Srpnové dítě a nástup do první třídy

barchen
24. led 2019

Maminky, vy, které máte doma srpnové děti a jsou již školopovinné nebo se chystají, jak jste na tom s nástupem do první třídy? U nás to tento rok ještě není aktuální ale jelikož se budeme muset jako rodina přizpůsobit některým věcem, tak zjišťuji informace. Samozřejmě vím, že každé dítě je individuální, záleží na dítěti, jak mluví, jak se chová, nakolik je zralé, na doporučení z PPP nebo učitelek ze školky, stejně tak můj pocit jako rodiče ale chtěla bych vědět, jak je to v praxi v současnosti. Z nějakých rozhovorů a článků je zřejmé, že věkový rozdíl mezi dětmi v první třídě může být i rok a půl. Osobně mi to přijde hodně, neumím si zatím představit, jak pak fungují vztahy v té třídě. A jak to bylo u vás s dětmi? Děkuji za konstruktivní názory.

cajomilka
25. led 2019

Mám obě děti zimní, takže odklad neřešíme, ale ze zkušenosti své sestry (taky srpnová) bych byla spíš pro odklad. Nejde jen o mentální a fyzickou zralosti, ale taky emocionální. Schopnost snášet zátěž, stres, ale i problémy ve vztazích se spolužáky apod. Sestra učení zvládala bez problémů, ale je velký nervák, hodně úzkostlivá, a myslím, že roční odklad by jí tehdy prospěl. Ale před těmi 30 lety to prostě zdaleko nebylo tak rozšířené jako dnes... A řešit, v kolika letech mi dítě půjde na VŠ, mi přijde úplně mimo mísu, v životě se toho může tolik stát, co změní plány, může přijít třeba úraz, možnost jet do zahr. atd atd., já jsem třeba začala VŠ o rok později a během studia si přibrala další obor, takže jsem nakonec studovala téměř do 28... U svých dcer mě nikdy nenapadlo takto uvažovat, člověk opravdu neví, co všechno se může stát a třeba jeho dítě va VŠ ani nepůjde.

tulikiss
25. led 2019

ale ta vyspelost nemusi byt vubec o veku... prsa nemam ani ve 33 😀 a tak by mi nepomohl odklad ani o nekolik let. vzdy sem byla ve tride nejmensi, nejen ve tride proste kdekoliv, a to jsem dubnova. Holky resili menstruaci od 13-14 ja to dostala az po 16 roku. Chce to vzdy hodnotit konkretni dite. Ve svem okoli mam bohuzel dost mamin co reknou at si uzije jeste bezstarostnost a pak dodaji, aspon mam jeste klid a nemusim se s nim ucit. To si myslim ze je hodne blbej duvod pro odklad.

barchen
autor
25. led 2019

@tulikiss To je právě ono, dost mamin i tady. Já se těším na to, že se budu s holkou učit a nedávat ji pak do školy jenom proto, že by byla nejmladší a kamarádi dostanou odklady nebo půjdou jinam, mi přijde zbytečné. Já neřeším, jestli by končila jako 20ti letá SŠ ale aby všechno v klidu stíhala, nenudila se ale také nebyla za otloukánka o hlavu menšího.

knuffel
25. led 2019

@barchen Asi takhle, moje dcera otloukánek není, i když by mohla být, je neprůbojná, ale svá, nikdy jsem zatím tohle neřešila, kluci se rvou mezi sebou a srabácky se k ní nechovali, zato syn je skoro nejvyšší ve třídě, taky neřeším žádný problém, ale má takovou na kluka jemnou povahu, takže u něj bych se klidně bála, že se tím otloukánkem klidně může stát. Myslím, že to zbytečně řešíš, prostě když bude ve všech směrech připravená, do školy by jít měla, proč ne?

tulikiss
25. led 2019

@barchen nejlip zna dite matka a ta by mela dat na sve uvazeni.... at udelas cokoli vzdy se najde nekdo kdo ti rekne, ze to delas spatne a on by to udelal lip. Uz sem si taky vyslechla, ze si na detech neco dokazuju a proto mala jde jeste pred 6-tyma narozeninama. Ale ja moc dobre vim jak na tom mala je a ze tu skolu uz potrebuje a ze to rozhodne neni z me hlavy. Ale at clovek da dite do skoly v jakemkoliv veku, tak ono to zvladne, to jen my mamy porad resime veci ktery ani nejsou, ale co kdyby..... 😀

knuffel
25. led 2019

@tulikiss No přesně... Pokud člověk váhá, má smysl to odložit, syn je listopadový, školu by dal levou zadní taky už před šestým rokem, ale neuvažovala jsem o tom, protože byl hravý. Každá máma to snad cítí... A na lidi prdět, každý má patent na rozum, ale ví houby.

