Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

shaula
21. kvě 2009

jaannaa, přišla jsi mi se svým dotazem do rány, mám podobný🙂 Obyčejné mléko v žádném případě, buď nějaké jiné mléčné výrobky (kysané mléko, apod.), nebo UM.

U nás to vypadá takto:
po vzbuzení (cca 6.00) krátké kojení
9.00 ovocná přesnídávka
12.00 oběd (masozeleninový příkrm)
14.00 ovoce (obvykle banán)
17.00 jogurt
19.00 kaše
20.00 kojení, v noci cca 1x - 2x kojení
mezi jídly se někdy ještě kojí, ale spíš tak jen na žízeň, než že by opravdu jedli.

Potřebovala bych mezi ranní kojení a přesnídávku vložit nějakou snídani, kojit se totiž už kluci nechtějí, ale přitom jsou protivní, ubrečení a mají hlad, protože když jim dám něco jít, tak to zbaští. Ale nevím co - žervé jsem zatím sehnala jen z tvarohu a když jsem koupila lučinu, tak jsem zjistila, že obsahuje sůl. Máte nějaký tip? Nebo jak to děláte vy?

saska.t
21. kvě 2009

kocky, vsetky natierky ako cotage cheese , zerve, lucina atd. obsahuju sol takze s tym sa musite zmierit, trosku soli nikomu neublizi skor by ma zarazil ten tvaroh, ja davam chlebik s maslom a niekedy zozeniem bio kuraciu sunku tak aj jedno male kolecko sunky 😉 asi 1-2x do tyzdna ...

shaula
21. kvě 2009

saska - právě že se prý dá sehnat žervé bez soli i tvarohu🙂 - malá kostka balená v alobalu, někde tu někdo psal přímo značku, jinak se jmenuje "přírodní sýr typu žervé". Akorát mě se ho zatím nepovedlo sehnat, a to jsem byla i v obchodě, kde by podle autora toho příspěvku měl být. Je to buď v tomhle fóru pár stránek zpátky nebo ve fóru Začínáme s příkrmy, teď už nevím🙂

jaannaa
21. kvě 2009

shaula .... dámvám jist 6x denně, a rý že malou moc cpu...ač se mi to nezda, když 2x kojím 🙂 V noci nekojim o 5.mesíce, dcerka se v noci nebudi...jen asi v 7-8 mesici, kdy ji rostli zoubky, ale dudlik to nahrdil a tedko už zase krrásne sama v pokoji spí
chtela bych zrušit odpolední kojení, a dát neco iného, co by ona mohla třeba aj sama sníst. Příjde mi, že má dost mléčných jídel odpoledne, tak tam vložit aj neco iného, možna přesunu jogurt misto kojeni, a pak dát ovoce
ráno zatím kojit budu, ale pokusim se tak za měsíc už dávat chlebíka či rohlik

jaannaa
21. kvě 2009

jo a taky co davate k obedu vašim drobečkum? ... prijde mi ze vařím vše stále dokola

jaannaa
21. kvě 2009

jo a malá má pouze 2 zuby, kousat ji to moc nejde, tak stále mackám vidličkou :/

jaannaa
21. kvě 2009

az bude lucka odpoledne spát, tak se pustím do přečtení celé diskuze, ufff.... snad tu najdu nápady

saska.t
21. kvě 2009

shaula - ano ja viem tiez som to citala ,ale to je jeden typ ostatne urcite obsahuju vsetky urcite percento soli comu sa asi nikde nevyhneme, ak vyberam taketo vyrobky hladam najmensie % soli a ide to aj ked tu u nas v DE najdes samu umelinu takze davam 10x tolko pozor a väcsinou sa drzim masla a teraz sa chystam dat 1xcotage tak uvidim co mala povie 😉

shaula
21. kvě 2009

saska, já vím, že soli se 100% nevyhnu, vždyť je i v chlebu, akorát že třeba na té lučině není, kolik % soli tam je, píšou jen "jedlá sůl" ☹ Na cotage jsem taky už koukala a taky sůl ☹ Tak jsem to ještě nezkoušela. Držím palečky.

miauka
26. kvě 2009

Ahojte maminy. Mozete mi poradit? Cim mozem ochutit rocnemu dietatu polievocku? Chcela by som sa vyhnut zatial soli alebo jej davat minimum. Ake bylinky, resp. korenie uz mozem pouzit? Myslite, ze by som mohla dat vegetu, ktora je bez glutamanu sodneho? (napr. solcanka)?
A ako casto treba dietatu davat jogurt? Kazdy den?
Dakujem za rady. 🙂

berenika39
26. kvě 2009

ahoj miauka, roční dítě se může pomalu stravovat jako vy 😉 . to znamená, že postupně může ochutnat a jíst všechno, kromě ostrého koření, přesolování, smaženého, sladkých nápojů a zbytečných sladkostí. Ochucení - bylinky určitě, majoránku, oregano atd. Vegetu bez glutamanu asi ano, ale je to zbytečné, vždyt mrnata jsou zvyklý na neutrální chut.
Jogurty? Určitě, denně, bílé, neochucené, smetanové, nemusí, ale může....

