Jak lépe na nemluvící navztekané batole?

bayt
4. črc 2019

Ahoj, jdu si pro radu, protože musím uznat, že asi potřebuju nějaký objektivní pohled na věc. Řekla bych, že se synem je tak nějak odmala horší pořízení, nespavost, pořád jen u prsu, nic moc jiného nesní. Teď mu bude rok a půl a řekla bych, že i když je to někdy o nervy, že spolu vycházíme dobře. Ale to tak rozhodně neplatí u manžela nebo u kohokoliv jiného. Jasně, to dává smysl, já ho znám nejlépe.

Ale i já už jsem někdy v koncích. Syn i když je unavený, tak prostě odmítá spát. Vstane v šest ráno, dá si v jedenáct dvacet minut a pak řádí. Pak by si chtěl dát tak dvě hodinky v pět a být vzhůru do půlnoci, takže ho spát nedám a výsledkem je neuvěřitelná hysterie kvůli čemukoliv, co se mu nelíbí.

A jídlo je kapitola sama o sobě. Prakticky nic nejí, sem tam mu zachutná pár lžiček a myslím tím opravdu pár, například čtyři, pět. Začaly mu lézt žebra, už i okolí si všímá, že je dost hubený.

Měla jste některá takové dítě? Kdy se rozjedlo? A jak upravit ten jeho zatracený spánek?

bayt
autor
5. črc 2019

@priefi A jak si to zvládala ty? To musíí být hrozný nápor na nervy. Já umím být protivná a nervní. Ale syn takové věci ještě nedělá. To hřiště - říkám mu x krát dopředu, že už musíme jít a proč. Taky pak spolu uklízíme a umýváme hračky. On se na to mentálně připraví. Někdy musím čapnout, to jo, ale to se nevzteká. Vztekal by se v kočáru........ten pak nesnese a musím nosit.

zmrzlinka
5. črc 2019

Co se týče jídla.Dcera taky nechtěla jídelní židličku.Tak jsem ji posadila k velkému stolu,na velkou židli a pod zadek dostala polštář a jedla to co my.Ale stejně než ji vylezli zuby ,tak byla spíš nejedlik.
Ze spánkem Ti neporadím.U nás byli i hodinove scény než usla.A teď ve školce prý lehne a spí.Nechapu 😂😂😂
Je to jen období a chce to pevné nervy a v zásadách věcech neustupovat .Po druhém roce se to zlepší 👍

puhelin
5. črc 2019

@bayt Budi se tak ze 40 %. Spis tak pootevre oko a pokud me tam nezahledne, probudi ji to uplne a vola, nebo pro me rovnou prijde.
Kdyz u ni lezim do uplneho usnuti, musim mit jistotou, ze uz upadla do hlubsiho spanku.

bayt
autor
6. črc 2019

@puhelin A kdyz to tak tedy udelas tak uz se ti nevzbudi? Zkusim cekat dyl...

bayt
autor
6. črc 2019

@zmrzlinka Já už jsem to vzdala, dávám mu teď všechno co máme my, solím holt méně. Dnes k snídani vyzobal asi třetinku tvrdého sýra. Oběd, to je tak 100 gr masa se zeleninou. Ale někdy si dá víc. Tak třeba miluje kari, asi má rád výraznější chutě.

puhelin
6. črc 2019

@bayt Ale jo, nekdy se vzbudi.

bayt
autor
6. črc 2019

Já ted začala pracovat holt v posteli s ním. Bála jsem se, že ho budu budit, ale vypadá to, že je radši...spí líp. Tak snad máme řešení dobré pro oba. Ale furt nejí a nejí...něco jo, tak asi hlady neumře.

puhelin
6. črc 2019

@bayt Jestli nema hlad, tak asi nema potrebu 🙂

priefi
7. črc 2019

@bayt docela se to dalo, horsi bylo, kdyz bylo repete, kdyz jsem uz byla tehu a mela rizikovku a nesmela zvedat... to byla teprve sranda... sousedi museli mit radost, kdyz u vchodovych dveri bylo jecici dite, ktere nic nezastavi, to uz byl vetsi napor na nervy, mela jsem strach s nim kamkoli chodit, protoze jsem byla bezradna a do toho tehu hormony... ale pak se zase uklidnil a bylo zase lip.. ale dal mi co proto. Doma, kdyz se rozjel, tak pokud nepomohlo domlouvani, coz nepomohlo skoro nikdy v tomto obdobi, sla jsem do jineho pokoje, at nema publikum, coz svete div se pomahalo a prestaval

bayt
autor
7. črc 2019

@priefi Jeste tehotenstvi do toho! Tak to si dobra🙂 Nezavidim. Na druhe zatim u nas vubec neni kapacita..

