icon

Dávat čaj při krmení umělým mlékem?

avatar
sonije
19. zář 2007

Ahojky, tak jsem tady podobné téma nenašla. Po deseti dnech jsme přešli na umělé mléko a doktorka nám k tomu doporučila dávat čajík. Byla vedra, tak ho malej vypil i půl litru denně. Jenže pak se vrátila naše doktorka z dovči a přikázala mi to snížit. Tak vypil jen půlku. Jenže když měl problémy se zácpou, zakázala nám čajík úplně. Teď jsou mu 2 měsíce,zácpu už nemá, ale nechce už mi ten čaj pít, maximálně 10ml denně.. Někde jsem četla, že se i z UM napije a další tekutiny nejsou potřeba, ale známá mi zase říkala, že UM neprojde přes ledviny a další tekutiny jsou potřeba.. Tak nevím. Jakou máte zkušenosti?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 68 příspěvků

Stručné shrnutí

  • U dětí krmených umělým mlékem je v praxi doporučováno nabízet doplňkové tekutiny jako převařenou vodu nebo slabé dětské čaje, ale existují i doporučení od pediatrů, aby se žádné další tekutiny nepodávaly během prvních 5–7 měsíců.
  • Běžně citované doporučení pro množství dětských čajů je maximálně 100 ml denně; na obalech některých fenyklových čajů (uvedeno pro HIPP) je doporučená horní dávka 100 ml/den.
  • Fenyklový čaj, heřmánek, dětské směsi jako HIPP "Spokojené bříško", Hami granulované čaje a převařená voda se v diskusi uvádějí jako prostředky ke zmírnění zácpy nebo kolik; některé uživatelky upozorňují na vyšší obsah cukru v granulovaných čajích.


Nejčastější otázky

Q: Jaké tekutiny dávat dítěti krmenému umělým mlékem?
A: V diskusi rodiče uvádějí převařenou vodu, slabý fenyklový nebo heřmánkový čaj a dětské směsi typu HIPP "Spokojené bříško" nebo Hami granulované čaje; některé pediatričky doporučují v prvních měsících pouze UM bez dalších tekutin.

Q: Kolik čaje denně je pro kojence na UM bezpečné?
A: Více uživatelů i obalů uvádí limit přibližně 100 ml denně pro dětské čaje (uvedeno konkrétně pro fenyklový čaj HIPP); v jiné praxi rodiče uvádějí, že množství je individuální a v létě může dítě vypít i stovky ml.

Q: Pomůže čaj na zácpu nebo koliky u dítěte na UM?
A: Rodiče hlásí zlepšení stolice a úlevu od kolik po podání fenyklu nebo heřmánku a po užití směsí typu HIPP "Spokojené bříško"; některé pediatričky však uvádějí, že při správné hydrataci z UM další tekutiny nejsou nutné.

Q: Kdy zavést pitný režim nezávislý na mléce (příkrmy)?
A: Některé lékařské názory v diskuzi doporučují zavedení pitného režimu spolu s příkrmy (cca od ukončeného 4. měsíce a při začátku příkrmů), zatímco jiní pediatři doporučují nechat pouze UM až do 5–7 měsíců.

Q: Má smysl dávat dítěti na chuť před krmením glukopur nebo ředěné šťávy?
A: Uživatelky zmiňují použití glukopuru (hroznový cukr) do převařené vody pro lepší přijetí a praktiku ředění ovocných šťáv (uvádí se např. max 60 ml šťávy do 150 ml lahvičky), přičemž někteří pediatři varují proti častému podávání sladkých nápojů.

Q: Je nutné čaj před podáním ohřívat?
A: V diskusi je doporučení, že není nutné čaj speciálně ohřívat a lze podávat i vychladlý nebo pokojové teploty.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Názory lékařů a rodičů se v otázce doplňkových tekutin u dětí na UM různí; existují konkrétní doporučení jak pro zavedení tekutin, tak i pro jejich vynechání v počátečních měsících.
  • Množství tekutin je individuální; rodiče uvádějí denní příjem od jednotek desítek ml až po stovky ml v horkém počasí.


Sporné názory

  • Někteří pediatři a rodiče trvají, že dítě na UM nepotřebuje žádné další tekutiny v prvních měsících, zatímco jiní pediatři a rodiče doporučují převařenou vodu nebo čaj jako preventivní opatření proti dehydrataci a pro podporu stolice.


Otevřené otázky

  • Od kterého přesného věku a za jakých indikací je lékařsky doporučeno pravidelně zavést doplňkové tekutiny u dětí na UM?
  • Do jaké míry je limit 100 ml denně pro dětské čaje vědecky podložený a pro které typy čajů platí?


