Povinná školka - jsou možné výjimky?

2veverka
16. kvě 2017

Ahojte,
pokud vím, od příštího škol. roku má platit nový zákon, podle něhož je docházka do školky pro předškoláky povinná. Ale: vzpomínám si, že když se zákon navrhoval, ministryně hovořila o tom, že budou možné výjimky např. pro maminky, které jsou doma s mladším sourozencem. Víte o tom prosím vás něco? Je to možné? Kde lze o tuto výjimku požádat?

z_kopretinka
16. kvě 2017

U nás na dveřích školky byla informace, pro jaký ročník je to povinné a případně že dohoda individuálního plánu s ředitelkou školky, takže podle mě domluva bude. Zatím co mám z doslechu tak, že snad jednou za 3 měsíce "kontrola" ve školce jak dítě postupuje v učení. Asi budou mít i nějaké body - typu samo na wc, samo najíst příborem, něco nakreslit atd, a to se podle mě dá dohodnout. Ale zatím jsem k tomu víc nezjišťovala, protože mě to čeká až za dva roky

journals
16. kvě 2017

Bude možný individuální plán - něco jako plán individuálního vzdělávání dítěte na ZŠ - tedy body, které by dítě mělo splnit. Moc si neumím představit, jak to chtějí zkoušet, ale takto nějak by to opravdu mělo fungovat. Myslím, že děti, které do školky chodit nebudou, to budou mít podstatně horší než děti, které si "splní" jen docházkou. Na jednu stranu to je pěkný záměr a je jasné na koho a kam se mířilo, na druhou stranu to je dost velká komplikace pro některé rodiče. Otázka zase bude, jak se k tomu budou stavět učitelé v MŠ, lépe řečeno jak moc vážně ty body při té individuální docházce budou brát.
Doufám, že tu nepíšu nějaké blbosti, takhle nám to bylo vysvětlováno...

kaaacaaatkooo
16. kvě 2017

Je to tak, jak píšou holky. Povinná školka nebo individuál s myslím čtvrtletním přezkoušením v dané školce. Jak bude přezkoušení probíhat, není známo.

2veverka
autor
16. kvě 2017

@z_kopretinka
@journals
@kaaacaaatkooo Holky, a jak prakticky může ta individuální docházka probíhat? Může to být dvakrát třikrát týdně, anebo třeba vůbec a pak to tzv. "přezkoušení"?
Ještě prosím, kde je k tomu nějaká směrnice, abych měla podklad k jednání s ředitelkou.

j.a.n.i
16. kvě 2017

@2veverka Není to individuální docházka, ale individuální vzdělávání, tedy pak do školky vůbec nesmí a bude docházet pouze a jen na to přezkoušení.

betelgeuzz
16. kvě 2017

Tady jsou informace k předškolnímu vzdělávání http://www.msmt.cz/vzdelavani/predskolni-vzdela... . Zatím to vypadá tak, že buď je možnost docházky, musíš dítě omlouvat, jako ve škole, nebo individuální vzdělávání. Nic mezi tím. Problém je to i pro rodiče, kteří např. 1x týdně dávají dítě do anglické školky, lesní apod. Bohužel, žádné vyjímky pro to nejsou.

2veverka
autor
16. kvě 2017

@j.a.n.i Aha. Takže myslíš, že částečná docházka v žádném případě není možná, nebo snad po domluvě?

zmrz_lina
16. kvě 2017

@2veverka bud bude chodit do školky 5x v tydnu min. na 4 hodiny denně, nebo vůbec a budeš ho mít doma (nebo někdo třeba v lesni školce) a nahlášeno individuální vzdělávání s přezkoušením. Zas u toho v parlamentu přemýšleli kolenem...

2veverka
autor
16. kvě 2017

Holky, děkuju. Ale nasadily jste mi brouka do hlavy.
Dcera teď chodila do školky třikrát týdně, ale stejně, když byly výpadky, tak tam byla trochu jako host. A navíc, školka je dobrá, ale ona se mírně nudí, bo jsou tam třídy s dětmi všech věkových skupin a pro předškoláka už to není tak stimulující. Myslíte, že stačí pro takovou tu přirozenou stimulaci, když děcko je tedy doma a třeba dochází do dvou kroužků?

pampeliska1
16. kvě 2017

@2veverka já plánuj psát prostě omluvenky..Však co mi můžou - dítě k zápisu do ZŠ stejně pustí, stejně tak docházka do ZŠ je povinná, takže ročník MŠ při větší absenci asi opakovat nebude, že jo 😉

operetka
16. kvě 2017

@pampeliska1 přesně to mě napadlo (zatím se nás netýká, mám školáka a 4měsíční miminko), ale co když budu psát neustále omluvenky? Bude tam taky nějaký limit, jako ve škole, kolik smí dítě chybět? A co když bude chybět víc? Je to celé postavené na hlavu...
Syn má spolužáka propadlíka, který si místo školy hraje před školou na ulici (nedaleko bydlí) a nic se neděje, nikdo neřeší. Ale kvůli školce budou takhle peskovat rodiče...

