Od kdy múžu převarit jen vodu s kohoutkú?
Ahoj zajimalo by me kdy uz muzu prevarit jen vodu s kohoutku a ne balenou.Klukum je 9 mesicu.Diky
Stručné shrnutí
- Regionální úřad veřejného zdravotnictví (hygiena) a vodárenské společnosti provádějí pravidelné rozbory pitné vody a lze si nechat udělat samostatný rozbor v laboratoři; cena základního rozboru byla v diskuzi odhadnuta na 60–100 €.
- Kojenecké balené vody zmíněné v diskuzi zahrnují značky Lucka, Drobček, Fromin, Anna Aqua, Toma/Tomu a Evian; někteří rodiče je používají do 3–6 měsíců, jiní až do 12–18 měsíců, případně vůbec nepřecházejí.
- Praktiky v diskuzi: mnoho rodičů převařuje kohoutkovou vodu krátce (řádově 1 minutu), přechod na nepřevařenou kohoutkovou vodu probíhá nejčastěji mezi 6–12 měsíci podle místní kvality vody, a filtrační konvice (Brita) nebo filtry Kenwood se používají ke snížení chlóru a vodního kamene, avšak dusičnany var nezničí.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit, zda je voda z kohoutku vhodná pro přípravu dětské stravy?
A: Kontaktujte váš Regionální úřad veřejného zdravotnictví (hygienu) nebo místní vodárnu a požádejte o výsledky monitoringu; lze si nechat udělat chemický a mikrobiologický rozbor v krajské nebo soukromé laboratoři, cena minimálního rozboru je v diskusi uváděna cca 60–100 €.
Q: Do kdy je doporučené používat kojeneckou balenou vodu?
A: V diskuzi jsou různé přístupy: někteří odborníci a rodiče doporučují kojeneckou vodu do 3–6 měsíců, jiné matky ji používají až do roku nebo 12–18 měsíců; konečné doporučení závisí na místní kvalitě vody a doporučení pediatra.
Q: Je potřeba převařovat balenou kojeneckou vodu?
A: Některé balené kojenecké vody (v diskuzi zmíněno, že na obalu Lucka) mají instrukci, že převařovat není třeba; jiné rodiče balenou vodu převařují z důvodu odstranění CO2 nebo z opatrnosti.
Q: Zničí var dusičnany nebo pesticidy ve vodě?
A: Var dusičnany nezlikviduje a někteří diskutující upozorňují, že dusitany/dusičnany mohou představovat riziko pro kojence; pesticidy a některé chemické znečišťující látky var také úplně neodstraní.
Q: Jaké filtry se v domácnostech doporučují a co od nich očekávat?
A: V diskuzi jsou často zmiňovány filtrační konvice Brita (snížení chlóru, vodního kamene, některých pesticidů) a filtry Kenwood s označením „proti dusičnanům“; jedna uživatelka uváděla výměnu filtru zhruba každých 10 měsíců, přičemž filtry se opotřebují a zachytávají usazeniny.
Q: Kdy lze podávat dětem perlivé nebo minerální vody?
A: V diskusi je uvedeno, že perlivé minerální vody se obvykle nedoporučují dětem a v jedné zmínce se uvádí nevhodnost perlivých vod alespoň do 6 let; praxe se liší a záleží na typu minerálky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je nutné zjistit kvalitu místní vody (hygiena, vodárna, rozbor) před rozhodnutím přejít na kohoutkovou vodu.
- Mnoho rodičů převařuje kohoutkovou vodu pro kojence krátce (cca 1 minuta) a přechází na nepřevařenou vodu obvykle v období 6–12 měsíců.
- Filtrační konvice (Brita) a speciální filtry (Kenwood) jsou v diskusi běžně uváděny jako prostředek ke zlepšení chuti a snížení chlóru či vodního kamene.
Sporné názory
- Někteří považují kojeneckou balenou vodu (Lucka, Drobček aj.) za nutnost do 3–6 měsíců; jiní tvrdí, že jde o marketing a kohoutková voda je bezpečná i od narození, pokud místní monitoring vody vyhovuje.
