Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

ined77
21. lis 2012

@mistrulka ...musím souhlasit s @berenika39 ...já dávala staršího do školky také v jeho téměř čerstvých 3 letech, ale s tím, že kdyby to opravdu nešlo, tak ho prostě zase stáhnu a dám až za rok.
tak si z toho nedělej hlavu 🙂 ...malá se zklidní, bude doma s vámi a zkusíte to zase po novém roce nebo od září....bude už zase dál, vyspělejší a co víš, třeba ten nástup proběhne úplně jinak a ona bude chodit do školky ráda 😉 .

mistrulka
22. lis 2012

ihned77 berenika39-no popravdě jste mě trochu překvapily.Ano jsem doma s druhým dítětem ,má 10 měsíců.Terezku jsem začala dávat do školky hlavně proto,že nemáme vůbec nikoho na hlídání a už jsem si chtěla taky trochu odpočnout.Ale kdybyste to viděli jak strašně se začala rozvíjet první týdny ve školce a pak najednou konec.....a teď co je doma tak mě příjde,že se začíná napodobovat toho mladšího a to není moc dobrý,měla by naopak vývojově přece růst ne? 😒 Navíc malej ji všechno bere takže se vzteká a zuří a já nevím jak vy,ale já prostě nějak nedokážu si hrát zaroveň s 10 měsíčním a 3 letým dítkem,.... ☹ Navíc u nás nastalo období vzdoru,....no hrůza-uvidíme jak to bude časem,zatím minimálně do ledna bude doma.

betelgeuzz
22. lis 2012

@mistrulka taky mám děti podobně staré a chápu tě, že školka je pro tebe pomoc a trochu oddech. Ale kdyby mi starší brečela tak, jak píšeš ty, tak bych to taky vzdala. Ona brečela asi týden ráno a i to mi trhalo srdce, říkala jsem si, jestli to má cenu, když jsem doma a být tam nemusí. Ale odpoledne pak o školce mluvila pěkně a po týdnu se to zlomilo a chodila bez pláče. U některých dětí příjde ten pláč později, jakoby pochopí, že to není jen na chvíli, ale na pořád. Že napodobuje mladšího není nic špatnýho, nejspíš to za chvilku přejde. některé děti si tím projdou po porodu mladšího sourozence, u vás to přišlo později.

murynka
22. lis 2012

ahojky našla jsem náhodou tuto diskuzi..
my začly v září ale jen na 5 dní měla jsem RD.....dovážely jsme do sousední vesnice cca 7km školka krásná státní..no ale malá děsně plakala ☹ a já jelikož jsem těhu a hormony asi semnou cvičí jsem to obrečela také 😢
takže pak jsem jí nechala říjem doma a že začneme konec října tich 5 dní a od listopadu mohla denní docházku...ale nic se nezměnilo chodila téměř 3týdny a ráno jsme vstávaly s tím maminko nechci do školky tam to proplakala a oni ještě chtěli abych jí vyzvedávala do 10hod.....nejedla tam..no omalu jsem říkala že to ukončíme i když čekáme druhé..s tím že za rok se dostane k nám do vesnice...jenže jsme dostaly nabídku z vesnice a od pondělí chodíme sem do školky..a neuvěřitelná zmněa!!!!!!neumím si to vysvětlit ale sama od sebe ve 3letech mi řekla že zde je hrozně hodná p.učitelka že tam na ...je špatná školka že tato je lepší..hezky tam jí!!!a těší se!!!takže fakt nevím kde byla chyba zda v uč.nebo prostě že jde to máme za barákem má tam známé děti...ale obrat o 1000%už jsem ani nedoufala že se toho dočkám ale jsem moc ráda
tak to je takový náš zážitek..od září jsem řešila školku a školku byla z toho špatná ☹ ale zase brát dítko z kolektivu....si vemte kdybyste opravdu musely do práce a nebyli doma?co potom?

