Zubná poradňa. Dá vám Váš stomatológ dost informácií?

drzubok
5. črc 2011

Dá vam vás pediater, stom, dost info co a ako robit aby vase deti boli bez jedného kazu????????? 😒

drzubok
autor
8. črc 2011

50percent hygiena zvyšok stravovacie návyky - myslis ze to nocne kojenie urobilo co? dalej neviem ako vyzeral jedalnicek - rozdelenie jedál, uz som to pisal asi vyssie - ze medzi jedlotlivými dennými chodmi nesmie byt neieco naviac - pocnuc - piskotami, prosto hocico

drzubok
autor
8. črc 2011

@bertica.h ale v tvojom pripade to bolo aj kojenie

bertica.h
8. črc 2011

asi som blbá ale vobec ma nenapadlo,že to dojčenie može až takto...no,nič nieje zadarmo 😒

katuska26
25. črc 2011

@bertica.h @drzubok ahoj nejde mi nereagovať, mám 5 a pol ročnú dcérku skoro 6 za chvíľku.... Nemá ani jeden zubný kaz!!! A to som ju kojila do 14a pol mesiaca, zúbky sme umývali od kedy vyšiel prvý tou kefkou na prst. ale určite nie po každom jedle 😅 ... potom normálnou detskou kefkou teraz si už sama aj to hlavne večer, ráno nejak nestíhame keď stihneme tak aj ráno ale to je skorej výnimočne 😕 umýva si sama čiže vôbec nie dôkladne... snažím sa jej dočistiť ale nie vždy ....a papá aj sladkosti-denne a aj papala aj piškotky, veľa ovocia, neviem či je to dedičné, neviem aký som mala ja detský chrup... alebo čím to je lebo ja má dosť zaplombovaných zubov... sestrine deti majú obe plomby v ústach.. ešte Viktorka nemala dudlík ale dokonca palec, čiže koľkokrát sa hrala vonku a šup palček bol v puse 😅 čiže nie bohvieaká hygiena.... 😅 tak sa pýtam čím to teda je??? 😉

bertica.h
25. črc 2011

@katuska26 dedičnost?neviem.každopádne mám čisté svedomie,že sme jej hygienu nezanedbali.ked si kojila do 14mes.aj v noci?
Lebo ja som obudve deti v noci do 2rokov kojila vela krát,niekedylen 4x niekedy 7 tkže im to sladké ostávalo v puse.

katuska26
25. črc 2011

@bertica.h no ja netuším čomu to pripisovať 😅 a áno kojla som aj v noci ale ako často 😕 .... ktovie možno aj to nočné kojenie, neviem.....

