A zase to spaní - jak na spaní ročního dítěte?

bayt
6. únor 2019

Ahoj, jak to dělat, pokud už synek úplně nepotřebuje dva spánky denně, ale stejně se jich nedokáže vzdát? Máte nějaké tipy? Pro příklad včerejší den:

- 8.00 vstáváme
- 11.00 syn nádherně sám v pohodě usíná, spí do 12.30
- 15.30 se snažím syna neúspěšně uspat, přijde mi unavený, ale nejde mu zabrat, v 16.30 se zdá, že zabral, ale jakmile ho odpojím od prsu, tak řev a je vzhůru...jsem naštvaná, vstáváme, syn celkem v pohodě, ale pořád unavený
- 20.45 syn konečně usíná na noc, v noci se probouzí 2-3x

Problém prostě je, že pokud syn spí odpoledne, nechce usnout večer a kolikrát se i pak v noci budí, když přes den nespí, večer usne a tolik se nebudí, ale zase je přes den hrozně unavený a protivný. Jediné, co mě napadlo, je budit dřív ráno.

adelka951
6. únor 2019

Mě se vždy u dětí nejvíc ulevilo, když jsem se smířila se situací, prostě jsem si s nimi šla odpoledne lehnout a oni buď usnuli a nebo ne. Je pro tebe velký problém si s ním odpoledne lehnout? Možná by mu stačila jen půlhodinka u prsa a pokud ty s tím budeš smířená a v pohodě, bude v pohodě i dítko.

kittyy17
6. únor 2019

@bayt zkus mu to první spaní posunout na později, pomaličku denně o pět minut, dej mu v jedenáct oběd a pak spát. Pokud se ti bude zdát odpoledne utahaný, nalož ho na kočárek, a běž ven, třeba do obchodu, aby si odpočinul. Pokud usne v kočárku, po půlhodině vzbuď. Večer uvidíš, kdy bude na spaní...

bayt
autor
6. únor 2019

@adelka951 já si s ním poležím ráda, o to nejde, ale pak klidně vyspává dvě hodiny a usíná klidně okolo té půlnoci, jenže to už pak opravdu všichni padáme na ústa, je to pozdě i na nás....

bayt
autor
6. únor 2019

@kittyy17 Díky za tip, vlastně v nosítku usne rychleji a když ho pak nenásilně vzbudím, tak to bývá nejlepší. Ale přemýšlela jsem, že bych ho prostě ráno budila dřív? Ale možná špatný nápad...

kittyy17
6. únor 2019

@bayt ráno ho nech spát. Odpoledne nejde o to, aby usnul, ale aby si odpočinul a vydržel do večera. Dej ho do kočárku a běžte koupit rohlík, dej mu půlku do ruky. On si u toho odpočine, možná na deset minutek i ducne, a naučí se, že jeden spánek stačí. Nejspíš si pak spaní po obědě prodlouží

bayt
autor
6. únor 2019

@kittyy17 On totiž když už odpoledne zabere, tak by ale vyspával klidně hodinku a půl. A zabere bohužel později. Kočárek nepoužíváme, on uznává pouze nošení 🙂

sell1
6. únor 2019

U nas pomohlo zrušit odpolední spánek. Do toho roka měl spanky dva. Casove jako u vás a pak nešel spát dřív než v jedenáct a v osm byl zase na nohou. Tak jsme si doma řekli, ze mu už ten odpolední spánek asi nedělá dobre, probouzel se z něho i docela protivny. Zrušili jsme ho. Par dni mu to nevyhovovalo, byl na to zvykly a knoural, ale vymysleli jsme zábavy a nakonec si prirozene posunul ten polední na později a teď chodi po obidku, nejdéle do tři hodin usne na hodku a vecer nejdéle do půl deváté. Ale každé dítě je jiné. Nam pomohlo zrušit ten odpolední a bylo po trápení 🙂

bayt
autor
6. únor 2019

@sell1 No, u nás by ti taky zabralo, jenže je potíž, že pak je prostě už navečer protivný a utahaný...ale asi to zase brzy zkusím, co to udělá

jade85
6. únor 2019

Já bych to nechala na něm, přijde mi, že nejlíp funguje to, co si dítě nastaví samo a tyhle "krize" jsou vždycky když přechází z jednoho období do druhého. Teď si podle všeho zavádí režim bez druhého denního spánku. Nějakou dobu to bude takhle blbě, že buď unavenej odpo nebo horší usínání večer, ale časem se to srovná. U nás je to teď podobný, ale pomalu si začíná srovnávat první spánek až na cca 12 a když se to podaří a spí 1.5-2 hodiny, tak pak vydrží v pohodě až do té 7-8 do večer, kdy obvykle začínáme s večerním ukládacím rituálem 🙂

bayt
autor
6. únor 2019

@jade85 super, a jak dlouho to u vás trvalo? máš pravdu, asi to tak bude....jenže půl roku jeho spaní o půlnoci, to je pro mě hrozná představa :D

kvmatonka
6. únor 2019

Syn v roce přešel na jeden spánek přes den. Prvně chodíval spát odpoledne po 11,30 hodině. Spal tak hodinu a půl. Druhý spánek míval kolem 16 hodiny. Ale kolem toho roku už nechtěl usínat, já uspávala, nakonec usnul, pak se většinou vzbudil akorát tak protivný. Takže jsem mu těsně před prvním rokem udělala jedno spaní. Začala dávat spát později - od té 12 hodiny a dále a najednou začal spát tak ty dvě hodiny i více a pak vydržel být vzhůru do večera. To chodil spát v těch 20 hod.

jade85
6. únor 2019

@bayt nedokážu úplně říct, já problémy se spánkem malýho "řeším" prostě tak, že to beru jak to přichází a moc se neupínám na ty dobrý ani špatný období. On ten přechod na jeden denní spánek u nás ještě asi úplně neskončil, občas prostě odpoledne nebo navečer vytuhne i teď a pak jde spát později, usíná třeba v 10-10:30, což mi přijde ještě ok, půlnoc by mě asi taky vyčerpávala. Ale to nejhorší se srovnalo v rámci týdnů, určitě ne měsíců 🙂

sell1
6. únor 2019

@bayt jo, to ze zacatku bude. Nas malý pak usinal brzy na noční spánek. Kolem sedmé, protože byl prave utahany, kdyz přišel o noční spánek, ale za to usnul snadno. A pak se to postupně zlepsovalo, začal si natahovat ten polední. Zlomilo se to do chvilky. Ale nektere děti jeste potrebuji ty dva spanky. Ale aspon kratší. To si vůbec doma neodpocinete :(

matkacekatelka
7. únor 2019

Kolem roka se malému posunulo dopolední spaní na 11.30-12hod. Spal třeba do 14 hod. Potom už nespal a šel spát hned po večerníčku. Byl protivný už k večeru, ale kdybych ho dala spát v 18 hod, vzbudil by se ve 20 hod a pak by tady strašil do půlnoci 😀 to radši vydržím že je chvíli protivnej. Je to určitá fáze, spaní se za pár týdnů srovná a bude spinkat jen jednou po obědě.

bayt
autor
7. únor 2019

@sell1 Ale zajímavý je, že dnes vstal v sedm. Docela vážně uvažuju, že prostě bude každý den vstávat v těch sedm. Stejně chodíme na cvičení, na plavání, a musí takto vstávat tedy min. 3x týdně tak jako tak...

vladienka
9. únor 2019

To su tie blbe prechody, jeden den tak druhy den tak, treba to pretrpiet, ono to potrva chvilku.. mne sa najviac osvedcilo ju pomaly zacat drzat dopo dlhsie hore aby sla spat po obede..

xxx3d
9. únor 2019

Ahoj, malej mi taky do 13.m. spal 2x denně, ale potom už odpoledne nechtěl zabrat a když zabral, tak nějak v takovým čas.pásmu jak jsi psala ty. Vypustila jsem to odpolední spaní a když byl moc unavenej, nebo protivnej, zahájila jsem večerní očistu okolo šestý, aby se tak nějak kolem sedmý večer ocitl v postýlce. 🙂
Momentálně je to tak, že malej (19.m.) vstává ráno v rozmezí 7-8,30, potom má polední spánek po obědě na dvě hodky, někdy o chlup míň a večerní proces začíná kolem půl sedmý, až sedmý.
Chce to prostě jinak mu uspořádat den, pomalu, postupně, jak tady už psaly holky, po pěti minutách posouvat úspěšně k cíli 🙂

bayt
autor
9. únor 2019

@xxx3d Tak dneska poprvý spal jednou denně. Byla tu návštěva, tak byl hodně zabavený a nechtělo se mu zabrat, i když bylo vidět, že je unavený. A vytuhnul až po obědě v jednu, spal dvě a půl hodiny, a počítám, že spát půjde dnes ideálně v těch osm.

On totiž musí jít spát v osm a později, v sedm je brzy, to se pak budí atd.
Jsem zvědavá, jak mu to vydrží, asi ne - přijde mi, že na spánek 1x přes den je ještě malý. Takže jsem zvědavá, kdy se to ustálí.

frankovamisa
9. únor 2019

@bayt Meli jsme to podobne do 7.mesice,odpoledne byla unavena a musela jsem ji dat spat, ale pak vecer usinala v 10 nekdy i o pulnoci takze od 8.mesice ma jeden spanek denne.Spi celou noc tak vydrzi,ale musela jsem posunout usinani dopoledne.V 8 vstavame a v 11 se ji tez chce spat,ale snazim se ji udrzet do 12 nekdy i pul1 a pak usne a spi do 2 do pul3 a vecer v 8 v pul9 usina a funguje to super, ale kazde dite ma jinou potrebu spanku

kittyy17
9. únor 2019

@bayt není na to malý, po týdnu nového režimu si zvykne.

bayt
autor
9. únor 2019

@kittyy17 prý právě nejčastěji začíná dítě spát stabilně jedenkrát přes den až v roce a půl...

vladienka
9. únor 2019

@bayt to je hlupost, vsetky decka okolo zacali v nejakych 12-14 mesiacoch

snailice
9. únor 2019

Naše dcera nebyla od malinka spáč...přes den mi spala max 2 hodiny a to buď po půl hodinách a nebo po hodinách (a jen v kočáru), v noci se pořád budila (vstávala jsem k ní tak 10-15x za noc). Teď je jí rok a čtvrt a už měsíc mi spí přes den jen jednou denně a to sní musím ležet. Vstáváme v půl šestý/šest, pak jde spát po obědě kolem těch 11:15-11:45 a spíme zhruba hodinu a půl až dvě. Pak to táhne do večera - chodí spát kolem sedmý/čtvrt na osm a v noci se budí podle nálady....třeba ve středu se probudila v půl druhý ráno a trvalo mi asi třičtvrtě hodiny než jsem jí zas uspala, pak jsem k ní vstávala ještě jednou a kolem půl pátý si jí klasicky beru k sobě do postele. Jinak na dnešek se třeba neprobudila úplně, ale asi 5x brečela ze spaní, tak jsem musela vstát a šoupnout jí vypadlý dudlík. Jinak i když vidím, že je třeba kolem tý pátý utahaná, že by nejraději spala, tak jí to protáhnu aspoň do těch třičtvrtě na sedm - to pak vím, že je do dvou minut tuhá 😀 A řekla bych, že mi líp začala spát, když k mlíku jakožto k večeri vzala na milost aspoň namazanou čtvrtku chleba (je i nejedlík, ale to je kapitola sama o sobě) - do tý doby chtěla jen max čtvrtku suchýho rohlíku, většinou ani tu nesnědla

bayt
autor
9. únor 2019

@vladienka Já právě četla, že s tím rodiče začínají dřív, než je dítě zralé, protože je většinou otravuje, jak si pak natahujou usínání večer :D Ale dnes to syn udělal opravdu sám od sebe, takže kdoví, jak to teda je :D

vladienka
9. únor 2019

@bayt hm take nieco som nikdy necitala, riadte sa malym, ved je uplne jedno co kto pise 🙂

bayt
autor
9. únor 2019

@vladienka No, já ale právě mám tendence to taky dost řešit kvůli tomu jeho pozdnímu spaní, které obtěžuje hlavně mě (ne syna). Schválně co za měsíc 🙂 Dám vědět.

vladienka
9. únor 2019

@bayt ak chodi tak pozde, evidentne potrebuje len 1 spanok.. par dni treba prekonat, zvykne si ze je hore dlhsie

rosa106
9. únor 2019

@bayt Mám 14 měsíční dceru, která neusnula dřív než v deset, což teda i na mě bylo pozdě. Pomohlo nám zrušit dopolední spánek, teď chodí spát v rozmezí od půl dvanácté do jedné (záleží, v kolik vstane ráno) a pak ty dvě hodinky spí. A to je vše. Sice je kolem pate hodiny krize, ale hrajeme si, čteme, nebo jdeme na chvíli ven, aby nám utekl čas a kolem osmé usina.

dk123
9. únor 2019

Mně spí dvakrát denně půlroční holčička a to tak maximálně dvě hodinky. V roce budu za jedno spaní ráda. Starší spavala myslím od toho cca roku taky jen jednou a ve dvou letech pak už vůbec, ani odpo...

veronikav31
10. únor 2019

Dcerka si odbourala odpolední spánek v 10m, zbyl jí jen jeden, ten si odbourala v 1r a 9m, od té doby nespí vůbec přes den(nyní jí jsou 3r a měsíc).Syn si odboural odpolední spánek teď v 11m, spí 1x1,5 hodiny dopoledne, maximálně si dá 30 minut dopoledne, 30 minut odpoledne, ale to už vyjímečně kdy. Oba chodí spát okolo 18-18.30 a spí do rána, budí se okolo půl 6-6.hod, v týdnu chodíme s dcerkou do školky, tak musíme brzo vstávat