Jídelníček 4,5měsíčního mimča, jaký máte názor?
Dobry den, muzu se zeptat na vas nazor na jidelnicek?
4.00 UM
8.00 MM (nebo prikrmim UM)
11.00 Obed (Zelenina) + UM
15.00 UM
17.00 Nutrilon prvni kase ryzovo kukuricna
19.00 MM +UM
Mimi spi asi od 19.30 do 4.00 v kuse.
Dotaz mam zda-li si myslite ze je v poradku davat mimika 2-krat za den kasi.
Dekuji.
Stručné shrnutí
- Do 6 měsíců by měla převládat mléčná výživa (mateřské mléko nebo umělé mléko) a příkrmy se mají zavádět postupně jako doplněk stravy.
- Některé pediatričky a studie zmiňují „okno“ pro ochutnávání alergenů mezi 4.–7. měsícem, ale doporučení jsou v diskuzi rozporuplná.
- Doporučuje se začít zeleninovými příkrmy, zařazovat později masozeleninová jídla a kaše (komerční značky zmíněné v diskuzi: Nutrilon, Nestlé, Sunar, Hami), přičemž více diskutujících považovalo dvakrát denně kaši u 4–5měsíčního dítěte za nadměrné.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám začít zavádět příkrmy u miminka?
A: V diskuzi se nejčastěji uvádí počkat do 6. měsíce, ale někteří pediatři doporučují individuální přístup v rozmezí 4.–7. měsíce; pokud dítě vykazuje známky hladu a vypije více než cca 1 000 ml UM denně, může být doporučeno přikrmovat již od 4. měsíce.
Q: Kdy a jak zavádět alergeny (vč. lepku)?
A: Diskuse zmiňuje ochutnávání alergenů (kravská bílkovina, ořechy, lepek, ryba, vejce) v okně 4.–7. měsíce jako možnost; konkrétně zavádění lepku je v některých příspěvcích uvedeno mezi 5.–6. měsícem, přičemž je doporučováno podávat spíše jako ochutnání než denní složku.
Q: Je vhodné dávat 4–5měsíčnímu dítěti kaši dvakrát denně?
A: Více diskutujících považovalo podávání kaše dvakrát denně u takto malého dítěte za zbytečné nebo zatěžující trávení; večerní kaše (např. „Hami na dobrou noc“) byla zmiňována jako běžný produkt, ale doporučovalo se ji používat střídmě.
Q: Jaké domácí kaše a způsoby přípravy rodiče v diskuzi doporučovali?
A: Doporučovaly se rýžové kaše (bílá, basmati, „sladká“ rýže), jáhlová kaše, kukuřičná krupice (polenta), ovesné vločky a ječmenné krupy; postup je vařit ve vodě, případně přidat kapku rýžového mléka nebo oleje (kokosový tuk, slunečnicový olej) a na začátku pasírovat.
Q: Kolik ml mléka by dítě mělo denně vypít podle diskutujících?
A: V diskuzi se uvádí orientačně cca 900–1 000 ml mléka denně jako norma, přičemž příklady krmení ukazují dávky kolem 150–180 ml na jeden papání.
Q: Jaké komerční produkty byly zmíněny jako příkrmy?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny Nutrilon první kaše rýžovo‑kukuřičná, rýžová kaše Nestlé, Sunar (vanilková kaše), Hami (kaše „na dobrou noc“), Hipp (krůtí s mrkvičkou) a jogurt Activia.
Závěry z diskuze
Shoda
- Do 6 měsíců by mělo převažovat mléko jako hlavní složka stravy.
- Příkrmy je vhodné zavádět postupně, začít zeleninou, později zařadit masozeleninové příkrmy a až následně kaše.
- Mnozí diskutující považují za nadměrné podávání kaše dvakrát denně u 4–5měsíčního dítěte.
Sporné názory
- Někteří doporučují začít s příkrmy již od 4. měsíce (zejména u dětí na UM nebo při známkách hladu) versus názor počkat až na 6. měsíc.
- Komerční dětské kaše (Nutrilon, Nestlé, Sunar, Hami) versus domácí kaše připravované z rýže, jáhel, ovsa a dalších obilovin.
- Zavádění lepku v 5.–6. měsíci versus širší doporučení ochutnávat alergeny v 4.–7. měsíci.
Otevřené otázky
- Jak přesně určit prahovou denní dávku mléka (ml) pro rozhodnutí začít přikrmovat u jednotlivého dítěte?
- Jaká je optimální frekvence a složení večerního jídla (kaše) u dětí, které ještě spí přes noc?
- Jaký dlouhodobý dopad má rané zavedení komerčních kaší versus domácích obilných kaší na alergie a trávení?
Zmíněné značky a firmy
Nestlé, Nutrilon, Sunar, Hami, Hipp, Activia, evalabusova.cz
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon první kaše rýžovo‑kukuřičná, rýžová kaše Nestlé, Sunar vanilková kaše, Hami „na dobrou noc“, Hipp krůtí s mrkvičkou, Activia bílý jogurt, UM (umělé mléko), MM (mateřské mléko), domácí rýžová kaše (bílá, basmati), jáhlová kaše, kukuřičná krupice/polenta, ovesné vločky, ječmenné krupy, pasírování kaší, vaření obilovin ve vodě, přidávání rýžového mléka, kokosového tuku, slunečnicového oleje, datlového sirupu, zavádění alergenů 4.–7. měsíc, zavedení lepku 5.–6. měsíc
Místa a osoby
žádné
Ve 4,5 měsících oba pouze kojení (první 6měsíců, druhý 5,5). Pak oběd zeleninka (časem s přílohou, masem), svačina další měsíc, večeře další měsíc, další svačina za 2 měsíce, poslední byla snídaně v 11měsících. Postupně, pomalu. I na postupné omezování kojení je to nejlepší. Ve 4,5měs by drtivou převahu mělo mít mléko. Dva příkrmy denně jsou dost. Určitě bych to takhle (když už to teda máte zavedené) nechala aspoň do 6měsíců.
Ano, už za mého druhého syna se doporučení ohledně zavádění alergenů změnily, nicméně to rozhodně neznamenalo začít přikrmovat od 4měsíce a vynechávat tím dávky mléka. Lepek jsem šoupla do obědového příkrmu (v 5-6měs), když jsem jedla jogurt, šoupla jsem mu sem tam lžičku na ochutnání a seznámení. Má se dávat ochutnávat, ne jim hned nahrazovat mlíko, protože se doporučuje testovat alergeny v tom citlivém okně mezi 4-7měsícem. V tomto věku pořád hraje hlavní roli mléko, aspoň 1 litr.
holky, sou nám 4,5 mqěs. dle dr sme začali zeleninkou. máme v noci kolem 3 UM, vstává kolem půl sedmí, hned jíst nechce, to prostě flešku plive, veje, takže až tak po hodině, takže máme cca :
7,30 Um
11 zeleninka
15 UM
18,30 UM
pak spát. Kam byste za čas přidali ovoce? dopol mezi mléko a zeleninu nebo odpol místo UM ? Problém je taky se spaním, spí cca 9-11 a pak 13-15 a pak 17-18. Takže jak tem nacpat jídlo.
Ráno pije 150 ml a v noci taky, jinak 180 ml. Ale mám pocit, že začíná mít hlad dřív, ale co zas s tím spánkem? A UM po 2 hodinách???? To asi ne, ne?
mám stejný názor jako acacia - příkrmy u tak malého miminka jsou fakt ale zvrácenost 😀 do půl roku kojit, kojit a kojit, příp. umělé mlíčko a pokud miminko krááásně přibývá, nedávejte mu příkrmy, užívejte si tohle období, na příkrmy má miminko dost času 😉
Asi bude lepší se zeptat dr. ta mi poradí. Kojila bych ráda, bohužel vinou doktorů to nešlo, malou sem kojila 10 měsíců. U malého to štěstí nemám, mléko už má 3. a aspoň něco vypije, když neprospívá, zkusíme příkrm. Studie se mění co půl roku. My sme taky vyrostli a určitě nám rodiče nedávali UM do půl roka na tož kojit, já byla kojená 14 dní, brácha celé 2 měsíce, tak to dříve bylo normální, příkrmy dřív jak ve 4 měs. a to ještě nejlépe ovocné šťávičky a kaše do flašky. A taky žijeme.
@marmazel já sem řešila něco podbnýho, taky jsme na UM a narozdíl od jiných mi nepřijde zvrácenost začít s příkrmem ve 4.měsíci, pokud je na to dítě zralý a jí normálne lžičkou, pokud to nezvládne, tak prostě jen mlíko... máme to asi tak: vstává 7.30.- 8.00, nejpozději do 8,30 UM, pak si kolem 10-11 na 20min zdřímne, cca 11.30 UM, pak jdeme ven a tam spí cca 1-2hod, kolem 15 hod zelenina +UM, 17-18 zdřímne na cca 20min, kolem 18.30 UM a do 20 hod spí, bohužel kolem 22.- 22.30 budím an poslední UM, pak spí až do rána. zkoušeli jsme to bez toho buzení ve 22 (myslím, že děti, který prospívaj by se neměli najídlo budit), ale u ní to nějak nejde jinak, prootože pak je od 5 vzhuru,ale v 5 jíst nechce a je pak celej den protivná. Až bude v pohodě vzládat masozeleninový jídlo kolem tý 15 hod, zařadím za nějakou dobu ovoce jako 2.denní jidlo, což je u nás zatím kolem času oběda
Mě taky pediatrička říkala ,že už v pohodě můžem začít s příkrmama (4 ,5 měsíce) ,je to stará škola a taky říkala to samý že ona,taky krmila 4. Měsíci dceru masíčkem zeleninkou atd .a vyrostla ve zdraví a do krásy ,tak jsem se trochu smála ,ale je to tak 🙂. Já jsem začala s příkrmem od hipp krutí s mrkvičkou ale jen tak zlehka pár lžiček,mléčnou kaši měli dnes dvojčátka taky pár lžiček .
@alboo Malej jí úžasně, po týdnu zbaští celou malou skleničku, pamatuji si u malý, která byla kojená, takže sme začali až po 6. měs, že to byl děs, max. 2 lžičky, trvalo jí to, nedovedla sem si představit, že sní malou skleničku natož velkou, malej to zvládá za 20 min.
Takže ti taky jí po 3,5 hod. Tak já asi dám to ovoce odpoledne kolem 15 hod. , když zeleninu má v 11.
A noční buzení na jídlo je individuální, malej jí kolm tý 3 v noci, a dám mu ráda, pač právě moc nepřibírá, dr. je v poho, sme hold ve spodních křivkách. Ale malá prospívala tabulkově a v noci se budila ještě v roce.
My máme 5 měsíců a 2 týdny a náš jídelníček je:
8:30 UM
11:00 ovocný příkrm + UM
13:30 masozeleninovy prikrm
16:30 UM
19:00 kaše ( Hami na dobrou noc)
Dle doktorky v pořádku, na dnešní prohlídce 7,5 kg a krásně prospívá.
Hezký den maminky!
Studuji poslední ročník vysoké školy a v současnosti pracuji na diplomové práci týkající se dětské výživy. Můžete mi prosím pomoci vyplněním dotazníku? Velmi mi tím pomůžete!
http://nakup-detske-vyzivy.vyplnto.cz/
Dotazník se týká obecných nákupních zvyklostí při nákupu dětské výživy a je určen maminkám s dětmi do 3 let.
Moc Vám děkuji za ochotu a pomoc! Evča
dobry den,mam syna 5mesicu.jsme na Um,ktere pije 150ml po 4hodinach.v noci dyl.mam zacit zkouset prikrmy

@micka1 no pribináček a tvaroh je pro děti kolem 2 let. Je to moc tučné a zatěžuje to játra. A pro 5-ti měsíční dítě mi příjde zbytečné dávat mu slazený jogurt. I když activia vlastně ani není moc jogurt.... Ale každý rodič se rozhoduje a zavádí příkrmy podle svého. Já si třeba myslím, že je potřeba začínat pomalu, není kam spěchat a není to závod...