Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

halienka
8. lis 2010

@sussanah prosím ťa, ako dávaš do toho jogurtu tie chrupky? Ja dávam do jogurtu piškóty, ale najprv ich rozmočím trochu v horúcej lucke a potom zmiešam s jogurtom. No chcela by som jej tam dať sem tam aj niečo iné, inak najradšej ovsené vločky, ale tiež neviem ako ich tam primiešať, surové celé? Malá má totiž dosť tvrdú stolicu, síce každý deň pravidelne, niekedy aj 2x, ale vždy je to dosť tvrdé a chudiatko musí riadne tlačiť kým to vykaká. Preto by som jej chcela pridať tie vločky, možno by to pomohlo.
@berenika39 to s tým šalátom je zaujímavé, aj ja by som to vcelku rada skúsila 🙂 😉 ďakujem za tip 🙂

berenika39
8. lis 2010

@halienka rádo se stalo, zkus, jsou v tom samé fajn věci, dobře se to krmí i jí, je fakt, že to nikde v žádných moudrých knihách nepíšou, ale já na tom nic špatného nevidím a petrovi to chutnalo a chutná...ráno jsem to vždycky udělala a odpo to jedl, když mu lezly zoubky, nechtěl třeba teplá jídla vůbec, ale tohle vychlazené z lednice mu jelo🙂)). a jde to mít v lednici do druhého dne, bez problému, jde to vzít (ted v zimě tím spíš) kamkoliv s sebou v krabičce......
dobrou chu´t🙂

berenika39
8. lis 2010

@halienka ty vločky - v dm drogerii - ale určitě i jinde, chce to se poptat, se prodávají vločky jemně mleté - do jogurtu nejlepší. jinak ty celé jsem když to muselo být nechala namočené ve vodě, změknou.

halienka
8. lis 2010

@berenika39 no mňa už párkrát napadlo, že by to možno už chcelo aj nejakú neškodnú SUROVÚ zeleninu, veď papáme stále len varenú a myslím, že by pomaly už mohla nejakú aj surovú, veď to je najzdravšie. Len som tiež nevedela akú a akou formou jej to podať. A preto ten šalát je myslím úplne super nápad 🙂 My máme trošku problém v tom, že malá mi nechce jesť nič iné lyžičkou iba to, čo má kašovitú koezistenciu. Takže sa možno zasmeješ ale jeme prstom 😀 buď sú to väčšie kúsky ktoré jej ja dávam rukou do pusy, alebo aj ona sama si ich dáva do pusy, alebo je to popučené na menšie kúsky, spojené žĺtkom alebo nastrúhaným syrom, poprípade niečo rozmixujem a to "naberám" na prst a tak jej to dávam do pusy. No a teraz choď s ňou niekde na verejnosť 😀 😀 No ale po tom vyše dvojmesačnom trápení, kedy som vôbec nechápala prečo nechce nič okrem fľaštičiek pre 4.-5. mesačné bábätká jesť, som šťastná že mi zje úplne všetko a aj nepomixované, len teda to nesmie byť tou lyžičkou 😝 A tie vločky pozriem, dúfam, že malá ich spapá 🙂

