Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

tatiana1985
3. led 2011

ahojte, chcem sa opytat... doteraz som velmi dbala na to co mala papa, ziadna sol, pribinaky, trojobal a pod.. 😀
ale....
uz jej chcem davat nasu stravu... a chcela by som vedet s cim este FAKT pockat,,,resp. ok,zacnem pomaly so vsetkym, ale co je take, co naozaj este nie? 🙂
dakujem 🙂

erinka83
3. led 2011

@sussanah no uvařím třeba půl pytlíku, neco spotřebuju hnedka a zbytekl zamrazím a apak už jen přidávám, kam mě napadne 🙂

lienka2
3. led 2011

@erinka83 co je to cizrna? 😅

maryanna
3. led 2011

@zuzkat1 zeler po roku..
ja tie koreniny tiež nepoužívam, ale malému do jedla, cestovín dám trochu bazalky alebo majoránu....dá takú lepšiu chuť a arómu.....
po roku koreniny postupne ak chceš môžeš , kúp si tie bez glutamanu a dá sa...

domeli
3. led 2011

@adelka89 @exupery @maryanna ďakujem, vyskúšame teda jogurt i trocha syru o nejaký ten týždeň-dva.

maryanna
3. led 2011

@tatiana1985 počkať s citrusovým ovocím, paradajkami, zelrom, kapustou....
taktiež nie ťažké jedlá, vyprážané, halušky a podobne, čo ťažko trávia, jednoducho čo tebe dlhšie traávi alebo je pre teba ťažké to nedávaj malej...taktiež nejaké tavené syry, a veci kde je veľa umelín, konzervantov......

zuzkat1
3. led 2011

@erinka83 myslela som detsku sunku kuraciu... ja som dost masova praveze, chcem aby mala jedla zeleninu...iste je to dolezite,ale ja osobne v zelenine nevidim fantaziu😅

zuzkat1
3. led 2011

@maryanna ved ano do cestovin su dobre...aj oregano a tak..ale k masu na zelenine alebo na zemiaky nic moc... zatial som si vystacila s kminom a porom...asi treti den par zrniek soli (morskej) ale uz by to chcelo trosku viacej chuti dat tym jedlam... dnes jej hrozne chutila ta uhorka🙂 a aj ta detska sunka... zjedla pol platku sunky a 3 kolieska uhorky a 1/3 rohlika🙂

lucula73
3. led 2011

ahojte

len náhodou som objavila túto temičku 😉 my budeme mať o týždeň rok a z mojho veľkého jedáka sa stal jeden výmyselník,čo tiež odmieta skoro všetko,čo nie je na kašu zmixované 😒 .tak idem kuknúť nejaké inšpirácie,čo mu dať.
A čítala som tu,že uhorku može?to asi surovú,že?nejak postruhať,alebo ako ste to dávali?

maryanna
3. led 2011

@zuzkat1 no veď aj na zemiaky majorán je fajn.....
len s detskou šunkou by som si dala pozor, tie názvy akože detská šunka, kinder párky......no......ja by som vsadila na normálnu kvalitnú podotýkam kvalitnú, z nejakého mesiarstva dobreého kde niesú somariny ale mesko a podobne , šunku kuraciu morčaciu a podobne.....marketing ž detská šunka tak ľudia kupujte, pričom nie vždy jej zloženie je pre deti vhodné...treba si prečítať....
hm:D pozerám aké množstvá tvoja malá zje.....tak môj keby sa mal najesť z rožka tak zje asi rožok a pol, min 3 kolieska šunky a pol uhorky.......

tatiana1985
3. led 2011

@maryanna dakujem marry 😉 😉

zuzkat1
3. led 2011

@maryanna no moja tak vela este nikdy nezjedla...myslim tolko co zjedla dnes... to co zje tvoj to ma ona na 3-4 dni😀
zlozenie nebolo take zle... 80% masa a skrob a aj sol to je jasne ale to mas v kazdej... ale ked pozries zlozenie kuracich prs alebo morcacich prs...ani to nie je 100% masa aj tam je voda

zuzkat1
3. led 2011

@lucula73 ja som nakrajala na kolieska a ona si odryzkavala..ale ja som jej drzala lebo ked som jej dala do ruky strcila hned cele kolecko do pusy😀

zuzkat1
3. led 2011

@lucula73 a nepaci sa mu ani ked on ma v ruke a moze sa s tym pri jedeni hrat?... to moja vtedy zje najviac🙂

