Nechat nebo nenechat nastoupit dceru do 1. třídy?

konidana
7. srp 2014

Máme doma velké dilema. Dcerka začátkem července prodělala zánět mozku (meningitida - neuroborelioza) a má mít 3 měsíce (tzn. asi do konce září) klidový režim. Je doma , je unavenější, potřebuje během dne několikrát odpočívat a spí přes noc 10 h místo 9, které jí stačily dřív. Myslím, že největší únavu má její mozek ze zpracovávání nových zážitků(cestování, nové lidi, emoce), což jsme teď samozřejmě omezili, jak nejvíc to jde. Vidím že po měsíci doma se hodně zlepšila, zvládne víc a je méně unavená. Hlava ji už z únavy téměř nikdy nebolí. Současný režim je , že si cca 1h hraje(doma nebo i venku na hřišti) a pak zase 1h leží a poslouchá pohádku. Když má klidovou činnost jako kreslení a pod, tak u toho vydrží i déle, nebo si zase po té zhruba hodině najde jinou hru (nemusí ležet). Je jí 6,5 a je docela chytrá (teď mě překvapila, že si sama přečte nápis kapitálkama, počítání jí také jde) a do školy se strašně těší. Doktoři se zatím nijak nevyjádřili. Poslední týden v srpnu má povoleno jít do školky. Manžel pro ni chce odklad, že by šla až za rok (bylo by špatné brát jí ze školy, kdyby se ukázalo, že na to nemá). Já myslím, že by to mohla zvládnout, třebas by ještě v září byla doma a pak by to dohnala, ale samozřejmě že nějaká (i když si myslím že malá) pravděpodobnost, že školu a školní režim nebude zvládat tu je. Do září zbývá ještě jeden měsíc. Co vy na to?

tarra27
13. srp 2014

Může nastoupit a když uvidí, ze to nedává, hodně zameskava, je unavená, casto nemocna, určité lze přerušit školu a nastoupit znovu za rok.

konidana
autor
13. srp 2014

@ludva Děkuji za příspěvek, i když mi nepřináší rozřešení, jen více pochybností... Narozdíl od tvé kamarádky máme tu "výhodu" že se nemoc projevila už před prázdninama, takže dva měsíce k dobru. Imunitu mají děcka myslím docela dobrou, ale přesto ve školce přes zimu to byl mazec - žádná nemoc jen suchý kašel, kterého se nemohla zbavit. Doufala jsem , že ve škole už bude líp. Jistím to na všechny strany a uvidím po další kontrole koncem srpna. Moc si nedokážu představit , co by holka dělala další rok ve školce a jestli by za rok zapadla do kolektivu mladších dětí. To spíš dožene dva měsíce, pokud bude muset být ještě doma.

konidana
autor
13. srp 2014

@tarra27 to je právě docela špatná varianta ☹

tarra27
13. srp 2014

@konidana v čem? Ze nebude mít školku? Nebo proč? Zkusí si nastoupit a když bude unavená, tak proč by neskončila....a nenastoupila znovu??? A nebo překvapí a bude zvládat v pohodě....dáš ji šanci....

Porad se s lékařem, zajdi do školy, řekni situaci a uvidis....

sari_nka
13. srp 2014

Pokud ma zdravotní potíže dala bych odklad...absenci v záři přijde o jediné zvykaci období v ZS vubec, seznámí se třída, okoukaji učitele, zvyknou si na režim a chudák dcera přijde třeba az potom...

konidana
autor
13. srp 2014

@tarra27 V tom , že školu nebude chtít opustit. Za žádnou cenu. Šíleně se těší a má tam nejlepší kamarády. A školku na podzim fakt neseženu a tím spíš ne tu kde chodila a kde je je její brácha. Ještě budou rady porady s doktorama koncem srpna.

konidana
autor
13. srp 2014

@sari_nka
@tarra27

Jde do třídy s nejlepšíma kamarádama ze školky a je docela chytrá (už čte slova, pořád něco píše a opisuje). Spíš mě dřív napadlo, jestli ji nedat o rok dřív, než odklad.

tarra27
13. srp 2014

@konidana pokud se tak moc těší, tak ji tam v září dej....seznam učitelky i ředitele se situaci, aby brali ohledy....a hlavně najdi pohodovou školu.....

