Školka a 2leté dítě. Jak poznat, kdy je dítě na školku připravené?

skarma007
11. dub 2023

Ahoj,
dceři je 1,5 roku a od porodu jsem s ní hlavně já.
Dávala jsem dceru asi od 2 měsíců na hlídání babičce, když jsem si potřebovala něco zařídit, ale dcera není na ní vůbec zvyklá. Babičku vidí cca 1x do týdne, kdy přijede na návštěvu nebo my za ní. Pár krát jsem ji nechala třeba 4 h na hlídání, ale pokaždé, kdy jsem od ní odcházela, měla hysterické scény, kdy až skoro přestávala dýchat a vždycky tak hodinu tchýni brečí.
Přesto je tchyně na dceru hodná.
Moje otázka zní, že v jejích 2 letech a asi 4 měsících budu muset nastoupit do práce nebo o ní přijdu a jediná možnost je školka, ale když vidím, jak si nedokáže zvyknout ani na svou babičku a je ve velkém stresu...Chodíme často mezi děti, ale i těch se celkem bojí...Svého bratrance ne (jsou mu 4 roky)..Dcera je hodně citlivá.
Vím, že za rok se může vše změnit, ale taky nemusí...
Nechci u dcery něco zkazit...Jak poznat, kdy je dítě na školku připravené?
Moc děkuji

gdpr
11. dub 2023

Poznas len tak ze to skusis... Babicka a skolka je nieco uplne ine ja by som uz teraz ju zacala na to pripravovat postupne chodit s nou do detskej skupinky pravidelne a postupne castejsie... Inak to, ze dieta je najprv "pozorovatel" je uplne normalne nenut ju hrat sa s inym detmi ani nech nie je s nimi v kontakte pokial sama neprejavi iniciativu. Moj v 13m tiez na zaciatku sledoval deti nechcel poriadne ani aby ucitelka s nim nieco robila alebo pomahala teraz o 25m je v skolke a velmi sa tam tesi kazdy den a miluje deti nechaj tomu cas.

gdpr
11. dub 2023

A aj co sa tyka placu v skolke su na to zvyknute ucitelky pri nastupe a vedia ako si s tym poradit a zaujat dieta... U nas si deti mozu doniest aj najoblubenejsiu hracku, ktora velmi na zaciatku pomohla a lahko ucitelka na tu hracku uputala pozornost alebo doniesla mu ukazat nejaku novu hracku a potom aj "zabudol" ze tam nie som.

skarma007
autor
11. dub 2023

@gdpr děkuji za příspěvek. Mě jde prave o to, abych něco nepokazila, kdyz ji do školky dám po 2.roce, kor když vidím, jak blbě snáší hlídání...

skarma007
autor
11. dub 2023

@gdpr moc děkuji ☺️ zkusím zintenzivnit ty dětské skupinky. Určitě ji nenutím do kontaktu, snažím se, aby sama projevila zájem. Tak snad to půjde zvládnout ☺️

emillyhk
11. dub 2023

My budeme dávat syna do dětské skupiny, bude mu teda v té době 2,5. Taky se potřebuju vrátit do práce 🤷‍♀️ Nikdy jsem bez něj nebyla dýl než čtyři hodiny, ale věřím, že to zvládne, není na mě fixovaný, pokud mě nevidí, je to ok. Nemá problém, když odchází s babičkou na procházku, někdy trochu dělá scény, když já odcházím z domu bez něj (spíš že chce jít taky, než že bych mi chyběla já 🙈). Přesto mi široké okolí podsouvá, jak ve školce to bude jiné, bude brečet, apod. 🙄 Jenže jinak to nejde, budeme se s tím muset popasovat. Odmítám se půl roku předem stresovat, co bude. S dcerkou zkuste trénovat, domluvte se třeba s babi, že půjdete všichni do herničky nebo na hřiště, ty ji tam dovedeš, chvilinku ji tam necháš jenom s babičkou a potom se pro ni vrátíš. Prostě aby získala tu jistotu, že se vždycky vrátíš. A pravidelně opakovat. Držím palce, ať ten nástup do školky zvládnete co nejvíc v pohodě 🍀

areh
11. dub 2023

Syn musel začít chodit do dětské skupinky ve 2 letech a 2 měsících. Nejdříve 2 dopo v týdnu (víc nebylo místo). Po dvou měsících celý týden dopo + jsem postupně přidávala spánky. Zvyknul si úplně v pohodě. Tím, že tam jsou podobně staré děti, tak tam chodí rád a se spánkem nemá problém.
Jinak ze začátku brečel, bylo to pro něj nové. Ale to mi brečel i starší, když šel skoro ve 3 a půl. Děti si musí zvyknout. Mnohdy to hůř zvládají rodiče než děti (vlastní zkušenost). Přeju hodně štěstí 🙂

