Syn a školka. Poradíte, prosím?

24. zář 2021

Ahoj maminky,prosím,jsem tu nová a potřebuji poradit,povzbudit,cokoliv. Synovi jsou čerstvé 4 roky. Chodí do školky druhy rok. Vloni i letos ho učitelky chvali,ze je šikovný,hbitý,..ale ze občas nevnímá,když mu něco říkají,ze je zabrany do nějaké činnosti..a pak ze je hlasitý…mají pravdu,on opravdu kolikrát nevnímá,mysli na své věci a jen mi vše odkyve a ví kulové. Místo normální mluvy má tak o dva stupně hlasitější projev,je dost akční,neposedi v klidu,skáče do řeči…je to normální v tomhle věku? Zatím to trvá tak cca rok…nevím,zda to začít řešit s odborníkem nebo ne.

Další problém vidím v tom,ze strašně rad jí,ale až extrémně to jídlo miluje. Je schopny si přidat každé jídlo pětkrát,pak má šílené nafouklé břicho a bolí ho. S tím,ze nevi,kdy má dost bojujeme už od narození. Lékařka mu vloni brala i krev,,jestli mu nechybí nějaké vitaminy nebo minerály a měl vše ukázkové. Ja ho samozřejmě nějak doma krotim,jíme celkem zdravé věci,občas má sladkost,proste tak nějak normal,váží téměř 17kg a měří asi 110 Cm. Za rok přibral 3kg a vyrostl o 10cm,nevím,zda to není moc..mate doma také takového jedlika?

Mám spis starost,aby neměl nějakou poruchu,aby byl proste v pořádku. Možná moc plasim,ale je to mě první a jediné dítě,jsem dost uzkostliva,tak mi prosím poraďte

cilkat
24. zář 2021

Podle "tabulek" je normálně vysoký i těžký (spíš trošku vyšší a spíš trošku lehčí, takže "vyzranej" není). Nejspíš prostě potřebuje spoustu energie aby zvládl vše, co ho zajímá.
Že je dítě občas velmi zabrané do činnosti a nevnímá okolí je běžné, stejně tak jako to, že furt někde litá... A i kdyby to bylo u něj víc, než u jiných dětí, v tomhle věku by Adhd odborníci řešili jen ve chvíli, kdy by mu roztěkanost bránila v naučení se věcí jako je třeba řeč, což nezní jako váš případ 😉

autor
24. zář 2021

@cilkat děkuji Za odpověď. On je velmi chytrý,šikovný na ruce,i mluví hezky,jen nahlas 😀neumí tedy Ř a R,ale to asi ještě čas,mluví jinak plynule. Je to zkratka malý ďáblik..

janina228
24. zář 2021

Mě ještě napadlo, jestli by se nevyplatilo zkusit vyšetřit sluch..ne snad kvůli nevnímání, ale kvůli té hlasité mluvě..

autor
24. zář 2021

@janina228 sluch,myslím,ze je v pořádku,otevření lednice slyší přes cely byt😀

janina228
24. zář 2021

@tak to sluchem to asi nebude😉.. a hlasitě mluví pořád? Možná stejně zkus jen doma lehký test - zašeptat v ne úplném tichu, nebo pustit potichu tv třeba..

jana_zofie
24. zář 2021

Mozna bych jeste pro jistotu overila, jestli neni trochu nedoslychavy.

felixfelicis
24. zář 2021

Se sluchem tě můžu uklidnit, nás syn místo mluvení křičí, i když stojím přímo před ním - dle ORL zcela vporadku, paní doktorka se tvářila, že je to běžné a upraví se to s věkem🙂
Stejne míry má nás triletak (vysoký a hubeny). Vše, co popisuješ, mi přijde úplně normální.

zmrzlinka
25. zář 2021

Podle mne je to normální dítě.Moje děti taky večne křičí a skoro teenager už vůbec nevnima co mu říkám 🤦😃

mamikry
25. zář 2021

To je normalni, rekla bych. Nas ctyrletak by taky potreboval cudlik volume. Proste se v kolektivu potrebuje prosadit. Doma nas je pet, to uz da snahu dostat se ke slovu. 🙂 Jinak v 4,5 letech ma 116 cm a 22 kg, takze tak. 😉

michaela_2
25. zář 2021

Náš prostřední huláká jak strýček Pepin ještě v 7 letech 😃 a také má kolikrát “vypnuto” a nevnímá respektive vnímá to, co chce 😉
S tím jídlem bych to ale trochu korigovala - pokud jej pak bolí bříško a jí opravdu nepřiměřené porce, může si vytáhnout žaludek. Ve 4 letech tím ještě nadváhu mít nemusí, ale může si na ni takhle zadělávat do budoucna.
Přidávat si třeba 5x oběd, to standard není no 🙂