Dávat čaj při krmení umělým mlékem?
Ahojky, tak jsem tady podobné téma nenašla. Po deseti dnech jsme přešli na umělé mléko a doktorka nám k tomu doporučila dávat čajík. Byla vedra, tak ho malej vypil i půl litru denně. Jenže pak se vrátila naše doktorka z dovči a přikázala mi to snížit. Tak vypil jen půlku. Jenže když měl problémy se zácpou, zakázala nám čajík úplně. Teď jsou mu 2 měsíce,zácpu už nemá, ale nechce už mi ten čaj pít, maximálně 10ml denně.. Někde jsem četla, že se i z UM napije a další tekutiny nejsou potřeba, ale známá mi zase říkala, že UM neprojde přes ledviny a další tekutiny jsou potřeba.. Tak nevím. Jakou máte zkušenosti?
Stručné shrnutí
- U dětí krmených umělým mlékem je v praxi doporučováno nabízet doplňkové tekutiny jako převařenou vodu nebo slabé dětské čaje, ale existují i doporučení od pediatrů, aby se žádné další tekutiny nepodávaly během prvních 5–7 měsíců.
- Běžně citované doporučení pro množství dětských čajů je maximálně 100 ml denně; na obalech některých fenyklových čajů (uvedeno pro HIPP) je doporučená horní dávka 100 ml/den.
- Fenyklový čaj, heřmánek, dětské směsi jako HIPP "Spokojené bříško", Hami granulované čaje a převařená voda se v diskusi uvádějí jako prostředky ke zmírnění zácpy nebo kolik; některé uživatelky upozorňují na vyšší obsah cukru v granulovaných čajích.
Nejčastější otázky
Q: Jaké tekutiny dávat dítěti krmenému umělým mlékem?
A: V diskusi rodiče uvádějí převařenou vodu, slabý fenyklový nebo heřmánkový čaj a dětské směsi typu HIPP "Spokojené bříško" nebo Hami granulované čaje; některé pediatričky doporučují v prvních měsících pouze UM bez dalších tekutin.
Q: Kolik čaje denně je pro kojence na UM bezpečné?
A: Více uživatelů i obalů uvádí limit přibližně 100 ml denně pro dětské čaje (uvedeno konkrétně pro fenyklový čaj HIPP); v jiné praxi rodiče uvádějí, že množství je individuální a v létě může dítě vypít i stovky ml.
Q: Pomůže čaj na zácpu nebo koliky u dítěte na UM?
A: Rodiče hlásí zlepšení stolice a úlevu od kolik po podání fenyklu nebo heřmánku a po užití směsí typu HIPP "Spokojené bříško"; některé pediatričky však uvádějí, že při správné hydrataci z UM další tekutiny nejsou nutné.
Q: Kdy zavést pitný režim nezávislý na mléce (příkrmy)?
A: Některé lékařské názory v diskuzi doporučují zavedení pitného režimu spolu s příkrmy (cca od ukončeného 4. měsíce a při začátku příkrmů), zatímco jiní pediatři doporučují nechat pouze UM až do 5–7 měsíců.
Q: Má smysl dávat dítěti na chuť před krmením glukopur nebo ředěné šťávy?
A: Uživatelky zmiňují použití glukopuru (hroznový cukr) do převařené vody pro lepší přijetí a praktiku ředění ovocných šťáv (uvádí se např. max 60 ml šťávy do 150 ml lahvičky), přičemž někteří pediatři varují proti častému podávání sladkých nápojů.
Q: Je nutné čaj před podáním ohřívat?
A: V diskusi je doporučení, že není nutné čaj speciálně ohřívat a lze podávat i vychladlý nebo pokojové teploty.
Závěry z diskuze
Shoda
- Názory lékařů a rodičů se v otázce doplňkových tekutin u dětí na UM různí; existují konkrétní doporučení jak pro zavedení tekutin, tak i pro jejich vynechání v počátečních měsících.