lucula73
3. led 2011

@zuzkat1 on spraví to isté čo tvoja.strčí všetko celé do pusy a potom sa ide zadrhnúť 🙂 .dnes skúsim tú ukorku,ale nasekám mu ju a dám k obedu ,som zvedavá 😕

xkacatkox
3. led 2011

já zkusila dát dětskou šunku co vyhrála v Dtestu, je dobrá, ale můj rcek nové odmítá, řval jak paviján, že ne, tak šunku jsme snědal a on chleba, on prostě nic nového jíst nebude, a v pubertě asi budu kupovat šunky půl kila 😀 ale zeleninu a ovoce v syrové stavu mi nechce ochutná a končí, už je výkon když ochutná, , je to vybíravec, okurku mi vůbec nejedl, ale kyselou tatínkovi jo(je lépe nevědět co dělají chlapi když hlídají 🙂 )rajče taky, ne, jablko taky, jí jen banán v syrovém stavu ale muísm mu ho stejně namačkat on je lípí si to držet a kousat, přitom věk na to má, ale holt nic stím neudělám

erinka83
3. led 2011

@lienka2 luštěnina, římský hrách...po vašem strukovina bych řekla 🙂 Hodně se doporučuje jako jeden z nejmíň nadýmavých druhů, ale to by asi chtělo oloupat i ty slupky...

@zuzkat1 já teda nevím, nedávno jsem shválně pročítala složení x druhů šunek, i vychvalované dětské šunky,kde opravdu bylo 80% masa, ale ve všem dusitany a to prostě malé cpát nebudu... a co se týče kuřecích a krůtích prs, doufám, že nejsem moc naivní, ale pokud na obalu nenajdu, že je tam přidaná voda, nebo že jsou křehčené, tak to beru jako 100% maso 😅

erinka83
3. led 2011

@zuzkat1 jo a ty škroby bývají skoro vždy modifikované, tomu se radši vyhýbám taky... mně to prostě přijde zbytečné, když můžu uvařit maso, proč dávat škroby, špatný ečka apod?

zuzkat1
3. led 2011

@erinka83 no neviem ale ja som o tom videla relaciu na spektre ze kazde maso co sa dostane do obchodov je napustane vodou... neviem uz kvoli comu - asi aby ostalo stavnate ci co.. neviem uz nechcem si teraz vymyslat...
no ved kazdy da co uzna za vhodne ja som tiez dost opatrna,ale raz to jest aj tak bude a na chlieb jej predsa nedam varene maso ktore mi aj tak nikdy nezje ani v obede🙂

maryanna
3. led 2011

@erinka83 no kuracie prsia z obchodu máš ako umelú hmotu napustenú hormoónmi..
keĎ má dané kura "vyrásť" za týždeň aby produkovalo meso, a podobne tak v poriadku to nieje..
osobne podľa mňa kupované kuracie prsia je največší humus z mesovych vyrbkov...preto ani malému ich nedávam.....

sussanah
3. led 2011

@zuzkat1 celer bych zacala davat do polevky nejprve na vyvar, potom i nakrajej do polivky. Jinak teda se sunkou jsi me dost pobavila. Nekolik stranek zpatky pises, ze nechces davat syry, protoze je tam moc soli, ale sunku klidne das 😀 v uzeninach je podle me teda vic soli a kdovi ceho jeste nez v sury, ale to je jen muj osobni nazor.
@erinka83 vidim to podobne, maso ma a na chleba dam radeji syr 😉

sussanah
3. led 2011

@zuzkat1 no trosku jsi me s tou sunkou pobavila. Nedavno jsi tu psala, jak male nebudes davat syr, protoze je tam hodne soli, ale sunka ti nevadi 😀
Ja treba v zelenine vidim vcelku dost pestrost, ale to je tim, ze sama maso temer nejim, ziju na zelenine, lusteninach a testovinach apod. 🙂
Koreni: majoranka - davam spise do polevek (cockova, bramborova, brokolicova), obcas trosku prisypu do rizota. Bazalka a oregano, to se hodi temer na jakoukoliv zeleninu, obzvlastne rajcata, cuketa, lilek, rizoto, omacky na testoviny. Davam jeste obcas provensalske koreni, to hlavne do rizota a ruznych mixu zeleninu. Taky jeste muzes zkusit saturejku, tu mam nejradeji na dusenou brokolici a mrkev.
@tatiana1985 ja bych pockala s uzeninami (radeji poradne maso), smazene (radeji jen podusene na masle nebo napr palacinky na sucho pripadne troska oleje), morske ryby (obzvlaste ty specialni morske plody, zralok, chobotnice apod), houby (nekdy po 3roce tusim, jsou tezko stravitelne), citrusy postupne opatrne (nejvice alergizujici je pry pomeranc a grep), med (zalezi taky jaky a odkud, zavadet nejprve do caje), slane a plesnive syry. A obecne silne korenena jidla, konzervovana jidla (tunak, zelenina), umeliny atd. No a zbytek pomalu s rozvahou zavadet 🙂

