13letá puberťačka, jak na ni?

kolibrikjari
8. kvě 2015

Ahojky všem,je to neskutečný,máme doma 13 letou puberťačku s kterou si už opravdu nevíme rady 🙄 .Je to čím dál horší.Tak třeba tenhle týden,pokoj zásadně uklízí dva dny a stejně to není hotovo.Už si pomalu začínám zvykat,že když jí řeknu aby něco udělala tak když jí přijdu zkontrolovat tak dělá úplně něco jinýho.Na všechno 150 řečí a nikdo jí nerozumíme ,ale to je klasika v tomhle věku.Akorát je docela průser,že na ní nemáme žádný páky,jí je všechno jedno.Že je bez internetu,taky jsme jí zrušily televizi v pokoji a pod.Nikdy ode mně nedostala ani facku a tedka ve 13 letech s tím začít nechci.Přiznám se,že dneska jsem měla co dělat abych se udržela.Měla si poskládat oblečení ve třech regálech,ani za tři a půl hodiny to neměla hotový a na mně tady ječela,že nelže ,že celou dobu skládala.Tak to jsem opravdu měla co dělat abych jí jednu nelupla.Jak to holky zvládáte vy?A jaký používáte fígly? Za každou radu budu ráda. 🙂 Mějte se krásně,Jarka 🙂

kolibrikjari
autor
18. kvě 2015

Holky tak to tady čtu.A byla jsem na tom podobně.Jak jsem už v začátcích psala,neměla jsem to s dcerou jednoduché.Teď máme mírové období 🙂))) A to mám jestě 17 měsíčního caparta.Mně pomohlo s dcerou,že jsme si sedli napsali jsme každá na papír co nám vadí.Výsledek je takový,že uznala,že se jí už nemůžu tolik věnovat jako když jsme měli jenom jí.S manželem jsme se domluvily,že jednou za dva měsíce na celý den pohlídá prcka a my dvě si uděláme holčičí den.Takže jsme se tedka sebrali a jeli jsme do Prahy do zoo sami dvě.Takže si vždycky naplánujeme nějaký výlet a vyrazíme.Manželovi se to ve finále taky moc líbí a těší se až prcek povyroste a oni,že si budou dělat klučičí den🙂Takže hlavně se nedat,všechno jde,ve finále je to doopravdy všechno jenom o komunikaci🙂
@somalicats
@janesafari

janesafari
18. kvě 2015

Je to práce jen na 2 dny v týdnu převážně a jen přes jaro a podzim,tak bych to ráda zvládala i nadále...Máme dost velký uvěr pod...A snažím se si přivydělat na věci,na které nezůstává-což je hlavně zahrada-at mají děti pěkné prostředí i venku za domem...Dělám to pro nás všechny
A třetí dítě? Bojím se trochu-mám obavy,ale puberta nikoho nemine,že? A ted mám doma dva jedináčky a nechci aby prcek dopadl jako Nella a byl sám...Proto chceme ještě jedno dítě...A nemám věk na to,abych čekala až Nellu opustí puberta...
Dnes je v pohodě,tak budu i já a promluvím s ní...Chci s ní ted sepsat domácí rozvrch-napíše mě dny kdy ,jaké a do kdy má kroužky a bude mít rozvrch kdy a co bude dělat doma...A podle plnění jí zavedu kapesné,které jí slibuju už dlouho,ale doted si ho ničím nezasloužila...Snad najde motivaci-prostě to zkusím a uvidíme

janesafari
18. kvě 2015

Tak i tak děkuju za příspěvky-pročítám a zjištuju že nejsem sama v takové situci a některé vaše zkušenosti využiju a zkusím...
Ted jdeme sepsat ten rozvrch domácí dokud prcek spí a uvidíme jak budem fungovat...budu hlásit 😅