jannym
7. črc 2019

@bayt dnes jsme se vratily z chaty, jidla vypadaly tak ze pojedl sve a pak chodil okolo stolu a u kazdeho okostoval - takze uz vim, ze kuzleci ma taky rad, chleba s lucinou, kterou doma nejedl a otiral si ji z chlebu o stul, tak s babickou pojedl k svacine tak ze si musela jit dojist necim dalsim, merunky sice kdyz dostal na talirek nejedl ale kdyz je ji deda tak je to asi jedly a spapnul tri...obcas by me zajimaly jeho myslenkovy pochody, ja mam tedy spise problem ze moje ditko zere od doby co dostava jidlo na jednosoustovy kousky, kdyz mel mixovanou nebo castecne mixovanou stravu tak toho moc nesnedl,nechavam ho to pekne spapat samotnyho i kdyz je pak jidelna zrala na sprchu, sni toho vic nez jeho 5 leta sestra a pada mu klucici obleceni je mu to v pase desne velky, jeste ze ma obleceni po sestre, ruzove kyticky mu jdou k jeho temne modrym ocim🙂

jannym
7. črc 2019

@priefi ano, nemit publikum funguje, ozkouseno na starsim kousku po dedeckovi se sklony k hysterii, je treba hledat pozitiva sice je vztekla nebo ubrecena, ale na dramatacku si ji chvalej jak je sikovna...ale hlavne je to u ni o unave a nepiti, kdyz je unavena je to s ni extremne tezky, dokaze vyvadet i kvuli tomu ze nebe je moc modry a voda moc mokra, kdyz je dobre vyspana a zavodnena a napapana da ses ni domluvit, pomaha s peci o brasku i domacnost

sailen
7. črc 2019

Taky máme hodně aktivní vztekavé dítko, všude je to jiné, ale třeba zkušenost nějak pomůže:
1) JÍDLO - Bojovali jsme hodně, ještě kolem roku jsem téměř výlučně kojila. Když k tomu trošku vyspěl a jedl alespoň trošku, nastalo několikaměsíční období postupného odstavu (úplně v 1,5r). Prostě nedat, nešlo to rychle, slzavé údolí bylo, ale rozjedl se krásně, dnes to do něj padá jak do popelnice :D Původně jsem si chtěla jedno kojení nechat, ale náš synek je založený tak, že jakmile tušil, že to teče, nedal si pokoje, vztekal se a zkoušel. Bála jsem se úplně přestat, měla jsem jinou představu, ale zpětně to bylo pro něj dobré rozhodnutí.
2) SPÁNEK - Po ukončení nočního kojení se velmi pozvolna upravil spánek, trvalo to přes dva měsíce, ale teď už se v noci téměř nebudí. V poledne u nás zázračně zabírá kočár.
3) VZTEKÁNÍ - S tím bojujeme pořád a asi ještě dlouho budeme, s náturou asi mnoho nenaděláš :/ Ale od doby co hysteráky nesouvisí s mlékem, víc se může angažovat tatínek.

bayt
autor
7. črc 2019

@jannym On je syn vzteklina když je právě utahaný, jinak je vlastně dost klidné dítě. Proto mě tak štve, že mut o spaní tak nejde, furt k němu běhám, furt se budí, i když tam jsem...Jinak na vztekání se mi teď osvědčilo přizvat ho vždy ke spolupráci. Ověřila jsem si, že i když dělá zdánlivě škodnou aktivitu, že to vlastně myslí dobře, chce třeba pomáhat atd.

