Dítě do školy v 5,5 letech? Co si o tom myslíte?

5. dubna 2017 
Co si myslíte o nástupu dítěte do školy v 5,5letech. Brouka do hlavy mi navrtal otec mé kamarádky - dlouholetý ředitel ZŠ. Z praxe - děti se lépe začleňují, adaptují, lépe jim to jde. Jeho dcera (moje kamarádka) nastoupila v 5,5letech. Sama říká, že v tom viděla spíš výhodu. Její manžel nastoupil do školy dokonce v 5ti letech. I on je za to, že i své děti by dal do školy takto brzo. Zjistila jsem, že školský zákon to nevylučuje (jasně, museli bychom absolvovat psychologa atd). - jde mi o názor - po Vánocích o tom začnu zjišťovat víc (zajdeme do té školy, za odborníky atd. - třeba nám sami řeknou, že je to blbost/ nebo ji otestují a podpoří nás - kdo ví...). Anička se velmi dobře kdekoliv začleňuje, na besídce byla hvězdou, začíná psát, číst, ve školce se nudí... proto... Navíc ji chceme dát do soukromé školy, kde probíhá výuka spíše hrou (děti tam "rozvíjí" a negumují mozek jako v "tradiční české škole"). Máte s tím někdo zkušenosti? Začalo chodit Vaše dítě do školy takhle brzy?
23. pro 2012 ve 22:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj, já jsem nastoupila do školy, když mi bylo 6let a pár dní a musím říct, že pro mě to byla konkrétně nevýhoda (v porování se sestrou, která jako zářiová nastupovala skoro v 7letech nebo v porovnání se spolužáky). Nevím, jak to teda probíhá na soukromé škole, ale na státní škole má učitelka 30 prvňáčků a o invidvidálním přístupu si dítě i rodič může nechat jen zdát.

Já jako nejmladší ve třídě jsem byla pozadu - s učením, soustředěním ... Moje sestra se flákala až na druhý stupeň, kdy teda občas musela otevřít sešit či učebnici. Já se musela učit. Není to tím, že bych byla "blbá" - jen jsem ještě nebyla dostatečně zralá na ten systém. Na výšce jsem naopak vynikala já

Taky záleží na tom, jak je tvoje dítě sociálně zralé - jak se adaptuje. Dokáže se 5x po 45minutách soustředit? Je často nemocné? Starší dcera se narodila 27. sprna a já budu chtít u ní v budoucnosti odklad - není sociálně zralá. Jinak taky "převyšuje" své vrstevníky.
23. pro 2012 ve 22:28  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ja bych 5ti lete dite do skoly nedala. Myslim, ze ta vekova hranice ma sve duvody-viz. prispevek Baris. A btw...dame synka na "tradicni skolu" a snad mu tam mozecek nevygumuji
23. pro 2012 ve 22:31  • Odpověz  •  To se mi líbí (19)
@jankadudova : taky me zarazi nazor pisatelky : Navíc ji chceme dát do soukromé školy, kde probíhá výuka spíše hrou (děti tam "rozvíjí" a negumují mozek jako v "tradiční české škole"). většina z nas chodila do česke skoly a pravdopodobne je vygumovana pulka naroda. za me bych dite do skoly tak brzo nedala, znama sla v peti a dodnes na to obdobi s hruzou vzpomina
23. pro 2012 ve 22:35  • Odpověz  •  To se mi líbí (19)
Já jsem ráda, že se Radimek narodil až v září a né v srpnu, kdyby se narodil v srpnu, určitě bych žádala odklad. V pěti letech bych dítě do školy rozhodně nedala. Vždyť předškolní věk je nádherné období, kdy si děti můžou jen hrát a nemají žádné (školní) povinnosti, proč jim krátit tohle bezstarostné období?
23. pro 2012 ve 22:42  • Odpověz  •  To se mi líbí (14)
Ani v tradiční škole už neprobíhá výuka jako za nás. Děti pracují ve skupinách, probíhá projektová výuka, mají interaktivní tabule, atd. Rozhodně jim tam negumují mozek. Já jsem odpůrce soukromých, potažmo ještě navíc Montesorri, Waldorfských atd škol. Je to jen můj názor, můžete mít jiný. Co se týká věku, je to hodně individuální. Já bych vyhledala specialistu - psychologicko- pedagogickou poradnu. Takhle na dálku těžko říct, holčičku neznáme. Také záleží na školce, jak je dokáží zabavit, nebo zda jen ona říká, že se tam nudí (možná jen chce být odlišná, cítí se být "dospělejší", jsou to treperendy ).