lenka5731
18. kvě 2015

@somalicats a jak dlouho ty boje trvaly? Můžu na tom trvat jak chci, ale prostě to neudělá, a to dlouhodobě. A když už něco udělá (třeba o víkendu ty brambory nebo úklid po mladší sestře), tak má spoustu řečí, že si říkám, že ta pomoc vůbec nestojí za to 🙂 Kvalitu provedení moc nezkoumám, ale třeba k nádobí z myčky ji už nepustím, olámala všechny talíře a misky, navíc skříňky jsou vysoko a nechci, aby lezla s nádobím na židli a manipulovala s těmi těžkými kusy nahoře, když se dole motá druhá dcera.... 🙂 Jako být jí 15 let, tak to neřeším, možná by to bylo v normě, ale říkám si, když si tohle dovolí v necelých sedmi, co bude za 3,5,10 let? 😕

somalicats
18. kvě 2015

@lenka5731 Tvojí dceři je necelých 7? To je ještě pořád celkem málo na to, aby byla schopná plnohodnotně pomáhat, v tomhle věku jsem od starší dcery ty talíře z myčky hned přebírala a uklízela sama. V tomhle věku jsem u dcery trvala na tom, aby si uklidila hračky do krabice, když je vytahá, ale příliš domácích prací v tomhle věku nezvládnou...

madrilena
18. kvě 2015

@lenka5731 myslím si, že je dobré, když se dítě začne zapojovat do domácích prací již od útlého věku; když to mají ty děti zažité, tak jim to pak ani nepřijde; navíc ty menší děti pomáhat chtějí; můj tříletý syn pomáhá vyklízet myčku (umí jí i zapnout), pomáhá s pračkou a sušičkou, utře si jakž takž po sobě, pomáhá uklízet prádlo, pomáhá sklízet ze stolu; všechno ho to ohromně baví a je na to zvyklý od malinka; tuším, že v pubertě už to nebude dělat s takovým nadšením, ale bude to mít jako součást svého života, tak snad nebude až tak moc protestovat 😉

madrilena
18. kvě 2015

@somalicats přečti si můj přispěvek nad tímto, co dělá tříletý syn - naprosto bez problémů; jen ho nenecháme zacházet s noži (strach mi nedovolí); talíře nosí naprosto normálně, za celou dobu, co takhle pomáhá, rozbil jeden hrníček z Ikei, protože s ním třísknul; vždy mu říkám opatrně a on poslechne; myslím si, že když toto zvládne tříleté divoké dítě, zvládne to bez problémů i sedmiletá holčička; ta dokáže pochopit daleko více věcí - takže bych se nebála; jinak syn začal dávat věci do boxů cca v 18 měsících, teď pomáhá uklízet hračky naprosto běžně a ví, že to je potřeba; je potřeba tomu dítěti věřit, pak dokáže hodně moc

somalicats
18. kvě 2015

@madrilena Moje mladší dcera mi v 16 měsících podává z myčky příbory i talíře, ještě se nestalo, aby něco rozbila. Mně šlo ale primárně o něco jiného - o to, že prakticky přenášet část svých povinností na šestileté dítě je nesmysl, u zapojení těch malých dětí ten rodič musí vždycky být a pomalu je vést k tomu, aby ty činnosti jednou dělaly samy. Asi těžko necháš svého tříletého syna, aby vyklidil myčku bez pomoci a vše zaklidil tam, kam to nádobí patří, a Ty sis mezitím mohla udělat jinou práci. Totéž třeba s utíráním prachu - když jsem starší dceři dala ve třech letech do ruky hadřík, "utírala" prach se mnou (a to byla též divoké dítě), ale stejně jsem tu práci musela primárně udělat sama.
Třináctiletá holka naopak už má být dávno vedena k tomu, aby některé práce zvládla sama a máma si mezitím mohla udělat práci jinou. Moje starší už zvládla i žehlení, pravda, košile apod. jí nenechám, ale trička, oblečení mladší dcery, kapesníky, utěrky - proč ne. I na tohle je ale v šesti letech brzo.