A ví dcera, co ji tam čeká? To je taky podstatne....a promluv ještě s lékařem....

Neboj, podle me ani jedno rozhodnuti není vyloženě blbe...

tarra27
13. srp 2014

@konidana tak pokud je tak moc chytrá i šikovný, tak to ji tam od zari dej.....promluv s učitelem a a ředitelem a dej ji tam....

karlajasmine
13. srp 2014

@konidana Jestli ti muzu jeste poradit, tak ti reknu hlavne to, ze ty sama vis nejlip, co mas delat ohledne dcerky 🙂 Akorat ses nechala zvyklat okolim. Moje mamka castokrat v zivote neposlechla svuj vnitrni hlas a misto toho poslechla hlas nekoho jinyho (a obcas to byl hlas naseho tatky), a vzdycky nakonec mivala mamka pravdu.. takze dej hlavne sama na sebe.. ty sama vis nejlip, jak na tom dcerka je.

konidana
autor
13. srp 2014

@tarra27 Jenže ani jedno není bez negativ ☹ A hned od září ji doktoři asi nepustí, spíš tipuji říjen. Já bych ten odklad tak neřešila, jen kdyby to nařídili doktoři, ale manžel by jí zas radši viděl ve školce.

konidana
autor
13. srp 2014

@karlajasmine Díky asi něco takového jsem potřebovala 🙂 . Já se často snadno nechám zviklat 😠

tarra27
13. srp 2014

@konidana já ti rozumím, chceš to nejlepší pro dceru....navíc manžel do tebe valí...porad se s lékařem, zajdi do školy, ale pokud je šikovna, tak když by šla "az" od října, měsíc uteče a když hodne věci umí....podle me to zvládne...kamarádky ma ze školky, pokud by v září musela byt doma, určité bych ji domluvila, aby za ni pravidelně chodily k vám domu...a bude to dobre,neboj

tarra27
13. srp 2014

@karlajasmine přesně 🙂

prochi
14. srp 2014

@konidana nečetla jsem úplně všechno, tak se omlouvám, pokud jsem to přehlídla, ale podle mě hodně záleží taky na tom, jaký bude mít režim. Bude chodit do družiny? Pokud jo, je to určitě nápor. Ale pokud by mohla chodit "jen" na vyučování, myslím, že by byla velká škoda, aby do školy nešla, s ohledem na to těšení se, kamarádky atd. My chodíme oba do práce, syn od druhého dne ve škole (teď půjde do druhý) byl ve družině od půl sedmý ráno do čtyř odpoledne. Ale syn kamarádky, která je doma, vycházel po sedmé z domu a v půl dvanáctý už byl zase doma.

konidana
autor
14. srp 2014

@prochi Družinu jsem chtěla odpolední do tří (ranní ne), ale takhle po nemoci ze začátku určitě ne. Zařídila jsem si na přechodnou dobu práci z domova, tak na běžný režim naběhneme později a postupně

prochi
14. srp 2014

@konidana No tak to bych neváhala, teda samozřejmě jak dopadnou ještě ta vyšetření na konci srpna. Přijde mi veliká škoda, když je takhle šikovná, aby ten rok zmeškala. Píšeš, že tam má nejlepší kamarády, tak i kdyby nenastoupila hned od začátku září, tak ti na ní určitě nezapomenou a nepůjde do úplně neznámého kolektivu. S tou prací z domova je to super, ráno ji do školy můžeš hodit, ať se neunavuje a ty čtyři hodiny by měla vydržet, v půl dvanáctý si ji zase vyzvedneš, nají se doma a může si jít i lehnout po O. Určitě ale o tom informovat učitelku, vynechat tělák, první třída může být náročná, ale pokud je šikovná, i kdyby pak marodila, paní učitelka vás navede, jak se doma učit. Náš měl loni v říjnu (první třída) zápal plic, nakonec tam vyšel svátek, podzimní prázdniny (dva dny), ale i tak zameškal skoro tři týdny. Učila jsem se ním doma, hlavně psaní bylo o moje nervy 😅, ale dalo se to. Tím to nechci srovnávat, jen napsat, že pokud budeš ještě doma, myslím pracovat z domova, je to zase jiný, než kdyby musela být do odpo ve družině a tak 🙂