pampeliska1
16. kvě 2017

@operetka já doufám, že se bude dát nějak domluvit s učitelkou, ještě jsem o tom ani s ředitelkou nemluvila, jen u nás v místním zpravodaji vyšlo to oficiální info, které je všude - tj. 4hod denně/5dní v týdnu/příchod do školky do 8hod. Máme docela rozumnou paní ředitelku a věířm, že to hrotit nebude, když je dítě jinak šikovné. Otázka je, jak se to pak dokazuje a vede, protože prý budou mít normálně "třídní knihu", kde se budou absence zapisovat, ale tak snad to nebude někdo nějak dalece kontrolovat. Fakt tam nemíním dceru posílat každý den. Kdyby byly 3 dny povinně tak neřeknu nic nebo třeba 12hod týdně..Ale jako 5 dní ve školce, když je matka doma nebo prostě dítě do školky posílat nechce?? Fakt děs, kam jsme se to dostali.

mollyweasley
16. kvě 2017

@pampeliska1 Takhle ale neuvažujte. Nebo do školy dítě taky nedáte, když budete na mateřské a budete ho posílat jenom každý druhý den? Někdo to prostě takhle stanovil, máme teď povinných 10 let vzdělávání a ten předškolní, stejně ale jako školní stupeň, si můžete odučit doma. Můžete dítě zapojit mezi skupinu 25 dětí, můžete ho vést k samostatnosti bez rodiče za zadkem, můžete mu každý týden vymýšlet jiný tematický celek s různým zaměřením (hudebka, výtvarka, grafomotorika, hrubá motorika, rytmická cvičení, pracovní listy, kooperace s dětmi, námětové hry s ostatními dětmi...).
Totéž můžete udělat i se základní školou, můžete si dítě vzít do domácího vyučování a učit ho číst, psát, počítat. Možnosti jsou různé, u předškolního dítěte v docházce do školky ale vidím jenom samá pozitiva. Ale záleží to samozřejmě na vašem rozhudnutí 🙂

journals
16. kvě 2017

@2veverka Přesně jak píšou holky - nejde o individuální docházku, ale jde o formu individuálního vzdělávání - takže na principu "učíme dítě doma" a do školy se chodí jen předvést a nechat se "přezkoušet". Ale jak to bude v praxi fungovat, jakým způsobem budou učitelé děti zkoušet a jak to celé bude vypadat, to je ve hvězdách. Myslím, že ani naše paní ministryně netuší - není to učitelka 🙂 Já myslím, že první rok bude asi hodně chaotický, takže všichni projdou. Já bych se toho z pozice rodiče neděsila. Spíš je mi líto učitelek...

ilonne
16. kvě 2017

@pampeliska1 A proc si rovnou nenechate ditko doma? Takhl budete akorat zabirat misto rodicum, ktere maji o skolku zajem.

zmrz_lina
16. kvě 2017

Já se spis divím, ze vám zensky neva, ze kvůli malému % neprizpusobivych, kteří si stejne skupinku najdou, se buzerujou všichni. Mně vadí napr.to, ze nebude možné kombinovat lesní (nebo jinou alternativní) a normální školku, jako tomu bylo doteď, přitom to krásně fungovalo.

zmrz_lina
16. kvě 2017

*skulinku tam mělo být

bekyc
16. kvě 2017

@pampeliska1 To je trošku nefér vůči ostatním rodičům, které mají o školku zájem a kvůli vám už tam nebude místo...

pampeliska1
16. kvě 2017

@bekyc
@ilonne nebojte, nebudu, u nás je míst dostatek pro všechny 😉
@mollyweasley ale já takhle uvažuju 🙂 proti povinné školní docházce nic nemám (tedy do základní školy). S povinnou mš mám problém, který jsem popsala výše, takže si to budu řešit dle sebe 😉

pampeliska1
16. kvě 2017

@bekyc
@ilonne kromě toho, předškoláci jsou přijímáni přednostně a v podstatě povinně (tj. místo se dostane na všechny), tak nevím, o jakém zabírání míst mluvíte.

pampeliska1
16. kvě 2017

@mollyweasley já jsem nikde nepopřela úlohu školky (jak píšete o grafomotorice a ostatním), ale nemyslím si, že by kvůli tomu předškolní dítě muselo trávit ve školce 4hod denně. To, že to někdo takto stanovil pro mě opravdu neznamená to, že se tím musím bezpodmíněčně řídit, sklapnout a posílat dítě denně do školky 😉 Máme tu tolik zbytečných zákonů a toto je jeden z nich. Jak píše @zmrz_lina - kvůli 5% procentům nepřizpůsobivých občanů, kteří nemají dítě do školy připravené, má zbylých 95% posílat dítě denně? Proč, pokud je dítě normálně "šikovné", pro takové opravdu stačí třeba 3 dny v týdnu. Individuálně vzdělávat nechci, chci prostě kompromis.
Kromě toho když se začalo tento zákon vymýšlet, tak si MŠMT nechávalo dělat posudky u různých institucí a všechny tento předškolní rok nedoporučily, že nic zvláštního nepřinese! Jen buzerace rodičů a zbytečně brzká institucionalizace. Toto je můj názor, opravdu si myslím, že isntitucí si dítě ještě užije až až, tak proč povinná školka, když to není nutné.

