Povinná předškolní docházka, dá se jí vyhnout?

shine2015
13. bře 2016

Ahoj vsem. Mam dotaz. Ted pry uzakonili povinnou predskolni dochazku od 5ti let. Dcera ma v srpnu 5let. Uprimne ted je ve skolce nahlasena ale nechodime tam na cely den apod. Vadi mi,ze by od zari MUSELA chodit jinak omluvenky od lekare apod.
Da se tomu nejak vyhnout??
Jak to delaji zeny,ktete vzdelavaji svoje deti doma - zakladni skola,vzdyt kdyz je povoleno domaci vyucovani...musi to preci nejak jit.
Me nejde o to dceru izolovat. Rada bych aby tam sem tam zasla....ale stve me to ze musi....mame jeste dve mladsi deti a sem tam chceme na vylet,na hory,za znamyma do zahranici klidne na mesic dva.....
Diky za rady/reakce...

shine2015
autor
14. bře 2016

@japona v nasi skolce je vedouci ucitelka a je to fajn zenska je s ni rec....kdyz tak domluvime zkousky. Ono kdyby nebyla dam je jinam kde domluva bude.. Dalsi otazka je ze neni povinne spad do nejake ms nebo zs......jak to tedy chteji hlidat?

somalicats
14. bře 2016

@shine2015 Však jak jsem psala, každé dítě je jiné - některé červencové či srpnové děti odklad nepotřebují, jiným prospěje. A myslím, že jako rodiče známe ty svoje ratolesti nejlíp a dokážeme odhadnout, jestli jim odklad pomůže nebo nebude k ničemu.

Rozumně se domluvit snad pak funguje na většině škol, já teda využívám čas od času jen omluvení na 1 den z rodinných důvodů, a s tím nikdy nebyl problém, jinak prostě jezdíme v rámci prázdnin (ať už zimních, jarních nebo letních), nemám chuť někde dopředu řešit, jestli dceru uvolní či neuvolní. Toho oficiálního volna v průběhu roku mají spoustu, takže různé výlety a spol se vždycky dají někam nacpat.

shine2015
autor
14. bře 2016

@somalicats souhlasim se vsim co jsi napsala....

nelam
14. bře 2016

Tak ta povinnost je predevsim proto,aby bylo pravne zajisteno,ze ma petiletak to misto ve skolce garantovane,v nekterych regionech se deti do skolky proste nedostaly. To,ze to prislo s krizkem po funuse,nebot silne rocniky se ze skolkoveho veku dostaly do veku skolniho,to je fakt klasika. Jsem urcite pro posledni rok ve skolce,vsechny "bezskolkove" deti,ktere jsem mela v 1.tride,mely vyjma bezneho naporu jeste co delat,aby pobraly kolektiv (a byly pripraveni na konflikty v nem) a urcity rezim. A to i ty sikovne. Jinak si ale myslim,ze to bude fungovat jako do ted. Rodice dite zapisi,rozumni rodice a ucitele se vzdy domluvi. Povinnost omlouvani od lekare je kvuli soc.pripadum,se kterymi rozumna rec neni.

kulatakosticka
14. bře 2016

@nelam ale ona už přece byla zákonem dána povinnost školky přijmout předškolní dítě, jehož rodiče ho zapíší. Jen nebyla povinnost dítě zapsat ze strany rodičů.

karlajasmine
14. bře 2016

S povinnou předškolní docházkou problém nemám, s čím problém mám,jsou omluvenky od lékaře. Stane se, že dítě má virózu / bolí ho hlava / narodí se mu sourozenec / je nemocná maminka a nedává to / atd / atd...rodiče by měli mít právo omlouvat svoje děti. Doktorka není zvědavá na to, že Tomasek má zase rýmu a teplotu 37.. Takže to dopadne tak, že Tomášek půjde do školky s rýmou a onemocní všechny děti, tak jak to bývá u dospělých v práci.