prochi
14. srp 2014

Ještě jsem si vzpomněla, že se synem loni nastupoval do první třídy chlapeček, který si dva týdny před začátkem září zlomil obě ruce. Jako fakt, spadl někde z prolízaček, sádry až k loktům. Taky si mysleli, že do školy ani nenastoupí, třeba jen, kdo by mu pomohl s kalhotama na záchodě 😅 Nakonec normálně v září nastoupil i se zasádrovanýma rukama, nevím už, jak to nakonec dělal, jestli třeba mohl trochu psát, nebo tam měl asistenta, no jen jsem si na to dneska vzpomněla 🙂

konidana
autor
14. srp 2014

@prochi No o nervy to je už teď, a to po dětech skoro nic nechci 😝 Ale je fakt, že v září aspoň synek půjde zase do školky, tak bude větší klid (snad si zvykne sám bez ségry a nebude mi dělat hysteráky dýl než týden). Ještě 14 dní! To snad už dám. MUSIM!! Jsem doma už měsíc a fakt mi hrabe 😝 . A to týden byla holka u babičky a já si šla odpočinout do práce (jenže zas kolotoč, aneb spíš závody, s klukem do školky a ze školky)
Jo, jinak házet jí nikam nebudu, ona se vystřeluje sama 😀 Hlídání klidového režimu není žádný klid. Ne, teď vážně: autem po městě jezdím jen v největší nouzi a to ho zrovna většinou nemám k dispozici. Buď s ním je muž nebo je v servisu.

konidana
autor
25. srp 2014

Tak minulý týden byla dcerka ve st a ve čt ve školce. Středa v pohodě, těšením se nemohla dospat a pak spala poo. Ve čtvrtek už velmi náročný večer, protože ve školce poo neusnula. No a dneska v pondělí jsme tam akorát došli a ona , že jí bolí hlava (zase poprvé snad po měsíci) a že do školky nechce. Ach jo. Mně už asi hrábne, jak se to táhne ☹ Kontrolu máme pozítří, ale nevím , co doktorka za půl hodiny pozná. Jinak dneska jsem se bavila s její budoucí třídní učitelkou a je v pohodě , navrhla třebas odpolední hodinové konzultace nebo doučování, nebo jak to nazvat. A říkala, že září fakt nevadí, kdyby tam dcerka nechodila. Z toho mám dobrý pocit. Ale jsem zoufalá, jak to má všechno šíleně pomalý progres.

konidana
autor
25. srp 2014

@prochi
@tarra27
@karlajasmine
Dneska na mě zas padla depka, viz. můj příspěvek výše.

tarra27
25. srp 2014

@konidana pokud se i nezdá, nenutila bych ji do nástupu do školy

konidana
autor
25. srp 2014

@tarra27 Já rozhodně netlačím na to, aby od 1.9.normálně fungovala. Ale byla bych ráda a myslím, že i pro dcerku by bylo lepší, kdyby tu 1. třídu letos dala. Do školky další rok chodit nechce. To odpolko s třídní bychom právě mohli mít třebas jen jednou týdně místo normální školy, než by začala chodit. Byla bych s ní doma, dokud by bylo třeba(září a třebas i říjen)

tarra27
25. srp 2014

@konidana tak pokud to lze...hlavně netlač na pilu....a že máš občas splín je normální .-) a jak tu psaly holky, nejlíp sama víš, co dělat....

konidana
autor
27. srp 2014

Vyřešeno! Dnes na kontrole Dr, řekla že do školy jít klidně může, jen dva měsíce bez tělocviku. Září bude rozhodně bez družiny a uvidíme, zda bude mít individuál, že by tam ani nemusela chodit, nebo ne pořád. A za měsíc se zas uvidí, jak to jde.... Všem vám holky děkuji za vaše příspěvky.

tarra27
27. srp 2014

@konidana super... 🙂

duniela
31. srp 2014

Drzim palce, at to zitra a porad dobre jde 🙂

anushka111
4. zář 2014

@konidana Sleduji váš příběh od začátku a tak se chci zeptat jak to nakonec dopadlo? tedy pokud nevadí že se ptám 😉

konidana
autor
4. zář 2014

@anushka111 Do školy šla. Boje s únavou by byly stejný i kdyby nechodila. Doufám , že to zvládneme.

tarra27
4. zář 2014

@konidana zvládne neboj .-)