skarma007
autor
11. dub 2023

@emillyhk děkuji za zkušenosti. Dcera je prave hod e fixovana na mě a i jen hlídání na 2 h je velký stres... Věřím, že u vás to půjde snadněji a určitě nemá smysl, se takovou dobu stresovat. Určitě mám teď od jara zintenzivnit hlídání a návštěvy u babi, aby si dcera zvykala být víc beze mě. Moc děkuji za zkušenosti a rady 🤗

skarma007
autor
11. dub 2023

@areh moc děkuji za zkušenost, určitě je dobré začínat postupně, aby si dítko zvykalo. Snad to u nás taky bude v pohode. Musíme na tom začít už pracovat ☺️

squezy
11. dub 2023

@skarma007 a kde bydlíte? Byl by to velký problém si najit práci až bude holčička větší? Podle me ji to jakoby nenaucis, musi si na to dozrat a ve 2letech na to podle me děti ještě nejsou. Zazila jsem tedy vyjimky, které ve 2letech navstevovali jeslicky nebo skupinky a mamince ještě zamavaly, ale takových děti je málo. Podle mě zbytečný stres pro tebe i holčičku. Ale neznam tvoji situaci, jen si myslim, že 2letaci jsou na takhle pravidelne odloučení ještě malí.

skarma007
autor
11. dub 2023

@squezy bydlím na vesnici, ale mám to 15 km do města, práce je málo, ale už tak nějak i koketuju s myšlenkou, že bych prostě o práci přišla... A pak si ji hledala v jejích 3 letech... Problém by to asi nebyl, spíš bych přišla o místo, které už takové neseženu... No toho se právě taky dost bojím, že na to dcera bude ještě malá, nedozrala... Chodíme často mezi děti, sem tam ji tchyně pohlída, ale jsou to opravdu hysteraky, jak kdyby ji někdo tyral... A pak je naštvaná a utíká prý do pokojíčku a tam se vzteka... Každopádně zkusím s dcerou chodit víc mezi děti, aby ji tchyně více hlídala a uvidím, jak na tom bude. Ale obávám se právě, že to bude pro ni velký stres a to rozhodně nechci... Synovec ještě teď brečí každé ráno, že nechce do školky a chodí tam rok (jsou mu 4 roky) a dcera je oproti němu víc uzkostna (byla už od porodu) a chce být furt se mnou...

barulina
11. dub 2023

@skarma007 syn je v jesličkách od roku a čtvrt. Za mě úplně v pohodě. Babička, školka jsou rozdílné veci

skarma007
autor
11. dub 2023

@barulina děkuji za zkušenost 🙂

journals
11. dub 2023

Ještě je malinká…
Jen kontrolní otázka - školkou myslíš soukromou školku, nebo dětskou skupinu? Víš, že do státní jí vzít nemusí?
Tedy spíš pravděpodobně nevezmou…?

xxx3d
11. dub 2023

já ti nevím...
teď z toho co popisuješ mi přijde, že větší problém je tvůj stres z toho, aby si nepřišla o práci přenesenej na ni, nechtěně, přesto
asi bych se víc soustředila na to, s ní mluvit o tom, co bude (ona školička, ty práce, potom obě spolu ve zkratce) a víc bych se soustředila na DS dětskou skupinu, než školku jako takovou
dítě do tří let potřebuje péči, hodně péče, proto ne školka, ale dětská skupina
a dobře ji vyber!

skarma007
autor
11. dub 2023

@journals je právě... Bohužel normální školku. Soukromá tu v okolí není a dětské skupiny, to teď hledám, jestli tady něco není. Soukromé školky jsou 45 km od našeho bydliště a 60 km od místa moji práce, to by nešlo...

journals
11. dub 2023

@skarma007 nevím odkud jsi, ale byl by zázrak kdyby měla školka volnou kapacitu pro tak malé dítě

skarma007
autor
11. dub 2023

@xxx3d noo, stres teď mám, jelikož se budu muset rozhodnout. Přesnější je pro mě dcera... Děkuji za názor. Tohle potřebuji slyšet, víc názorů, nechci udělat chybu. Dětské skupiny teď hledám, jestli máme tady v okolí, 45 km od domova jsou, ale to je moc daleko...