Můžu se zeptat, jaký má škola program?Je to Montesorri, Waldorfský plán, Jenský plán, či mají standardní plány, formy a metody?
23. pro 2012 ve 23:00  • Odpověz  •  To se mi líbí (6)
Moje neter sla loni v 5 letech a 7 mesicich, bylot to na doporuceni psycholozky (ne jedne). Neter je hodne intelektualne i socialne vyspela, nechovala se v 5 letech uz moc detsky, skolkove. Bali jsme se, jestli zapadne fyzicky, aby nebyla nejaky maly otloukanek, ale nejmensi rozhodne neni. Myslim, ze je to hodne individualni, rozhodne bych netvrdila, ze dite v peti letech do skoly nikdy nedam, kdyz nejsem v te situaci, ze tam dite chce a odbornici to sami navrhuji.
Jinak zatim to zvlada suprove, snad ji to vydrzi.
23. pro 2012 ve 23:04  • Odpověz  •  To se mi líbí (5)
Hezký večer, osobně bych dítě v 5,5 letech do 1. třídy nedala. Samozřejmě skoro všechny maminky si myslíme že zrovna to naše dítě je nadané atd. atd. Ale proč tvé dcerce brát rok co může být ve školce se svými vrstevníky, proč to všechno chceš tak uspěchat? Pokud si opravdu myslíš že je holčička tak nadaná, tak jí potom dej ale ne v 5,5 letech do školy pro tyhle nadané děti. Nevím jak se přesně tyto školy nazývají, ale vím že známá má opravdu velmi nadaného chlapečka, a chodí do "speciální" třídy zaměřené na tyhle nadané děti. Jen můj názor - soukromá škola není vždy zárukou toho že bude o tolik lepší než státní školy, jen kvůli tomu že je soukromá a platí se.
23. pro 2012 ve 23:04  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Omlouvám se - udělala jsem si novou registraci, abych tu mohla odpovědět (monika6E) - ta soukromá škola, kterou máme vybranou - není to žádný waldorf atd. Je to základka, kde je ve třídě maximálně 10 dětí. Čas se jim tedy individuálně lépe věnovat. Výuka probíhá spíše jako praxe než že by děti seděly 45 minut. Výuka je rozšířená o dost věcí. Angličtina je tam sice taky už od 1. třídy, ale probíhá stylem, že tam naběhne rodilý amík s kytarou a s dětmi si hraje, povídá... Škola funguje 2 roky. Už za první rok fungování byla oceněna školskou komisí. Tož tak
23. pro 2012 ve 23:14  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
Každé dítě je samozřejmě originál. Zajděte s malou k psychologovi a pak uvidíš Jde také o to, jestli je sociálně vyzrálá, jestli komunikuje spíš se staršími dětmi. To, že se menší děti spíš začlení, tak tomu nevěřím. Ano, tvoje kamarádka a její manžel neměl problémy, ale za nás chodily děti do školy v 6ti letech normálně, ale dneska mají skoro všechny děcka odklad. Můj muž šel v necelých šesti letech a žádnou výhodu v tom nevidí. Spíš naopak. Snad jen to, že je nyní na srazu třídy nejmladší
Klidně malou vezmi k více psychologům, ať máš názor několika lidí
24. pro 2012 v 01:16  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Můj syn než nastoupil do první třídy, krásně četl a psal, navíc šel o rok později, je hodně drobný a ne zrovna průbojný, rok navíc ve školce mu moc pomohl a ve škole se teda vůbec nenudí, jak si někdo myslí, že když čte a píše, bude se nudit, dělají i jiné věci. Díte v 5 letech bych do školy nedávala, vůbec mě nenapadá jediný rozumný důvod. Proč tak spěchat???
24. pro 2012 v 07:48  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
@monika6e moje Tete byla stejná jako tvoje Anička a přesto že jí v září bylo šest, šla až o rok později. První třída byla děs, protože uměla číst, psát i počítat. Ale paní učitelka měla šikoných dětí víc a připravovala jim individuální program. Teď je ve čtvrté třídě, se samýma jedničkama. Je na školu dost zralá a připravená jít za rok a půl na gymnázium. A neztratí se tam!!! Nebude mít pocit, že musí svoje až o dva roky starší spolužáky v něčem dohánět.