- Někteří doporučují převařovat vodu i déle (do roku či 1,5 roku) pro větší jistotu; jiní rodiče přecházejí na nepřevařenou kohoutkovou vodu už kolem 6–12 měsíců nebo dokonce dříve.
Otevřené otázky
- Do kterého přesného věku a za jakých podmínek je nutné převařovat kohoutkovou vodu u zdravých kojenců?
- Jaké konkrétní parametry (např. hladiny dusičnanů) by měly být rozhodující pro přechod na nepřevařenou kohoutkovou vodu v dané lokalitě?
Zmíněné značky a firmy
Lucka, Drobček, Fromin, Anna Aqua, Toma, Tomu, Evian, Brita, Kenwood, Státní zdravotní ústav (SZU), Regionální úřad veřejného zdravotnictví (hygiena), vodárenské společnosti
Zmíněné produkty a metody
kojenecká balená voda, převaření vody (minutové převaření), rozbor vody (chemický a mikrobiologický), filtrační konvice Brita, filtry Kenwood proti dusičnanům, odpaření CO2 varu, dusičnany, pesticidy, chlor, vodní kámen, PET lahve, minerální/perlivá voda
Místa a osoby
Nitra, Chomutov, Kladensko, Bratislava, Vysočina, Staré Bystrice, Žitný ostrov, Heraltice, United Kingdom (UK)
Jináč já zatím pořád používám kojeneckou vodu, i když to množství PET flašek mě taky štve, pořád to třídit a jezdit kvůli tomu to vedlejší vesnice, pže tady prostě není kontejner na umělý lahve. Včera nám ale došla, nevím, jak jsemsi toho nemohla nevšimnou, vždycky mám zásobu, kže jsem musela udělat z kohoutku, ale odpoledne jsem zajela do obchodu a zase jsme na tý kojenecký a do toho šestého měsíce určitě budeme, pak uvidíme jestli přejde na kohoutkovou nebo zůstaneme u kojenecký.
Ahoj,
zacala bych tim, ze bych se zeptala mistni vodarny na slozeni vody (a nebo nechala udelat rozbor); mne rekli, ze prazska voda splnuje pro kojence vsechno krome dusicnanu, no a ty jsem si nekde precetla, ze az tolik nevadi (dostane to prese me, kdyz tu vodu piju, z mrkve apod). Takze od ty doby, co prikrmuju (plne jsem kojila do 8 mesicu a ani zadny piti) ji davam na piti cistou neprevarenou vodu z kohoutku. Jenom kdyz nekam jedeme, kde nevim, co tam tece, koupim balenou. Nikdy nebyl zadny problem.
marorlinko • 1d • Dnes o 21:15
rada by som sa chcela opytat,ze kedy smie pit mineralnu vodu, maly ma 11mesiacov, vodu lucku tu nekupim(uk) a este kedy uz nemusim prevarat vodu z vodovodu,lebo este prevarame, myslim na pitie, vdaka za kazdu radu.
mimi109 • 1d • Dnes o 22:12
ahoj asi ti moc neporadim s tou mineralkou ale vodu z vodovodu ja malej stale prevaram ma 15 mesiacov
ivankaalenka • 1d • Dnes o 22:14
Ja davam Lucku, teraz tu neperlivu a tu neprevaram, z vodovodu, ak sa nahodou stane, ze nemam kupene, sale to malokedy, tak prevaram.
ivankaalenka • 1d • Dnes o 22:17
Moj ujo robi vo vodarnach a povedal, ze on by tu vodu nikdy nepil, ale to je tak asi so vsetkym, keby som robila na bitunku, tak nejem maso a dokonca kamoska robila v cestovinarnach a povedala, ze potom nejedla cestoviny, no asi tak, ale vodu by som prevarala co najdlsie, ak je moznost, kvoli tym bakteriam...
mimi109 • 1d • Dnes o 22:17
akurat ma napadlo dakedy pouzivame mineralku Drobcek ale ja aj tu prevaram
mozem dat malemu min. vodu,zijeme v uk, tuna lucka nie je, tak inu co tak napr. evian, moze ju pit? ma 11 mes. poradte
Voda vo vodarnach splna normy (vacsinou), ale problem je v potrubiach, ktorymi sa dostava do domacnosti. Niekde su tie potrubia aj 50 rocne a nikto nevie ci tam nie je este med, alebo ktovie ake ine skodlive latky. A to sa prevarenim neznici. My mame doma filter na vodu, ktory sa meni kazdych 10 mesiacov a po tej dobe je uplne cierny. 😠 .
...a nebolo by najjednoduchšie spýtať sa pediatra? ...alebo dať si spraviť zadarmo! rozbor vody z vášho kohútika? Hneď by ste vedeli na čom ste...
marolinko minerálku jako třeba je Mattoni ne, ale pokud myslíš balenou vodu, tak jakoukoli. Já dělám UM z obyč vody z lahve (dřív z kojenecký), nepřevařuju a ok 😉
Ahojte, tak mi v porodnici dokonce museli podepsat, že jsme byli poučení o tom, že do 3 měsícu jen kojeneckou převařenou vodu. U nás máme automat na Heraltickou kojeneckou vodu a stojí asi 1kč litr takže proč riskovat - hlavně ty dusičnany jsou pro novorozence nebezpečný - já teda plně kojím takže to mám vyřešený. kojeneckou vodu chci dávat aspon do roka
My sme s kojeneckou vodou prestali od 2. mesiaca,mala mala dovtedy strasne koliky a ako sme presli na prevarenu vodu z vodovodu tak koliky z ničoho nič zmizli.
este som zabudla dodat ze sme mali aj problémy s kakanim,slo to len s rurkou ale od vtedy co davame obycajnu vodu zacala aj sama kakat,keby som to vedela tak davam obyc. vodu od zaciatku a mozno by sme predisli mnohym problemom.
Ja plne kojím, takže si nemusím lámať hlavu, dúfam že čo najdlhšie. Ale ja pijem vodu z vodovodu na litre, aj v tehu, vôbec celý život, minerálky a tie balené vody len výnimočne, myslíte že bábo sa už v brušku a teraz od mliečka trochu neobrnilo voči tomu všetkému čo môže byť vo vodovode?
Tiež sa potom chystám prevárať vodu z vodovodu. Časom.
ahojte. Ja davam vodu z vodovodu asi od 7 mesiaca, neprevaram...odporucila mi to lekarka...a popravde mala prevarenu nechcela a teraz mi vypije cistu vodu bez problemov, cajiky nedavam. A ja pijem tiez najviac z vodovodu obcas nejaku mineralku. 🙂
AHoj, já jsem si zjistila, že vodu máme doma super a od začítku jsem dávala tuto převařenou. Nikdy jsem žádný problém neměli.
A na co se vůbec dává miminkům voda? To jen když nekojíte nebo i jako doplňěk při kojení?
Martino, čaj jsem pila také já, ale nepomáhalo to. Dávalajsem Haničce cca 6 lžiček fenyklu denně a alespoň to jí trochu ulevilo,a le jinak nás trápí bříško občas i teď. A hlavně, kyž se Hanička narodila, byla ona ukrutná vedra. Kojila jsem jako divá, ale stejně si občas trošku fenyklu (lžičku) vzala, protože bylo skutečně kruté vedro.
ahojček,tak po dlhej dobe oživujem túto tému,tiež by ma zaujímalo dokedy mám malému dávať na prípravu UM dojčenskú vodu, používame Drobčeka,alebo Lucku.Ale príkrmy mu od začiatku varím z vody z vodovodu.
dik,skusim dat obcas uz aj ja, lebo sa stane ze niekedy zabudnem kupit,preto som sa pytala.
ahojte ja pouzivam Britu karafu na prefiltrovanie vody s vodovodu, tym sa stava voda makkou, priltruje to aj pesticidy ktore su vo vodeaj ine skodliviny, ostanu len mineraly.
voda je ovela chutnejsia odporucam

je to jak píše kajule, dokonce jsem kromě výše uvedené četla, že od šesti měsíců se může vařit z vody z kohoutku