Dieta při mononukleóze. Co vařit?

beruska2x
17. kvě 2010

Ahojte, MM mononukleozu diagnostikovali dneska ☹ princip diety zhruba vim, jen by me zajimalo co porad varit - uz takhle to byl des vymejslet 😅 a ruzne tipy 😉 a rady diky

dendulka1
18. kvě 2010

Beruško, nic vymýšlet nemusíš. už dávno neplatí přísná "jaterní dieta", všechno na vodě nebo bez tuku. Musí se jíst lehká jídla, řekla bych, podle zásad správné životosprávy. Tzn. nepřepalované, nemastné (vyloučit hranolky, smažené jídla, tučné masa, chipsy) Nedělat zásmažky na tuku, pouze na sucho. Vidím, že máš batolátko, tak je to vlastně taková lehká dtěská strava.

beruska2x
autor
18. kvě 2010

to prave musim, ma absolutne beztucnou dietu - i kureci napr jen varene/dusene a to bez kuze... o smazene a tak ani nemluvim....

pindruska
19. kvě 2010

beruska: je pravda, že já jsem měla mononukleozu před 10 lety a musela jsem dodržovat dietu na játra. jedla jsem skutečně jen věci na vodě (maso, zeleninu, rýži), a i např. rýžový nákyp s ovocem.

beruska2x
autor
19. kvě 2010

pindru 😉 to uz je docela doba, ja jsem ted koukala jestli by sly kozi nebo ovci syry nevis? jinak jsou dost tucne... jdou teda sojove ale ted je u nas ve zrdavce nemeli...
klidne hod tipy co jsi jeste varila 😉

dneska jsme mu koupila mozzarelu, cottage, sunku z krutich prsou.. tak snad to zvladnem, navic MM je masozravec a nejvic se tesil na letni grilovani 😅 a pak ho stve ze nemuze mit fyz. namahu ☹ v sobotu mel jet cyklozavody tak je nacurenej nemocnej chlap 😨

beruska2x
autor
19. kvě 2010

jo a dneska jsem koupila sojove maso a udelam s nim leco s bramborem..., pak mam v palnu palacinky ( nastesti je stejne delam nasucho) s dusenym spenatem...

taky me tizi co furt na svaci a tak treba do prace 😒 zatim jsem koupila ve zdravce mrkvovou pomazanku, je dobra tak tu budu delat...

no je to mazec u nas 😀

beruska2x
autor
19. kvě 2010

pindru a jak dlouho jsui tu dietu drzela?????

dendulka1
20. kvě 2010

Beruško, dle starého se při inf. mononukleoze skutečně muselo dodržovat přísně vše bez tuku a to po dobu 1 roku, jak jsem už psala, dnes se už tak přísná být nemusí, nicméně, pokud vám to jeho ošetřující lékař takto přísnou dietu doporučil (na infekčním?), tak v tom případě si kup dietu při onemocnění žloutenkou. Ta se vždycky doporučovala při mononukleoze. Ze sýrů může pouze blaťácké zlato. Potom může libovou šunku, nejlépe krůtí nebo kuřecí, rohlíky ne čersatvé, ale den staré. Z masa kuřecí, krůtí, nejlépe králičí, vařené pouez na vodě, zadělávané moukou, která s eopraží na sucho na teflonce. K tomu třeba zeleninu, vařenou, ale nenadýmavou. Z příloh rýže, karlovarský knedlík. Pokud máš parní hrnec, velká výhoda. Z ovoce by se nmělo to, co má zrníčka - jahody, maliny, borůvky, angrešt... Zkus si najít fakt tu dietu při hepatidě B a tam jsou i recepty. Určitě bude pravidelně docházet na kontrolní jaterní testy a třeba mu tu dietu zruší dřív.

beruska2x
autor
20. kvě 2010

to doufam, je jsem si tohle vsechno na netu nasla, spise jsem myslela nejake tipy jak varit a u nekterych potravin jsem si nebyla jista jestli jo nebo ne... treba kureci jatra...
na netu i nejake recepty jsou, takze uz to mam zkouknute, je to drsne, malej mi zas nesmi vejce a ma AE takze mazec jak jim to trosku sladit, a to jsem se tesila ze se uz zbavim dvojiho vareni 😝

taky doufam, ze cim vic to bude dodrzovat tim driv to budeme mit za sebou...

dendulka1
20. kvě 2010

máš to teda fakt mazec ☹ To je každé z jiného "soudku", takže to nejde nějak sladit... A myslím, že ty taky se toho moc nenajíš, takže abys vařila 3x ☹ ale snad se jaterky brzy normalizují ... jenom fakt se pořád pozastavuju nad tou přísnou dietou... To už fakt nebývá zvykem. Ale tím nechci říct, že je to špatně, rozhodně se řiďtě vaším doktorem 🙂

beruska2x
autor
20. kvě 2010

blaznis??? co ma kdo z nich lepsi za blaf tak jim i ja 😀 😀 😀 😀 😀 jako Simon uz dost muze normalniho, jen proste upraveneho k obrazu no.....

vylepsuju si to cokoskou a zele medvidkama 😀

pindruska
20. kvě 2010

beruska: ještě jsem si vzpomněla, že jsem jedla sýr cottage. a taky hodně zeleninové saláty. ale už je to fakt nějaký pátek, tak další jídlo si už nepamatuju.

měla jsem držet dietu tuším měsíc či dva, ale vydržela jsem to 14 dní a pak jsem trošku v dietě povolila. (to by se fakt nedalo tak dlouho vydržet) 😀 ale po 2 měsících jsem měla jaterní testy v poho.

ale ještě pár měsíců poté jsem bývala dost unavená - následek mononukleózy.

beruska2x
autor
20. kvě 2010

pindru diky 😉 jojo cottage jsem mu koupila vcera a i salaty u nas frci 😉 , mozzarela je fajn a dneska jsem koupila i ten kozi syr, natural a cesnekovy a neni to hnusny!!!! 😀 😀 😀 😀

na vikend jedeme na chalupu, tam udelam kureci varene a spagety a pristi tyden dusenou mrkev s masem, jeden den asi rajskou, sice osizenou ale aspon neco 😀

beruska2x
autor
20. kvě 2010

ale dala bych si rizek 😀

natula01
6. bře 2013

ahojky mam mononukleozu a mam boreliozu poradte co mam dělat dekuji vam 🙂 🙂 🙂 🙂 😲 😲 😲 😲

natula01
6. bře 2013

@pindruska jj 😀 😀

natula01
6. bře 2013

@beruska2x ahojky jes zeleninu a ovoce a nic smaženýho maso na vodě