24. pro 2012 v 08:46  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
pokud jak píšeš se ve školce nudí,tak bych neváhala,já lituju že jsem dceru nedala dle jejího přání zároveň s klukem-poslední rok školky byl utrpení,víc tam nebyla než byla,psychicky vyzrálá byla ale bylo jí právě jen těch 5,5-při nástupu do školy,a pokud bude v soukromé,kde děti podporují proč váhat,u nás tady žádná taková není
24. pro 2012 v 09:34  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Zdravím, vemu to odjinud, já šla do školy v necelých 6.letech, mamka se mnou šla nejdřív do PP poradny, kde řekli, že není problém. Ve škole jsem problémy s učením neměla,věkový rozdíl nebyl nijak subjektivně cítit, jediný, co mě štvalo, že jsem vždy všude nejmladší a ostatní si ze mě občas dělali srandu až do střední
24. pro 2012 v 09:41  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
I já přidám svůj názor. Můj syn od čtyř let plynule četl, v pěti letech uměl násobilku, takže jsem vážně uvažovala, že by šel v 5,5 letech do školy. Pak jsem si řekla, že do školy se ještě nachodí až až a nechala to plavat, takže šel v 6,5 letech a teď jsem za to ráda. Ve škole se první rok nudil stejně tak, jako ve školce, ale má tam stejně staré kamarády, paní učitelka mu začala dávat práci navíc, aby se nenudil a je v pohodě. Máme tam holčičku, co jí bylo šest až 30. srpna a do teď je znát, že měla mít odklad. Ono stejně, pokud budeš chtít dítě dát dřív do školy budeš muset jít do poradny a tam ti řeknou, zda je či není připravená na školu. Školka je pohoda, žádné starosti, ta proč to bezstarostné období dětem zkracovat?
24. pro 2012 v 10:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Já se musím vyjádřit k tomu vygumovanému mozku, taky jsem jednu chvilku zvažovala, že bych dala syna ne do státní školy, ale kamarádka učitelka mi to hodně rychle rozmluvila - co se týká prvního stupně, není problém, ale málokterá soukromá škola má akreditaci i na druhý stupeň a naprostá většina dětí pak stejně přechází na státní školy a prochází pořádným šokem a mají problém se začleněním a přejitím na jiný - klasický způsob učení. Tvrdí dokonce, že ikdyž je to v první třídě pro děti příjemné, za ten šok v páté to ani náhodou nestojí.
A co se týká otázky - ne, nedala bych syna na 5,5 letech do školy, ikdyž si myslím, že je šikovný, zajímají ho písmenka a číslice, ale mám dojem, že hranice 6ti let není jen tak nastřelená.
24. pro 2012 v 10:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
Starší syn je listopadový a i když uměl psát a číst, že by to ve škole zvládl, tak jsme ho tam nedali. Nám přišlo, že bychom ho ošidili o rok bezstarostnýho dětství. To by pak mohli všichni jít zrovna v 5 letech.
24. pro 2012 v 10:38  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Docela mě nadzvedla formulace o gumování mozků v tradiční škole...Proto reaguji. Zajímalo by mě, v jaké škola jste se byla podívat, že všechny házíte do jednoho pytle! Já jsem učitelkou v první třídě a rozhodně se u nás na škole nepracuje systémem vymývání mozků, ale individuálního přístupu k dětem, skupinových a individuálních prací a projekty. Děti nikdy nesedí v lavici 45 minut a frontální výuka je u nás cizí slovo. Proto prosím laskavě zvažujte formulace. Státní škola se nerovná vymývání mozků! A jinak k Vaší otázce. Mám ve třídě 5tileté děti, které jsou nadané a testy v PPP byly v naprostém pořádku, proto jim byla školní docházka doporučena a není s tím problém. Záleží to jen na Vašem rozhodnutí a jestli si myslíte, že dcera je schopna nastoupit do školy, nevidím v tom problém.
24. pro 2012 v 10:51  • Odpověz  •  To se mi líbí (16)
Pokud by bylo dítě mimořádně nadané, o této možnosti bych po zvážení všech ostatních proměnných uvažovala (emoční, sociální, psychická zralost, fyzické dispozice, senzomotorické dovednosti, schopnost soustředit se, řečové dovednosti atd. - nejedná se pouze o to, jeslti dítě umí číst, psát a zajímá ho počítání), dobré je podle mě také přihlédnout k tomu, kde má dítě víc kamarádů... Naší malé jsou 4 a kousek a učitelka ve školce se mě několikrát teď ptala, jestli uvažujeme, že ji dáme dřív (je říjnová). Chvilku jsem nad tím přemýšlela (je opravdu šikovná, zralejší než většina vrstevníků - věřím, že jako speciální pedagog to dovedu trochu objektivně posoudit, i když vlastní dítě se "diagnostikuje" vždycky velmi těžce a ta osobní vazba se hodně promítá). Nakonec jsem tuto možnost spíš zavrhla; i když se hodně kamarádí se staršími dětmi, tak vidím, že ti ji mezi sebe berou podle nálady, protože je přece "malá" (bohužel toto skupinkování dětí je u nás ve školce hodně způsobeno přístupem učitelek). Ve skupině vrstevníků (tzn. dětí, se kterými by jednou měla jít do školy vzhledem k datu narození) je tahoun, ale mám pocit, že i pro ni je lepší být mezi "lepšími a šikovnějšími" (co se dovedností a zralosti týká), než být v průměru mezi dětmi o rok staršími...