@jannym Syn dnes s chutí snědl půl rohlíka a tři kousky pokrájené hrušky. A plátek sýra. Asi by chtěl víc, ale nechci, aby jedl pořád jen sýr :D

normalnimatka
7. črc 2019

@bayt nu, taky jsem doma měla nejedoucí hodně blbě spací dítě... vyrost z toho, i když s jídlem vysírá pořád, jen jiným způsobem.
je tady príma skupinka: Máme doma nejedlíka, můžeš mrknout na nějaký nápady. určitě mu dávej to, co jíte vy, je už velkej. už bych to moc nestylizovala do těch příkrmů. a klidně normálně kořenit. co si budem povídat, ty příkrmy jsou fakt hnus. jasně, ty mimina to ještě neznaj, ale zase jim dáš občas jen pečivo, nebo ovoce, zeleninu do ruky, a to už má jako nějakou chuť, žejo🙂 takže se nedivim, že pak nechtěj impotentní stravu.
jinak lze dítě nějak zabavit u toho. vlastně se mi to dost nelíbí, ale my tak nakonec skončili, že jinak by nejed. takže knížka a krmit. i když teda v tomhle věku už by se měl taky učit jíst pomalu sám, no..ale když nechce, tak ho nedonutíš.

ad spaní, zkus ještě nějak popřemejšlet a upravit ty časy ukládání, ale já bych se spíš zkusila zamyslet nad tím, jestli mu něco nemůže vadit. třeba alergie na mléčnou bílkovinu, nebo jiná alergie... zkusila bych třeba bachovy esence na zklidnění, nebo podobně. a když píšeš, že jde spát, až když je unavenej, nemáte nějakej pevnej rituál k uspávání? pokud má rád čtení, můžeš ho zkusit na to naučit. že zkrátka je sprcha, zuby, oblíknem a pohádka. a pak teda ukojit ke spánku, nebo kojit u čtení. až budeš mít jednou chuť odstavit, čtení zůstane a nebude to takovej "šok" to uspávání. u tý knihy se ty děti uklidněj, i ta ležatá poloha udělá svoje, samozřejmě přítmí, aby se vyplavoval melatonin a rozhodně aspoň hodina před uspáváním žádná tv ani jiný podobný záření.

ke vztekům by to bylo asi psaní n a půl roku. to je prostě těžký. já si myslim, že správná cesta je respektující výchova. k tomu existuje x fajn knih a tak. neříkám, že to dítě předělá a zázračně to vyřeší vztekky, ale je to rozhodně nejlepší cesta, jak na to reagovat, a jak z těch situací vytřískat co nejvíc pozitivního🙂 a věřim, že u spooousty dětí to i pomůže ty vzteky eliminovat.

prejeta_zaba
7. črc 2019

Zkusila bych trochu pozměnit režim, nedávat už spát 2x, ale dát oběd dřív, klidně i před 11. hodinou(aby u něho nebyl protivný únavou) a po obědě nejlépe uspat v kočárku, když se probudí po malé chvíli, uvozíš znovu nebo přendáš do postele a prospí se ty 2 hodinky přes poledne, pak už by do nějakých 7-8 večer mohl vydržet. Takhle se pořádně ani nevyspí ani nenají a je protivný (aspoň u nás to tak bývalo). A být dost striktní, žádné tanečky kolem jídla a spaní, prostě teď sedíme společně u stolu a jíme (stejné jídlo), jsi nepříčetný = jdeš od stolu, únavou nevidíš = jdeš spát. Žádné běhání s jídlem po bytě, vynechávání spaní protože zakňourá apod. Jasně že protestuje, ale je to pořád jen chodící mimino, chce všechno po svém a hned, ale není vůbec ještě schopno vyhodnotit, že prostě potřebuje spát a jíst a ne jen dělat co ho zrovna zaujme. Se vztekáním bude hůř, tohle je pořád jen takové plakání kvůli jeho potřebám. 😝(hodně jsem tě uklidnila, že?)😆

kittyy17
7. črc 2019

@bayt dej mu v jedenáct oběd, supni ho spát, a třeba bude spát déle a vydrží do večera...

bayt
autor
8. črc 2019

@sailen To máš pravdu, že on se hodně kojí, tak si to snad vynahrazuje tím. Ale dřív jak ve třech letech odstavovat nechci...spíš vůbec :(

bayt
autor
8. črc 2019

@kittyy17 To dělávám, ale většinou si oběd nevezme...nebo třeba sní večeři, ale že by pak spal v noci déle, to ne. Ale dnes spal v noci trochu lépe, protože přes den toho moc nenaspal 🙂

priefi
8. črc 2019

@bayt a k tomu jako bonus cupr tehu nevolnosti 😂😂😂

normalnimatka
8. črc 2019

jo a taky bych to určitě zcukla jen na jeden spánek.