elencze
26. led 2019

@barchen tak pokud hlavně řešíš, aby nebyla za o hlavu menšího otloukánka, tak to může být i s odkladem, ne? Musíš sama vědět, jestli je malá drobná nebo ne, sedmileté dítě opravdu nemusí být o moc větší než šestileté. To ti tady asi nikdo vyřešit nepomůže. Co se týká psychické vyspělosti, holčičky jsou obvykle na tom líp než kluci, takže klidně v 6 strčí do kapsy osmiletého. Za mě odklad ze závažných důvodů, jinak je to jen komplikace do budoucna, třeba i vzhledem k tomu, že pokud půjde na vysokou, po 26 si musí platit sama pojištění, což když jde někdo do školy v 8 je mnohem pravděpodobnější než v 6, že do 26 školu nedodělá. I když se zákony samozřejmě během 18 let můžou změnit.

barchen
autor
27. led 2019

@elencze Ne neresim. Muj prvotni prispevek je o tom, jake je slozeni trid ve skole co se vekoveho rozdilu tyce.

mates133
27. led 2019

Ahoj,mám dceru 3.8. Ale je vyššího vzrůstu,odklad jsme nedali,sama si z toho někdy dělá legraci,že je ve třídě nejmladší a největší (už je ve třetí třídě) a zvlada to úplně v pohodě,oni jsou i mezi dětmi stejného věku rozdíly.Žádný problém není.Syn se nam narodil take v srpnu,tohi to teprve čeká a pokud nebude mit vylozene nějaký handicap v reci,nebo socialnich dovednostech,soustředění,tak určitě ho dáme také do školy bez odkladu.

mates133
27. led 2019

@mates133 jinak maji v tride i chlapecka,ktery propadl z jine skoly,kde nedokoncil rocnik a je mu skoro o dva roky vice nez dceri,ale dcera skolu i kolektiv zvlada mnohem lepe,nez tento chlapcek s.trochu komplikovanejsim chovanim..takze o veku to z meho pohledu moc neni..

dokument
27. led 2019

@barchen rozdl rok a pul.... takze se budes ridit podle toho jak se chova vetsina? Vetsina dava detem odklady zbytecne - prodluzuji pry detstvi 😀 Prece toto neber vazne, to je jejich problem, ze jejich dite chodi v 8 letech do 1. tridy. Psala jsi sama, ze je to individualni, tak se divej ne sve dite a ne na rodice a deti cizi - ne vzdy maji stejne poredstavy jako ty 🙂

rousse
27. led 2019

tohle je strašně individuální záležitost a je třeba to posoudit opravdu ve spolupráci s PPP - pokud Vám PPP řekne, že je na zaškolení zralá, tak nehleďte na věkové složení třídy apod. Učila jsem chlapečka jako třídní na 2. stupni, který byl narozený v září (polovina), ale prostě inteligenčně i sociálně své vrstevníky ve školce dohnal, troufám si říct i předehnal a PPP neviděla problém, takže šel do školy v 5 letech. Ano, celý druhý stupeň byl nejmladší ze třídy a rozhodně nejmenší, ale nebránilo mu to být suveréně nejlepší ve třídě, závodně hrát hokej apod.🙂 nicméně teď je na VŠ a když ho potkám, je o 2 hlavy vyšší než já🙂 rok ve školce navíc by pro něj byl naprostá ztráta času.... já jsem narozena na začátku srpna,mamka učitelka a v době zápisu se mi narodil brácha, takže mamčiny kolegyně u zápisu plkaly s mámou, mě se jen zeptaly na barvu kočáru - já odpověděla správně....tak tehdy probíhal můj zápis....to, že jsem hravá, naškolu nepřipravená, to si nikdo nevšiml....na základce mi to šlo samo, nebyl jediný problém, učit jsem se nemusela a byla jsem jedničkářka....ale na gymplu jsem to vyžrala se vším všudy a tehdy se máma často bouchala do hlavy, proč mě nedali o rok později.... pak se to sice srovnalo a na VŠ jsem jako jediná z oboru promovala v řádném termínu, nicméně ty 4 divoké roky na gymplu bych asi žádným rodičům nepřála😀 a to už v 1. třídě říkala mámě třídní uč., že nejsem zralá, že bych si nejradši jen tak hrála, ale že do školky mě vracet nechce....takže moje rada: nehleďte na to, jestli bude nejmladší, nejmenší, hleďte na to, co vaše dítě dělá, jestli je na školu připravené, těší se, zvládne to, usedí to a co na to říká PPP, to berte jako doporučení.

dokument
27. led 2019

@rousse pockej, nesel v 5 letech, sel temer v 6 letech.