nelam
14. bře 2016

@kulatakosticka ted to bylo pouze jedno z kriterii,ne povinnost. Dale se pak hodnotilo bydliste,zamestnanost rodicu,aj. U nas se treba opravdu na vsechny petiletaky nedostalo.

kulatakosticka
14. bře 2016

@nelam já četla, že pokud dítě není přijato k předškolnímu vzdělávání, má obec, kde má tp, povinnost mu zajistit zařazení jinam, ale asi se může stát, že ve velmi malých obcích s jednou školkou nebo s bydlením bez tp v místě to problém být může. Na to ovšem stačilo dát školkám prostě povinnost přijmout předškoláky, kteří žádají...

nelam
14. bře 2016

@karlajasmine ty omluvenky jsou fakt nestastne,ale neverim,ze to v praxi bude tak fungovat 😉 . taky to ve skole mame,ale staci mi to od rodicu,za 5 let jsem chtela pouze po 1 diteti omluvenky od lekare.

nelam
14. bře 2016

@kulatakosticka to mate pravdu,ale mala mestecka bez skolek (a casto nyni s novou vystavbou,tudiz s novymi detmi) proste zaspali,skolky nevybudovali a nebylo mozne najit v okoli skolku,ktera by zajistila spadovost. Opravdu to tu bylo drsne,ale jak rikam,z nejvetsiho navalu jsme venku. Ted zacne boj o 1.stupen,koneckoncu prvni kauzy uz mame na budejovicku za sebou a rodice tu musi sve deti vozit klidne na druhou stranu mesta,x km od sveho bydliste.

kulatakosticka
14. bře 2016

@nelam no a to je další otázka. Teď to bude povinně, takže budou to obce řešit předem dle evidence obyvatel nebo odhadovat, co když bude dětí víc, přistaví se na rychlo budovy? Nevím, na to, že to má fungovat od r. 2017 a netýká se to jen administrativy, ale i personálu, prostor i to, jak někdo zmiňoval, jaká bude kontrola, že dítě vůbec někam chodí...

nelam
14. bře 2016

@kulatakosticka ano,to mate naprostou pravdu. Take jsem zvedava. Je to jako s tou slavnou inkluzi. Neco se odsouhlasilo,ale jak se to bude resit prakticky,nikdo nevi. A to chci videt,jak to budou delat,az si odsouhlasi skolku od 4,i3 let,co maji v planu.

kulatakosticka
14. bře 2016

@nelam právě, já ze své práce vím, že v určitých případech inkluze může fungovat, ale nejde to vždy a těch faktorů je tam moc na to, aby se to odbylo jen zákonem"musíte". Stejně jako ta školka - a tam by mě nejvíc naštvalo, kdyby to bylo celodenní. To ani ten prvňák nemusí a já vím, že vzhledem k mladšímu bych si i staršího chtěla brát po obědě. Nechci své dítě v pěti vidět jen u večeře, když mám možnost to mít jinak.

hojda
14. bře 2016

Kde se dá podepsat ta petice? Nelíbí se mi to, proč musí být u nás vše povinně a člověk nemůže rozhodnout nic sám 😠 .

kulatakosticka
14. bře 2016

@hojda na první straně dal někdo odkaz na tu výzvu senátorům a na konci tel výzvy je klikatelný odkaz na petici.

kika_21
14. bře 2016

@karlajasmine Nebylo by to v souladu s pravidly na základkách-tam stačí omluvenka od rodičů. Na nižším gymnáziu také, pouze kdyby někdo měl delší absence a časté, vyžadují razítko lékaře. Jinak povinný rok v MŠ je pochopitelně blbost.

shine2015
autor
14. bře 2016

@kulatakosticka duvod proc nechci bydlet v uk....povinna dochazka od 4let 9-15.30 a nemocne deti ve skole....dite vam vychovava stat

kulatakosticka
14. bře 2016

@shine2015 to jsem slyšela, hlavně ty nemocné děti chuděrky 😞

skupka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz