Co dát půlročnímu dítěti k jablíčku?
Mám dotaz, dávám holkám na svačinku banán + kaše.... chci dát jablíčko, ale přijde mi hladové....co by se k tomu dalo přidat, aby je to zasytilo a já nemusela dávat ještě kaši? piškoty zatím vynechávám přijdou mi sladké.......napadly mě třeba ty kukuřičné křupky? díky za nápady....... 😉
Stručné shrnutí
- K jablku pro půlroční dítě rodiče běžně přidávají banán nebo trochu bílého jogurtu; jako zahuštění se v praxi používají rozvařené vločky (ovesné, pohankové, jáhelné nebo rýžové) či rýžová krupička Nestlé.
- Dětské sušenky (Nestle dětské sušenky) jsou v diskuzi uváděné jako vhodné už od ~6. měsíce, vločky jsou uváděny spíše od ~8. měsíce; někteří rodiče raději používají domácí přesnídávky nebo rozvařené obiloviny místo komerčních přesnídávek.
- Zavádění příkrmů může zvýšit frekvenci a agresivitu stolice a vyvolat opruzeniny; v praxi se zmiňují zinkové masti (Sudocrem), Bepanthen/Bephanten, Aviril zásyp, antimykotika (Imazol) nebo genciálka pro akutní dezinfekci, přičemž bezpečnost genciálky byla v diskuzi sporná.
Q: Jak zahušťovat ovoce pro půlroční dítě, aby to zasytí více než samotné jablko?
A: V diskuzi rodiče doporučovali přidat k jablku banán nebo trochu bílého jogurtu, případně rozmixovat uvařené ovoce s rýžovou krupičkou Nestlé nebo rozvařenými vločkami (ovesné, pohankové, jáhelné, rýžové) podle toho, zda je lepek zavedený.
Q: Kdy lze podávat dětské sušenky a vločky?
A: V diskuzi se uvádí, že dětské sušenky Nestle jsou údajně vhodné od cca 6. měsíce, zatímco vločky jsou doporučovány spíše od cca 8. měsíce; rodiče proto často volí bezlepkové rýžové či pohankové varianty dříve.
Q: Co dávat k jablku místo kaše, když rodič chce méně mléčných výrobků?
A: Doporučované alternativy zahrnují banán, malé množství bílého jogurtu, rozmixované ořechové máslo (mandlové, kešu, arašídové — bez soli a bez palmového oleje) nebo kousky pečiva (rohlík) od završeného 6. měsíce podle zkušeností rodičů.
Q: Jak řešit opruzeniny, které se objevily při zavádění příkrmů?
A: V diskuzi rodiče používají zinkové masti (Sudocrem), Bepanthen/Bephanten, Aviril zásyp na vysušení, antimykotikum Imazol v akutním stádiu a Bephanten/Bepanthen pro doléčení; doporučuje se časté mytí vodou, důkladné vysušení (nechat větrat bez pleny) a konzultace s pediatrem při přetrvávání.
Q: Je genciánová violeť (genciálka) bezpečná pro léčbu opruzenin u kojenců?
A: V diskuzi jsou dva protichůdné názory: jeden názor uvádí, že genciálka pomáhá okamžitě a sterilizuje ránu, druhý uvádí historické obavy o karcinogenitě (podezření z 90. let) a doporučuje spíše zinkové nebo antimykotické masti; otázka byla v diskuzi označena jako sporná a rodiče si volili podle vlastního úsudku.
Q: Jaký je dávkovací režim antihistaminik pro kojence při podezření na alergickou reakci?
A: V diskuzi bylo uvedeno Fenistil kapky v režimu 3× denně po 5 kapkách, s výhradou, že to není dlouhodobé řešení a je vhodné konzultovat pediatra.
Q: Kdy a jak zavádět ořechy do jídelníčku kojenců?
A: Někteří rodiče zmiňují používání ořechových másel (mandlové, kešu, arašídové) jako pasty do příkrmů, ale v diskuzi chybí jednotné doporučení věku; zavádění ořechů a jiných alergenů musí rodič konzultovat s pediatrem a postupovat obezřetně.
Závěry z diskuze
Shoda
- K jablku se běžně přidává banán nebo mléčný výrobek (bílý jogurt) či zahuštění rýžovou krupičkou nebo vločkami, aby svačina zasytí více.
- Zavádění příkrmů může vést k častějším stolicím a opruzeninám, které rodiče řeší zinkovými mastičkami a důkladným vysušením.
Sporné názory
- Genciálka (genciánová violeť) je v diskuzi považována jedněmi za rychle účinný dezinfekční prostředek a druhými za potenciálně nebezpečnou kvůli historickým obavám o karcinogenitě.
- Kombinace ovoce s obilovinami je některými rodiči považována za nevhodnou kvůli kvašení ve střevech, zatímco jiní ji běžně používají (např. ovoce s vločkami či kaší).
Otevřené otázky
- Konkrétní vliv banánu na vznik opruzenin či alergické reakce u jednotlivých dětí zůstává nevyjasněný.
- Přesný bezpečný věk a způsob zavádění ořechů a medu do jídelníčku kojenců nebyl v diskuzi jednoznačně stanoven.
Zmíněné značky a firmy
Nestle, Nestlé, Hami, Provita, Kávoviny, DM, Modrykonik, lekarna-obzor.cz, Aviril, Bephanten, Bepanthen, Sudocrem, Fenistil, Imazol, Smekta, Hylak forte, Rybilka, Ichtamol
Zmíněné produkty a metody
banán, bílý jogurt, rozmixované vařené jablko, rýžová krupička Nestlé (krupička rýžová 190 g), Nestle dětské sušenky, Hami kaše, Provita dezert rýžový karob 150 g, pohankové/jahelné/ovesné/rýžové vločky, kukuřičné křupky, pohankové a jahelné pukance (Kávoviny), ořechová másla (mandlové, kesu, burákové/arašídové), Fenistil kapky (3× denně po 5 kapkách), Aviril zásyp, Sudocrem (zinková mast), Bephanten/Bepanthen, Imazol (antimykotikum), genciálka (genciánová violeť), Ichtamol, Smekta, Hylak forte, domácí přesnídávky, rozvařené vločky jako zahuštění
Místa a osoby
žádné
Děkuji holky za rady. Co se týká vyrážky, tak dnes už je to lepší. Je to asi více aspektů dohromady. Mě se nejvíc osvědčil starej dobrej Aviril zásyp, protože vysušuje, což si myslím, že na opruzeniny z vlhka je ideální. Nebo Rybilka je dobrá. Genciálka ale pomáhá nejvíc, a taky mám nutkání ji dát na dezinfekci..... nemůže být přece tak hrozná, když se dává do pusy malým miminkům když mají moučnivku.... nám ji tam dali v nemocnici, ani se neptali..... jinak doktorům tak nevěřím na 100 %, důvěřuj ale prověřuj si sám.... Co se týká stravy, budu pokračovat převážně v mrkvi.....plus brambor. Dále zkusím nový příkrm batáty - první - 3.den pár lžiček 🙂
Ahoj, ja svemu klouckovi davam k jablicku banan, trosku tvarohu, sladkou bramboru. Banan trosku stavi ridkou stolici, takze mohu doporucit. No a na opruzeninky je dobra zinkovka, ja jsem mela mast od Avirilu. Nikdy bych nedavala desinfekci! Co mohu sama doporucit jje Bephanten, ten se mi osvedcil jako prevence proti vzniku i na doleceni opruzenin. Taham ho vsude s sebou. Ted ho maji dokonce v akci v DM v baby bonus knizce. 😉
Ahoj holky, tak píšu, jak jsem dopadla dneska u Mudr. Volala jsem jí kvůli těm opruzeninkám. Tak mi doporučila po každém přebalení prcinu umýt vodou s heřmánkem, pak prý vyfénovat (nevim no asi spíš pořádně vysuším) do úplnýho sucha, potřít genciálkou....na desinfekci. Až genciálka zaschne mám potřít vazelínou - řekla mi i název, ale zapomněla jsem? Neznáte některá? nebo to byla jen značka obyčejné vazelíny? taky mi říkala nechávat miminko často bez pleny ať větrá no..... Tu reakci na banán mi spíše nepotvrdila. No takže se vracím ke genciálce, která mě zabírá okamžitě. Nebudu dítě trápit kvůli nějakým zastaralým neprokázaným názorům......
Já myslím, že na opruzeniny je nejlepší omývat čistou vodou, pořádně vysušit a pak natřít speciálním krémem na opruzeniny...já mám dobrou zkušenost s Imazolem. Ten se nesmí používat déle jak týden, ale nám většinou v akutním stádiu zabere okamžitě. Podle mě lepší než ta genciánka, kterou jsem také zkoušela. Pak na doléčení je dobrý bepanthen. Lze ho použít místo té vazelíny, je zaručeně hypoalrgenní a nedráždí pokožku, jen ji chrání - vytvoří takový jemný film, aby se dále neodírala.
