Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
  Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  knoflikarka
  14. led 2020    Čtené 828x

  Nechala jsem si udělat dítě, i když je to proti přírodě

  Pamatujete si ze školní četby na obrozence, kteří sbírali lidové pohádky a jiné výsledky lidové tvořivosti? Já zas sbírám všechny novodobé lidové perly, co jsem se kde dočetla a doslechla kolem tématu IVF a protože už mě nebaví odpovídat na pořád stejné věci, rozhodla jsem se je sepsat sem a v případě potřeby jen překopírovat. (Lidovou tvořivost na téma "snažíme se o dítě" zase třeba někdy jindy.) Začneme tím zdaleka nejvíc populárním:

  1. "Nechat si udělat dítě (v továrně na děti)" 

  Představa: To se jednou tak vzbudíte a usmyslíte si, že byste asi už teda brali mít mimino. Souložit se vám nechce, tak zajedete na kliniku, kde vám to mimino prodají - teda samozřejmě zdarma že jo, vždyť se všude píše, že je to na pojišťovnu. No a za 9 měsíců máte mimino. Takový jako šopink no.

  Několikrát jsem se setkala s předpokladem, že jít na umělé oplodnění = automaticky těhotenství a dítě. Jenže ne vždy to vyjde napoprvé (nám to díky bohu vyšlo napodruhé), jsou i páry, které mají za sebou xy cyklů IVF a na dvě čárky pořád čekají, popřípadě mají za sebou potrat/y. Pojišťovna proplácí část, ano, ale spoluúčast bývá cca 25 000,-, někde míň, někde víc, ale asi se shodneme na tom, že už je to částka, kterou běžný člověk nevysype jen tak pro nic za nic.

  2. "Děti ze zkumavky"

  Ne. Je to Petriho miska, takže jedině prosím "děti z Petriho misky".

  3. "Je to proti přírodě"

  Už jste někdy byli hospitalizováni? Brali jste vy, nebo vaše dítě někdy nějaké léky? Ženské, rodily jste císařem, s epidurálem...? Pokud ne, tak gratuluji, jste opravdu prvotřídní kus našeho genofondu. Ale my ostatní už jsme holt někdy v životě využili výdobytky moderní společnosti, do nichž spadá IVF úplně stejně jako antibiotika.

  4. "Kdybych byla v takové situaci, raději bych adoptovala, v ústavech jsou tisíce dětí, které nikdo nechce a vy si radši vyrábíte dítě bla bla bla..."

  Moje máma vždycky říkala - "kdyby byly v ř*ti ryby, nebylo by třeba rybníků", ale dobře, pojďme si to rozebrat. Zaprvé - pokusit se zařadit mezi žadatele o adopci může skoro každý, dokonce i ten, kdo už má děti vlastní, takže hurá do toho! Zadruhé - proč tedy máte své (biologické) děti? V době, kdy jste je v ložnici (či jinde, co já vím) vyráběli, taky čekaly tisíce dětí v "ústavech". Aneb dávat někomu za vinu, že touží po biologicky svém dítěti a přitom už (biologicky vlastní) děti mít, to je opravdu kumšt. 

  PS: Vím o několika párech, které to opravdu takto měly, zjistily, že nemohou mít vlastní děti, nešly do IVF a rovnou adoptovaly, před nimi klobouk dolů.

  PPS: O adopci jsme uvažovali a stále uvažujeme, to že už máme dítě, na tom nic nemění.

  5. "Miminko by si mělo samo rozhodnout, kdy k vám chce přijít"

  Však ono se rozhodne. To naše první se velmi brzy rozhodlo, že nepřijde. IVF na tom, bohužel, nic nezměnilo.

  6. "Četla jsem, že tyhle děti nemají duši" (zdroj už bohužel nemám, ale byla to nějaká kontaktní skupina na fb)

  Nemají no, jsou něco jako golem. Zítra do svého dítěte z Petriho misky vložím šém a přikážu mu, aby šlo v noci všechny podobné myšlenkové magnáty strašit. Bojíte se?