Odmítá školku. Už nevím, co s ním

terezt
13. říj 2011

Tak jsme se dopracovali az k naprostemu odmitani skolky. Chodime tam od poloviny zari, takze uz to bude tak mesic a pul, pricemz vetsinou patky zustaval doma (nemoce - pokaslaval, ockovani, vyrazka, porad neco). Od zacatku mel s odloucenim problem a brecel, kdyz uz jsme skolku videli. Uz se mi zdalo, ze se mu tam zacina libit. Sice na me obcas zkousel, ze nepujde, ze zase kasle apod...ale kdyz jsem pro nej prisla, nebyl ubreceny. Ted po dvou dnech doma (minuly ct a pa) se situace vyhrotila. Tenhle tyden mi kazde rano breci, ze do skolky nechce, ze tam chce maminku, ze chce byt se mnou, ze ve skolce nechce chodit ven apod. A nejen rano. Uz jen prijdu pro nej a chvili je v poradku, pak ho napadne a co zitra - to mu reknu, ze jdeme opet do skolky, tak spusti to svoje A proc? Neposloucha moje argumenty, proste se zasekne a vyje, breci. Opravdu uz nevim, co s nim. ☹

brisalek
12. lis 2011

@jancule79 knizku jsem cetla uz celou (do 6 let 🙂 a mnoho dalsich....a kapitoly do 3 let uz tak 3x🙂. Ale nemel by clovek prave pro ty nazorove zmeny odborniku zapojovat take selsky rozum v premysleni🙂??? Prof. Matejcek v teto knize take nejmene na kazde druhe strane uvadi, ze individuality a vyvojove rozdily v tomto veku u deti (1-3 roky) jsou obrovske🙂🙂🙂.

jancule79
12. lis 2011

@brisalek No jasně, přesně tak. Vždyť o tom tady celou dobu mluvíme, že. 🙂 Btw. já nebyla ta, která tady psala, co blázníme, že v UK chodí děti do školy už od 5 let a že mi si tady hýčkáme doma 4 letá miminka. 🙂 S @mamkamarketa jsme tady několikrát uvedly, že jedno dítě se dobře adaptuje ve 3 letech, jiné se neadaptuje ve 4 letech, takže bychom ho ze školky prostě stáhly (pokdu by jí hodně špatně snášelo) a daly třeba až za rok. A ne pořád do ALELUJA hledat řešení jak ho v ní udržet. A proč? Protože když je stejně jeho máma doma s druhým, tak je to v dané situaci asi nejrychlejší a nejefektivnější řešení, a dovoluji si tvrdit, že se 100% úspěšností - dítě, které při slově "škola" dostane pomalu hysterický záchvat, tak se mu po ní asi stýskat nebude. Ano, je to asi nejlepší řešení pro dítě, nikoliv pro matku. Ta má samozřejmě větší pohodu, když jedno dítě je ve školce a je doma pouze s jedním. To není žádný útok proti nikomu, to je holý fakt, který každý se selským rozumem (a kdo umí základní počty) pochopí. Pěkný víkend! 🙂

rampouch
12. lis 2011

@takyja ja si ty pocity taky vybavuju ... každé ráno, když jdu s dcerou do školky a cítím tu školkovní vůni, tak si vzpomenu, jak jsem to tam nemněla ráda :(

samsa
12. lis 2011

Holky, já jsem asi divná, ale mám mnohem větší pohodu, když jsou doma obě děti. Jednak starší domů tahá neustále nemoci a mladší vše chytá, takže jsme stále nahromadě a taky si spolu děti úžasně vyhrají a já mám čas uklidit a uvařit. Když jsem doma jen s mladší, tak se mě drží jako ocásek a hledá sestřičku. Asi se ptáte, proč teda dávám starší do školky? Ona už má 4,5 a má ráda děti a ve školce mají bohatý program, různé besídky, divadla, karneval atd. Zkoušela jsem dceru dávat do školky ve třech letech, ale absolutně to nešlo, byla stále nemocná a mimino s ní, tak jsem ji nechala doma a šla až teď ve 4,5 letech, myslím, že o nic nepřišla a teď chodí úplně v pohodě, těší se, plakala jen ráno 3 dny, když tam nebyla její velká kamarádka. V těch 3 letech probrečela skoro celý den a mě to stresovalo. Určitě by si bývala zvykla, ale nechtěla jsem to lámat přes koleno, když jsem byla doma. Jsem ráda, že šla až teď, i když reakce v okolí byly spíš negativní ve smyslu, že tříleté dítě patří do školky a že když jsem jí jednou povolila, že si to bude pamatovat a nepůjde zase. Přiznám se, že bych tříleté dítě do školky už nedala kdybych nemusela, ten věk kolem 4 let mi přijde ideální, ale bohužel mladší bude muset, protože půjdu do práce. Ale třeba zrovna ona bude dítě, keteré bude školku milovat, to se uvidí 🙂