berenika39
22. lis 2012

@mistrulka ono obecně - ve třech letech je na školku a rozdělení mámy a dítěte ještě brzo, jenže u nás to prostě tak je - končí nejšastěji vybíraná verze rodičáku - tříletý - takže máma jde do práce a dítě do školky. v tom případě je to sice někdy těžký, ale prostě to tak musí být - ne každý si může dovolit být další rok doma bez peněz. dítě brečí, nedává to, je ještě půl roku nespokojené, ráno kníká, školku třeba bojkotuje - ale - ty maminky nemají třeba jinou možnost, to se dá pochopit. takže i přes vůli toho prcka ho to "naučí", dítě to vzdá, když vidí, že se stejně nechytá, že mu to není nic platné a musí být bez mámy.
ALE: když tohle vidíš, že je malá ještě malá - a nic špatného na tom není, tříleták není ready (někdy jo, ale spíše ne), tak proč bys ji měla jakkoliv ovlivňovat v negativním slova smyslu? pokud je nespokojená, smutná, nedokáže se ještě odpoutat, a ty jsi doma - mě by to nedalo - takhle svoje dítě zbytečně nervit 😒 .
V tomhle věku je strašný rozdíl i v jen pár měsících - u školky musí dítě pochopit, že den má svoje části - a že ráno jde tam, odpo jde zpět domů. Že máma když odchází, neodchází definitivně, ale jen "dočasně", že se vrátí hned po svačině🙂. Přesně tříleté dítě tohle nedává, ale za čtvrt roku už ano.
Přimlouvám se za malou, počkej na ní 😉 😉 😉 😉 .

prosím, pokud budeš odpovídat, dej před nick zavináč, jinak nevíme o reakci, děkuju🙂

betelgeuzz
23. lis 2012

@murynka jak píše berenika, je rozdíl, jestli matka do práce musí, nebo je doma. I učitelka říkala, že ty děti to vědí, že matka je doma se sourozencem a ony by mohly být s ní doma a nesou to daleko hůř, než děti, jejichž matka je v práci.

ined77
23. lis 2012

@mistrulka ...musím s holkama opět souhlasit...a co se týče toho napodobování...je to naprosto normální, toho se neboj, že se tímhle ve vývoji vrátí zpět 😉 .
náš malý dcerku napodobuje dodnes...jak běhá, jak padá, ale že by se nějak opožďoval, to ani omylem 😉 .
já vím, že je to se dvěma dětma těžké, taky jsem na ně sama, hlídání 0, muž věčně v práci od rána do noci...ale taky se za malou přimlouvám...dej tomu čas... 😉 😉

@murynka ...já bych řekla, že to bude v těch známých dětech...to dělá hrozně moc. najednou má dítko pocit, že není až tak v cizím..
super, že to u vás takhle pěkně dopadlo 🙂

mistrulka
23. lis 2012

@berenika39 aha já nevěděla jak se to dělá 🙂

mistrulka
23. lis 2012

@berenika39 pořád o tom přemýšlím a jsem z toho všeho fakt neštastná,ale děkuju za reakce

berenika39
23. lis 2012

@mistrulka to je v pohodě, už to víš, tak já vím, že mi píšeš🙂
Není to rozhodně problém v tobě, že bys něco udělala špatně, že malá nechce do školky. Každé dítě to má jinak a je lepší vyjít mu vstříc, a zvlášt když to jde a jsi doma, než ho lámat a přesvědčovat proti jeho vůli. Nakonec by si z toho udělala špatnou zkušenost, školka = problém, a to by bylo škoda, tak to není.
Tak držím palce , at to vymyslíš ku prospěchu malé🙂. já fakt kdybych něšla do práce, byla bych i 4. petrův rok doma. pak už byl úplně jiný, jako vyměněný, ale do čtyř prostě preferoval doma se mnou. ted je to naopak, do školky se těší a je tam rád.