- Množství tekutin je individuální; rodiče uvádějí denní příjem od jednotek desítek ml až po stovky ml v horkém počasí.
Sporné názory
- Někteří pediatři a rodiče trvají, že dítě na UM nepotřebuje žádné další tekutiny v prvních měsících, zatímco jiní pediatři a rodiče doporučují převařenou vodu nebo čaj jako preventivní opatření proti dehydrataci a pro podporu stolice.
Otevřené otázky
- Od kterého přesného věku a za jakých indikací je lékařsky doporučeno pravidelně zavést doplňkové tekutiny u dětí na UM?
- Do jaké míry je limit 100 ml denně pro dětské čaje vědecky podložený a pro které typy čajů platí?
Zmíněné značky a firmy
HIPP, Hami, Sunar, Nutrilon, Beba senzitive, APHOTEKE, Nuk
Zmíněné produkty a metody
fenyklový čaj, heřmánek, HIPP "Spokojené bříško", Hami granulované čaje, granulované dětské čaje, převařená voda, glukopur (hroznový cukr), ředěné ovocné šťávy, učení pít přes brčko/slámku, zavádění příkrmů (od ukončeného 4. měsíce), prevence dehydratace, péče při zácpě/kolikách
Místa a osoby
žádné
kili možno keď mala tak strašne zahustený moč,keby si to videla,úplne hnedý,možno vtedy sa jej tam niečo dostalo alebo nejaký zápal.Ja teda neviem,ale dosť som sa segre čudovala,že 7 mesiacov nedala bábätku čajík.
tak 7 mesačnej by som už dala, ale infekcia sa do močových ciest dostane skôr zo stolice ako s toho, že nepije čaj. A ten moč mohol byť taký kôli tej infekcii, ale ja neviem, nie som odborník.
ahojte,,,
moj malý je čisto na UM a pil čajík, vodu, len ked boli horučavy, ked sa ochladilo, okrem mliečka do neho nedostanem nič, hoci často ponukam, preto si myslím ze asi nie je smadný. Dnes sme boli dlho vonku a na slniečku bolo príjemne teplučko a vypil 10 ml vody, nakolko pýtal skor papať ako po 3 hod., tak som vytušila, ze je asi smadný.
Inak tie HIPP granulované čaje vraj nie su velmi dobré, obsahuju moc cukru, tak mi to poradila známa lekárnička,,, vraj jedna mamička davala len to a dieťaťku potom narástli čierne prvé zubky, tak som som sa spýtala lekárky a ta mi ich tiez nedoporučila.
Tak jsem do něj dneska nacpala za celý den 20 ml čaje (pro celkovou pohodu) a večer mi blinkal pěkně obloukem.. Asi nemá žízeň.. On i dost sliní, takže sucho v pusince taky nemá.. Já dávám granulovaný Hami, ale je tam, že je bez barviv a sladký taky není.. Měli jsme i sáčkový, ale ten mu nejel vůbec..
ja som dávala čajík aj keď malá pila MM aj UM. vždy si cucla. hlavne cez leto, keď bolo horúco. niekedy sa stane, že nemala chuť na čajík. nenútila som ju. dieťa má vypiť 1,5l vody denne. neviem, kde by to malé chúďa vypilo. ja som rada, že mi vypije aspoň 350ml tekutiny do dňa.
ahojky maminky, my máme taky UM, doktorka říkala, že čaj dávat nemáme, ale měli jsme problémy s kakáním, tak jsme ho zkusili a je to lepší. Dáváme mezi každým papání trošku cucnout, za den to je zhruba 30 - 50 ml. Osvědčil se mi čajík Spokojené bříško od Hippu, střídáme to s vodou nebo heřmánkem a jsme spokojený.
