Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

zuzkat1
16. pro 2010

ahojte...mala ma 11 mesiacov a ja rozmyslam co jej spravit na vianoce ake jedlo... aj som sem uz dala otazku a prislo par odpovedi, len by ma zaujimalo ci robite nejaky spacialny kolacik napriklad ...pre deti?
ja asi podla tych rad co mi prisli spravim nejaku verziu salatu aj ked my teda nemame na vianoce vyprazanu rybu a salat (ja varim uplne iny typ jedla - jasne kapra ale na iny sposob) ale malej asi uvarim zeleninu a zmiesam ju s jogurtom ako baby radili... ale mozno ten jogurt aj vynecham... a asi jej dam kuraci reznik na prirodno... ale neviem aky kolacik... ona este nepapala nic sladke len sunarky... nic ine...

cicimon
16. pro 2010

@zuzkat1 ja napr dam mojej klasika obed a na veceru - teda pocas nasej vecere - dostane ovocny olovrant - jasne, tvoja je starsia, ale aj tak neviem, co by som jej vymyslela a hlavne ked v tom case mava ovocie

lienka2
16. pro 2010

baby kedy sa mooze pridavat cibula do varenia?

zuzkat1
16. pro 2010

@cicimon moja mava vtedy kasu teraz po novom...planujem nam urobit veceru na taku pol 5tu a sice bezne nejemu spolu ale teraz by som chcela, nech aj ona vnima tu atmosferu🙂 no a ja jej obcas medzi jedlom supnem tie kukuricne chrumky tak som myslela ze miesto nich nejaky kolacik🙂

zuzkat1
16. pro 2010

@lienka2 ja pouzivam por uz od 8meho mesiaca ale vraj po 10tom sa por uz fakt moze🙂 neviem ci aj cibula ale asi v malom mnozstve ano...

cicimon
16. pro 2010

@zuzkat1 no moja tie chrumky nechce... podrzi v ruky, olize a vyhodi,,
vecera bude okolo piatej, mala ma olovrant tiez asi tak, tak to spojime 🙂

zuzkat1
16. pro 2010

@cicimon no moja ich ma velmi rada toho by zjedla aj cele balenie🙂

cicimon
16. pro 2010

@zuzkat1 a vraj nechce jest 😀 😀

zuzkat1
16. pro 2010

@cicimon no ak sa toto rata ako normalne jedlo🙂

cicimon
16. pro 2010

@zuzkat1 tak aspon kukurice ma kazdy den dost 🙂

rozik
17. pro 2010

@zapekanka nas tiez caka taka hromadna vecera, som zvedava ako to dopadne....radsej si asi dam pre istotu zasteru a malej aj 2 podbradniky....jeuz trosku vacsia tak jej skusim tiez urobit taku zdravsiu alternativu salatiku.....ked to nebude jest, vytiahnem nieco hotove so zasoby....
10 mes. babu mozes davat uz celkom pestru stravu a stale rozsirovat obzory, na internete a v knizkach toho najdes predsa more.....mne ale mala na zaciatku moc nejedavala, odo mna jej navzse vobec nechutilo, mala radsej kupovane vyzivy....to bol osudny den,ked ochutnala 1 lyzicku, lebo odvtedy je schopna "spraskat" jahodove ovko denne...

lenocka84
19. pro 2010

ahojte mamicky
chcem sa opytat ake mnozstvo prikrmu davate v 8mesiaci, alebo ste davali?
lebo ja nemam potuchy

leelo
19. pro 2010

@lenocka84 ahoj. ja v drvivej vacsine varim, takze mnozstvo neviem vacsinou odhadnut, ale dost cestujeme a vtedy mu kupujem 190ml vyzivky. cize ked mal 8 mes., zjedol na obed tych 190ml + dost casto aj trosku z 2.balenia. na desiatu vzdy cely jogurt + ovocie. vacsonou podla nalady, ale toto su orientacne mnozsta. ked mal 10 mes., boli sme na dovolenke a to uz si pamatam, ze jedol na obed 2x190ml.
ale aj toto beriem ako orientacne cislo, kedze varene mu viac chuti, to zje isto viac. ale to mu nikdy nemeriam...
kazde dieta ma iny apetit a hlavne to obdobie do roka je plne zmien. este si len zvyka papat, ja som to nikdy nejako neriesila, len som ponukala. ale apetit ma vascinou teda riadny 😅

lenocka84
19. pro 2010

@leelo aj nas, dnes som si dala tu namahu a odvazila to
mal toho 200g (50priloha+150jedlo)
ale to bolo prvy krat co som vazila inak len od oka, a to su 3pol. lyzice cestovin, este ked su surove a 3 naberacky maska s omackou
ja len zo zvedavosti, ci je moc jedak alebo nie

sussanah
19. pro 2010

@lenocka84 je to fakt hodne individualni, muj byl v 8m zrout sileny, taze prumer byl kolem 250g, rekord byl 2 sklenicky (190g + 125g) najednou na obed.. Kamaradky holcicka v te dobe jedla uplne minimalne, vetsinou tak do 100g na obed a pritom byli na tom vahove s nasim malym v podstate stejne 🙂 Takze byt tebou udelam to tak, ze uvarim trosku vic a dam mu, kolik bude chtit snist 🙂
@leelo jaj to jsem rada, ze nemam jako jedina doma pazravce 😀

leelo
19. pro 2010

@lenocka84 ako vidis, je taky lepsi jedacik a nie je rozhodne sam 😉 tesim sa s tebou!
presne ako susannah, ja tiez varim od oka a ked NAHODOU nezje, dojem ja. ale varim mu bezne cely batat a celu cuketu strednej velkosti + masko 2 PL. ako priklad, pre tvoju predstavu.

