tvrdohlavy beran a to doslova, je pravda ze zmeny snasi velice spatne, ale nyni se nic nestalo a spani je katastrofa. Svetylko ma celou noc, tatinek se taky snazi, ale doba uspavani je stejna, naic porad fnuka, ze chce mamku. Je na me az moc zavisly. Jinak poledni spani ve skolce uplne v klidu od zacatku. Do skolky chodi uz rok a pul a chodi tam rad.
Jsem si ale jista, ze takhle to dal nejde, s partnerem uz se nevidime vubec, hadame se, ja jsem porad nastvana...miluju ho nade vse, ale mam psychicky narocnou praci a potrebovala bych klid, proste uz mit vecer pohodu. Je mi jasne, ze to nedela schvalne, je tak proste zvykly a ja jsem moc mekka 🙂 Asi zitra koupim prehravac a bude poslouchat CD s pohadkama

misule55
autor
5. bře 2019

Jinak se s nim o tom bavime, vzdycky slibi, že uz bude spat sam, ze to zvladne, prijde vecer a je to katastrofa. jenze mam pocit, ze cim vic na to upozornujeme, tim je to horsi.

berenika39
5. bře 2019

@misule55 možná vymysli nějakou změnu. nějaký rituál. něco, co ho vyvede z toho kruhu. mě to vždy pomohlo. třeba nějaká aktivita před spaním, která ho zaujme - a pak spinkat.

iivetaak
5. bře 2019

Taky jsem po přestěhování uspavala hodinu a vice.. az jsem před čtvrt rokem řekla dost - musím také něco udělat, začali jsme misto čtení pohádek pouštět CD s pohádkami a blikající barevnou lampičku.. Dcerka uplne v pohodě a usíná dřív než když jsem ji uspavala a byly jsme pak nervni obě. Chápu te - jdi do nejake změny a vydrz. Stalo se mi za celou dobu jen párkrát ze jsem se musela vrátit. Pochovala jsem, ale už nezustavam. Pevné nervy

pekuka1989
5. bře 2019

S tema beranama to mame stejne, nasemu lezou ty rohy cim dal tim vic...a cim.vic se mnohdy snazim-pracuju s detma takze v ukecavani mam praxi -presne jak rikate, nekdy je mene vice a snaha se mine ucinkem...prehavac je super...udelat z toho hura akci, aby si ho treba vybral, nebo nove cd pohadek...a dodrzet dohodu, ze se pomazlite a u pohadky bude odpocivat sam...my si s malym poprejeme brou a i kdyz rika ze nebude spat,ze pocka na me (az milostive) douklizim🙂🙂 tak mu rikam, at aspon odpociva a napr.posloucha...taky treba opakovane prijdu pohladim a odchazim...dej mu cas, ale me.se dodrzeni radoby pravidel, osvedcilo...

kittyy17
5. bře 2019

@misule55 když měl starší syn cca dva roky, jednoho večera po dvou hodinách výmluv a vylézání z postele mi ruply nervy, a zarvala jsem na něj, že jestli ještě jednou vyleze z postele, dostane na zadek. Taky že dostal, párkrát jsme si to zopakovali, a od té doby máme rituál. Vyčistit zuby, napít, vyčůrat, pomazlit, do postele, pusinku, a dobrou noc.

drakenn
6. bře 2019

A co ho nechat ležet a usínat na gauči, ať tě vidí a ty si můžeš uklízet, žehlit. Nevytuhl by takhle dříve jak za ty dvě hodiny? A pak přenést?

misule55
autor
6. bře 2019

No na gauci ho nechci ucit, navic by se 100procentne vzbudil, navic uz vazi pres 20 kg 🙂 Je to zoufale, vcera usnul v 9 a rano o pul 6, kdyz jsem vszala byl okamzite vzhuru. Jsem uz na nej zla, nikdy jsme takhle extremni problemy se spanim nemwli. A to jeste kdyz ho konecne uspim, v noci me hleda a stejne spi s nama. Vibec netusim, co se stalo a od nej se to nedozvim. Jsou to nervy. Uz jsme vyzkouseli i Sedalii, zcela bez efektu.

kittyy17
6. bře 2019

Můj starší 4,5 roku je akční. Když jsem měla snahu ho uspat, lezl po mně a dělal blbiny. Vydržel by běhat a u toho ječet až do rána, a čím je unavenejsi, tím víc běhá. Knížku jsem vzdala, místo aby ležel a poslouchal, aktivně si prohlíží obrázky, a zajímají ho nejvíc čísla stránek. Když ho donutim ležet a poslouchat, stejně se vrtí, dělá blbiny, vůbec neposlouchá, a když se zeptám o čem pohádka byla, neví. Na gauči u televize dělá blbiny, skáče, leze, válí se, že by tam usnul absolutně nehrozí.
Jediné co na něj platí, je rozkaz jít do postele, bez diskuzí. Na tenhle pytel blech musí mít člověk nervy ze železa a neustoupit.