Další "problém" můžou být děti s odkladem, které jsou třeba po psychické a sociální stránce mnohem vyzrálejší a potom se ve škole mohou potkat dříve nastupující 5 leté a "odkladové" 7-8 leté dítě, což už je rozdíl obrovský a může (ale samozřejmě nemusí) vyústit v řadu problémů ve vztazích mezi spolužáky... Pokud o tom uvažujete, určitě si zajděte do školy, kam byste chtěla malou dát, zeptejte se na jejich názor a zkušenosti (také podle mě záleží hodně na tom, jak si sednete s budoucí paní učitelkou atd.) a pořádně všechno zvažte...
Co se týká problematiky soukromá x státní škola, myslím, že spíše záleží na přístupu konkrétního učitele, zaměření školy, schopnostech ředitele (jehož přístup k učitelům dost ovlivňuje jejich nadšení a ochotu dělat něco navíc - nemyslím teď vůbec finanční stránku, ale pokud si ředitel všimne, zajímá se, snaží se navozovat dobrou atmosféru na škole, vztahy s rodiči atp., dost to ovlivní celkové klima školy).
Ať už se rozhodnete jakkoliv, přeji, ať svého rozhodnutí nelitujete a malá je spokojená.
24. pro 2012 v 11:10  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
Já šla do školy v čerstvých šesti a jsem za to strašně ráda. Nikdy jsem neměla problémy s integrací, s učením už vůbec. Aspoň jsem měla možnost vklouznout do praktického života dřív. Pokud je na to dítě vyzrálé, tak proč ne. Ale rozhodně bych to nejdřív konzultovala s odborníky.
24. pro 2012 v 11:18  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
Když budeš chtít, můžeme o tom pokecat v IP. Mám VŠ pajdák, takže do toho můžu zase vnést trošku jiný pohled.
24. pro 2012 ve 13:04  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
tak určitě je to dítko od dítka,jiné,někdo na to není připravený ani v 8 letech,netěší se nebo je jakoliv "pozadu".Třeba moje máti kdyby tenkrát mohla jít dřív chodí snad už od 4 let,prostě po tom prahla..
Já tedy zastávám spíše názor že si dítě má užít dětstvý ,naše školstvý je ještě ke všemu blbě nastavený a já tento způsob výuky a výhovy moc neberu,spíš mi příjde že to nakonec děti odrazuje,kdepak škola hrou,bohužel,i když snad je to lepší než to bylo za nás
Asi se spíše rozhodnou na základě svého dítka,ty ji znáš nejlíp,já osobně bych takto brzy nedala do školy,ale kdo ví,třeba mně některé mé dítko překvapí
24. pro 2012 ve 13:54  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Nemyslím si,že je vhodné dát dítě do školy už tak brzy.Mohlo by se stát,že mu dají starší spolužáci najevo věkový rozdíl Má dcera uměla číst už v 5 letech,počítat také,ale nemůžu říct,že by se ve školce nudila.je tam přeci zajištěný takový program,který pro takto staré dítě je zajímavý a zábavný.Do školy nepospíchat!Nic jí neuteče,povinností spojených se školou si užije až až Nech ji dozrát a hrát.Na učení ještě nedozrála,věř mi.Samozřejmě ti nic nevnucuji,jen říkám svůj názor.Hodně štěstí,ať už v MŠ nebo ZŠ
24. pro 2012 ve 14:20  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
já bych jí tam dala, jestli je přemýšlivá a soustředěná tak proč né, podle mně nemůže těch pár měsíců hrát tak velikananánskou roli. Kdyby jí bylo v srpnu šest tak by se nad tím ani mnozí nezamýšleli. Moje dcera je 3.9. a to už i ona bude muset jít na psychologické tesy, protože jí nebude 1.9. šest let.