Ahojík. My dáváme jen UM, ale když je žíža tak samozřejmě čajíček udělám. Fenyklový nebo heřmánkový to jistí 😉
kili asi máš pravdu,možno to dostala fakt z toho,spýtam sa segra,chodia stále na nefro,ale podľa mňa je doktorka mimo,keď povie,že dieťaťu,pokiaľ je plne kojené sa nesmie dávať čajík ani prevarená voda. 😖
A ja som šťastná,že sa malá naučila piť so slamkou,lebo teraz viacej vypije,ako keď ťahala z fľašky..
ahoj holky,
my jsme na UM od druhého týdne a čaj dávám od začátku..teď už ho vypije přez den klidně 400 ml...dávám taky hip jednou jablko s meduňkou,a jednou spokojené bříško..prostě to střídám jak mě napadne.
ja som skúsila dať čaj, ale Samko nechce. Srevarila som vodu s jablkom ako tu niekdo písal, strašne sa mi to zapáčilo a vonia super. Jedine, kedy ho vypil bolo, že bol hladný, ale namiesto mlieka mu ho snáď dávať nebudem, len preto, aby mal tekutiny. Skúsim ešte tú čistú prevarenú vodu, ale tiež pochybujem. On asi nie je smädný.
Kili to víš,že pití souvisí s bacily v moči, čím více piješ a prolíváš ledviny a močák tím líp,moč by určitě neměla být hnědá to už je moooc špatný.Znám z vlastní zkušenosti a u mimisků je to myslím stejné 😉 .
ja pijem dosť málo, ale hnedú moč som ešte nemala 😀 . Ale keď som niekde doniesla skúmavku, tak bola o dosť tmavšia ako tie druhé.
já dávám fenyklový sáčkový, je o hodně levnější než granulovaný - malý alespoň nemá problémy se zažíváním , kolikrát pláče a přestane až když mu dám čajík a sunar nechce, takže podle toho soudím, že má žízeň 😉
ja som dávala čaj ked boli deti nespokojné a umrnčané a ešte nebol čas krmenia, a na krmenie boli presnejšie ako hodinky každé 3 hodiny. 🙂
maruschka: mne hovorila mama, aby som malej davala feniklovy cajik, aj ked ju plne kojim, ked mala koliky. tak som jej davala, ale potom mi nepriberala.pediatricka mi hovorila, ze jej to nemam davat, ze sa napije caju a potom nevypije dost mlieka...
ahojky my jsme nejdříve kojili ale i tak nám pí.doktorka doporučila čajíčky a ted papkáme UM a taky musíme čajíček. Pro děti je to prý vhodné že tim žanenou žižeň a potom papkají normálně mlíčko
Tak já jsem se u dr ptala, jestli mám dávat nějaký čaj nebo něco a bylo mi řečeno, že v Nutrilonu je všechno,co potřebuje, takže nemusím. 😕 Tak nedávám. Navíc Terka mi fenyklový čaj nechce, šklebí se jako blázen. Někdy dám jen trošku vody, protože má škytku, ale to se napije jen trošku a pak přestane polykat. Nebo dáváte jiný čaj než fenyklový? Takový třeba od Hippu? S příchutí? Mám teď sedmitydenní holčinu. Díky.
Holky, prosím a kolik toho čajíku mimčům dáváte? Já se obávám, že ten náš hladovec bude schopný vypít velké množství jako mlíčka, ale to by asi bylo moc 😅
Ahoj, tak čajíku by se nemělo dávat víc jak 100ml denně, lvůli ředění krve miminek. To mi řekl dr. 😉
nám dr.řekla, že dítě do 7 měsíců žádné čaje nepotřebuje..že má dost tekutin z MM nebo UM. My už baštíme i zeleninové příkrmy a na noc kaše a přes den kojím+Nutroš..Tak dám na její rady a žádné vody, čaje ani šťávy kromě mléka nepije...
Co doktor, to názor... 😉
nam dokina tiez vravela, ze ziadne cajiky netreba. V lete v horucavach odporucila skor dat trochu prevarenej vodicky, ale ani tu mala nechcela. Takze ja planujem zacat davat cajik az ked budem davat aj prikrmy.
