Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

dana3262
29. led 2011

Pardon, jeste me napadlo: dnes jsem koupila zluty puleny hrach (zda se, ze je oloupany, jak je puleny). To by mohl, ne? Jen povarit a nevim, cim to ochutit.. Napadlo me trošinku česneku, ale to je asi blbost.. Nebo tu mam zavarenou červenou repu. Ve sklenickach vznikl na povrchu te repy takovy sliz, nevite, cim by to mohlo byt? Radeji jsem mu to dnes nedala, ale jinak chutna normalne. I to vicko luplo pri otevreni a i citit je normalne.

sussanah
29. led 2011

@dana3262 ja bych sla taky urco do normalni zakysane smetany. Bavila jsem se o tom se svoji dr a rikala mi, ze s kozim mlekem opatrne, ze obcas na spestreni, pokud neni reakce, ale vic az tak po 2 roce. Ze do te doby spise jen zakysane vyrobky z KM. Kazdopadne s tim hrachem, s tim cesnekem opatrne, mozna trosku bych dala. Ja bych to asi udelala tak, ze bych osmahla cibulku na masle a pak pridala hrach a nechala povarit. Ta cibulka to taky hezky ochuti, mozna pridat trosku majoranky. Vim, ze maso malemu nedavas, ale co treba masovy vyvar? To dokaze krasne dochutit skoro kazdou omacku 😉

zuzkat1
29. led 2011

@cicimon no ved aspon budete mat istotu ze je vsetko OK... moja pribera trosku rychlejsie ale tiez to neprehana... ona teraz od polky novembra do januara pribrala 130g

zuzkat1
29. led 2011

@dana3262 inak nie vzdy to co je drahe je dobre... ta milbu je z kauflandu tusim ze? ja len tu kupujem a nie kvoli cene ale konecne chutna smotana 😉

dana3262
29. led 2011

@sussanah aha. diky moc za radu. Jeste nikyd nemel smazene, tak taky nevim. S tim cesnekem je to asi blbost. Majoranka by mela byt v pohode. Masovy vyvar jsem mu take zatim nedala. Dnes jsem mu poprve udelala zeleninovy (na zitra) ale je to jak voda, jeste jak je to neosolene ☹ Jestli to nebude jist, mam mu to malinko osolit? Zda se mi porad malinkej, ale asi uz je velkej a ja ho krmim strasnyma šlichtama, chudak.. Tak za 14 dni mu koupim u nas v reznictvi kralika, ktereho propaguji jako domácího, tak jim budu verit a udelam mu vyvar a dam mu kousek masa. Ten hrach zkusim jen s tou majorankou a trochu oliv.oleje a uvdime. Od tech 11 mesicu je to fakt tezke vymyslet 😅

@zuzkat1 ano, z kauflandu. Pro sebe si to kupuju uz dlouho a prave mi prijde na chut velmi dobra. S tim škrobem me to prekvapilo. Proc, kdyz stoji 2x tolik to tim nastavujou nebo co. Nebo aby to bylo hustší...to si tam kazdy pri vareni da sam kdyz to chce mit huste..nektere veci v tomhle smeru jsou nepochopitelne 😕

sussanah
29. led 2011

@dana3262 no ja nerikam smazene, ale podusenou cibulku 🙂 Kdyz to nehodis na plny vykon a k maslu pridas trosku oliv oleje, tak se ti maslo ani nepripali (nebo to delej primo na olivaci) a cibulku fakt jen dozlatova. Hodne to tomu doda chut a do smazeneho to ma opravdu daleko. Ja takhle dusila vzdycky mrkev, cibulku, cuketu apod, je to vyrazne lepsi nez jen povarit ve vode.
Jakto ze mas zeleninovy vyvar jak vodu?? Ja teda zeleninovy delam casto a teda mame ho dost silny. Vetsinou dam tak 3 mrkve, 2 petrzele a pulku celeru na 1,5l vody a je to teda silne tak akorat. Ad masovy vyvar, zkus se nekde u dobreho reznika podivat po hovezim, ale po bykovi. Byva to kvalitnejsi maso, precejen jsou opravdu jen na maso, neni to vycerpana krava, ktera uz nedava mliko a proto ji porazili 😉 Pokud to jde, tak davam malemu prave vetsinou vyvar i maso ze zadniho od byka, manzel mu to vzdycky hrozne zavidi 😀 Osobne bych fakt sla radeji do ochucovani masem/vyvarem nez za kazdou cenu osolit. Treba brambory bych asi drobet osolila, ale jinak bych to fakt neprehanela.