simone5
7. bře 2019

@misule55 Já jsem spíš tím mluvením myslela, že se ho zeptáte, co by potřeboval, aby mohl spát sám. Prostě ať navrhne on řešení. Mluvit s ním o tom, proč nemohl spát, podle mě nemá cenu. Spíš bych se soustředila na hledání řešení z jeho strany.

jitkaa79
8. bře 2019

Obávám se, že z toho bude muset vyrůst ☹ mám téměř čtyřletého, taky uspavam, usíná běžně kolem 22h, výjimečně o 20min dříve. Uspavat musím též jen já. Podle mě nelze nastavit spankovy rezim mimo přirozené potřeby dítěte... Pokud je sova, neusne brzy.... Můj syn spí odpoledne pak i dvě hodiny, bez spánku ale nefunguje, nevydrží, je protivný. Teď nastupuji do práce a tuším, že to nebude snadné.... Večery pro sebe a partnera = 0, taky mi to nevyhovuje, ale nedokážu s tím nic dělat. Zkusila bych dávat syna spát o tu hodinu později, aby se zkrátilo to usínání a co nejvíce věci, co jepotreba dodělat večer nebo nachystat na další den, si udělat ještě předtím, než ho půjdete ukládat. Myslím, že není neobvyklé usínání 30-45 min, ono jim docela trvá, než se sklidni. Tak to budu dělat já, abychom mohli aspoň trochu v pohodě fungovat. Mám ještě staršího syna a toho jsem uspavala ještě začátkem 1. třídy. Držím palce a věřte, že Vam rozumím, -)

aklin
8. bře 2019

@kittyy17 mam to stejne. S tim rodzem, ze je blizenec. Na ni plati jasne a jednoduche rozkazy. Uspavam ctenim pohadky, ale vrti se u toho, dela blbiny. V tom pripade zvysim hlas, reknu ji at si lehne a posloucha, jinak zavru knizku a jdu pryc. Pomuze to. Parkrat jsem uz takhle uspavani ukoncila. Radeji me poslechne. Nastesti do 15 min je tuha.

kittyy17
8. bře 2019

@aklin ukončit čtení knížky jsem vyzkoušela jednou, třikrát jsem ho zapomenula a pak šla. Začal se strašně vztekat a brečet, že chce číst knížku a že nemám chodit pryč, a nedalo se s ním hnout. A já kategoricky odmítám ustoupit před jeho řvaním a vztekem.
Takže hodinu řval, že chce číst knížku, pak pochopil, že si to nevyrve, a začal řvát, že chce pomazlit...
U nás fakt platí jedině strčit do postele, dát pusu, a nazdar

bartche
8. bře 2019

Asi bych vyzkoušela ho dát do své postele, ať má pocit, že je s vámi. Chvilku s ním poležet, pak mu říct, aby zahřál mamince peřinku, že za ním za chvilku, až něco uděláte, přijdete. Třeba něco udělat a jít za ním, nakouknout, a říct - "zahříváš peřinku?" "Ještě uklidím hrnce a přijdu zase... " Nevím, jak máte velkou postel, jak dlouho by trvalo spaní s ním, ale jestli si potřebuje zvyknout na nové bydlení... A chápu také pohodu nutnou pro vás při odpočinku, třeba by po zvyknutí si sám pokoumal svou postýlku a "přechod" do jeho by byl snazší... Nebo až usne ho přenést do jeho postýlky...

misule55
autor
9. bře 2019

@bartche tak musim rict, ze od stredy usina sam, trva mu to, posloucha u toho pohadky, ale je to bez breku a musim rict, ze se mi hrozne ulevilo. Ted uz jen nepolevit. V noci za nama chodi, ale to uz nam nevadi 🙂 holky dwkuji za rady, CD nam hodne pomohly 🙂

kaja2016
21. bře 2019

@misule55 Ta nemocnost muze byt i reakce na zmenu. Me prijde, ze malym detem jedno pokojovy byt vyhovuje. Plus jestli dobre chapu, jeste zmena rezimu? Vstava se ted driv? A jak jsi uspavala pred stehovanim? Ja mam 3letku, lehnout si chodime vetsinou v 8 a usina vetsinou v 10, vstava v 7-8. Velmi vyjmecne v 9, ale to ma obvykle pak i teplotu, takze predpokladam reakce na virozu, zanet v tele a dobne. Prez den nespi. Chci rict, za prve, mozna proste driv jak v 9 neusne, obzvlaste jestli ma jeste poledni spanek ve skolce a za druhe, mozna ze tvoji hodinovou pozornost proste potrebuje, obzvlaste jestli te cely den nevidi.