Ještě by mě zajímalo jakým způsobem mimčům v noci čajík/vodu dáváte? Dáte lahev přímo v postýlce, nebo je vytáhnete ven a pak dáte, jako při krmení? Obávam se,že když ho vezmu z postýlky asi bude čekat mlíčko - to bude pěkně vykulenej 😕 😨 😖 A po čajíku by mělo mimi asi taky odkrknout, ne...?
My dávali čajík už od malilinka kvůli prdíkům - fenykl, takže se ho Kubík naučil pít a nemáme s tím problém. Na UM jsme od narození a čaje vypije poměrně dost. V létě jsem za to byla šťastná, protože jsem měla jistotu, že nebude dehydrovaný. Ale každý mimi to má asi jinak. Nám je ted 9 měsíců a dávám jak bylinkové tak ovocné čajíky a občas i třeba od Hippu ty štávičky, zase kdyby se to nemělo, tak to ti výrobci snad ani nevyrábějí ne?
Ahojte, mam 2 mesačneho chlapceka a krmime ho UM beba senzitive, lebo mal koliky a posledne tri dni ma takú zelenu stolicu a dost tvrdu oproti tomu aku ju mak predtým, pije aj cajik tak neviem z coho to je, ale ani neviem kolko by ho mal naraz vypit a kolko krat za den.Neviete mi poradit
ahoj ja mám tiež skoro dvojmesačnú dcéru a je na umelom mliečku a už týždeň jej dávam feniklový čajík a tiež má stolicu každý druhý deň, predtým mala častejšie a je zelenej farby... Ja nedavám denne viac ako 60 ml ...
moja dcera je tiez na umelom a davam jej caj, lebo mala velke problemy s kolikou a obcas este stale ma.
mnozstvo zalezi aj od caju, ktore davas. na fenyklovom od Hipp je pisane, ze sa tohto nema dat viac ako 100 ml denne a nema sa davat na noc. takze tento davame cez den a ked vypije svoju davku, striedam to bud so Spokojnym bruskom alebo Harmancekovym.
Riad sa dietatom a jeho potrebami, kazdy lekar ti aj tak povie nieco ine, casto uplne opacne.
ahojte, my sme na UM od druheho tyzdna a davam jej od zaciatku cajik...no cajik, len taku zafarbenu vodu. Aj pediatricka mi povedala ze pri UM treba davat aj cajik aby sa nedehydrovala. Zo zaciatku ho velmi nechcela, len si sem tam parkrat cucla a to bolo vsetko, no posledne tyzdne ho pije jedna radost...uz sa mi stalo ze vypila 100ml doobedu a dalsiu 100ml poobede. Nukam jej ho vzdy doobedu aj poobede a ked chce tak sa napije, ak nie tak nie. A davam jej tolko kolko vypije. Striedala som jej fenyklovy, harmancekovy a pre celkovu pohodu, ale mame problem s kozou a asi je alergicka tak mi zakazali harmancek, lebo ten je vraj alergen, tak teraz uz len fenykel 😉
mirocka, v prvom rade sa riad potrebami svojho babatka, sam si bude regulovat aj papanie aj pitie 🙂
ahojte, tak nam zas detska gastrologicka povedala, ze prvych 5mes pri dietatku na UM ma by vylucne mliecnych... vraj tie UM uz nie su ako kedysi (papame Nutrilon) a cajiky a pitny rezim zaviest az pri prikmoch.
My sa uz snazime mesiac prikrmovat a mala moc cajiky nechcela, teraz si popri papani cucne trochu prevarenej Lucky, a ked som to na kontrole vravela dr. tak sa ma spytala kolko vypije UM a vraj to staci, aby nebola dehydrovana...
ze na pitny rezim treba pomaly
tak neviem, co doktor, to iny nazor 😉

no jasne ani nevahaj,ved to babo bude smadne,ved skuste vy nepit cely den iba nejaku susinu.a s tymi granulovanymi cajmi ze vraj to je umelina ale mne pmohli ked mal maly problemy s vetrami kedze su urcene detom od 2 týždnov