skarma007
autor
11. dub 2023

@journals bydlím v Plavsku a nabírají děti i od 2 let, ale tahle školka je hodně vytížená a jsou na ní hodně dobré recenze od rodičů. To je další otázka, taky by mi ji vzít nemuseli. Dcera ještě normálně nejí (je krmena z láhve) a je stále na plenkách, i když už nočník začíná pomalu chápat

skarma007
autor
11. dub 2023

*přednější

xxx3d
11. dub 2023

@skarma007 syn chodil od dvou let do dětské skupiny - školičky jsme tomu doma říkali 🙂 a od tří do školky
měla jsem výhodu, že on k dětem, mezi děti chtěl, ale i tak jsme o tom museli mluvit a mluvili a taky jsme měli obrovský štěstí na školičku a "učitelky" v ní.
je to prvokontakt, je zásadní a když nebude v dostupnosti, tak zkus nějak zapracovat nenásilně na tom hlídání u babičky, pokud hlídat může, a nechodí třeba ještě sama do práce.

journals
11. dub 2023

@skarma007 vytížená školka = bez šance
Ano, berou i menší děti, ale pokud je volná kapacita, většinou se bere podle věku. Tak nechci znít pesimisticky, ale spíš bych nejdřív ve školce zjistila jak staré děti reálně brali poslední roky.

ferda90
11. dub 2023

@skarma007 ahooj, náš malý nastupuje teď v květnu do dětské skupinky(soukromé) , kde jsou děti od 2 do 6 let. Nastupuje na adaptaci a pak bude docházet maximálně 2 krát v týdnu, jinak bude semnou doma. V září se vracím zpátky do práce, tak chci ať má adaptaci delší a navíc nám už ta skupinka ani dyl ne podrží místo, takže musíme nastoupit už teď v květnu. Malý chodí na hlídání k babičkam, vždycky na pár hodin, cca 3 hodiny,dyl zatím ne. U babiček je hodný, doma zlobí 😁🙈Počítám s tím, že bude plakat, ale to asi každé dítko. Kámoška dávala malého do školky až po 3 roce, no možná do dnes tam bývá jen na dopoledne a to mu budou už 4. Taky školku moc nemá rád. A to by si člověk už myslel, že tím, že je větší, tak to bude pohoda a ono není. Za to druhá kamarádka dala ve 2 letech a 2 měsících syna do dětské skupiny kde budeme chodit i my a malý je spokojený, chodí celý týden na dopoledne ona je ještě doma na rodicaku. Školku ji doporučila i její dětská doktorka. Držím palce ať je všecho dobrý

journals
11. dub 2023

Nedalo mi to, koukla jsem. Ta školka má jen dvě třídy na celou obec? Nechci stresovat, ale pochybuju, že na dvouleté dítě budou mít kapacitu 🙈

skarma007
autor
11. dub 2023

@xxx3d děkuji za odpověď. Tchyně je už v důchodu, ale ona by asi nezvládla se postarat o dítě "celý den". Má špatná kolena, sotva si klekne, všechno ji bolí a myslím si, že by to asi dlouho nevydržela...

skarma007
autor
11. dub 2023

@journals hmm, to budu muset vyzjistit. Děkuji

journals
11. dub 2023

@skarma007 tím určitě začni

skarma007
autor
11. dub 2023

@ferda90 ahoj, moc děkuji za zkušenosti. Vím, že každé dítko je právě v tomhle jiný 🙂, a dcera za ten půl rok ještě dozraje, změní se, ale ráda bych uz se na tuhle situaci připravila, jak se rozhodnout 🙂. Uvidíme noo, blbý je, že tady v okolí nejsou soukromé školky. Kamarádka zkoušela dát dceru tady do školky ve 2,5 letech, byla s ní ve školce, zkoušela ji adaptovat a pak po pár měsících to vzdala. Holčička hodně těžce nesla odloučení.... Tak ji dá možná později nebo vůbec 🤷
Já jsem tohle chtěla řešit až ve 3 letech dcery. Zatím jsem se měla kam vrátit. Bohužel se všechno změnilo, skončí ke konci roku jeden projekt, bude nový a já buď nastoupím nebo přijdu o práci...

skarma007
autor
11. dub 2023

@journals noo, právě že jsou vytížení. Obec má asi 540 obyvatel, ale oni berou děti třeba z Jindřichova Hradce, moc nechápu...

skarma007
autor
11. dub 2023

Moc všem děkuji za Vaše názory a zkušenosti. Potřebuji vědět názory jiných a pohlížet na to i z jiného úhlu pohledu, než jen z mého 🙂

xxx3d
11. dub 2023

@skarma007 taky záleží, kde máš ty svoji práci, že bys ji mohla cestou někam zavést, tady máš seznam DS, můžeš to prozkoumat 🙂
http://evidence.mpsv.cz/eEDS/index.php?search&k...