Syn má strach z jízdy na kole - jak ho odbourat?

franzovka
2. kvě 2014

5letý syn se vloni naučil s naší pomocí rychle jezdit na kole (hned napodruhé to bylo bez koleček). Od té doby se nestalo nic, co by ho nějak vyděsilo apod. , přesto letos nechce na kolo ani nasednout a bezdůvodně se strašně bojí - co s tím? Nesetkali jste se s něčím podobným? Díky za vaše názory

elen222
6. bře 2015

@morgan 😀 já vím, jak by to dopadlo u nás, já bych jezdila a on by za mnou na tyči jen "mamko zpomal, chci se chvíli dívat tady na to, a mamko zrychli, jedeš moc pomalu" a u tyče bysme zůstali další rok, popřípadě bych pak mohla zapojit za něho ještě naši princeznu, která by chtěla "takyyyyyy" 😀 😀 😀 😀

morgan
6. bře 2015

@elen222 no jsem na to moc zvědavá, jak dopadneme 😀

evik19
6. bře 2015

Holky, já jsem kdysi kamarádům "naučila" syna jezdit na kole bez koleček asi tak během 5 minut. Ne že bych měla nějakou úžasnou metodu, ale prostě ten klučík se styděl přede mnou ukázat slabost, zatímco když ho to učila maminka, tak ječel, že se bojí a že spadne a taky vždycky když pustila sedátko, tak okamžitě zastavil anebo spadl, neustále se na ni ohlížel atd.
Já jsem tam přišla, když zrovna rodiče byli opodál, a zeptala jsem se ho, jestli mi ukáže, jak umí jezdit na kole. Ani jsem nevěděla, že to ještě neumí. Tak kluk hrdinně nasedl na kolo a když jsem pouštěla sedátko, vůbec nezmatkoval a hned asi na druhý nebo třetí pokus začal prostě jezdit. Rodiče se pak nestačili divit, když se k němu vrátili zpátky.
Možná bych taky zkusila nějakou tetu nebo strejdu, jestli by se třeba kluci neodvážili spíš s nimi.

elen222
6. bře 2015

@evik19 jojo, to je dobrý nápad, už jsme také "prubli", kamarádka tady z ulice, co její syn chodí s naším do školky na mě mrkla a zkoušela to s ním, ale on se nedal, pak ho teda jako držela, tak s ní jel, ale poté zase řekl, že mu to nejde (a to mu tisíckrát opakuju jak je šikovnej, teta taky, že mu to opravdu jde samo), prostě je zabejčenej a nehne s ním nic, ale třeba se dobereme k tomu, že trpělivost růže přináší a do 18-ti let bude jezdit sám 😀 😀 😀

evik19
6. bře 2015

@elen222 No, tak ten váš synek už je asi trochu chytřejší a nedá se tak snadno utáhnout na vařené nudli🙂 Stejně se to časem určitě naučí, když bude mít zájem, a když zájem mít nebude, tak co, no....Jsou děti, co v životě na kole ani neseděly a zase mají jiné zájmy.

morgan
8. bře 2015

Takže tyč je namontovaná a jdeme na to 😀

elen222
9. bře 2015

@morgan tak jak jste dopadli? My jsme včera vytáhli kolečko a synovi jsem slíbila za to kokinka, když pojede bez postranních koleček 😀 . Tak nasedl a "mamí, drž mě", no a než jsem k němu doběhla, tak slezl a že on jezdit nebude. Pak před kámoškou z ulice chvíli jezdil, ale s tím, že ho držela buď ona, já nebo manžel, no po té zimě kličkoval s řidítkama ze strany na stranu, jako by to dělal schválně 😀 a po cca 5 minutách slezl a dožadoval se kokinek 😀 . A jakou máte velikost kolečka? My 14´´ a to už je na něj dost malé, ale on chce dosáhnout na zem, takže by potřeboval větší, ale to se mi zatím kupovat nechce, aby bylo vůbec někdy využité 😀

morgan
9. bře 2015

@elen222 velikost má 16. Ta tyčka je uplně super, teda pro mě, nemusím se ohýbat.
Jezdil docela dlouho, ale výsledek žádnej, říkal, že je kolo hloupý, že jsme takový schválně koupili, aby mu to nešlo, no řečí milion, z toho mi tekly nervy. Do toho neustále kdoví proč počítal, nezlepšil se ani trošku. No a dneska před garáž (tam je kolo uklizený) křídou namaloval přeškrtnuté kolo, jako že zákaz cyklistům 🙂 Takže tak 😠

elen222
10. bře 2015

@morgan tak to přesně znám tady ty řečičky, mluví nesmysly a schválně 😠 , tak třeba se to bude zlepšovat 😉, do podzimu je času 😀 . My jsme zase včera šli na naši klasickou procházku a předjel nás chlapeček od něj ze školky, co je o rok mladší, na odrážecím kolečku. A ten náš dělal frajera a ptal se ho, kde má šlapátka 😀 a pak mu řekl, že on doma vůbec žádné kolo nemá 😠 , přitom máme tři odrážedla, 2 plastový a jedno kolečko, a ještě to jeho šlapací......zlobí mě tak schválně 😀