lucynka46
28. lis 2012

@lamarika Ahojky.. Tak to máme asi stejné. Jen s tim, že ve školce nemá žádného synovce, ani bratránka..Od září jsme chodili 5x do měsíce (Od listopadu každý den.). poprvé a podruhé ho odemně museli odtrhávat.. Pak už to nezkoušel, protože ví, že to nepomůže.. Ale pořád pláče.. Ráno, když se probudí, tak se hned ptá, jetli jsme zaspali.. A když zjistí, že ne, tak jede.. Utíká mi, aby se nemusel oblékat.. Teď byl nemocný týden a první den po nemoci byl dobrý.. Ale pak zjistil, že tam zase bude každý den, tak je to opět tady... Domu si ho beru po obědě..Jelikož jsem nastoupila do práce a hned mi dali výpověď z důvodu zrušení místa.. Které neni už dva roky a nikdo mi nedal ani vědět.. Takže "paráda"!! Ale Samík nesmí vědět, že jsem doma.. Bylo by to ještě horší.. Říkají to i učitelky.. Jednou ve školce i spinkal a to bylo pro něj hrozné.. Druhý den plakal už u oběda, že tam nechce spinkat.. Ale doufám, že se to už zlepšuje (že už u oběda nepláče).. Jinak pořád pláče.. Jak ráno, tak když ho vyzvedávám a říká, že se tam bojí.. A když se zeptám čeho, tak mi řekne dětí a tety (říkají jim tety a né učitelky), která má počítač.. (Je to mladá slečna a i ředitelka školky).. Nevim, jestli neni problém třeba i v tom, že máme školku u nás ve vesnici a je to jen jedna třída, kde jsou různě staré děti.. Že je nemají rozdělené do věkové kategorie.. ??? Nevim.. Přitom, když se ho někdo zeptá, jestli se mu líbí ve školce, tak řekne, že jo.. Rád pro mě maluje obrázky...Když chodil jen 5xza měsíc, tak pak odpoledne byl na sebe i hrdej, že byl ve školce (ráno ale plakal, odpoledne už ne).. Ale teď, když tam je každý den, tak pláče, že se bojí.. Včera pofňukával prý celý den.. Ale dnes je úplněk a on je na to citlivej...Nevim, co mám dělat, jestli si ho nechat doma do doby, než najdu práci nebo ho nechat zvykat.. ☹

evaviki
30. lis 2012

@lucynka46 nenechavaj ho doma.. zisti, ze dosiahol svoje a bude brecet dal.. ja som si toto zazila pred rokom, zacal chodit v zari na tri dni dopoledne - nejdriv dobry, pak zistil, ze tam musi byt a zacal rvat.. kazde rano.. aby som sa nerozepisovala, zacal tam spavat az v prosinci.. dovtedy si vzdy na nieco zvykol, pak zacal chodit kazdy den a zase reval.. pak si zvykol, zacal tam pre zmenu uz aj spavat, zase reval.. dokolecka dokola.. a pritom tam bol rad.. robil neuveritelne sceny, bezne som zo skolky odchadzala s placem taky a pripadala si ako nejhorsi matka na svete.. takze asi je to surove, ale zacat davat dieta do skolky hned na cely den vcetne spanku ma neco do sebe, tim obdobim breceni si projdes jenom jednou..
mne napr jednou ucitelka volala cca 10 minut po mojom odchode, aby som slysela, ze opravdu nebreci.. 😀 to mi fakt pomohlo..

lucynka46
2. pro 2012

@evaviki děkuji za odpověď..Manžel mi taky právě říkal, že bych tim nic neviřešila. Takže budem muset trpět.. Já třeba chvilinku poslouchám v té šatně a za minutku, snad ani né, je klid.. Je pravda, že v tomto týdnu fňukal celý dden asi dva dny.. úterý, čtvrtek..

beautynka
5. únor 2013

Dobrý den maminky,
prosím Vás zkušené o radu.
Synkovi budou tři roky za pár dní.
Vzali nás do školky a tak jsem to uvítala, když se má brzo narodit to druhé, aspoň si odpočinu a pak hlavně nebude mít pocit, že chodí do školky jen kvůli tomu, že se narodil někdo druhý.
ALE..
Byl ve školce zatím tak pětkrát. První dva dny byly docela v poho. Další dny už fňukal, že tam nechce, ale venku se uklidnil a šel v pohodě i tam to bylo docela dobrý. Prý občas si vzpomněl tak zafŇukal, ale že jinak je hodný všechno sní a dokonce i cvičí a spolupracuju což normální děti které brečí prý nedělají. Pak byl týden nemocný tak jsme nechodili a dneska když jsme šli po týdnu jsem si myslela, že to bude lepší, ale ráno zase fňukal, venku ho to přešlo dokonce utíkal, ať tam prý jsme první ale v šatně veliý pláč, že tam nechce, že chce maminku atd. Bylo mi ho tak strašně moc hlíto, že jsem to pak cetou obrečela. Mám velké výčitky, že jsem na MD a posílám ho tam (Jen do oběda), když se mnou může být doma, taky se bojím, že mě pak nebude mít rád za to, že ho posílám do školky. Ještě přes zavřené dveře jsem slyšela jak pláče a jak mu uč nabízí hračky a on prostě že ne a ne.
On je takový vteklounek po tátovi, když se rozčílí tak i řekne, že mě nemá rád a pošle mě pryč. Tak mám strach z toho, že až si přijdu, že řekne třeba, že mě nemá rád že musel být ve školce.
Tak nevím jestli mám vyměknout a nechat ho třeba další půl roku doma nebo to přetrpět a čekat, že si třeba za 14 dní zvykne a bude to dobrý. Jsem z toho dost smutná.