sussanah
8. lis 2010

Jinak jak jsem slibila, pridavam par tipu, kombinaci, co varime doma my, treba nekoho inspiruju a nekdo inspiruje potom me 😉
To RM a OM je ryzove a ovesne mleko z DM, vyvary si delam domaci do zasoby do mrazaku, cocka je cervena loupana a kdyz neco dusim, tak vetsinou na kombinaci masla s oliv olejem (maslo se pak nepripali) 😉
* Cockova polevka - cibulka na masle, pridam mrkev, podusim, pak rozkrajeny brambor, vyvar, cocku a vodu, okorenim trochou majoranky. Varim do zmeknuti bramboru, potom pridam zloutek a uvarim. Cca pulku pevneho odeberu, zbytek rozmixuju na hladky krem a vratim zase zpatky to pevne.
* Cocka na husto - cocka uvarena ve vode (v RM nebo OM),, zahustena pohankovou kasi a troska jogurtu. K tomu uvareny brambor a vajicko na tvrdo
* Zapecena zelenina - nakrajim lilek na kolecka, osolim a necham vypotit, potom poradne oplachnu. Smicham s cuketou, nastrouhanou mrkvi, pripadne rajcaty (to az ted od roku). Poliju olejem, posypu bazalkou a dam zapect. Az zelenina zmekne, pridam trochu syru a dopecu.
* Lilek + cuketa s mrkvovym pyre - Na pare udelam lilek a cuketu. Mrkev nastrouham a podusim na masle s petrzelkou. Mrkev s trochou cukety a lilku rozmixuju na jemne pyre a poliju tim zbytek lilku a cukety, lepe to klouze do krku 😉
* oblibena kombinace hovezi maso (dusene na mrkvi a petrzeli) se zelenym hraskem a bramborem
* mrkvovo-bramborova kase s vajickem - Uvarim brambor spolu s mrkvi, rozmixuju na kasi s trochou masla a OM nebo RM, vajicko uvarim na tvrdo a pridam jeste jako prilohu zeleny hrasek.
* rizoto - vetsinou ruzne kombinace kukurice, brokolice, cibulka, rajcata, mrkev, hrasek, kureci maso, spenat + ryze nebo pohanka (pouzivam lamanku)
* polevky/omacky - V podstate delam vsechny stejnym zpusobem. Nejprve na masle lehce podusim kopr (brokolici, fazolky, dyne hokaido, mrkev s petrzeli jako zaklad na svickovou), ted uz i lehce osolim, pridam nadrobno nakrajeny brambor. Znovu podusim i s tim bramborem a zaliju vyvarem. Potom doplnim OM nebo RM a varim do zmeknuti brabor. Az jsou brambory mekke, tak cast tech pevnych veci vytahnu zvlast na talirek (cca 1/3 az 1/2) a zbytek rozmixuju do hladke omacky a zahustim ryzovou nebo pohankovou kasi dle potreby. Nakonec dam zakysanou smetanu (pripadne jogurt), zamicham a dam zpatky ty pevne casti.
* kvetakova polevka - na masle podusim nastrouhanou mrkev s petrzeli, pridam vyvar, trochu vody a nadrobno brambor s kvetakem na male ruzicky. Okorenim lehce petrzelkou nebo saturejkou a varim do zmeknuti.
* testoviny se spenatem a kukurici - na panvicce na masle s olejem rozmrazim spenat a rpidam kukuirici. Az je rozmrazene a poduzene, tak rozmixuju na jemno s trochou jogurtu a smicham s testovinami
* cervena repa a pohankou - repu na kosticky varim ve vode (zhruba stejne dlouho jako brambor), cast rozmixuju na pyre, cast necham kostky, smicham s uvarenou pohankou a pridam trosku kureciho masa.

Uz me dal nic specialniho nenapada, zbytek v podstate kombuju, co mi prijde pod ruku 😀

berenika39
8. lis 2010

@halienka vůbec nevím, proč bych se smála, fakt. existuje alternativní způsob zavádění příkrmů, u menších dětí, kdy se nechávají samy jíst rukama, bud malé kousky z misky nebo z větší z ruky...nic proti....navíc pokud máte trápení s jídlem, dá se pochopit, že hledáš způsob, jak ji nakrmit. našla jsi, super. však takhle nebude jíst do puberty, neboj, ono se to zlomí. hodně pomůže okoukávání - pokud máte někde podobně malé kamarády, nechat ji jíst v jejich společnosti, napodobují rádi....a za chvíli nastane "já sama", pak tu lžičku bude tak moc chtít, aby mohla patlat a jíst jako "sama". rychle se všechno mění....

sussanah
8. lis 2010

@halienka krupky normalne rozlamu do misky a na to jogurt a promicham. Ono to strasne rychle se rozpusti, asi ta do 2min to je mekke 🙂 Ovesne vlocky muzes chvilku povarit ve vode, tak cca 5min a pak scedit a smichat s jogurtem.

alexandrah
8. lis 2010

@tatiana1985 - presne tak, aj ja tak robim ... prip. zmiesam s niecim inym ... potom ked chces rozmrazit, staci vytiahnut den vopred, a je to 🙂

halienka
8. lis 2010

@berenika39 veru, ale čo mi to dalo práce na to prísť 😀 dúfam, že nebude problém potom prechod na príbor 😝 😀 ale na to ešte času dosť, hlavne že papá 😵
@sussanah jéj, super, hneď to všetko kopírujem a postupne budem skúšať 😉 som ešte nič nerobila z baklažánu, ten už môžem? Malá má za 2 týždne rok. Vidím tam aj cibulku, hovädzie mäso, celé vajíčko, kyslú smotanu, kukuricu - to som doteraz nepoužívala, myslíš, že už pomaly môžem?

halienka
8. lis 2010

@sussanah ďakujem za tie chrupky 😉 vyskúšam - požívam pohánkové najradšej, potom aj kukuričné a semtam ryžové.

sussanah
8. lis 2010

@halienka lilek uz urcite muzes, my ho meli asi od 7m ;) Cibulku, hovezi maso, kukurici urcite, zakysanou smetanu, pokud uz davas jogurt bez problemu, tak bych taky dala, vajicku uz muzes cele taky pomalu vyzkouset. Ja ho zkousela taky v roce poprve.

sussanah
8. lis 2010

@halienka u nas prave pohankove vubec neobstaly, jeden jen v kukuricnych a obcas ryzove, ale pritom pohanku miluje 😀

halienka
9. lis 2010

Ahojte babky, tak ja som dnes nabehla do DM-ky a nakúpila: od Alnatury Hafer Brei - ovsená kaša instantná - sussanah dúfam že je to tá, čo sa ňou dá zahusťovať a že som kúpila dobre 😀 potom som nenašla ovsené mlieko ale akýsi ovsený nápoj tiež od Alnatury - názov to má že Alnatura Hafer drink Natur - je to vlastne to mlieko? Taký nápoj tam mali aj ryžový, ale ten som zatiaľ nebrala 😝 no a ešte som tam objavila polentu kukuričnú, tú tiež môžem použiť na zahustenie? 😅

sussanah
9. lis 2010

@halienka jj ten drink to je ono, ja tomu proste rikam mliko, kdyz je to bile 😀 To ryzove je bud natur nebo calcium (s vapnikem navic) Tu ovesnou kasi, to nevim, neznam, vyzkousej a uvidis 😉 Polentou by to asi taky slo, ale podle me se tak hezky nerozpusti jako instantni kase, bala bych se, ze tam budou dost hrudky.Ja pouzivam hodne tyhle kase http://www.countrylife.cz/kase

halienka
9. lis 2010

@sussanah joj, tak to som rada, hlavne tomu nápoju, s tými kašami si poradím a tá polenta je instantná, tak snáď bude v pohode, poprípade ju spravím nám na večeru 😀 , len ten nápoj som sa trochu obávala 😀 to neviem kto z nás by vypil, keby tak 😀

sussanah
9. lis 2010

@halienka bys to dala do vareni, to az tak poznat neni 😉 Ale teda ja treba to ovesne mliko malemu vzdycky upijim, hrozne mi chutna 😅

halienka
9. lis 2010

No možno si ho aj my obľúbime 😀 ja inak mlieko vôbec nepijem a mm len ráno granko 🙂

vicky
11. lis 2010

maminy, chcela by som sa spytat, mame 8m, sme na UM viac menej od zaciatku, chcela by som mu zacat davat jogurt, ale absolutne netusim aky, bo my sme v UK a tu som okrem klasickej activie natural nenasla nejaky taky co by sa mi pozdaval. Nevietem mi nahodou poradit? A mozem mu davat napr. kusok chleba - teda korky na zutie?

nikush
11. lis 2010

@vicky chleba mozes napokoju dat...mohla si aj skor, ak teda nemas ty na lepok alebo tvoj mm alergiu. activiu by som osobne nedavala. uplne dobry je aj tesco jogurt biely, plnotucny tj. 3 %tuku

sussanah
11. lis 2010

@vicky v podstate jakykoliv bily tucny jogurt, podivej se, sice si uz nevzpominam nazev, ale ja jsem v UK jedla neco podobneho jako selsky jogurt u nas. Proste cisty bily, bez konzervantu a cukru a vseho mozneho i nemozneho, minimalne 3%tuku 🙂

adamci
16. lis 2010

Maminky, koli ml umělého mlíčka dáváte svým dětičkám za den? Nám je 10 měsíců a mlíčko jsme měli ráno a večer, ale teď místo večerního máme kaši "na dobrou noc". Není to málo 240ml za den???? Děkuji

maryanna
16. lis 2010

@adamci je to málo, min pol litra za deň by ste mali piť, ALE
lepšie povedané za deň pollitra mliečnych výrobkov čiže ak jete jogurty, mliečne kaše, acidká a podobne tak sa to vyrovná, jogurt je cca za 100 ml sa ráta......