babulinkab
12. lis 2011

@samsa víš, že mám teď stejnej pocit? syn nastoupil do školky teď v září ve 4 letech (dřív ho nevzali),od té doby byl víceméně pořád nachrchlaný, vyvrcholilo to angínou, se kterou skončil v nemocnici - nezabrall mu ospen, teď jsem ho měla po nemoci ještě 14 doma, dcera samo vše chytala od něj - kašel, rýmu, i tu angínu.
Teď v pondělí půjde do školky a já už jsu celá nakřivo, že zase začne kolotoč nemocí. Ale zase nechcu být jen sobecká - synovi se ve školce líbí, kolektiv potřebuje.

samsa
12. lis 2011

@babulinkab tak to je děs, chudák malej ☹ No, můžu ti říct, že ty nemoce mě ničí, loni jsme všude chodili, užívali si výlety a teď akorát trčíme doma, smrkáme, kašleme, kapeme kapky, nebere to konce. Já když ji vedu do školky a slyším tam někoho kašlat, tak je mi úplně zle, co zase přinese. Nejdéle vydržela chodit 14 dní v kuse, jinak vždy max. týden ☹

babulinkab
13. lis 2011

@samsa u nás to stejný, chodili jsme plavat, výlety, atd. do 4 let byl 2x nemocný a teď tohle........jo a to v té školce ještě maj vši, takže to bude ještě jako "bonus"

brisalek
15. pro 2011

Ahoj vsem, nedavno jsme tady psala. Musim zakladatelce @terezt napsat, ze dcera vcera sla poprve do skolky uplne bez place, knourani....vzala si piticko, krtecka, dala mi pusu, uz ani nestacila rict ahoj a bezela za svoji oblibenou tetou 🙂. Odpoledne mi jina ucitelka rikala, ze uz se krasne zapojuje, ze si celou dobu hraje s ostatnima v hernicce, dela vsechny tanecky, kresleni...A ze ona rozhodne nebyla nejaky "tezky" pripad🙂 ve zvykani. Takze nam to trvalo do vcerejsiho prvniho veseleho odchodu 3 mesice. Chodi 3x tydne jen od 8-9 do 12.30. Nemocna je take az tak po 14 dnech dochazky a to mirnou virozou (slaboucka ryma, kasel, nekdy mirne zvysena teplota jeden den-necham ji vzdy dost doma) a jak pozoruju tak deti kolem nas, ktere jsou doma a chodi s maminou na postu, do obchodu, do tramvaje a metra....jsou na tom nekdy i hur. Tak doufam, ze nam to takhle vydrzi, protoze od ledna nastupuju do prace na 1/2 uvazku.

terezt
autor
7. led 2012

Tak ja musim napsat, ze od te doby, jak jsem tady psala svoje zoufalstvi se hodne zmenilo. Vasik chodi do skolky rad a domu se mu vubec nechce. To vzdycky musim cekat, az dotvori, co dela, nebo az si dohraje.... Trvalo nam to cca 2 mesice a rozhodujici zmena byla, kdyz ho zacal vodit rano manzel. Zabralo to na 100 %. Se mnou fnukal, brecel, stresoval (asi proto, ze videl, ze jdu domu se sestrickou). S manzelem od zacatku naprosto v pohode. A to jsme mu mohli domlouvat, vysvetlovat, vsechno mozne - nic nepomahalo. Kdybych ho ze skolky vzala (a ze jsem to uz mela v umyslu), byla by to pro nej skoda.

