Mám dítě nutit chodit do MŠ, když jsem doma s mladším?

lennetfrigg
5. zář 2012

Maminky, prosím, poraďte mi, syn má 4,5 roku a letos šel poprvé do školky. Od začátku jsem tušila, že bude u něj problém s jídlem. Moc toho nesní a nucení u něj k ničemu nevede. Při nástupu první den, jsem prosila učitelky, ať mu jídlo nenutí, že není jedlík (školka je známá tím, že do dětí jídlo opravdu cpou). V okolí bohužel jinou nemáme, když jsem si pro malého přišla po obědě, tak byl celý uplakaný a paní, která tam pomáhá učitelkám, se rozčilovala, že za celou dobu ve školce nic nesnědl. Jasně, že jej nutila, tak bohužel došlo k tomu, že do školky nechce ani vkročit. Jasné, že je to i odloučením, změnou, ale tohle byla asi taková poslední věc, která mu školku absolutně znechutila. Ráno se do školky těšil, bez problému si šel hrát, za odpoledne u něj naspat obrat o 180 stupňů. Doma jen pláče, že do školky nechce, že bude hodný, že bude ze školky utíkat atd... Ten den, kdy byl ve školce, ho pak bolelo bříško, bylo vidět, že je vyčerpaný a usnul dokonce v 17 hod. a spinkal do rána. No a ja řeším, zda mu školku, i přes tento odpor a stres nutit. Přiznám se, že nechat ho tam plačícího a odejít prostě nedokážu. Jsem srab a vím, že když mi pláče, že tam nechce, nedokážu jej tam donutit jít. Jsem doma s dcerkou, takže k vůli práci jej tam posílat nemusím. Mohl by jít až jako předškoláček, ale příjde mi, že dětský kolektiv by mu prospěl. Nevím, jak se zachovat, už jsem zvažovala, že ho nebudu posílat a pokud by to šlo, od pololetí zkusit školku jinou - i když bychom museli dojíždět. Nebo ho tam prostě mám vodit a neustoupit? Zvykl by si? Asi ano, ale nebylo by to pro nás zbytečná psychická zátěž. Připadám si, jako bych ho tím zrazovala. Jsem asi blbec, vždyť tolik dětí i maminek musí nástup zvládnout a překonat slzičky. Maminky, jaký je vaš názor, plakaly Vám děti? Zvykaly si dlouho. Malý si na změny zvyká špatně, má rád, když vše běží, jak je zvyklý. Už jako miminko plakal, když nebylo vše dle zajetých kolejí a nebyl doma. Nemá rád hudbu a silné zvuky, bojí se toho, i když mu od mala zpívám...nechci ho prostě zbytečně trápit, když až tolik nemusím. Ale nechci mu ublížit do budoucna, aby nebyl taková domací pecka, který se neumí zařadit do kolektivu. 😒

sisstin
17. zář 2012

@pajule tak jako u nás to zas tak slavný není, za celej rok snědl oběd celej 2x 😅 ale já jsem štastná i za to, že prostě ochutnává. Jinak u nás prostě to, že už pak nedostal nic jinýho nezabíralo, on by klidně nejedl nic tři dny, to bylo fakt šílený. Pak v té školce fakt zlepšení, ted se hlásí o jídlo i doma, a sní občas i něco, co uvařim...což jako dřív neexistovalo. Ale on je dítě s diagnozou, takže tam ty problémy s jídlem k tomu fakt patří, má hypersenzualitu v puse. Takže např. musí mít všechno chladný až studený, vadí mu určité konzistence atd. Ale fakt školka pomohla hrozně moc 🙂

lennetfrigg
autor
20. zář 2012

Ahoj holky, moc děkuju za Vaše příspěvky. Jdu se s Váma podělit o aktuální stav, ve školce byl pondělí a úterý, teď je doma a zase půjde v pondělí. Prý bude chodit jen v pondělky🙂 🙂 Ale bylo to lepší, jen se mu asi dost stýská, tak to tolik nehrotím a když ráno plakal, tak jsem ho nedala. Prostě bude mít takové zvykací období. Chodíme později, až kolem deváté, aby se mu to nezdálo tak dlouho. Slíbila jsem mu, že dostane hodinky, aby mohl koukat, kolik je a v kolik pro něj příjdu. I doma strašně sleduje na hodinách čas, tak slíbil, že chodit bude, když bude vědět, kdy pro něj příjdu. S jídlem je to lepší a nenutí ho. I když tam většinou v době oběda jsem a učitelky mně vidí, tak si možná netroufnou 😠 Jíst tam zatím nejí téměř nic, i když mi říkal, že ten druhý den snědl na svačinku trochu chleba, tak jsem ho moc pochválila. Ale nachystá si vždy hezky hrneček a s dětma sedí u stolu. Nevím, jaké jsou reakce od paní učitelky, která je má. Ale druhá učitelka - která má starší děti, se mně vždy ptá a chválila ho, že i tu trošku snědl. Dokonce se mi i omluvila za ten první den, což mně překvapilo, ale byla jsem ráda...Znova půjde v pondělí a snad už pak odchodí celý týden. 😀 Ale je to lepší, dokonce prohlásil, že se mu tam i líbilo. Což je velký pokrok, protože ten první den, jak tam byl prohlásil, že jsou to tyrani a už tam nepůjde. 😀 😀 😀 😀 😀