Žijete prosím někdo v Rakousku?

futyska
21. zář 2020

Ahoj,
prosím žijete tady někdo s rodinou v Rakousku? Příští rok to vypadá, že se budeme stěhovat. Práce by neměla být problém. Máme syna a plánujeme druhé dítě. Pokud bych otěhotněla zde chápu správně, že budu pobírat rodičovský příspěvek z České republiky? Nebo po jaké době mám nárok na rodičovský příspěvek v Rakousku pokud nastoupím do zaměstnání právě tam? Jak se vám v Rakousku žije? Budu ráda se vaše rady a postřehy. Přeji krásný den a děkuji ☺️

crutela
21. zář 2020

Ahoj, ano žijeme v Rakousku.
Žije se nám tady krásně, bydlime u Bodensee, takže fakt super!
Rodičák Ti bude chodit tam, kde partner/manžel bude zaměstnán.
My přecházeli z ČR do AT už s malou, takže jsme vše řešili pak tady.

futyska
autor
21. zář 2020

@crutela ale chápu správně, že pokud nejsem já v Rakousku zaměstnaná tak nemám nárok na rakouský rodičovský příspěvek. Jak dlouho v Rakousku žijete? Věřím, že právě v Rakousku je dobrá nabídka zaměstnání. Dokážeš mi přiblížit jaké jsou například náklady na život? Snažím se najít nějakou diskuzi a nemám štěstí..

andyskarsgard
21. zář 2020

@crutela ty jo Bodensee je fakt nádherný.. Tam by chtěl bydlet každý. 😂

futyska
autor
21. zář 2020

@andyskarsgard vážně nádhera 😍

andyskarsgard
21. zář 2020

@futyska loni jsem byla na dovolene na německé a švýcarské straně 3x, je to jako more a úplně krásný.

futyska
autor
21. zář 2020

@andyskarsgard No snad se hkavne povede zajistit zaměstnání a tedy tohle je kouzelný ráj ☺️

janina92
21. zář 2020

Napůl žijeme v Rakousku, syna jsem tam porodila 🙂 tak kdyby jsi chtěla něco vědět ohledně porodu a péče v porodnici, tak klidně napiš.
Jinak život v Rakousku je fajn, je tam krásně...bohužel u mě převládá rodinná pouta, takže se určitě plánujeme vrátit 🙂
Hodně štěstí 🙂🍀

janina92
21. zář 2020

Jinak s prací moc neporadím. Já tam odešla za manželem, nedařilo se na dálku otěhotnět. Po prvním měsíci co jsem nastoupila, tak jsem otěhotněla 😁..šla jsem brzo na mateřskou (pracovala jsem ve fabrice). Moje NJ byla a je pro mě velká bariera..porodu jsem se docela bála. Díky tomu, že jsem ale porodní asistentka, tak jsem do toho šla..naštěstí bylo všechno v pořádku a porodila jsem celkem hladce 🙂

futyska
autor
21. zář 2020

@janina92 super děkuji za zprávu. U nás se jedná tak o příští rok, aby syn nastoupil do první. Manžel by se věnoval řemeslu. Malíř lakýrník.. Což by neměl být problém místo zajistit. S kvalitou života jste určitě spokojeni kde žijete? Tedy pokud to není tajné ☺️ trošku se bojím jazyka u syna takže zvažuji nástup na výuku němčiny.. Nedokáži si jen představit náklady na život kolik je takové minimum pro klidný život ☺️

crutela
21. zář 2020

@futyska Nárok na RP máš pokud tu žiješ a máte meldezettel a pojištění.
Je to všechno trochu komplikovanější pokud bys pobírala RP v ČR a následně jste se odstěhovali sem.
Náklady na život jsou tu vyšší. Například služby jsou tu o dost dražší. Jidlo o něco málo víc. Restaurace také dražší.
Ono taky záleží, jak moc jste náročná rodina 🙂

crutela
21. zář 2020

@andyskarsgard My bydlime přímo v Bregenz, takže mám jezero 10 minut chůzí od bytu 🙂 v létě nechci ani jezdit do ČR ;)

futyska
autor
21. zář 2020

@crutela takže spíše se přestěhovat a eventuálně otěhotnět až v Rakousku pro jednodušší situaci ano, ale budu mít tedy vůbec na něco nárok pokud nebudu mít nic opracováno? Nechci vysává hned jejich systém. Taková právě nejsem.. Jsme obyčejná rodina a chceme jen začít žít jinde. Rakousko je krásná země a moc se nám ta představa zalíbila. Chtěli jsme jižněji k moři, ale teď je situace zlá.. Takže například 2500 E jako příjem muže je málo či je to dostatečné? Nemuzu nikde najít žádnou diskuzi..