mahalo
2. bře 2017

@drzubok citala som vase rady a nazory vo viacerych diskusiach a suhlasim s vami. nas pripad je takyto..starsia dcera 5r nema ziadny kaz, ma dobre a zdrave zuby. Zubarka ma absolutne nepoucila o tom ako predchadzat kazom. Samozrejme, ze viem zaklady, ale teraz som sa dozvedela vela noveho. Pridem ale k pointe..mne povedala, ze sice sa pise ze od prvehu zubku chodit na kontrolu, resp min. od prveho roka, ale ked som sa jej pytala na mladsieho syna, tak povedala ze staci najskor v 2r prist! No a co sa stalo? Moj syn ma cerstve 2r a 4 kazy! Som z toho zhrozena, nestastna a nahnevana hlavne sama na seba. Kedze dcera nema ziadne kazy a ani ja v 29r, som este nikdy kaz nemala, co je vraj rarita. Ani neviem ako kaz vlastne vyzera, lebo od kamaratov som videla vzdy len cierne skvrny. Preto ked som objavila na prednom zube hnedu skvrnu u syna, myslela som si ze to bude nejaka spina, ci ryha. Hrozne bolo pre mna zistenie, ze ma dokonca 3 dalsie kazy (ktore by som uz ja nevedela identifikovat vobec). Myslela som si, ze hygenia bola dostatocna, nakolko prebiehala rovnako ako u starsej dcery, ktora nema kazy. Avsak u zviem ze nebola a je to nasa chyba a strasne ma to mrzi, no spatne sa to vratit neda! Teraz som v hygiene viac nez dosledna, tak dufam ze to prinesie svoje ovocie. Aj ked musim dodat, ze obe deti boli dojcene do 2r., no dcera po odstaveni hned spala celu noc a syn sa neprestal budit a pytal si castokrat dzus (stavy z obchodu, ci domace odstavene) a bolo to proste v tej unave to najjednoduchsie co som mohla urobit pre jeho hladke uspanie. Smozrejme, ze pil stavy aj po vycisteni zubov, takze toto je jedina odlisnost od starsej a myslim, teda ze aj pricina jeho kazov :(( A navyse po prvej kontrole u zubara, si da ovela krajsie umyvat zuby, lebo sam opakuje ze zubar povedal a opakuje ze aj zubar povedal ze nemoze dzusiky atd., proste ten pristup zo strany syna po navsteve zubara je ovela ochotnejsi co sa tyka cistensia zubov a aj na prehliadke uplne spolupracoval! To uz bol zmeneny doktor, nie u predoslej doktorke ktora mi povedala, ze staci prist v 2r prvykrat na kontrolu :(( Tymto chcem varovat vsetky mamicky, aby sa naozaj poctivo starali a zaujimali o chrup svojich deti a to uz od zaciatku, kedy zacnu vykukat nove zubky! Lebo v 2r aby malo dieta kaz, to je podla mna katastrofa :( Doktor mu s tym ani nic nechce robit najblizsie dva, tri roky a ja sa bojim, ze sa mu to bude len rozrastat a to je strasny pocit. Zdravie ma byt na prvom mieste ze ano! A este dodam drzubok, ze som citala ze ste niekde pisali, ze zuby sa pri pade zlomia len pri pokazenych zuboch, ale obom mojim detom sa odomilo z jednotiek v rovnakom rozahu, pricom dcera ma zdrave zuby, sklovinu a ziadne kazy a stalo sa jej to v rovnakom veku ako mladsiemu, ale ten v tom case mozno uz mal kaz, resp. neviem to vylucit. Chcem sa vas este opytat, je pravda, ze pri dokladnej hygiene a strave je mzne mat kazy pod kontrolou a to tak, aby sa nesirli dalej?

radka8888
2. bře 2017

@mahalo neda mi to reagovat. Najdete si zubare co mu kazy osetri. Docasne zuby se normlane spravuji. Muzete zkusit to zastavit elmex gelee nebo pastou s recaldentem. Ale zaklad je ty zuby osetrit. Ty bakterie zijou v kazech tj. dokud se nezbavite kazu, tak je to blby.

mahalo
3. bře 2017

@radka8888 Viem, ze robia aj docasne zuby, ale syn ma len 2r. a on mu to chce robit najskor v 3, ci 4 kvoli traume a spolupraci. Tiez si neviem celkom predstavit ako by to teraz zvladol/spolupracovall a zubar povedal, ze by to nateraz narkozou neriesil. Vraj pri spravnej hygiene to mozme podchytit dokym pojde syn na zakrok. Ale mam v plane sa opytat aj dalsieho zubara, vdaja za radu.

radka8888
3. bře 2017

@mahalo a co zkusit analgosedaci? To je diazepam v sirupu, pookud to zabere nic si nebude pamatovat. Jako ve dvou je maly, ale ve trech bude taky maly..zase dva roky si nechavat kazy v puse...no zvazte to. Aby se to pak jen netrhalo, coz by taky nebyla zadna parada, zalezi na rozsahu a tak, mozna pokud o neni velke by se to dalo udrzet tim fluorem a vapnikem, ale zkuste to, za zeptani nic nedate.