@sussanah haha, my s mm tiez niekedy otvarame oci - ved on zje taku porciu ako my 😅 a to ho este pred obedom nakojim, lebo sa zobudi z obedneho spanku. ono je to asi tak ako vravi annag - MM zvysuje chut do jedla 😉

sussanah
19. pro 2010

@leelo jj taky si nekdy rikam, kde to v nem mizi, jakoze na veceri 2 palacinky nebo 1 a 1/2 toustu se syrem, na obed v pohode cela cuketa s lilkem, plny talir huste polivky, na svacinu 250g jogurtu, no nechapu 😀 Ale co, hlavne ze tem detem chutna 🙂

leelo
19. pro 2010

@sussanah ja mam v oblubenych aj temu prve prikrmy a tam vecne citam - neche jest, malo je... tak som rada, ze z tohto starosti mat nemusim. pokial mu davam zdravu stravu, co davam, tak sa nemusim bat, ze sa prejeda. deti rastu, vela sa hybu, rastie im aj mozog a ten potrebuje tiez vyzivu.
u nas napr. cokolvek s batatom me neuveritelny uspech. a este miluje avokado. spapa na ranajky polovicu avokada s chlebikom + este ovocie. a stale len mnam-mnam pocuvam 😉
ty mas vzdy take skvele napady na receptiky - ako robis palacinky? uz si to sem niekde pisala? skusim pohladat...
my mame myslim rovnako starych krpcov, polievku este nerobim a palacinky ma vobec nenapadli.

sussanah
19. pro 2010

@leelo jaj to me tesi, ze jsem nekoho s recepty inspirovala 🙂 Jen jsem tise doufala, ze se nekdo prida a inspiruje zase me 😀
Palacinky jsem teda delala uplne klasicke - 3 vejce, 350-400ml mleko (napul KM + ovesne mleko), 200g hladka mouka. Mame dobrou panev, takze palacinky nedelam vubec na tuku, jen na sucho, mame to tak s mm radi. Avokado teda brrrrr, ja ho uplne nesnasim 😝 Jakoze v salatu jeste dejme tomu, ale nacisto, no ani za nic. Takze chudak maly ho asi ani jen tak neochutna 😅 Ale mozna se hecnu a koupim alespon pro neho na ochutnavku 🙂 Jinak to vidim stejne, pokud mi maly ji takove porce relativne zdravych veci, tak me to opravdu netrapi. Navic na nem vidim, ze tlusty neni, je ho sice kus, ale na svuj vek je dost pevny a hlavne od rana do vecera je furt v pohybu, tak tu energii musi nekde vzit 🙂

zuzkat1
20. pro 2010

@sussanah a kedy si zacala davat malemu palacinky? a co davas do nich?

inak baby prosim vas, kedy ste dali, ak ste uz vobec dali, citrusy?

lu777
autor
20. pro 2010

@zuzkat1 no citrusy se tak do roka nemají... jsou dost agresivní prý, nejen jako alergeny ale i na trávení....
takže začínat po troškách.. nejagresivnější je prý pomeranč

jinak já teď dávala červenou čočku, quinou a bulgur a malá pěkně dlabala 🙂 teď se chystám na těstoviny, mám nějaký kukuřičný bez vajec zatím...

a pak taky na pečený banán, to je ňamka... a ovesnou kaši a do toho rozmixovat např. datle apod.

zuzkat1
20. pro 2010

paneboze! ked tu citam tie mnozstva co vam deti pojedia tak neviem kde robim chybu 😕 moja zje maximalne polovicu jogurtu na desiatu, na obed zo 10 lyziciek jedla a na desiatu davam teraz kasu z ktorej na prvykrat zjedla 80ml ale uz sa to nikdy viac nezopakovalo... ale z toho zje aj tak najviac asi 50ml🙂

zuzkat1
20. pro 2010

@lu777 datle uz mozu? ale ja by som uz mohla skusit pomaranc ci nie? ja som moc nejedla asi pred mesiacom som skusila ale mala som pocit ze sa vyhadzala..tak som vynechala ale medzitym som zistila ze mala podrazdenu pokozku z toho ze tato sa neoholil 🙄 teda pomaranc v tom bol asi nevinne no aj tak som sa znovu neodhodlala este na to aby som ho jedla

lu777
autor
20. pro 2010

ad vánoční jídlo pro prcky: my máme každý rok lososa a batáty 😵 takže malá dostane ten batát s máslem, to je ňamka sama o sobě...
sladkosti teda žádné, do roka absolutně... staršímu jsem začla dávat občas něco (dětské sušenky apod.) tak od roka a půl.. a koláč apod. tak od 2 let nejdřív... ale já jsem teda v tomhle opatrná protože jsem jako dítě byla závislá na cukru (fakt závislá, babičky mě cpaly piškotama, sušenkama, bonbonama, čokoládičkama a mně bylo zle, když jsem neměla cukr několikrát denně)....
a potvrdilo se mi že dokud je to dítě menší tak do něj tu zdravou stravu hrnout co to jde, protože pak přijde vzdor a třeba 3/4 věcí co předtím jedl nesní..... Matýsek byl výbornej jedlík, takže jsem dělala hodně zdravá jídla (ale teda ochucená a tak, upravila jsem prostě jídlo pro celou rodinu)... teď nechce vůbec ovoce a rybu například a taky od tý doby co začal o dost hůř jíst, tak je pořád nemocnej (dřív nebyl vůbec).... takže pořád hledám jak detektiv, teď mu naštěstí chutnají dýňový semínka nebo celozrnný kaše, tak aspoň tak, ale musím dávat multivitamin, protože je vidět, že mu ta výživa nestačí....

takže fakt holky dokud to jde, tak ty nezdravý věci moc nezavádějte, jakmile si zvyknout na sušenky, ochucený pití, čokolády, párky, smažený a opravdu dospělácký jídla, tak plno dětí nechce zeleninu, ovoce a podobně... 😒
neříkám je držet na stravě pro miminka, ale hledat alternativy, protože určo lepší když má dítě dobrou stravu 2 roky než půl roku...

lu777
autor
20. pro 2010

@zuzkat1 okolo roka by už datli mohli, ale tak jednu, rozmixovat do kaše... Matýsek mi takhle snědl třeba i pohankovou kaši, která jinak není až tak chutná...

s citrusama fakt nepospíchej.... není o co stát, je to hodně stříkaný taky...
jestli chceš dát něco novýho, tak můžeš třega mango pokud seženeš pěkný zralý... ....
a nebo rozinky taky třeba - namočit a posekat... to děti milujou, ale fakt namočit, malýmu dítěti by to tvrdý nemuselo dělat dobře na střeva...

lu777
autor
20. pro 2010

jinak sušený ovoce jako třeba meruňky mají dost minerálů... ale kupovat teda bio, bez těch sýřidel...
ale oni snědí třeba 2 meruňky nasekaný, takže ten balíček docela vydrží 🙂

zuzkat1
20. pro 2010

@lu777 no jej este nedam citrusy, ale ja by som uz aj mohla nie? dakujem skusim nejake ovocie susene kupit nech ma zmenu teraz na vianoce a vobec nepochybujem ze je to vydrzi kedze ona papa ako maly vtacik🙂

lu777
autor
20. pro 2010

@zuzkat1 jako Ty jestli můžeš citrusy když kojíš? to bych řekla, že jo, dej si kousek pár dní za sebou a uvidíš jestli náhodu nebude mít reakci...
nj, některý děti jí málo a energie mají milion 😀 kolik váží?

zuzkat1
20. pro 2010

@lu777 no hej kvoli kojeniu...ale ked teoreticky od roka moze aj ona tak uz asi skusim... ved ma 11 mesiacov tak najprv nech to ma cezo mna🙂
no energie ma za 10tich🙂 vsade jej je plno... vazi 8635g🙂

sussanah
20. pro 2010

@zuzkat1 palacinky jsem mu poprve dala az nekdy ve 13m s domaci marmeladou (tu ma teda uz asi od 10m). Citrusy ty bys mela jist (pokud nemate vylozene alergie) at si mala zvyka pres mlicko na ty alergeny. Ja malemu dala poprve mandarinku taky nekdy kolem 12-13m, ale ted je schopen je jist na kila, zatim ho krotim na 2 mandarinky denne, ale je to boj 😀 Jak pise lu777 ja taky kupuju merunky susene, maji u nas ve zdrave vyzive na vahu nesirene (maji takovou nic moc barvu, ale chutove jsou bezvadne) a jeste maji neupravovane rozinky. Jsou sice drazsi, ale maly je zboznuje 🙂
@lu777 naprosty souhlas s tim sladkym, do me taky rodice cpali sladke vrchem spodem, pozdeji mi porad tvrdili, jak jsem strasne na sladke a ze bych se mela krotit, ze jsem tlusta 🙄 No po tom, co jsem zacala zit sama a sama se stravovat, tak jsem zjistila, ze sladke vlastne ani moc rada nemam, cokoladu si vezmu tak max jednou za tyden, jinak moc sladke nemusim, ale nejak jsem nemela moznost to zjistit jako dite, protoze sladke bylo x krat denne... Takze sladke u maleho taky krotim (i kdyz uz jsem okolnim matkam a prarodicum trochu pro srandu), piskot sem tam dostane (do svaciny do jogturtu), miva obcas i marmeladu, ale kdyz ma maly na neco chut, tak se to snazim vzdycky prave presmerovat na ovoce - jablka, mandarinky, hrusky a vetsinou to fuguje. zatim 😀