madrilena
18. kvě 2015

@somalicats Mě nejde u tříletého syna, aby dělal cokoli za mě. Samozřejmě vše to, co jsem jmenovala dělá pod dozorem. Jde o to, že syna to baví, tak se domácí práce nenásilně naučí. Dle mého názoru je to daleko lepší takto dítě navyknout, ještě když ho to baví než začít učit v deseti letech, jak co dělat. To vzhledem k etapám ve vývoji dítěte není ideální. Dítě v deseti letech nemá takovou touhu dělat to, co maminka jako to tříleté. Pak to v zásadě musí být pro to dítě otrava. Samozřejmě, nic není definitivní, třeba existují případy holčiček, které v předpubertálním věku začnou doma bez remcání pomáhat. Myslím si ale, že procento takových případů bude spíše malé. 😉

madrilena
18. kvě 2015

@somalicats Pak ještě k 6 rokům. V 6 letech se už to dítě nějakým způsobem zapojit bez dohledu může. Určitě záleží na šikovnosti dítěte. Myslím si, že ty děti, co pomáhaly doma od útlého věku s tím ale problém nemají. Může mít jednu takovou aktivitu denně a určitě to tomu dítěti neublíží.

somalicats
18. kvě 2015

@madrilena Ale jo, s tím, co píšeš, souhlasím. Už batolata mají "pomáhací tendence" a je dobré je podpořit.
V případě zakladatelky je už dítko ale podstatně starší a jde o to, že zapojením do běžných domácích činností se jednak můžou dost otupit ostří, jednak to uleví mámě, protože ty starší děti už můžou pracovat v řadě případů samostatně. Protože u @lenka5731 nevidím, jak staré má děti, předpokládala jsem nejdřív, že má doma taky už "náctiletou" slečnu. A oproti šestiletému dítěti je těch 6-7 roků navíc fakt znát. Neříkám, že šestileté dítě nedokáže utřít nádobí, vyklidit myčku nebo utřít prach. Jo, většinou dokáže, většinou to taky ale závisí na dispozicích bytu. DOkud mi moje starší nedosáhla do polic, kam se uklízí hrnky, talíře a sklenky, tak jsem je taky uklízela za ni - taky jsem moc netoužila po tom, aby mi tam balancovala s nádobím v rukou na židli. Teď si poradí s ledasčím a začíná se učit vařit - přirozený vývoj, začalo ji to zajímat, jen to podpořím, ale už nemusím nutit. A to s ní ta puberta už taky pěkně tříská, drzá umí být jak opice.
A musím říct, že mně její pomoc přináší ohromnou úlevu, protože musím zároveň alespoň zčásti pracovat.

lenka5731
18. kvě 2015

@somalicats a proč by neměly zvládnout? 🙂 Když chce, umí uklidit líp než já. Nevidím důvod, proč by konkrétně moje dcera neměla být schopná přejet vysavačem a mopem jednou týdně zhruba 50m2 prostoru. Fyzično má jako o několik let starší, sílu má jako bejk, odmlouvat a držkovat taky umí, poslat mě kamsi taky, já pro ni taky dělám spoustu věcí, takže nevidím důvod, proč by se ona nemohla trochu zapojit do chodu domácnosti. Tyhle dvě práce jsem vybrala vzhledem k okolnostem jako nejvhodnější. Ostatně čím dříve jí dojde, že se její drobky na podlaze a kapky neuklidí samy, tím lépe. 🙂

lenka5731
18. kvě 2015

@somalicats její věk jsem tu zmiňovala asi 3x, ale chápu, že to v diskusi zapadne. Ona je na svůj věk obrovská, myslím 133 cm a 32 kg. Skříňky v kuchyni jsou vysoko, i pro mě a to jsem taky přerostlá 🙂, takže uklízení nádobí pro nás opravdu není práce pro dítě.