evaviki
15. únor 2013

@beautynka zvykne.. hlavne na sobe nedej znat, ze te to trapi, jestli to das najevo, tak pak zacnu take sceny, ze az.. 😀 moja rada je tvarit sa mierne otravene, ze ta to fakt nebavi.. spytaj sa ucitelky, ako to pak probiha a jestli je pocas dna ok (tak aby ta maly neslysel..) a ak je to ok, neres to a netrap se.. On si zvykne, pak ti zase obreci, kdyz tam bude muset uz aj spinkat.. kazda zmena je pre nich narocna, ale ak sa pocas dna zapaja a hraje si, tak bych ho doma rozhodne nenechala..

olgas
21. únor 2013

Dobrý den maminky,
ráda bych se sem přidala , zrovna mám to období ,že taky řeším školku, malý chodí tři týdny. 😝 Jako že to nebude jednoduché, jsem tušila dávno dopředu. Je teda asi pravdou,že já to snad nesu ještě hůř, než on. On sice kňučí a každé ráno a teď už i večer,se pořád dokola ptá, kdy pro něho přijdu, třeba 100x za sebou, což mě teda fakt zneklidňuje a je to na psychiku náročné. Každé ráno pláče, ale občas zůstanu stát na chodbě a poslouchám, a pak když se dveře otevřou a vede někdo další dítě, tak už je ticho. Možná pofňukává, ale teda pak už rozhodně neřve. Ve školce i spinká, sice nevím, jak přesně dlouho, ale alespoň chvíli si odpočine a usne. Odpoledne , když pro něj přijdu, tak těch prvních 14 dní si vždycky hrál, ale tento třetí týden tam kolikrát stál s medvídkem v ruce a natahoval, nebo tak. Tak to mě teda trochu znejistělo. Včera teda zrovna, když jsem přišla tak všichni hráli na hudební nástroje i můj Kuba, ale jenom mě zmerčil, tak trap za mnou a už mě táhnul ze školky domů. Naivně jsem si myslela, že to bude časem lepší a lepší, ale tento třetí týden mi přijde zatím nejhorší. Dnes jsem na netu u jedné školky našla i, že právě ta největší krize přichází kolem toho třetího týdne. už dva dny za sebou mi říkal,že jim paní učitelka zakázala si hrát,tak nevím, jestli se mám té učitelky na to zeptat nebo to neřešit /možná jim to zakázala ,když šli obědvat, a on si myslí, že si nesmí hrát už vůbec , nevím.....). Dřív byl zvyklý bývat i u babičky, nebo chodit ven s tetou, ale teď teda od té školky vůbec ne. Prostě chce být jen doma se mnou , případně ještě teda s tatínkem, ale s babičkou třeba nepůjde teď prostě ani kousek tady do obchodu, natož aby u nich byl bez nás, a i když jsme u nich všichni , tak stejně za chvíli chce jít domů. Tohle si myslím, že to je reakce na tu školku a odloučení (takže takové to zvykat dítě před školkou třeba na babičky ,že u nich je a tak, je mi momentálně úplně k ničemu, protože teď je prostě jen se mnou a taťkou).
Máte někdo podobnou zkušenost? Jak dlouho vám trvalo zvyknout si na tu školku?

