Kvůli nočnímu krmení riskujeme zubní kazy, co myslíte?

tyf
3. črc 2014

Dnes jsme byli poprvé na zubní prohlídce. Máme jen 4 ne úplně vylezlé zuby a paní doktorka byla velmi znepokojená, že je i v 16M přes noc krmená. Dostává kojenecké mléko a vypije většinou během noci tak 400ml. Je to hodně a vstávám často, ale máme velmi vážné problémy s váhou a právě to mléko nám pomáhá držet ji ještě v nějaké únosné hranici, proto jí to nechci násilně odnaučovat, když ho zatím vyžaduje. Podle zubařky je to ale velký problém a rizikový faktor pro tvorbu kazů. Snažím se jí čistit zoubky dvakrát denně, ale zatím se moc nedaří jí ty zoubky opravdu vypucovat, bere to jako srandu a když to trvá moc dlouho, zakousne se do kartáčku a nepustí 🙂

Co si o tom myslíte? Manžel říká, že doktorka přehání a spoustu dětí přes noc pije čaje, šťávu, mléko, ale já mám zase strach, aby neměla brzy zkažené zoubky. Ale zase nemůžu jí vzít v noci mléko a riskovat, že mi zhubne ☹

filipatereza
3. črc 2014

Spoustu dětí pije v noci štávy a taky má zkažené zuby...:( Jako zubařka doporučuju v noci pít jen vodu nebo neslazený čaj. Pokud musíte dávat v noci mléko, pak se snažte co nejméňkrát a event.vypláchnout potom vodou. Zoubky to chce dvakrát denně čistit pořádně a přes den nedávat moc sladkého pití a bonbóny.
Jinak rizikový faktor zubního kazu to noční krmení je. A bohužel nemalý...:(

melodygirl
3. črc 2014

@tyf
@filipatereza Zajímalo by mě čistě z teoretického hlediska, zda-li se v noci kazí zuby více než přes den. Zuby si čistíme ráno a večer, ale přes den toho děti mnoho snědí a i vypijí (i častěji mléko), takže pauza mezi čištěním zubů je asi tak stejně dlouhá jako v noci. Ideál by zřejmě byl, kdyby si čistily zuby po každém jídle, ale to si u dětí v praxi dokážu těžko představit. Dělá to tedy můj manžel, ale jeho kazivost zubů to výrazně nezlepšuje. Spíš si myslím, že roli hraje genetika a výraznější změny v organismu v průběhu života (např. hormonální změny)

filipatereza
3. črc 2014

@melodygirl Největší rozdíl mezi dnem a nocí je to, že v noci téměř ustává sekrece slin, která je výrazným ochranným faktorem. Pokud se dítě napije sladkého mléka a opět usne, sliny nemají šanci povrch zubu ochránit před jednoduchými cukry, které bakterie začnou rozkládat na kyseliny...
Přes den hraje výraznou roli to jak často se jí, pokud děti trvale něco pojídají, opět pH v ústech je trvale nízké a ikdyž se sliny snaží, nezvládnou vše očistit.
Jinak samozřejmě genetika a částečně i hormony (ty spíš u onemocnění parodontu - závěsného aparátu) hrají taky svojí roli...

melodygirl
4. črc 2014

@filipatereza Aha, díky, tušila jsem, že to bude něco se slinama 🙂

laretacka
4. črc 2014

Já teda ze své zkušenosti určitě neodsuzuji noční krmení (pití), ale určitě ne sladké čaje nebo šťávy, ale dceru jsem i skoro ve dvou letech v noci minimálně třikrát kojila a zoubky má krásné, bez jediného kazu a to jsem ji určitě ústa nevyplachovala. Přes den klasické čištění zubů, ale v noci bych ji tím akorát rozhodila, takže ono je to dost individuální záležitost.

marunka85
21. únor 2015

Nedávno mi něco podobného řekla zubařka. Syn má necelých 10měsíců, řekla mi že už je dost velký na to, abych kojila, přes noc jen vodu nebo čaj, ale že si zvykne, když nedostane nic. Chápu, že sladké mlíčko může zapříčit kazivost zubů, ale řekla bych že je to hodně individuální. Znám spoustu žen, co kojí své děti i po dvou letech a zoubky mají krásné. Na druhou stranu kojení je to nejlepší, co svým dětem můžeme dát, tak za mě se ho vzdát nehodám. Jako máma, znám své dítko nejlíp a vím, co je pro ně dobré. Každé dítě je přece jiné. Doktorka může pouze doporučit.