somalicats
18. kvě 2015

@lenka5731 Fajn, já nestíhám vysedávat celý den u PC, takže tohle prostě nevím. Stejně tak nevím, k čemu má či nemá Tvoje dcera dispozice, moje dcera i její vrstevníci, které znám, byli vždycky spíš drobnější (dcera se hodně vytáhla až v posledních dvou letech), takže takhle po síti fakt nedokážu posoudit, co ve svém věku zvládne či nezvládne.

lenka5731
18. kvě 2015

@somalicats to celkem chápu, dcera má spoustu kamarádů, kteří skoro neunesou aktovku a možná bych i věřila, že nedokážou napustit vodu do kýble a odnést ho do vedlejší místnosti 🙂

betelgeuzz
19. kvě 2015

Pročetla jsem tohle téma, nebudu konkrétně jmenovat, protože už si nepamatuju, co kdo přesně napsal, takže obecně.
Spousta těch přístupů k dítěti, které tu byly zmíněny, jsou přesně to, co já jako dítě nesnášela. Udělej to hned, bude to po mým, já tě živím, tak nemáš právo rozhodovat, 20x připomínat, že to mám udělat atd.
Podle mě 13 holka/kluk už není dítě. Není sice dospělý, ale dítě to prostě není. Zkuste se ptát na jeho názor, nastavit si práva a povinnosti společně, ne mu to jen nařídit. Třeba nerad vysává, ale radši umyje nádobí. Třeba nechce umýt nádobí hned po obědě, ale radši by to udělal večer. Pokojíček bych brala jako území dítěte, jestli tam chce shnít, ať shnije, jen bych nastavila pravidla, že se z pokojíku nesmí bordel a zápach šířit, co není v prádle nevyperete, když oblečení rozhazuje, tak ho ani nebudete žehlit apod. ale dejte mu za to nějaké privilegium, např. že může být venku déle, být večer dýl vzhůru, aby chápalo, že s právy přichází i ty povinnosti a pokud nebude plnit povinnosti, nebudou ani práva.
Já třeba byla taky bordelář, doma pořád hádky, vystudovala jsem VŠ, mám dobrou práci, svůj byt, který je v celku uklizený. Možná je to určitá forma rebelie, zase lepší, než kdyby někde chlastali a fetovali.

alca39
5. pro 2015

myslím si,že škoda facky,která padne vedle-moje dcera tedy bitá není a ani facku nedostane,ví jak se má chovat a ví co přesně nesnáším a já jsem nervák a dokážu hodně křičet a pak je mi to líto ale neobhajuji se a ani neomlouvám.já si ale ve 13letech nedovolila to co si dovolují dnešní děti.u nás stačí pohled a je hotovo,ale fakt je ten že nesnáším když zvýším hlas až křičím a ona se kouká do země a bůh ví co si myslí a to mě žere a žere...ale asi jsem nebyla jiná,ale je fakt,že kdyby na mě zvýšila hlas nedej bože něco jinýho tak bych ji ten zadek pěkně zmalovala....to chce klííííd 😉 😉 😉

madrilena
5. pro 2015

@alca39 No, myslím si, že dítě by nemělo něco dělat nebo nedělat jen proto, že se bojí.

alca39
6. pro 2015

Já si tedy nemyslím,že by se dcera něčeho bála.nebijeme ji,psala jsem že stačí pohled a ví co a jak dělá správně či ne.znám spousty rodičů,kteří pro pár facek nechodí daleko a jěště na dítě nadávají sprostě.neobhajuji se,ale nenapsala jsem nic z čeho by vyplývalo,že se naše dítě něčeho bojí.naopak mít respekt z rodičů má dnešní dítě v těchto letech málokkeré.a nemám pocit,že by ji bylo ubližováno v 17letech by mi taky mohla pak jednu vrazit,že jsem si ji dovolila něco říct.a nebojí se za mnou přijít c čímkoli,to si nemysli

alca39
6. pro 2015

@madrilena takže tak

madrilena
6. pro 2015

@alca39
No, pokud puberťák jednu vrazí rodiči, tak je něco hodně špatně. Puberta je jistě nelehké období a od rodičů vyžaduje hodně "taktu". No, myslím že málokomu se asi stane. že nezakřičí, ale chce to mít nějaká nastavená pravidla daleko dříve.