@beautynka a k tomu nemám tě rád, mě to teda Kuba neříká, i když ho do té škoky dávám, ale zato to říká babičce, tetě a tak I když přijdou k nám, tak jim třeba řekne ,a´t jdou pryč..... Celkem nevím co s tím, ale asi s tím nemůžu nic dělat, prostě nástupem do školky se všechno dost změní (alespoň u nás to tak je), doufám, že se to časem srovná a bude zase dobře.
@evaviki ty jo, docela by mě zajímalo, jak se to dá udělat nedat na sobě znát, že je člověk z té školky taky rozhozený, mě to prostě nejde. Sice před ním nebrečím, ale i tak si myslím, že mě má to dítě dávno přečtenou a moc dobře pozná, že jsem z toho taky tak trochu vedle. ☹

olgas
26. únor 2013

@beautynka jak jste na tom se školkou?

januleee
26. únor 2013

ahojky taky se přidám, malej bude do školky teprv chodit a já mám už teď na kahánku. Je to šílený. Jsem zvědavá sama na sebe jak to bez něj budu zvládat. A taky mám obavy z toho co tu píšete...Samozřejmě víkendové hlídání u babiček bylo fajn, ale i tak mi po něm bylo smutno...a nutno dodat že i on se po mě ptal...proto jsem si s výběrem školky dala hodně práce. Nakonec jsem se rozhodla pro soukromé rodinné centrum, sice to něco stojí, ale věřím v dobrou investici. Nabízí totiž individuálnější přístup k dětem oproti státním školkám a tak předpokládám že se o Tomáška pěkně postarají. Zkrátka doufám, že se mu tam bude bude líbit a bude se tam těšit a nebude se mu moc stýskat (když uvidím, že je spokojený tak i já budu mít klid na duši 🙂)Chystáme se tam teď v březnu na den otevřených dveří a když splní moje očekávání dostavíme se 15. května na zápis. A tak se vás rovnou zeptám nemáte nějaká osobní zkušenost se soukromou školkou??

lauran
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tuciiii
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
beautynka
1. bře 2013

@olgas Ahoj Oli,
promiň, dostávám se k počítači až teprve teď.
My jsme ve školce dlouho nebyli, celý tendle týden byl doma páč byl nemocný a minulý týden jsme byli jen v pondělí, kvůli jarním prázdninám. Ale zrovna to ponděí docela pohoda, ráno sice fňukal, ale jelikož vstáváme brzo tak si ještě doma pohrajeme a vždycky mu říkám, že za chvilku se půjdeme oblíkat a nakonec se teda šel oblíkat i bez řečí a fňukání celou cestu byl taky v pohodě, dokonce mi i řekl že se mu tam líbí jedna holčička :.-) a i tam byl hodnej, vůbec nevyváděl ani nefňukal jen byl teda dost smutný. A když jsem pro něj přišla tak taky neplakal seděl za stolem a hrál si.
Uvidím jak to bude tohle pondělí přece jen tam nebyl 14 dní.
Jinak je úplně normální, že ze začátku je v pohodě a až po určitém čase začne smutnit. Na radu mé učitlky, on to hodně vycítí, že jsi z toho taky smutná, musíš se obrnit, a nedat to před ním znát, tvař se vesele, jako že je to tam príma mají spousty hraček a že dělají nové věci a jak ty jsi chodila do školky ráda když jsi byla malá atd a hlavně se opravdu tvař povzbudivě.
Rudík mi se taky několikrát za den ptal jestli půjde do školy a jesli si pro něj přijdu. Taky jsem mu řekla, že po obědě školku zavírají a že si pro něj VŽDYCKY přijdu aby byl uklidněný. Ty ho tam necháváš i spát? To je myslím na něj moc dlouho, vyzvedávala bych ho po o.
Jinak po tom ponělí co byl v pohodě už se tolikrát neptá jestli tam půjde dokonce i sám o školce vypráví co tam dělá a taky jsme si doma už na školky i hráli.
Zeptej se učitelek jesti je takhle smutný po celou dobu nebo jak se chová jestli se zapojuje a tak. Myslím, že přerušit třeba jen na pár měsíců byl nemělo efekt, zase by to začalo na novo a hlavně s příchodem prcka by si už tuplem myslem, že ho tam odstrukuješ. Já Rudíkovi říkám, že chodím do práce vydělávat peníze a to jediné na něj platí, kdybych mu řekla, že jsem doma tak ho do školky nedostanu.
To že pak vyžaduje jen Tebe a nechce ani babičku je normální. Rudík taky chce jenom mě a případně babičku Bobinu (mojí mamku tchýni rád moc nemá). Táta mu nemůže udělat čaj ani ho třeba příkřít dekou hned ječí.
Zkus se obrnit a hlavně se tvař pozitivně, když budeš před ním smutná bude to ještě horší. Já doufám, že po tom pondělí se to zlepší. Držím pěsti.