25. pro 2012 v 19:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já šla do školy v 5 letech (v říjnu mi hned bylo 6) a nesla jsem to dost těžce, utíkala jsem ze třídy za rodiči, brečela jsem, bolela mě hlava, nenáviděla jsem to. Když už mě naši chtěli ze školi stáhnout, zvykla jsem si takže mě tam nechali. Ale pamatuju si to do teď a nevzpomínám na to ráda. Nehledě na to, že jsem byla pořád nejmladší takže se mi děti smály, že např. všem už bylo 18 některým i 19 a mě bylo 17
25. pro 2012 v 19:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Ja bych ji nedala, neni kam spechat
Jinak se soukromou skolou souhlasim, preci jen 10 deti a 30 je rozdil Ale musi byt dobre vybrana
Obecne se rika, ze "nadanejsi" byvali deti podzimni a bylo to z toho duvodu, ze prave sli do skoly o rok pozdeji, samozrejme existovaly vyjimky
Dalsi vec je, ze se musi nahlizet i do budoucnosti, ja sla v 7-dmi a ti o rok mladsi byli pozdeji socialne trochu znevyhodneny, na ruznych skolach v prirode atd se jim styskalo po mame, brzo navazovali partnerske vztahy, na ktere nebyli pripraveni..... I to uceni pak slo hur, drive si museli vybirat budouci povolani atd atd
Urcite bych pockala
25. pro 2012 v 19:46  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
Já bych osobně nedala..Sama si myslím,že jsme syna měli nechat ještě rok doma..Jednak máme tedy asi školu,co "vymývá mozek" i když je jich ve třídě jen 22 a hlavně si myslím,že jsme mu zkrátili dětství... Vidím to na něm..přijal povinnosti vcelku dobře,ale škola je docela náročná..a to nám ji doporučila pro něj spec.pedag...Je to klasická státní škola se zaměřením na sport...
25. pro 2012 ve 20:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
to si musíte rozhodnout sama ale v jiných státech je (např. Británie) je povinné, že děti nastupují do školy v 5ti letech, na druhou stranu je tam úroveň nižší a i když jsem tam žila, vždy jsem tvrdila, že dítě půjde do první třídy do školy v Česku
25. pro 2012 ve 20:42  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Sama ještě nemám děti školního věku, ale vím do kamarádek, že je v 1. třídě čím dál více 7-letých dětiček. Rodiče školu rádi odkládají, je to v této době trošku moderní. (má se to snad časem zakázat - možná jsou to jen třesky plesky) A když má pak nastoupit normálně 6-leté dítě, bývá v nevýhodě. Natož 5-leté....Ale pokud je dcerka šikovná a psychicky odolná, proč ne
25. pro 2012 ve 20:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ja si myslim ze to neni spatny napad. Pokud je vase dcera sikovna a ucenliva bude ji to jen k dobru... My zijeme v UK a skolsky system je tu uplne jiny. Skolka je od 3 let (tak jako u nas) pak od 4let je uz skola tkzv. Preschool, jen to skola hrou,ale dite je uz vedene ke splnovani urcitych ukolu,uci se psat,pocitat... Od 5 let uz je to skola kde jeste hraje ale uz minavasou vice prisnejsi... Libi se mi tenhle system ze je se dite pomalu pripravuje na skolu, vse jde postupne... Neni tam velky skok.Jsem videla na sestrence jak to tezsela kdyz sla ze skolky plne her a vyletu do 1.tridy....moc se ji nechtelo. Obdivuji pani ucitelky jak musi vsechny deti motivovat,aby se deti soustredily...atd
25. pro 2012 ve 21:33  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, myslím si, že to není o žádné nadanosti...v Anglii, Bruselu a dalších Evropských zemích chodí děti do školy ve 4 letech. Je to takový nultý ročník před školou jako takovou. Vůbec nejsem proti...naopak...ale zároveň je to na každém...já určitě své dítě jako učitelka vzdělávat chci a dělám to. A s radostí to budu dělat dál. A už vůbec se nezaleknu dát dcerku do školy o rok dříve. Hodně záleží na přístupu rodičů. Ať už dáte dítě do školy v 5 či 6 letech, je to hlavně na Vás, jaké bude plus samozřejmě na pedagogovi. Spolupráce pedagogů a rodičů je nezbytná. Pak na tom věku až zas tak nezáleží...toť můj názor..a co se týče soustředění - pokud dítě člověk nenechává celé dny u tv či digi zařízeních a pokud není dítě adhd apod. tak se soustředěním nebude problém - jde hlavně o to, jak umí pedagog pracovat s motivací. U dětí je 99% vše o motivaci...to 1% ponechávám jako rezervu..samozřejmě se najdou výjímky hlavně ať jsou ty naše ratolesti šťastné a spokojené, o to jde myslím každé mamince tak ať máte všechny jen zdravé a šťastné dětičky a ať z toho jejich štěstí máte i Vy nějaký ten kousek
17. led 2016 v 16:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek