icon

Nechce ovoce. Poraďte

avatar
gilotek
23. srp 2008

Maminky prosím o radu. Martínek bez problémů sní jakoukoliv zeleninu i jakoukoliv kaši. Ale ovoce ne. Zezačátku snědl podvakrát celý banán, i potom několik přesnídávek ( Hamánek a Biohamánek) ale ted už 4. den nechce žádné ovoce. Ani čerstvé ani podušené. Zkoušela jsem banán, jablko, mrkev s jablkem, broskev. Poradíte? Je nutné každý den dávat ovoce? Malej je na příkrmech od 6 měsíce.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 21. čer 2026 · 45 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Některé děti od zavedení příkrmů (od 6. měsíce) odmítají ovoce i přesto, že bez problémů papají zeleninu; běžné řešení je trpělivé opakované nabízení a dočasné vynechání ovoce, pokud dítě otevřeně odmítá.
  • Rodiče doporučují zkoušet různé textury a značky: syrový nebo rozmixovaný banán, nastrouhané či dušené jablko, broskev, a komerční přesnídávky Sunárek s mlékem, Hami, Alnatura, Hipp nebo Babylove.
  • Praktické tipy z diskuse zahrnují: nabízet ovoce 1,5–2 hodiny po kojení, míchat ovoce s bílým jogurtem nebo rozdrobenou sušenkou Sunarkou, dávat vodu z hrnečku a kupovat bio suroviny v Bille nebo mraženou bio zeleninu v Globusu.


Nejčastější otázky

Q: Je nutné dávat kojenci ovoce každý den?
A: Není nutné; kojenec by měl mít denní jídelníček založený na mléčné stravě a zelenině, ovoce je považováno za doplněk, kterého lze v případě odmítání dočasně vynechat.

Q: Jaké obchody a značky dětských přesnídávek vyzkoušet?
A: V diskusi se zmiňují značky Sunárek (Sunárek s mlékem, jablko+hruška, dostupný v Tescu), Hami, Alnatura, Hipp, Babylove a tradiční Hamánek/Biohamánek; Babylove se často kupuje v DM.

Q: Co dělat, když dítě ovoce odmítá opakovaně?
A: Doporučuje se trpělivě nabízet jednu lžičku denně nebo pár dní ovoce vynechat a zkusit znovu; v jednom příspěvku dítě začalo jíst ovoce až v 8,5 měsíci.

Q: Jak upravit texturu ovoce, aby ho dítě ochutnalo?
A: Zkuste rozmixovat banán, kombinovat banán s jablkem nebo bílým jogurtem, nastrouhat jablko velmi najemno, nabídnout dušené jablko nebo broskev či přimíchat rozdrobenou sušenku Sunarku.

Q: Kdy nabízet ovoce vzhledem ke kojení?
A: V jednom konkrétním postupu rodiče nabízejí ovoce přibližně 1,5–2 hodiny po kojení a plánují oběd tak, aby mezi kojením a obědem byly asi 2–3 hodiny.

Q: Kde koupit bio suroviny a dětskou zeleninu podle zkušeností z diskuze?
A: Bio čerstvou zeleninu uvádějí v Bille, mraženou bio zeleninu uvádějí v Globusu, Hokaido dýni zmiňují v Albertu na Floře a dětské skleničky značky Babylove jsou dostupné v DM.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Trpělivě nabízet ovoce a nehnat dítě silou.
  • Nabízet různé textury (syrové, dušené, mixované) a zkusit různé značky či kombinace s jogurtem nebo sušenkou.


Sporné názory

  • Někteří rodiče doporučují dítě ovocem „netrápit“ a nechat týden vynechat, zatímco jiní radí nabízet alespoň lžičku ovoce každý den.
  • Někteří upřednostňují domácí dušené ovoce, zatímco jiní sázejí na skleničky komerčních značek (Babylove, Hami, Alnatura, Hipp).


Otevřené otázky

  • Proč některé děti dávají přednost zelenině před ovocem i přes sladkou chuť ovoce?
  • Kdy lze očekávat pravidelné zařazení ovoce do jídelníčku u individuálních dětí?


Zmíněné značky a firmy

Hamánek, Biohamánek, Sunárek, Tesco, Hami, Alnatura, Hipp, Babylove, Globus, Billa, DM, Albert, Junior Praha

Zmíněné produkty a metody

Sunárek s mlékem, Hami jablka s mrkví, Alnatura jablko, Alnatura hruška, Hipp jablko+hruška, Babylove hruška+švestka, Hamánek, Biohamánek, sušenka Sunarku, mléčná kaše se sušenkama (DM), Hokaido dýně, mražená bio zelenina, rozmixovaný banán, syrový banán, nastrouhané jablko, dušené jablíčko, broskev, rohlík na drobné kousky, kukuřičné křupky, sklenička od 9 měsíců s rýží (příspěvek o podráždění/gaggingu), nabídnout ovoce 1,5–2 hod po kojení, míchat ovoce s bílým jogurtem, naředit šťávičku, dávat vodu z hrnečku

Místa a osoby

Praha, Palmovka, Žižkov, Malešice, Flora, Junior Praha

Strana
z2
avatar
zvirka
19. dub 2011

@marton Tak v "mém" grafu je min. délka v 6 měsících 65 a maximální 73, hmotnost k délce 66 cm je min. 6,5, max. 8,5 kg, tak jsem se orientovala podle toho. Ono to asi bude všude jinak. Rohlík ulamuju malinké kousky a dávám do pusinky, baští v pohodě, nedusí se. Jen se mu občas trošku lepí na patro, tak mu je odšprtávám prstíkem a nakonec to zapijem vodou z hrnečku. Chlebík měl jednou, kůrku, to se trošku dusil drobečkama. Chleba stejně kupuju málo, vzít rohlík, když jdu do obchodu je jednodušší.

avatar
marton
19. dub 2011

@weri1 Právě toho se bojím.Koupia jsem omylem skleničku od 9 měsíce,s rýží,a jelikož to nebylo pyré,tak je to dávilo.Až poté jsem zjistila,že jsem se přehmátla.Maty dnes poprvé snědl celou zeleninku/190g/,Tobi zase jen pár lžiček ☹ ,on opravdu přibýrá jen z toho kojení.Dáváš Beníkovi něco k pití?
@zvirka Proto je lépe se tabulkami neřídit 😉 .Oni to doženou,i když naše děti nemají být čahouni po kom.To je malej šikula,že tak pěkně baští pečivo.Aspoň se pak dají děti rohlíkem zabavit,když je delší procházka.Zítra jim zkusím malinký kousek dát,ale už se vidím,jak u nich sedím s vyvalenýma očima,kdo se dřív začne dusit 😀 .

avatar
weri1
19. dub 2011

@marton on pije jen při jídle, pár lžiček a napít a tak dokola, takže vypije cca 30-50 ml, jinak mi pití nechce

avatar
marton
19. dub 2011

@weri1 a co dáváš pít?Někdo říká jen vodu,někdo dává čajiky.Vůbec si to od starších dětí nepamatuji.Ale když měl Tobi kašlík a zkoušela jsem mu čaj,tak mu nejel ☹ .

avatar
weri1
19. dub 2011

@marton vodu ptž mu chutná, čaj mu moc nechutná, a teĎ jsem zkoušela naředit šťávičku a ta mu až tak taky nejede, vodu má nejradši

avatar
marton
19. dub 2011

@weri1 díky.Něco na nich vyzkouším 😀 .dobrou

avatar
weri1
19. dub 2011

@marton dobrou noc 😉

avatar
marton
20. dub 2011

@weri1 Tak jsem dnes vyzkoušela rohlik a kůrku 🙂 Ale opravdu jen ždibečky.Rohlik dobrý,chleba jsem dolovala z patra 😀 .Jsou to ještě truhlíci.V noci chci Matyho oklamat lahví s čajem,protože se pořád budí a chce flašku.Tobiho neoklamu,umělý prs ještě nevymysleli 😀 .

avatar
marton
20. dub 2011

@weri1 Gratuluji k lezení 🙂 .Šikula.

avatar
weri1
20. dub 2011

@marton dnes Benik taky žužlal kůrku, ale fakt se bojím...vždy kucká a když mu to pak vezmu to je řev. 😀

avatar
weri1
20. dub 2011

@marton je ho teď všude a to lozí teprve 2 dny, mám oči i v zadu 😀

avatar
marton
20. dub 2011

@weri1 To mi povídej 🙂 Maty začal minulý týden a od té doby si ke všemu doleze a snaží se zachytit a postavit. 😕 .Ať dělám co dělám,už několikrát mu to podjelo a žuchnul.To bylo řevu.Ale neponaučí se.Za chvíli už se šplhá jinam.Ale pěkně se na ně přitom kouká,viď?Je to velký posun co zvládají.

avatar
weri1
20. dub 2011

@marton to jo, se mi chtělo brečet když jsem to viděla, jsem ho chytla do náruče a pusinkovala jsem ho, magor 😀 a včera se opřel o záhlaví postele, máme ho koženkové a postavil se,sice je opřenej o bříško ale stojí a strašně se tomu směje. kráááása 😀 ještěže ti nelozí oba naráz, stejně si to neumím představit mít 2 děti naráz 🙂

avatar
weri1
20. dub 2011

@marton dobrou jdu do hajan 🙂

avatar
marton
20. dub 2011

@weri1 Jo,jo.Taky už jsem obrečela,když chovám oba najednou a oni se smějí.Ty matky 😉 .Jinak krásné Velikonoce.Jedeme na chatu,bude krásně.Už to bylo potřeba,ta zima byla hrozná.Pěkně si to užijte.dobrou

Strana
z2