olgas
1. bře 2013

@beautynka no musím říct, že od té doby co jsem psala ten předchozí příspěvek, tak pak býval Kuba ve školce spokojený a evidentně se mu tam líbilo. Dneska je teda třetí den doma, protože jsme nachlazení, a řekla bych , že je vidět, že mu ta školka chybí, ten režim tam, to že s nimi paní učitelka pracuje a tak. Že to má nějaký výchovný efekt atd. Ale v pondělí už zase půjde,tak doufám, že to bude v pohodě.Jasně trochu fňukat možná bude, ale snad bude odpoledne fakt zase spokojený. Dneska dělal scénu domu, že nemáme plyšovýho krtka, že ve školce ho mají atd. Už mi dost i povídá co tam dělají, třeba ze cvičení, že chodili po ježkách, nebo skákali jako zajíček, žába, dělali pejska a kočičku atd. Kterýsi den mi ráno ukazoval jak chodí po špičkách a po patách ..... Takže už z toho nejsem tak moc vedle 🙂 A teda určitě mu to tam moc a moc prospívá. 😵 Spát ho tam nechávám, protože si myslím, že to je lepší , když si rovnou zvykne. On tam fakt každý den ale spí, pak posvačí a pak už pro něj přijdu. Je s tím tak srozumněn, doma by mi určitě nespal a navíc si říkám, kdyby se něco stalo a musela bych do nemocnice nebo tak, tak pro všechny bude dobrý, když tam bude naučený být až do odpoledne, nemám nikoho kdo by ho mohl brát po tom obědě. Jo a i od učitelek vím, že se krásně zapojí a je tam celkem v pohodě.

@januleee já jsem brečela už na první schůzce rodičů v září jenom jsem slyšela o těch problémech mluvit a tak. A to Kuba nastupoval až od února,ale už předem jsem z toho měla slzy v očích. Takže si sz toho nic nedělej, podle mě je to prostě přirozené. Bude chvíli trvat , než si zvyknete, jak ty tak malý, ale po čase to bude parádička. uvidíš. Se soukromou školkou nemám přímo osobní zkušenost, ale chtěla jsem ti jen napsat, že asi nezáleží na tom jestli soukromá nebo státní, ten začátek je těžký tak jak tak. Ale moje známá dávala malého ze začátku do soukromé a to teda bylo peklo, ráno ho nemohla obléct, jak kopal ,že tam nechce a tak.Chodil tam od května do června /července (myslím) a pak od září do státní, a tam byl spokojený jako želva. A nemůže nikdo říct, že by se v té soukromé o ty děti nestarali nebo tak,sama paní ředitelka ho tam nosila i na rukách a chovala,a stejně to prostě nesedlo. Uričtě mu tam nikdo neubližoval,ale prostě se mu tam asi nějak nelíbílo.
A teda u nás ve státní je jedna učitelka na 15 dětí, mají celkem 30 dětí, ale teda můžu říct, že ty 4 týdny co chodí Kuba tam víc než 12 dětí celkem snad ani nebylo.

evapelclova
1. zář 2020

Nam je 4,5 roku a dnes jdeme opet do skolky. Kdyz byla vd 3 letech, tak jsem byla tak nervozni, ze ji ma nekdo cizi, ze jsem cestou ze skolky /to je cca 8 minut prsky domu/ prozvracelA a musela jsem doma lezet, jak mi bylo zle. Tak jsem vxfasovala od DR prasky na sklidneni, na ty jsem de vyprdla, chodila do skolky tyden a pak jsme to vzdaly, mala mela totalni nervy z odlouceni. Tak to byl.leden 2019. Pak nastoupila v zari a uz to bylo lepsi, mala je celiaticka, tak jezdime fo lazni, takze byla tyden, byla nachlazens, za tyden jsme mely odjizdet do lazni, tak jsem ji nechala doma skrz nachlazeni. Pak jsem mela cca 4 zydny do porodu, uz se mi nikam nechtelo a po porodu jsrm nechtela, aby mala tahala nempci domu kvuli malemu. Pak kdyz bych ji chtela dat, tak kvuli koronaviru nemohla, protoze si nemohla na svacinku donest sve pecivo a ani u nas nevari bezlepkove, tak si ji bidu brat pred obedem domu. Preji vsrm uspesny nejen prvni skolkovy den, ale i odstatni dny.