halienka
16. lis 2010

ja som tu na koníkovi niekde čítala, že jogurt je za 300ml 😕
No my tento problém tiež riešime, lebo moja malá začala odmietať mlieko, teraz už za posledné tri dni nevypila ani kvapku, všetko to vylievam, nechce ani ráno ani večer ,ani pre denným spaním ani po... 😒 no našťastie, zje aspoň mliečne kaše, takže tie dostáva ráno a večer, cez deň jogurt a niekedy ešte aj chlebík s masielkom a syrom. Tak dúfam, že je to len nejaké také obdobie a časom ju to prejde a zase nabehneme na mliečko 🙂

exupery
16. lis 2010

NO my budeme mat 10 mesiacov a mliecko mame hned rano po prebudeni a vecer pri zaspavani 180ml zakazdym,do 9-teho mesiaca sme pili aj na olovant,teraz davam uz jogur-zhltne aj dva naraz,okrem toho mame vecer kasu zo 180ml a vypije kopec vody,najradsej priamo z pohara,to je pre nu ohromna zabava...tak dufam,ze to staci....

adamci
16. lis 2010

@maryanna také mi to příjde málo. 😒 Večer má 130ml kaše a ve složení píšou, že obsahuje 41% pokračující mléčné kojenecké výživy. Jinak ke svačině dostává bílý jogurt s ovocem, nebo žervé s chlebem. To by mělo částečně pokrýt né? Je pravda, že někdy má jen ovocnou přesnídávku a nic mléčného. Mlíčko ho už skoro nezasytí.....

lenocka84
16. lis 2010

ahojte mamicky, za 2 dni mame 7mesiacov.
ake prikrmy ste davali? mam pocit ze davame stale dookola. kedy ste zacali s jogurtami?
teraz mavame 200ml na ranajky, desiata je zlozena prevazne z ovocia, obed sa snazim aby uz maval len vareny, olovrant este mliecko nakolko som mu nechcela davat zase ovocie ako na desiatu, a na veceru mava 230ml kase, spi do rana.
za rady dakujem 🙂

sussanah
16. lis 2010

@lenocka84 za sebe rikam, ze ma mala prikrmu az az, muj maly ve vasem veku mel jen obed a veceri, vyjimecne dostal neco na svacinu. Jogurt jsme zacali davat od 8m. Dalsi porci bych nepridavala, spis obmenit zeleninu a prilohy. Ja jsem davala v tom veku mrkev, brambor, brokolici, kvetak, cervenou repu, cervenou cocku, lilek, cuketu, zeleny hrasek, kukurice, dyne, spenat, maso, zloutek, pohanku, ryzi, ovesne vlocky, testoviny, kuskus a myslim, ze to je asi tak vsechno 🙂

lenocka84
16. lis 2010

@sussanah ja nechcem pridavat porciu, ma 3 jedla + desiata a olovrant, tak ako ma byt
len mam pocit ze mu varim stale to iste

z toho co si napisala smenemali sosovicu, kukuricu, ovsene vlocky, kuskus a cestoviny
tak zacneme doplnat a bude dobre 🙂

cicimon
16. lis 2010

@lenocka84 no ja by som povedala ze najvyssi cas na lepok - cize vlocky a bezv. cestoviny

sussanah
16. lis 2010

@lenocka84 aha, tak to jsem nejak nepochopila, promin 🙂 u te cocky se podivej fakt po te cervene loupane cocce, ta nenadyma. Od te doby, co jsme ji diky malemu objevili, tak uz jinou nevarim ani pro nas 😀 Jo a u 7m bych jeste az tak moc neresila, ze ma stale to same, podle me je toho na vyber docela hodne. Zkus treba zmenit zpusob pripravy, tj na pare, mrkev na masle podusit atd