gabca1
18. říj 2012

Ahoj všem, tak naše malá, chodila do školky od 3 let, pokud byla v soukromý tak v pohodě, od září šla do státní, všechno zpočátku v pohodě, krásně si to užívala a chtěla tam i spinkat a po měsící velký zvrat, doma pláče, že nepůjde a tam mega řev.... učitelka neví o ničem co by se mohlo stát. Učitelky jsou na můj vkus přísné, ale zase si myslím, že kázeň musí být. Nevím no, každopádně to začíná být fakt děsný, večer usíná s pláčem.. Trvá to 14 dní cca, nevím jak dlouho to vydržíme.

lv
30. říj 2012

zajímavé názory - trošku si z nich taky odčerpám, když dovolíte 🙂 přikláním se k tomu, že za rok líp nebude a to z vlastní zkušenosti, dcera začala chodit loni, tedy ve 4letech, scény, řev, trhání z náruče denně několik měsíců, poté už jen s fňukáním v šatně, nebo jen otráveným "ach jo, zase musím do školky" a musela, chodili jsme s mužem oba do práce. Letos jí je 5, scény od začátku září denně, opět hrozný, vyje, řve, křičí a to už by měla být rozumější, chtít víc děti..možná je to tím, že máme miminko, i když se zdá, že nežárlí, ví, že jsem doma. A nechat si jí doma je nesmysl, nudí se, chtěla by celý den pohádky a nebo program jen pro ni, což jaksi nejde. Já ji nenaučím jak si poradit sama v kolektivu, prosadit své zájmy, za rok má jít do školy a tam taky bude muset být, plnit zadání atd. /to chci vidět/.

marketicka
30. říj 2012

Zdravím Vas devcata, jak tady ctu tak nejsme jedini kteri mame problem s chozenim do skolky.Proto bych Vas chtela poprosit o Vas nazor nebo radu.Mam 2leteho syna,ktery zacal chodit od poloviny zari do skolky..protoze nema jeste 3 roky muze jen na 5 dni v mesici.( takze to zvykani je jeste horsi ) Prvni dva dny se tam tesil a byl rad ze jde do skolky,ale potom zacal pokazde kdyz jsem meli jit do skolky brecet ze tak nechce..a tak je to pokazde kdyz zrovna jdeme do skolky.Dalsi problem je ten,ze si rad hraje sam a ze nekdy nesnese nikoho kolem sebe..pokud byl hodny tak ho pani ucitelka nechala,pak jsem mela radost kdyz se zapojil a spolecne s detmi kreslil,nebo si hral..ale po dnesku jsem trosinku zoufala, dneska strhl vsem detem znacky ze skrinek a nechal jen svoji a jeste se tim sel pani ucitelce pochlubit:( pani ucitelka nam rekla,ze ma vice chodit mezi deti a ze ho mame ucit,ze se ma o sve veci delit..ale tohle delam..vi ze se musi podelit a s detmi si taky chodi hrat, je pravda ze ne moc casto ale chodi.
Tak nevim ted jde do skolky az koncem mesice a od prosince uz bude chodit kazdy den,tak uvidime..:( :(
Nemate nektera nejake zkusenosti,nebo rady..dekuji moc