priefi
8. črc 2019

@jannym no... s tim souhlasim 😂 ale ted uz to je lehci, kdyz je starsi, da se s nim hezky domkuvit. Ale kdyz ma den D, tak presne, jak pises, problem je i v tom, ze voda je moc mokra a nebe moc modre 😂 Ja spis psala o veku 18m a pak cca 23 az 25m.

elikup
8. črc 2019

Myslim, ze se to brzo změní. Zkus ho dopoledne vzít ven a protahnout to na spani az pozdeji než v 11. Pak by mohl vydrzet dele do vecera.
Problem je jiste v tom, ze jak ti jde spat o půlnoci a probere se v těch 6.
Neboj, brzy se to zas zmeni.
O kojeni ani slovo, chvalim.

elikup
8. črc 2019

A jídlo proste neřeš. Jez před ním svoje jidlo, bude mit stale větší zajem.
Určitě kolem sebe nemas takhle dlouho kojeny deti, proto ti malokdo rekne, ze takhle kojeny deti proste zijou, jedi. I moje mati konecne pochopila, ze dlouhodobe kojene deti jsou nejak jine. Nechytejte mne za slovo, nemyslim lepsi.

jannym
8. črc 2019

@priefi u dcery se tohle tahne tak od dvou let, jenze to jsem netusila co to zpousti...ted uz je to v 5 pohoda, synovi je 13 mesicu a uz taky dokaze krasne hrat...o vikendu jsme bylyna chate s dva dny mu vydrzel hysterak z travy, polozila jsem ho do travy aby nelezl po betonu, neskutecny zachvat, nakonec byl vlezlej v umyvadle na pradlo s spickou prstiku pichal do jednitlivych stebel a nedej boze kdyz se ho nekde dotkla trava opet rev a pak uz bylo taky spatne snad uz i to ze musi dychat, hold jsou deti ktery jsou ponekud urvanejsi, ale utesuji se tim ze moje deti chteji lidi hlidat i po tom co uz s nimi nekde byly a jeste si pochvaluji ze jsou docela hodny a klidny...no za to kdyz jsou s maminkou tak si to vynahrazujou🙂

priefi
8. črc 2019

@jannym hm.... starsi synator taky v tomhle veku vyvadel z travy... ja se vzdy snazim prijit na to, co je spatne a vyjit aspon trochu diteti vstric (nenecham si skakat po hlave, to fakt ne). U nas jekot z travy se vyresil tak, ze jsme ho dali na deku. A od travy se drzel dal... pak, si ji na deku zacal skubat, ale z deky neslezl, na travu proste lozit nechtel. A pak najednou zkusil kousek a vratil se na deku a vzdy pak delsi vzdalenost zkusil a pak uz trava byla ok. Bylo to hrozne vtipne a zaroven roztomile. Takze si to u Vas dovedu zive predstavit 😂

bayt
autor
8. črc 2019

@priefi
@jannym Zajimave, syn travu miluje. Ale i beton, bavi ho ruzne povrchy. Asi jsem liny rodic, ale nezakazovala jsem lezt nikde...max. jsem pak umyla rucicky.

priefi
9. črc 2019

@bayt ja taky nezakazovala 😉 dokonce , kdyz uz zvladal prvni krucky, tak se jednou rozhodl, ze se bude plazit, nikoli lozit, po asfaltove cesticce v aleji a to zrovna mel slavnostnejsi obleceni. A byla to desna psina pro nej.

bayt
autor
9. črc 2019

@priefi :D chapu tu svandu....no tak syn uspesne pokracuje v nejedeni...jime z meho talire, krmi me, sebe nikoliv :D spicek na brichu stale ma, tak snad mi doktorka opet nevynada

jannym
9. črc 2019

@bayt ja mu nic nezakazovala jen jsem si myslela ze kdyz uz ma odreny kolena tak byt na trave neni uplne blbej napad, ale syn mel viditelne jiny nazor, vypada to ze bude taky trochu nervni, ale zase uplne jinak nez jeho segra ji neco nejde tak plac, vztekani a pak to zahodi (jako bych videla dedu jen misto place z nej litaj desne sprosty slova)