erinka83
3. led 2011

@maryanna já taky nekupuju "normální" kuřecí, naštěstí k nám do zdravé výživy vozí maso z farmy, to je snad OK...
No a když je teda kuřecí takovej humus, tak to už vůbec nechápu proč děcku dávat kuřecí dětskou šunku: Za 1. maso prošpikované hormonama, za 2. přidaný sajrajty a spousta soli... Ale už do toho nebudu rýpat 😉

A to jako fakt každé maso je napuštěné vodou? Neberte mi iluze 😀
@zuzkat1 A kdybys udělala z vařeného masa pomazánku? Rozmixovat třeba s vývarem, trochu dochutit...

danteska
3. led 2011

@zuzkat1 ano,deti v roku jedia uz takmer vsetko..preto ma hneva ze maly je vyberavy..ja to vidim tak ze je vyberavy... 😒

zuzkat1
4. led 2011

@sussanah no ja som velmi masova a viem ze aj v sunke je sol ale v syroch tiez a navyse syry ani mne moc nechutia a mlieka ma dost v inej forme🙂 maso mi skoro vobec neje tak aspon takto trosku zjedla... no saturejka ani neviem co je a to ostatne korenie tiez nic moc podla mna,ale dakujem malej urcite skusim, aj ked pomaly asi zacnem davat nejake normalne korenie... moja este nejedla ziadne strukoviny... ked sa tak zamyslim ani pre nas nerobim, ale uz pomaly by som mala nieco dat... tak skusim taku polievku sosovicovu co pises s tym korenim co pises🙂
@erinka83 to by mi podla mna nezjedla ani ja by som to nezjedla.... asi som divna,ale vy vsetky mi tu pridete ako predstavitelky zdravej vyzivy a ja sa citim divne lebo ja som vyrastala na reznoch a slanine😀

zuzkat1
4. led 2011

@danteska no ved aj ja si to myslim preto by som mu neustupila, nezje tak nema... ale to som ja... ja som naucena od malej ze hocikedy ani pusu neotvori a ja to neriesim... nechce nebude jest🙂 dr mi povedala ze hladna naschval neostane ze mam ponukat ale ked nechce mam nechat tak... urcite jej neponuknem nieco co viem ze zje lebo nakoniec by jedla len banan - moja totizto nic ine nezje🙂

sussanah
4. led 2011

@zuzkat1 pockej a jake je jako "normalni" koreni? Ja totiz temer zadne jine nepouzivam 😅 Teda jeste kmin, pepr a cervenou papriku + nejake do peceni, ale jako zaklad mam prave ty bylinky. Jinak ono je to hodne o zvycich z rodiny, ja treba maso nejim asi od svych 10let, proste mi nikdy nechutnalo, takze holt mam v priprave zeleniny a nemasovych jidel docela praxi 😀

erinka83
4. led 2011

@zuzkat1 no nemysli si, na Silvestra jsem si velmi pochutnala na chlebíčkách s vlašákem a šunkou 😀 Ale jinak uzeniny skoro nekupujem, malé je prostě zatím dávat nebudu... no já zas ujíždím na domácím uzeném, to taky není supr zdravé 😀

zuzkat1
4. led 2011

@sussanah no korenie cierne, biele, paprika, cele korenie, nove korenie, farebne korenia... atd... ja tieto bylinky pouzivam len na spagety do paradajkovych omacok a takych talianskych jedal..inak vobec
moja mama nie je masova vobec ta by v pohode mohla zeleninu ale otec musi mat maso, ked inak nie aspon salamu na veceru🙂 a ja som ako on... zelenina patri na tanier ako obloha ale nie ako hlavne jedlo🙂

zuzkat1
4. led 2011

@erinka83 🙂 ale aspon vies co tam je🙂 my len sunku kupujem obcas daku salamu ...nasi kupuju klobasy, salamy atd skoro vsetko...ale moj manzel to neje takze skorej sunku i ked aj tam je kopa veci aspon vidim to "maso" co sa do nej dostalo🙂 v salame nevies co je🙂