krystalka
30. říj 2012

@marketicka - ono se to časem usadí, je ještě malinký, ono je to pro něj všechno nové, přizpůsobit se tomu kolektivnímu životu, dělat zrovna to, co se po něm chce a zrovna tehdy, když se to po něm chce....možná, že až bude chodit každý den, tak to bude lepší, takhle to do příště jakoby "zapomene" a začíná pak zase nanovo.... Třeba můj syn by v tomhle věku školku nedal, ale on má dysfázii, takže to je zase trochu jiné....začal chodit do školky letos na jaře, nejdřív jednou týdně, ale zpětně vidím, že by bývalo lepší, kdyby začal rovnou každý den....Ale chodil takhle 2 měsíce, pak byl přes prázdniny doma a teď od září chodí už každý den a všechno je v pohodě, ale je mu už 4,5 😉 . Jo a když začal na jaře chodit, tak prvních pár dní taky v pohodě a pak to postupně začalo, ráno otevíral oči se slovy "do školky ne", po cestě pofňukával, při předávání brečel, ale jak se za mnou zavřely dveře, tak se v pohodě zapojil. Ale tím, jak téměř nemluvil, tak fungoval mezi dětmi taky dost omezeně. Přes léto se pak dost rozmluvil, takže teď v září si tam během prvního týdne našel kamarádku, která je navíc dokonce úplně opačná povaha, on je spíš introvert, holčička je velmi společenská, ale prý jsou bezva dvojka 🙂 . Ale třeba se zlobením ve školce se přiznám zkušenosti nemám, Jiřík tam tohle nikdy zatím nezkusil, tak nevím, třeba si tím chtěl jen vynutit pozornost paní učitelky, doteď byl zvyklý, že se někdo věnuje hlavně jemu a v té školce je to hodně jiné, netočí se všechno jen okolo něj, ale musí se přizpůsobit....Je fakt, že u nás s tímhle problém nebyl asi i proto, že Jiřík chodí do speciální školky a jsou tam 2 paní učitelky na 12 dětí, ale většinou je jich tam jen kolem 8, takže na ně mají dost času....Jinak, když měl Jiřík ráno problém s tím rozloučením, tak jsme zavedli "obrázky do kapsičky" - vždycky jsem mu ráno v šatně na malý papírek namalovala nějaký obrázek podle jeho přání, ten jsme složili a dal si ho do kapsičky od tepláků, aby měl u sebe něco ode mne...vždycky to pak šel ukázat paní učitelce a tím se nějak rozptýlil a to rozloučení zvládal líp 🙂

marketicka
30. říj 2012

@krystalka dekuji za nazor..s tim zlobenim my taky normalne nemame problem,o to vice jsem v soku,protoze nechapu co ho to dneska napadlo..treba opravdu chtel upoutat pozronost pani ucitelky..no uvidime,verim ze se to bude jen zlepsovat.

krystalka
30. říj 2012

@marketicka - určitě, já třeba u nás zase pozoruju, že Jiřík začal víc zlobit doma, co chodí do školky, ale všimla jsem si, že to dělá hlavně, když musím doma něco udělat a nemůžu se mu stoprocentně věnovat - on si prostě říká o tu pozornost, když byl půl dne ve školce, tak potom si chce prostě užít mojí pozornost no...a vlastně ho úplně chápu 🙂

vec01
6. zář 2014

Zdravim vas maminky zkusenejsi a dovolim si pozadat o nahled a nazor. Nase 4 leta slecna zacala chodit id pondeli poprve do skolky, v patek uz nebyla, je nemocna, ted tu vsichni, vcetne jejiho rocniho brasky lezime s nachlazenim. Ze skolky nadsena neni a ja take ne. Nevim, jaky je standard poctu deti ve tride, ale jich je 24, z toho hodne deti ani ne triletych, nektere dny tam byla jen jedna ucitelka, jak se jim asi muze venovat? Chodila jsem pro ni ve 12 hodin, skolku mame pres cele mesto, takze ja jsem uhnana, mala je nespokojena, vzdy byla velice usmevava. Ja jsem doma na RD a ted otazka, ma takova skolka smysl nebo je lepsi platit ji treba az ten jeden predskolni rok soukromou a nyni jeste do teto statni nedavat? Moc uvitam vase nazory.

tarra27
6. zář 2014

@vec01 sama zkušenosti zatím nemám, ale na 4 hodiny přes celé město....no pokud se doma nenudí, nechala bych ji doma....ze školky bývají děti často nemocné, pak to bude chytat i mladší....

pokud se doma nenudí...tak bych ji tam nedávala....a nebo jen třeba na dva tři dny max....

máte kolem sebe jiné deti?? v rodine, sousedy???

vec01
6. zář 2014

@tarra27 dekuji moc za reakci. Ja jsem take toho nazoru, jen s manzelem se na tom nemuzeme shodnout, on ji tam chce davat za kazdou cenu a me argumenty nebere. Proto jsem se chtela zeptat na nazor ostatnich. Jen nevim, zda ten jeden predskolni rok staci na navyk urciteho rezimu a nezvykne si prilis doma na nicnedelani. Jinak s malym braskou budu chodit do MC a ona by mohla s nami, takze v kolektivu by byla, jen tedy stale se mnou.