dana3262
29. led 2011

@sussanah No, nemel jeste niky ani cibuli, ale urcite vyzkousim! Diky moc! Ten vyvar..ja nevim, dala jsem 2 mrkve, 1 petrzel, 1 cibuli a 1 strouzek cesneku na asi litr vody, ale je to jak voda. Ja prave delam nam s partnerem nekolikrat tydne vyvary a prave z predniho byka. To delam v papinaku a dobre to okorenim (muskatovy kvet, orisek, nove koreni, pepr, bobkovy list). Zkusim jeste udelat zeleninov vyvar v papinaku. Muzu dat aspon nove koreni a bobkovy list? Ted jsem nedala nic.

sussanah
29. led 2011

@dana3262 to bych klidne dala, ja osobne nemam rada vyvar s bobkovym listem, prijde mi to moc navonene 😅 Ale nove koreni bych dala, klidne i 1 kulicku pepre, vsak to stejne potom precedis. Ja teda v papinaku nikdy vyvar nedelala, ale davam fakt vic zeleniny a cast vody necham vylozene vyvarit, takze na konci mam cca 1l vyvaru. A teda do toho vyvaru vzdycky i cast te zeleniny potom rozmixuju. My teda vyvar hovezi korenime jen novym korenim, peprem a soli + klasicky mrkev, petrzel a celer (ten teda davam do vyvaru fakt az od roka)

dana3262
29. led 2011

@sussanah ja normalne davam pro nas celer, ale zapomnela jsem ho koupit a mela jsem cerstvy maso, tak uz jsem nechtela cekat. Zkusim ten zeleninovy podle tebe a rozmixuju to. Mohla bych dat taky trosku tymianu, ze by mel skoro svickovou bez svickovy 😀 Zkusim nejdriv uplne jalovy a az to nebude chtit, tak prubnu novy koreni a hlavne asi to maso mu udelam. To bude cucet 😅

ondrulka
30. led 2011

ahojte, čo dávate piť takému ročnému bábatku? Stále dávam čajík Hipp no neviem dokedy a potom na čo prejsť... a jogurtíky od kedy ste začali dáývať? Lekárka mi vravela že nízkotučné by som už mohla... 😎

iinuska
30. led 2011

@ondrulka ja davam cistu vodu, obcas cajik. A k tym jogurtom, no zaujimavy nazor doktorky...Co ja viem, tak treba davat prave plnotucne hodnotne biele jogurty, napr. zvolensky, holandia. Tie uz mozes davno v pohode davat

sussanah
30. led 2011

@ondrulka pit je nejlepe vodu nebo caj, ale ty hipp granulovane maji do caje hoooodne daleko, je to spis cukr. Poptej se v lekarne na detske bylinne/ovocne porcovane caje, urcite ti neco nabidnou. Muzes taky redene dzusy (alespon 1:1) jablecny, hroznovy. Pokud nemate v rodine alergii, tak jogrty uz urcite ano, ale rozhodne ne nizkotucne, ale tucne. U nas je to treba selsky jogurt holandia, co kupujou holky na slovensku tusim ten zvolensky. Proste ciste bily, aby bylo slozeni jen v podstate mlekarenske/jogurtove kultury, zadne pridavne skroby, cukr a ja nevim co jeste. Tuku min 3%. Tusim ze recky jogurt ma i 10%, taky muzes. Proste poradny bily jogurt 🙂

zuzkat1
30. led 2011

@dana3262 no ved to niekedy su tie drahsie (akoze kvalitnejsie) prepchane vselicim aby to vyzeralo lepsie...