alca39
6. pro 2015

@madrilena já vím jak to myslíš,ta parvidla máme dané,je to mé jediné dítě,není rozmazlenec v žádném případě , ale na mě má matka vždy kašlala to je slušně napsáno a dělá to dodnes a bohužel i své vnučce,kterou nadevše miluje 🙄 🙄 🙄 🙄 ...tak se snažím dát dceři to co jsem neměla já sama-pochopení,lásku,nějakou tu volnost rozvíjet se sebe v sama,prostě aby byla na tom lépe než já a cítila se dobře..protože já ve svých 40ti letech jsem opuštěná,protože nemám matku,která by mě měla ráda a tak mi je vlastně jedno zda je a nebo není...a nechci aby moje dcera cítila to samé a já nebyla jako má matka.nikdy to nedovolím.NIKDY

modrapa
8. lis 2016

@kolibrikjari pokud má bordel v pokoji, tak ji do toho nenut. až tam bude mít horu neposkládanýho oblečení, tak na to příde sama. a co se jedna okolo keců tak ji to oplat. chces aby vyklidila mycku a ona nevyklidi. v tom pripade ji nekupuj zadne nove obleceni a veci, co si vybere. ona to určitě pochopí . nekomu to trva dýl ale každý přijde na princim týhletý ,,hry,,

anomis1202
25. led 2019

ahojky, díky všem za skvělé postřehy, myslím si, že na mě nikdo nemá, dnes mi dcera řekla, že kdyby mohla, že by hned odešla z domu, že jsem nejhorší matka pod sluncem, proč jsem tak strašná matka na mě řvala v afektu a u toho brečela a já jen zítrala a říkala jsem si, že jsem fakt asi uplně strašná, hrozná, nejhorší na světě, vůbec nevím co s ní, bordel moc nemá dobře se učí, je to normální fajn holka, jen stále leží u mobilu v posteli, a když jí říkám, aby taky něco udělala, pomohla, tak jen řve a nechce se se mnou vůbec bavit, vytáčí jí to a mě taky, občas někam vyrazí, ale protože jsme na vesnici, tak do Prahy za kamoškama musí na bus a jet docela dlouho, no je to fakt náročné, vůbec nevím co s ní , nefunguje vůbec nic....

anomis1202
25. led 2019

A jinak co pomohlo i se synem, když jsme v normálu a nejsme v afektu, tak pomohlo to, že jsme si sedli, sepsali jsme povinnosit a řekla jsem at navrhnout co budou dělat oni co bude jejich povinnost, aby něco navrhly a vybraly si co si myslí, že by zvládaly a napsali jsme to na papír a oni to podeposaly a dali na nástěnku, s tím, že to taky děláme, všichni něco dělají... a mají dvě povinnosti přes víkend a to je jen jejich povinnost a tu musí udělat. Na tom jsme se taky domluvili, zeptala jsem se jich co by dělaly a s čím by mi pomohly...

sylvka
9. čer 2021

Mám kluka,v září 13 let..... Klasika,nikdo ho nemá rád,má hnusnej život,to dělat nebude ,do školy chodit nebude,nikdo jinej nemá večerku v 9....řeči tohoto tipu tolerují. Pak jsou dny,kdy je vysloveně drzej.... Dej mi pokoj! Adam je debil ! Ne! A ta to ho teda mlatim....
Tohle je totiž jen začátek a já nechci,aby me za tři roky poslal do prdele,až po něm budu chtít např.aby šel do školy.deti musí vědět,kdo je rodič.