@katyxq tak já bych ji hned neodsuzovala, taky mě to vrtlo hlavou tak jsem se zeptala a říkala že jak genciálka zaschne......asi jde o to, že ten Imazol udržuje ten ochranný filtr proti vlhku, genciálka to neumí, ale zase dezinfikuje.... já teda umývám zadeček, dala jsem genciálku a většinou jednou dvakrát stačí a to je vše.... vypadá to že to bude OK 😉
@smallinka no ... imazol je antimykotikum - což je i genciánka (a učinnější a bezpečnější) ... kvasinka má ráda teplo, vhko, mastno, takže cílem je právě opruzeninu udržet suchou a teprve až odrudne, oloupe se, tak teprve postoupit v léčbě kůže dál (na předchozí stránce jsme dǎvala odkaz, jak na kvasinky - ono hlavně to, co je na kůži, je jen odrazem toho, co je ve střevech)
Ale tvoje dítě, tvoje volba - jen říkám, že mi přijde kontraproduktivní míchat na kůži dvé věci, které mají opačný efekt.
@katyxq jasně já to taky nemíchám, vzala jsem si z toho co řekla svoje, genciálka vážně pomáhá, je to teda určitě kvasinka. Protože to vypadá stejně jako jsem měla nedávno já a dost jsem o tom četla. začla se mě to děla po porodu, jak jsem se pořád potila a jedla sladký....No a u malé to vlhko v plenách... Měla tam nejdřív červené pupínky, teď to má suché trošku oloupané, ale má to teda na celém zadku i předku ☹ ale lepší se to! to je hlavní....
Já jsem mohla, dle slov naší doktorky, po ukončeném 6. měsíci začít dávat synovi rohlík. A tak, když jsem měla pocit, že je po ovocné svačině ještě hladový, dala jsem mu kousek rohlíku. Nebo od Nestlé kaši - Rýžová krupička se jmenuje. Ta u syna měla dlouho úspěch.
A co se týče opruzenin při zavádění příkrmů, někdy se stalo, že synovi dané jídlo příliš nesedlo a začínala se mu dělat opruzenina. Jakmile začal mít zadeček moc červený, mazala jsem o to víc Bepanthenem. Když jsem to nepodchytila včas, pomohl na léčbu Sudocrem.
Ano, ano.. na hotové opruzeniny je dobrá zinková mast jako je již zmiňovaný Sudocrem, já teda raději používala Aviril, malému se zadeček rychleji zahojil. Teď má průjmy celkem obstojně, takže mu jednou za týden dávám vypít Smektu. Proti opruzeninám si zakup ten Bephanten, udělá na zadečku jemný film a nepropustí vlhkost.. Já ho používám už od narození a opruzeninku měl jen jednou, když jsem to s mazáním flákala.. také je dobrý na doléčení opruzenin a je dobrý i jako malá desinfekce.. 🙂
Děkuji všem za odpovědi. Ještě bych měla jeden dotaz, jestli může dítě takovýto rýžový dezert.....ne že bych to kupovala sama, donesla to tchýně, je na tu zdravou výživu. Říkala, že by to mohly, není tam ani jogurt ani lepek, akorát to bude možná sladší. Co myslíte?
Já teda na tyhle věci moc nejsem. Má to v sobě x věcí, které ani neznám.. Navíc ořech je alergen. Nejlepší je tvaroh nebo lepší bílý jogurt a do něj ovoce. Já si trhám vlasy za to, že jsem malého naučila jíst přesnídávky. 😕
@naho31 děkuji za odpověď, psala jsem i do jiné diskuze a tam by mě málem za to ukemanovaly 🙂 že bych to chtěla dát...tak jsem si to rozdělala sama a opravdu ne 🙂 je to výborné, ale hodně sladké.....pro mimina určitě ne. Jinak já si dělám přesnídávky sama...taky nechci kupovat.

@katyxq Tak proc pulka doktoru otom nci nevi a druha rika, ze nedavat?
Zahustovani ovoce teda take mco nechaou, ale ja jsem pres kusovou stravu, ne patlavou.
@nonnni Ja kupuji u nas ruzna masla - mandlove, kesu, burakove, idealne bez soli a palmoveho oleje. mandlov emam z prazenych mandli, ale ted mam i nejake raw liskooriskove, ale to ma 'divnou' chut 🙂