Zmíněné značky a firmy

HIPP, Hami, Sunar, Nutrilon, Beba senzitive, APHOTEKE, Nuk

Zmíněné produkty a metody

fenyklový čaj, heřmánek, HIPP "Spokojené bříško", Hami granulované čaje, granulované dětské čaje, převařená voda, glukopur (hroznový cukr), ředěné ovocné šťávy, učení pít přes brčko/slámku, zavádění příkrmů (od ukončeného 4. měsíce), prevence dehydratace, péče při zácpě/kolikách

Místa a osoby

žádné

Strana
z3
avatar
eliiis
12. bře 2009

tak jsem ráda že v této otázce nejsem za blbce sama 😀 začala jsem ted přikrmovat protože jsme začali mít problém s kojením a dr nám řekla že pokud by malá byla mezi jídli neklidná že ji můžu dát trošku čaje. ona by totiž byla schopná papat pořád. tak ji občas nabídnu a ona se uklidní. nedělám ji víc jak 100 ml deně někdy to vypije někdy ne prostě už to neřeším. myslím že ublížit ji to nemůže. známá se taky řídila radou že když se kojí tak se nemá dávat žádný nápoj a malý skončil s ledvinovou kolikou a ani pak ho nemohli už většího naučit pít. tak aspon bude trošku zvyklá. děláme fenykloý od čajánka. dr mi říkala at nedávám hipp že jsou hodně sladké. 😉

avatar
saska.t
12. bře 2009

kocky ja som kojila do 3 mes a potom sme na UM po skoncenom 5 mes. sme zacali prikrmovat lebo mala priam vyzadovala a s pitnym rezimom som zacala az s prvymi prikrmami. Takze ak neprikr. ziadny pitny rezim nepotrebuje kym nie je 30 st vonku, pitny rezim az s prikrmamy 😉

avatar
ajina10
5. pro 2015

Ahojky holky je nam měsíc a uz jsme taky na UM mamka říkala ze k UM se podává čaj ze driv to tak proste bylo a ze ted jsou výmysly zase jiny.. Tak ja nevim jestli dávat caj nebo ne

avatar
xluci
3. kvě 2016

Ahojky všichni, mám asi trochu blbou otázku, ale nevím, tak se ptám.. máme 6 týdnů a bohužel jsme na UM, známá mi doporučila doplnovat čajík, tak jsem koupila.. Stačí, když ráno uvařím lahvičku a můžu malému pak dávat celý den už vychladlý/studený čaj? nebo mu ho pokaždé ohřívat? Děkuji

avatar
zmrzlinka
3. kvě 2016

@xluci nemusis mu to ohrivat.Kdyz nebude chtit cajik,tak skus i prevarenou kojenckou vodu.

avatar
ajina10
27. zář 2016

Dávala jsem cajik určitě pr UM .. dávala jsem aby měl teplotu těla

avatar
littleone
29. říj 2016

Ahoj, sice jsem tuto diskuzi nalezla později, ale naše zkušenost je taková, že čaj rozhodně při UM ANO! Malý se narodil předčasně s nízkou porodní váhou a já při poporodních komplikacích (operacích) ztratila mléko, museli jsme přejít po necelém týdnu na UM a po několika dnech měl tužší stolici a suché rtíky, lékař nám doporučil dávat čajík buď fenyklový nebo heřmánkový (ten raději sladit, ale pouze glukopurem-neslazený nechutná) -v lékarně lze koupit zn APHOTEKE a ty jsou již od 1. týdne života. Musím říct, že naprostá spokojenost s oběma čaji. Rozhodně bych se neřídila tím kolik by měli vypít, jelikož je to u každého mimča individuální. Náš malý vypil již ve týdnech cca 160-200ml a v šesti týdnech pil už kolem 250ml. Ale jak již bylo několikrát zmíněno UM nedoplní tekutinu, je to pouze jídlo a je třeba dávat čaj nebo čistou vodu, protože žádná z nás nechce mít dehydrovaného drobečka 🙂 zkus kontrolovat pusinu a uvidíš, když bude suchá dej čajíku víc a jinak to záleží na tobě kolik dáš 🙂

avatar
xluci
30. říj 2016

S čajíky jsme selhali... malému je už 7 měs a čaje mi pít prostě nechce. Zkoušela jsem fenykl, heřmánek, spokojené bříško, pak ty granulované od sunárka (přijdou mi hodně sladké) a ani to.. takže abych do něj něco dostala (suché pusiny jsem si všimla..) tak dávám ovocné štávy - odšťavnujem jablka, hrušky, mrkev, hrozno, pomeranče a mandarinky... a ředím to vodou (max 60 ml šťávy do 150ml lahvičky).. a stejně jsou dny kdy do něj pití prostě nedostanu :(.. ale nevypadá že by strádal, tak snad dobrý 🙂

Strana
z3