barbara04
16. kvě 2017

a předně jak píšete zásadní problem je s kombinaci napr. lesni školky a normální MŠ. Doposud žádný problem a najednou to nejde. Nás se to týká až za 3 roky tak doufam že to změní...

riakuk
16. kvě 2017

@pampeliska1 Myslím si, že jde o zabírání míst pro děti, které do školky musí z toho důvodu, že rodiče pracují a nemají jinou možnost - jde i o mladší děti, hlavně ty tříleté, které do školky nastupují po ukončení rodičáku. To se u nás také řeší. Jsem učitelka ZŠ a věřte nebo ne, ale mne irituje mnoho věcí, které paní ministryně vymyslela s tím svým "poradním sborem" - viz. poradny, IVP, PLPP, ...
Pro předškoláky bych zřídila nulté ročníky nebo přípravky (jak chcete), kde by byly ty 4hod denně, přičemž by musely normálně nosit omluvenky - jako ve škole, ať si všichni zvykají.

@operetka Je mi divné, že to nikdo neřeší. Škola tohle zameškávání řeší přes OSPOD, nic jiného udělat nemůže. Já bych sebrala veškeré dávky na dítě a určitě by to mělo efekt - nějaká naše kázeňská opatření jsou na nic a úřady "jen" pokutují nebo dávají "napomenutí", což je směšné.

mollyweasley
16. kvě 2017

@pampeliska1 Třeba v říjnu zjistíte, že dítě školku miluje a chce tam být 5 dnů v týdnu a nejméně do tří. Hodně dětí takhle rodiče překvapí 🙂 Pro ty předškolní děti je ta pravidelnost důležitá a zrovna v té povinné školce se to dost naučí. Najednou prostě musí každý den vstát a jít do školky a za pár měsíců mu to nebude dělat problém. Jakmile tahle pravidelnost nastoupí až ve škole, může to dítě nést nelibě. A ty tři dny v týdnu nebo chození, jak zrovna vstanu, když nebude pršet, když nebudu muset do obchodu...ty myslím na tu pravidelnost nepřipraví.
Jsem z oboru, tak to prostě vidím jinak. Ale jak říkám, uvidíte, třeba bude dítě nadšené a vy zjistíte, že dopolední školka je velkým přínosem pro všechny tři 🙂

helabella
16. kvě 2017

Pokud je dítě v "domácí školce", tak mu školka nemusí držet místo, dítě může být nadstav. Ale zároveň má školka povinnost dítě přijmout, pokud si individuál v průběhu roku rozmyslí. Jak to mají školky udělat, těžko říct.

zmrz_lina
17. kvě 2017

@mollyweasley ale právě spousta rodičů neřeší to, že by dítě posílat nechtěli vůbec, ale nemožnost kombinace školek. Malý mi od září nastupuje do lesní školky, která jediná ho byla ochotná přijmout (chybějící MMR ze zdrav. důvodů - bohužel bez nutného lejstra od dr.). Bude tam chodit 3 roky a pak buď nastoupí do státní MŠ (a já ho vytrhnu totálně z kolektivu i zvyků - rozdíl mezi LŠ a MŠ je opravdu veliký), nebo bude na individuálu. Ale proč? Proč nejde řešit tuto situaci tak, že by chodil 3 dny v týdnu do LŠ (což by ulevilo našemu rozpočtu) a zbylé dva dny do normální MŠ? Doteď to šlo, najednou už je to ale problém. Prostě buzerace nad buzeraci.

j.a.n.i
17. kvě 2017

@zmrz_lina Souhlasím s tím, že to buzerace je... nicméně pokud LS není ofiko školka, tak můžeš psát na každé 3 dny v týdnu omluvenku do MS a tu kombinaci udělat.

superkousky
17. kvě 2017

@riakuk Njn ať si zvykají..Buzerace je třeba již od ranného věku..

Můj syn chodi do školky od 3let a to dost pravidelně,ale pokud příští rok pojedeme na výlet,dovolenou nebo budeme mít "válecí" den,tak bude/budem doma.
Prostě mu napíšu omluvenku a víc to řešit nebudu.
Povinností bude mít od ZŠ až dost,tak nevidím jediný důvod,proč ho (resp.nás) zatěžovat povinnou školkovou docházkou.

betelgeuzz
17. kvě 2017

@superkousky tak na dovolenou a prodloužený víkend jezdí i školáci, rodič napíše rodinné důvody a škola to neřeší (pokud je to asi v určitém rámci hodin). takže školka by s tím taky snad neměla mít problém. Blbý je, že přesný pokyny nikde zatím nejsou, ani ředitelé pořádně neví, vím, že tu někdo nedávno psal, že jim ředitelka řekla, že musí mít všechny nepřítomnosti potvrzené od lékaře. Přitom takhle přísně se nechová ani škola.

superkousky
17. kvě 2017

@betelgeuzz Naše doktorka omluvenky nepíše,takže tohle naštěstí nemusím řešit.