morgan
10. bře 2015

@elen222 prej to někdy zase zkusí, tak uvidíme. Ale jestli zase bude povídat ty nesmysly, tak nevím 🙂, kdyby míň mluvil a soustŕedil se na jízdu, tak už jezdí sám, ale zřejmě by to pro něj nebylo ono 😠

elen222
10. bře 2015

@morgan jojo, mám doma identický exemplář zlobidla 😀 , třeba z toho do 18-ti vyrostou 😉 anebo dřív skončíme v Bohnicích 😉 😀

elen222
13. dub 2015

@morgan ahojky, tak jak válčíte s kolečkem? Já sem včera čučela jak puk. Byli jsme odpoledne na procházce a když jsme přišli domů, malej říká manželovi, tati, já zkusím jet na kolečku. Tak jsme ho vytáhli před barák, chytli vzadu za sedátko, on nasedl, trochu jsme do něj strčili, pak řekl, nedržte mě a NORMÁLNĚ odjel, zůstala jsem jak Lotova žena s otevřenou pusou, manžel jakbysmet 😀 . Běhali jsme vedle něho a on si to snad užíval 😀 . Takhle jezdil ještě asi hodinu tady kolem, a když jsme šli už domů, řekl, že dnes ráno pojede na kole do školky, a opravdu jel 😀 . Tak jsem zvědavá, jestli mu to už zůstane 😀

morgan
13. dub 2015

@elen222 tak to máte výborný a gratuluju! My neválčíme, kolo je v garáži...nabízela jsem ještě brusle, ale řekl mi, že jsem se zbláznila, že to je hrozně nebezpečný 😠 😅 , já nevím po kom ten kluk je 🙂

elen222
13. dub 2015

@morgan no třeba se to zlomí samo. U našeho syna mám ověřeno, že nemá absolutně význam ho k něčemu nutit. Na vše má svou hlavu a na vše si musí přijít sám 🙂 . I když se snažím "psychologicky" 😀 na něj působit, vysvětlovat, ukazovat, tak prostě ne, až si v té své hlavince na vše přijde sám, tak najednou obrat o 180 stupňů. Dnes jsem celý den za ním běhala po stezce pro cyklisty, jezdil jak drak a strašně se mu to líbilo, ale to se zas nelíbilo dvouleté dceři, která jela na odrážedle jako šnek a vztekala se, že mamka běží za bráchou 😀

mogwaika
13. dub 2015

@franzovka já jsem měla to samé, jako malá jsem drandila, v šesti letech stopka a při představě výletu na kolech jsem plakala. Nemohla jsem vyjet do kopečka a řvala jsem zas. Bohužel nikdo nepoznal, že mám silné astma, až cca v 17. Na kole jsem se zalykala právě proto, že jsem nemohla dýchat...

adrianka1712
13. dub 2015

Nečítala som všetky příspěvky, ale máme rovnaký prblém. Syn má 7 rokov a na kolo sa bojí sadn/ť, aj keď má pomocné kolečka. Už tri krát sme mu kúpili kolo s nádejou, že odbúra svoj strach a začne jazdiť, ale nejatdil ani raz. Celkovo je velký bojko, bojí sa snad všetkého. Dosť ma to mrzí, pretože všetci máme kola a radi by sme jazdili na výlety, ale bez syna nikam ísť nemožeme, takže aj naše kola sú nevyužité. Budem rada za každú radu, jako synov strach odbúrať. 😲

elen222
14. dub 2015

@adrianka1712 tak prozatím zkuste tu tyčku za kolo, jak se tu psalo už výše. Připevníte jeho kolo k vašemu takovou tyčí co se prodává a on se veze a nemůže spadnout, to by se mu mohlo líbit a mohli byste takto jezdit všichni na výlety 🙂 . Jinak na každé dítě platí něco jiného. U nás hodně pomohlo, že tu máme kolem hodně dětí v jeho věku (4 a půl) a skoro všichni drandí na kole 🙂

heduska82
13. kvě 2015

Mám vlastní zkušenost...od mala jsem nevlezla na koloběžku (kolo nevadilo), nevlezu na brusle ani lyže. Mám z něčeho blok, netuším z čeho, ale ten strach překonat nejde. V zimě jsem na mrtvici z ledu na silnici, děsím se, že na něj šlápnu a poletím. Byla jsem i na tolik odhodlaná, že jsem si zaplatila instruktora na inline, hodinu sebou mlátila na oválu a jediné, co mi to dalo, tak jeho doporučení, ať zkusím prvně psychologa a dobitá jsem byla, jak když mě srazil autobus. Docela by mě zajímalo, co za tím je.