Spádová ZŠ se špatným hodnocením. Risknout to?

20190418
16. dub 2021

Prosím o názor/zkušenost. Syn nastoupí v září do první třídy. Jsem na něj sama, a tak je blízkost školy od domova pro mě velmi důležitá. Navíc si myslím, že i pro dítě je dobré chodit do ZŠ co nejblíž svému domovu. Hlásila jsem ho do jedné soukromé školy, která je také relativně blízko, ale tam ho (teda spíš mě - kritérium bylo souznění rodičů s jejich koncepcí) nevzali. Takže nám nezbyde než jít do spádové. Ta má ale strašné hodnocení. Vlastně nejhorší v okolí. A já teď nevím, co s tím. Vůbec nemám jistotu, že by ho jinam v okolí vzali (nespadovost) a další soukromé jsou už finančně úplně mimo nebo opravdu daleko. Na druhou stranu nechci aby na školu a vzdělávání obecně zanevřel. Je to hodně zvídavý kluk, řekla bych že nadaný, ale i docela paličák. Potřebuje věci pochopit a přijmout za své. Ne úplně typ hodící se do takového toho autoritativní systému, který my husakovy děti známe že ZŠ. Má problémy s řečí, dost šišlá i když chodíme na logopedii. Sluchově je na tom ale velmi dobře, hlasky rozlišuje, chápe logiku psaní. Nerada bych, aby si na něj nějaká učitelka zasedla a nebo si ho zaskatulkovala mezi slabé žáky jen kvůli tomu šišlání. Tak k otázce 🙂 Dá se případně špatná ZŠ vykompenzovat přístupem v rodině (I když nejsem ten typ, co by chtěl a mohl trávit každý den napravovanim toho, co se ve škole pokazilo)? Jsou i špatné dnešní skoly mnohem lepší než ty, co známé z devadesatek (biflovani, držení huby a kroku)? Když je dítě nadané, tak ho ani špatná škola nezlomi? Co je podle vás důležitější? Dobrá škola nebo přístup rodiny + predispozice žáka? Já to asi risknu a dám ho do spádové. Každodenní taxikareni by podle mě ve finále otravilo i náš pocit z dobré školy (pokud by ho někam mimo spadovou vůbec vzali), ale ráda si přečtu vaše názory a zkušenosti.

knoflikarka
16. dub 2021

Otázka je, v čem má špatné hodnocení - vybavení, přístup učitelů, vedení? Ono je to vždycky o lidech, konkrétně teda v první třídě o třídní učitelce. Vědomě bych dítě do špatné školy nedala. Dobrá škola je pro mě základ - nejen proto, že tam dítě tráví podstatnou část dne, ale hlavně u prvňáků a menších dětí se ten vztah ke vzdělávání může hodně rychle znechutit, což se pak hodně špatně napravuje. Ze špatné školy se pak dítěti špatně skládají přijímačky/přestupuje na střední školu. Podnětné rodinné prostředí je základ, ale pokud bude stát škola za prd, doma to nedoženete, nemůžeš přece probírat celé učivo znova doma. Zkusila bych určitě školy v okolí.

felixfelicis
16. dub 2021

Za pokus o přihlášení na nespadovou státní skolu nic nedáš, ne? Vidím, ze jsi z Prahy, to určitě musí být nějaká v přijatelné vzdálenosti. Když ho nevezmou, ok, nedá se svítit, ale jestli má vaše spadova školy opravdu tak špatně hodnocení, urcite bych to alespoň zkusila. Naše spadova skola není úplně špatná, ale terno to taky neni, mám v plánu se pokusit o 2 jiné školy.

zelenaesmolda
17. dub 2021

@20190418 nechapu smysl dotazu kdyz uz ses stejne rozhodla

treasurka
17. dub 2021

@20190418 Zalezi jak daleko a jakou cestou by to mel do nespadove skoly. Za tok, dva uz by mohl dojizdet sam, kdybys ho napr. vyprovodila na tramvaj. Jinak souhlas, ze je super mit skolu za rohem, my to tu tak mame a poskole je tu takova super banda, vsichni se znaji. Osobne bych zkusila spadovou, napr. vyzkistila, ktera ucitelka je nejlepsi, a do prihlasky pozadala, aby slo dite k ni. A kdyby byl problem, muzes ho prehlasit...

20190418
autor
17. dub 2021

Děkuji za názory. Nespadove samozřejmě nejsou daleko, ale už je to denně dohromady hodina navíc, což není tragédie, ale ani zanedbatelné, navíc i když mají lepší reference, tak tam ale není žádná, která by vynikala nad sídlištní průměr. Nicméně za přihlášku navíc nic nedám, tak to ještě někam pošlu.