tarra27
6. zář 2014

@vec01 tak já bych ji netlačila...každé dítě má svůj čas apokud tě netačí práce a ona nebude doma unudená koukat na pohádky pořád dokola...tak proč ji nekam dávat....já nejsem učitelka v MŠ, ale sama řeším podobně...mám dve holky, jedné ted byly 3 roky, druhé dva a jsme v zahraničí, ale taky jsou se mnou...chodíme na hřiště atd...mezi deti...ale jinak jsou spolu a vyhrajou si spolu, v kolektivu nemají problemy...hrají si s ostatníma...

já pokud dcera uvítá že bude doma, ty možnost doma nechat ji máš...a nebude u tv a nebude se nudit...nebala bych se toho, že jeden rok je málo...podle mě není...navíc ono to tak uteče, začne školka, škola a už ji mít tolik doma nebudeš...vařte spolu, at ti pomáhá...vašemu vztahu t prospěje...mezi detmi taky bude...

já na tvem míste bych ji nechala doma a chodila do centra...aby yla občas v kolektivu...a ani malý nebude nemocný tak často....

weri1
6. zář 2014

dala bych ji až na ten poslední rok, znám takových spoustu dětí co tak chodily a v pohodě. Moje sestra před 20 lety, tenkrát to šlo, nechodila do školky vůbec, hned do školy a taky dobrý. Je z ní samostatný jedinec, co se v životě neztratí

tvarohacek
6. zář 2014

@weri1 dnes také lze nechodit do mš vůbec. 🙂

weri1
6. zář 2014

@tvarohacek já si myslím, že poslední rok je povinný ne ?

weri1
6. zář 2014

@tvarohacek tak už se dočítám, že povinná není 🙂

vec01
7. zář 2014

Holky, moc Vam dekuji. Nakonec jsme se doma shodli, ze udelame takovy kompromis. Jeste ji nebudeme nutnetlacit kazdy den a nechame tomu volny prubeh, hlavne aby mala byla spokojena a dosla na to, ze mezi detmi je vlastne fajn. Ted se bude stejne jeste tyden lecit doma, ja jsem to odnesla poradnym nachlazenim, takze se dnes jen potim v posteli a o male se stara tatinek, to mi za to ty 4 dny opravdu staly. Jeste jednou diky, uzivejte nedeli, u nas na jihu Moravy je dnes jako v lete.

kachidlo
30. zář 2014

zdravím maminky. My máme s malým trochu jiný problém. Nastoupil v září do školky, první den nadšený a od dalšího dne řev, že do školky nejde. Nejdřív brečel a kňoural, že do školky nepůjde, že bude s maminkou doma a to od té doby co jsem ho vyzvedla až než usnul, budil mně v noci, že do školky nejde, a ráno se s kňouráním budil a brečel než jsem ho do školky odvedla. Přitom ve školce je naprosto pohodě.Zapojuje se do her, má kamarády, jí spí...Teď po měsíci dělá scény jen ráno. Je to dost o nervy ho tam vozit. Nevím, jestli to nějak řešit. Učitelky mně povzbuzují a říkají abych vydržela a hlavně nedělala změny.Vím, že mně malý dost testuje a tohle je první věc, se kterou mu nejde pohnout. Byla jsem rozhodnutá to vydržet, protože si nemyslím, že je nějaký traumatizovaný,ale nahlodává mně tchyně, protože ta kdysi dceru ze školky vzala když měla problémy a syna pak nedala vůbec a po nocích dělala domácí práci.

nadja73
30. zář 2014

@kachidlo u nas je to samy a to dcera chodi uz od prosince do skolky. ve skolce je spokojena, ale taky se driv v noci budila a hned hlasila, ze nejde do skolky, ted kazde rano hlasi, ze do skolky nejde, ze bude s nama doma,....atd. Taky vim, ze po minute ve skolce je naprosto v pohode a je tam spokojena. ano, deti to na nas zkousi, jasne, ze by asi byly radeji doma, ale jednou jsme se rozhodli pro skolku, tak to musime vydrzet a zvladnout. Ono je to po nejake dobe prejde.