ondrulka
1. únor 2011

ďakujem za rady, vyskúšame dnes nejaký chutný jogurtík 🙂))

sendynka01
1. únor 2011

Ahojte mojmu malemu strasne chuti zel.polievka. Ja robim z mrkva, hrasok, brokolica alebo karfiol. Vsetko povarim a urobim do toho trosku mucnej zasmazky nakoniec.Solim minimalne.Jemu strawne chuti. Tiez robievam spenat,sa cudujem, ze mu tak chuti. Par kvapiek oleja, na nom si osmahnem spenat,pridam trosku mlieka a nakoniec zahustim 2ma zltkami. Min.tyzden som robila a skusila som dat ua aj cibulku tak do zlatista. A v pohode, nic mu nebolo. K tomu mu uvarim zemiacky. No zvyknem aj robit ryzu, zalejem on nieco menej vodou ako ked robim normalne. Ked je vody uz malicko tak dolejem mlieko, pridam na hrubsie postruhane jablcko a trosku ocukrim. Chuti to super, ako ryz. nakyp.🙂))

dana3262
1. únor 2011

Ahoj! Chci se podělit, měla jsem výjímečně úúúúspěch, malému velmi chutnalo.
Bílá polévka:
povařím brambory na kostičky nakrájené + 2 nové koření, 1 bob.list
Do zakysané smetany vmíchám mouku (já kukuřičnou) a to celé vmíchám do vody s uvařenými brambory, pridám kousek másla.

Hrachová kaše: (trošku nadnesený název 😅
Žlutý půlený povařený hrách, kousek másla a špetka majoránky (naředila jsem to uvařenými batáty, aby nebyl moc nadmutej 😀

dana3262
1. únor 2011

Mmmm.. a brokolicový krém!! Brokolici povařit s nov.koř.+bob.list. Zahustila jsem to hrachovými vločkami a rozmixovala. Mnam!

cicimon
1. únor 2011

@dana3262 hrachove vlocky? aj take predavaju?

dana3262
2. únor 2011

@cicimon ano! Jen jsem je trochu povarila. Ale kdyz se nerozmixujou, tak jsou trochu gumovy, asi by si s nima parzuby dite neporadilo 😅

cicimon
2. únor 2011

@dana3262 no to som este nevidela, budem musiet pozret

nice202
2. únor 2011

ahojte, prosim poradte mi nejaky recept na cervenu sosovicu. dakujem

sunea
2. únor 2011

@nice202 Cervenu sosovicu dame varit s nakrajanou mrkvickou, zemiakom, pripadne aj trochu petrzlenu. Varime tak pol hodinky, az kym nie je vsetko pekne makke. Vodu zlejeme a primiesame uvareny zltok. Vyborne je pridat nasekanu petrzlenovu vnatku alebo pazitku. Je to rychle, chutne, nenarocne. (Pokial ti mala papa drobne kusky, nemixuj, radsej pokrajaj tu zeleninu na drobno.). Dobru chut 🙂

nice202
2. únor 2011

@sunea dakujem velmi pekne. vyskusam. ja som uz varila z cervenej sosovice, ale nechcela to :/

sunea
2. únor 2011

@nice202 potom napis, ci chutilo, nas maly do seba napcha nenormalne mnozstvo tohoto jedla 🙂

zuzkat1
2. únor 2011

@dana3262 este nedavas lepok?

kkristinka
2. únor 2011

ahojte... citam tu ze puding a krupickova kasa, ale nejak nechapem... to mam robit z normalneho mlieka? lebo pokial viem, tak tie susene mlieka pre deti sa nesmu varit, davaju sa do 40°C vody ... dakujem za radu...

lienka2
2. únor 2011

@kkristinka krupicovu kasu mozes uvarit aj vo vode na kasu klasicky ako ked robis pre dospelych a potom na konci ked je hotova a vychladnuta mozes pridat UM.. a puding neviem, to som este nerobila ani sa nechystam tak skoro..

sussanah
2. únor 2011

@kkristinka nebo muzes zkusit udelat do Rice drink (haufer drink) z DM, je to ryzove a ovesne mliko, pouzivam to na vareni asi od tech 11m, obcas ted uz davam mliko a maly to ma rad. Delam mu z toho ranni kase. Puding jsem teda taky jeste nedavala, ale ted jsem dostala recept na domaci pohankovy, tak vyzkousimh

eriska
2. únor 2011

Ahojky, maminky, můžu vám sem skočit a poprosit o radu? nemáte vyzkoušenou nějakou mňamkovou omáčku na těstovinky? říkala jsem si, třeba brokolicovou se zakysankou..nevím, nevím..poradíte?

sussanah
2. únor 2011

@eriska delam hlavne spenatove, maly to zboznuje. Bud spenat s kukurici nebo spenat, pulka strouzku cesneku a zakysana smetana nebo jogurt (podle toho, co je doma). Taky uz jsem delala i brokolicovou jak pises a rajcatovou, ale na tu je jeste cas u vas 🙂