dokument
27. led 2019

@rousse na gymplu zrejme nikdo kdyby neznal tve datum narozeni nevedel, ze jsi mladsi. Zrejme jste meli spatny kolektiv a byli tam jedinci, kterym vadilo, ze jsi lepsi nez oni.

rousse
27. led 2019

@dokument ano, ale 6. narozeniny oslavil až 2 týdny po nástupu do ZŠ. Pochopitelně je 5-leté dítě, které má čerstvě po narozeninách a které má těsně před 6. narozeninami zásadní rozdíl..... ale uplně stějně můžeme říct, že 2 stejně staré děti těsně před 6. narozeninami jsou vývojově úplně někde jinde....a můj gympl byl úplně o něčem jiném než píšeš, já prostě nedávala ten školní dril, učení, učení, učení, nebyla jsem na to zvyklá ze základky, 3 a půl roku mi trvalo než jsem na to došla na gymplu jak..... můj příspěvěk jsi asi moc nepochopila, chtěla jsem jen říct, že každé dítě je silná individualita a rodič ve spolupráci s odborníky musí posoudit, jestli to zvládne a má případný odklad význam - tady na koníkovi můžeme napsat jen své zkušenosti, ale rozhodnutí a posouzení je na rodičích - ty znají své děti nejlépe....

dokument
27. led 2019

@rousse proc hned na me utocis?

tak to asi nebyl problem par tydnu vekoveho rozdilu. Na gympl uz chodi velka decka. Ja v zamestnani ani netusim kdo je mladsi nebo starsi, pokud to neni rozdil nekolika let. To jsi nepsala, ze jsi mela problem s ucenim na gymplu. Diskuze se tyka kolektivu a vrstevniku. V tom pripade je treba si uvedomit, ze kazda skola ma jinou uroven.

Kalendarne ma dite 5 let, ale odzilo uz temer cely rok bez dvou tydnu, cili ma temer 6. Nektere deti chodi do skoly v 5 letech, o cely rok drive, nadane deti. Tak ten tvuj zak mel temer 6 roku.

dokument
27. led 2019

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-...

6 % versus 20 % deti... viz prispevek

rousse
27. led 2019

@dokument ja rozhodne neutocim 😀 ja si jen dovolila poznamenat, ze jsi nepochopila, co jsem tim chtela rict😎 ano, i 5 letou holcicku jsem mela ve zride a zvladly jsme ve spoluoraci s ppp 1.a2.rocnik v jednom skolnim roku a ona pak v 6 letech sla do 6. tridy....i takove pripady se v ceskem skolstvi vyskytuji...ale tauatelka se ptala na to, jak to tyto deti davaji v kolektivu apod., tak jsem jen napsala, ze jsou deti, co to daji levou zadni a deti, kterym ten odklad prospeje. a proto tu mame poradenska pracoviste, ucitelky u zapisu elementaristky s mnoha zkusenostma a rodice, ktere sve deti znaji. A dohromady spolu to urcite zvladnou posoudit 👍

rousse
27. led 2019

pardon - sla do 3. trody

dokument
27. led 2019

@rousse a jak jsi to poznala? Ano, v tom ostatnim ja ti neodporuju. Nebo nekde to pisu?

ivana345
27. led 2019

Syn 15.7. měl 6let a je teď v první třídě 🙂 všechno zvládá, je šikovný, učitelka ho hrozně chválí. Taky jsme dost váhali jestli ještě nepočkat, ale po rozhovoru s učitelkami ve školce jsme se rozhodli ho do školy dát a nelitujeme 🙂 syna to ve škole baví, těší se tam 🙂

konidana
29. led 2019

@rousse těžkosti na gymplu nesouvisi s vekem nastupu do 1.tridy. prostě jiná škola, volba školy...

luciebx
29. led 2019

@barchen já žijí v UK a tu chodí děti do školy od 4 let. Dost sem se toho bála ale musím říct ze super. Malej byl jak sací houba. Tolik info co nosil domu. Celej natesenej. Učení školou hrou. Od září do Vánoc se naučili psacím celou abecedu. Teď mu je 8 a když porovnam synovce v 7 letech a syn loni. Obr rozdíl. S odkladem nesouhlasím. Podle mě se děti dovyvinou ve škole. My chodíme od začátku od 9-3. První měsíce byl unavený takže v 7 v posteli. Ale teď už je to jiné. Pokud cítit ze dítě chceš dat nekoukej na ostatní.

izz76
30. led 2019

@barchen I kdyby ve třídě žádné dítě nemělo odklad, tak věkové rozpětí dětí může být skoro rok, ve stejném ročníku se sejdou děti narozené září až srpen.. Takže bych to neresila a své dítě dala nebo nedala v 6 letech do skoly podle jeho zralosti ne podle věku spolužáků.