futyska
autor
21. zář 2020

@crutela a celkově jak se dívají na přistěhovalce? Já se s rodinou nějak nepohodla bohužel a tak teď už jsem plně připravena odejít. Moc si to přeji. Miluji třeba Irsko, ale tam muž nechtěl.. Bregenz je krásné taky.. Nechci jít úplně do Vídně atd.. Spíš bych si přála menší město a tedy já ideálně vesnici třeba 10 km od města 😍

crutela
21. zář 2020

Opravdu nevím, jaké mate nároky.
Jestli chcete jezdit na dovolené a podobně.
Nárok budeš mít na familienbehilfe, familienbonusplus a RP.
Nebudeš mít nárok mateřskou, protože jsi tu nic neodpracovala, funguje to podobně jako v ČR.
Jednodušší je tady porodit, to rozhodne. Jinak my jsme zařizovali RP přes půl roku, v ČR jsme RP ukončili a tady až za toho půl roku nám poslali vše zpětně a nyní mužů pobírat RP z AT.
Uprimne 2500€, nevím jestli je moc. Jsou tu vysoké náklady na bydlení. My máme 3kk a platíme přes 1200€ se vsim všudy, ale hodně záleží, kde budete bydlet.

crutela
21. zář 2020

@futyska Tady v Bregenz je hodně cizinců, moc se to neřeší. Lidi tady mluví dobre anglicky (lékaři, úředníci). Je třeba se ale snažit s německy mluvit, pak se na Vás špatně nekoukaji 🙂

futyska
autor
21. zář 2020

@crutela No naše představa je taková, že odjede muž jako první a my pak za ním za nějaký čas a v případě, že by to nevyšlo vrátil by se on za námi.. Nechceme udělat určitě nic ukvapeně. Vůbec právě nemám představu třeba za potraviny je to třeba 800eur na měsíc.. Plus jasně oblečení atd.. To je tím jak nemám představu tak jako je to tady tady ví stojí co zařídit atd.. Nebudu tvrdit. Že nemám obavy, ale spíš o ty materiální věci, ale.. Přejeme si jít pryč.

crutela
22. zář 2020

@futyska Počítejte jidlo, drogerie a vše do domácnosti 150€-200€/týden, ale to vařím a kupuji kvalitní potraviny. Vařím téměř každý den. Jsme v domácnosti zatím 2 dospěly a batole(pleny, mléko atd).
Oblečení je tu relativně stejně drahé.

futyska
autor
22. zář 2020

@crutela takže odhad na to jídlo a drogerii jsem měla dobrý tak to je dobré. Takže okolo 3000€ na měsíc je přijatelné pro klasický rodinný život ☺️ tak to je příjemná informace. Chci, aby syn dochodil tady první přípravný ročník na základní škole a pak vyrazit do světa. Mám jen obavy z jazyka směrem k synovi, aby byl přijat dětmi. M

crutela
22. zář 2020

@futyska Jo odhad máš dobrý a když člověk chce, tak se proste uskromní. 🙂
Co se týká dětí a školy, tak je lepší (čím dřív, tím líp) aby dítě slyšelo němčinu, byt Tebou udělám přípravu předem, doučování nebo nějaký kurz NJ už v ČR pro syna aby rozuměl alespoň základy 🙂

futyska
autor
22. zář 2020

@crutela řekneš mi prosím kolik je ještě rodičovský příspěvek, když bych tedy v Rakousku nepracovala a přijela například už těhotná? A na jak dlouho je rodičovský příspěvek? Ano nad kurzem určitě uvažuji. Chtěla jsem dát syna na angličtinu, ale raději rovnou zvolím němčinu. Dva jazyky najednou nedá. Moc ti děkuji za rady.

crutela
22. zář 2020

@futyska Rodicak je 450€, familienbehilfe asi 170€( každý měsíc) A pak je ještě familienbonusplus asi 130€( buď jednou ta rok nebo každý měsíc) .
Rodicak je maximálně na 2 roky a 3 mesice 🙂
Familienbehilfe bys měla dostávat i na staršího syna jsou to zvláštně přídavky na děti 🙂
Jen upozorňuji dopredu, ze je to opravdu běh na dlouhou trať. Komunikace s úřady a němčina nutná! 🙂

crutela
22. zář 2020

@futyska Nebo alespoň základní němčina a angličtina určitě 🙂)
Doporučuji Ti udělat v ČR datové schránky pro tebe i partnera/manžela.
Pokud jste manželé, budete mít všechno o 80% jednodušší 🙂
Kdybys měla ještě nějaké otázky klidne napis 🙂 s čím budu vědět rada pomohu.

futyska
autor
22. zář 2020

@crutela můžeme si napsat spíše soukromou zprávu? ☺️

editah222
22. zář 2020

@crutela u Bodensee byla naše nejlepší a nejdelší dovolená😀. Byla jsem v Lindau na měsíčním jazykovém kurzu a vzala jsem děti i s manželem.
V té době jsem o přestěhování do De nebo Rakouska hodně uvažovala.

crutela
22. zář 2020

@futyska No jasně 🙂

crutela
22. zář 2020

@editah222 Jak píšu výše, v létě jsem tu proste fakt na dovoleny 🙂 užíváme jezero a hory plnými doušky a v zimě pak úžasný lyžování kousek 🙂

futyska
autor
22. zář 2020

@editah222 tady sama chvála na Bodensee. Tak na tu oblast se podívám, ale samozřejmě u nás záleží na pracovních podmínkách.. Alespoň krásná dovolená ☺️