misa.cekatelka
26. kvě 2009

miauka:Já ti můžu poradit jen to,co radí kamarádky které mají starší děti mně.Vegetu určitě dat můžeš.Dokonce mi bylo řečeno,že od roku mírně přisolovat můžu-např.mírně osolený špenát+nesolená brambora.
No a jogurt každý den dávat nemusíš.My třeba teď neměly jogurt tak týden.Dávám třeba banán,jablko,pribiňák.Jogurt sem tam.

mimi198
27. kvě 2009

ahojte, chcem sa opytat, ako papkaju vase deti v akych intervaloch, lebo ma tak napadlo ze maly papa vlastne rano hned ako sa zobudi to ma mlieko asi 140ml, potom o tri hodiny ma zase mlieko a ked mi nezaspi ako poobede skor tak dam este medzi jedlami ovocie. potom na obed dam masovy prikrm so zeleninkou este v kasovom stave, potom ma o tri hodiny zase mlieko 140ml, a na veceiru jednu ma kasu asi 120ml hustej papa lyzickou a este pred spanim ma mlieko, cize kazde tri hodiny je. no ale ja by som mu to chcela zaviest aby papal uz tak inak, neviem ci toto je este spravne chcem aby mal nejaky rezim. cize rano mlieko, potom na olovrant jablko s piskotami napr. len toto neviem ci by mu stacilo potom klasika obed potom zase ovocie na olovrant potom kasu a potom zasa mlieko. v noci mi uz nepapava a neviem ci by nemal aj malo toho mlieka zase. ako to davate vy? moze uz aj dvakrat za den ovocie papat? on je taky papkac. ma 7mesiacov za chvilku

pavlina05
27. kvě 2009

Holky 🙂 od roka i Lipánka můžeme???

miauka
27. kvě 2009

misa.cekatelka, no ja tiez uplne kazdy den nedavam jogurt, preto sa pytam. Ale ked jej dam na desiatu alebo olovrant len ovocie, tak ju to na dlho nezasyti, tak radsej dam jogurt+ovocie, alebo kasu s ovocim.
berenika, no mne mala este stale papa viac-menej mixovane jedlo na obed, takze asi to potrva chvilu, kym bude jest to, co my 😀 No a biele jogurty nechce, odkedy som jej zacala davat aj ovocne, uz je vyberava. tak davam len ovocne, bud Activiu alebo smotanove. Aj som skusala len primiesat nejake ovocie do bieleho, chvilu jej to chutilo a uz ani tak to nechce.

misa.cekatelka
27. kvě 2009

pavlina 05:já dávám malé lipánka od 7 měsíců.

shaula
27. kvě 2009

misa.cekatelka - a co tedy malé dáváš, když nedáváš jogurt každý den? To já bych nevěděla, čím kluky krmit - dopoledne mají ovocnou přesnídávku, pak masozeleninový oběd, a odpoledne jogurt, večer kaši. Nějak nevím, čím bych jako měla ten jogurt nahrazovat.
Lipánka bych tedy určitě nedávala dříve než v roce - složení tvaroh, smetana, cukr mluví za sebe.

andtka
27. kvě 2009

holky, tak myslíte, že se můžou dávat i ochucené a ovocné jogurty?
Shaula: a co třeba už chlebík s lučinou nebo žervé?

shaula
27. kvě 2009

andtka, to jsme řešily kousek výš. Žervé nemůžu sehnat "normální", jen z 70 % tvarohu, a lučina je solená, takže ji nechci dávat často, rozhodně ne každý den. Ale občas ji dávám. Kromě toho ji dávám spíše na snídani, kluci mi ráno nechtějí kojení, ale jsou protivní a mají hlad.
Ochucené a ovocné jogurty bych nedávala, aby jim to ovoce v jogurtu vydrželo, musí obsahovat nějakou chemii, konzervanty nebo bůhvíjaká éčka. Lepší je do jogurtu dát ovoce nebo přesnídávku, i když taky výše někdo tvrdil, že se ovoce do jogurtu dávat nemá (ale to mi už přijde příliš extrémní).

brnka
27. kvě 2009

shaula, ja som prave dnes nasla Lucinu - "Kocky pre deti" - myslis, ze ani tato nie je vhodna? ja si ju chcem dat doviezt z Ciech, lebo u nas taka neni....

shaula
27. kvě 2009

Brnka, tu neznám, kde se to dá koupit? Mrkni na složení a uděláš si obrázek.

brnka
27. kvě 2009

shaula, kuk: http://kosticky.mojelucina.cz/ - podla zlozenia by to malo byt ok. Hmmm, ale kde to dostat, to neviem, ja som poverila mamu, nech mi to donesie, tak ked to nahodou kupi, dam vediet 😉

shaula
27. kvě 2009

Aha, tohle jsem ještě nikde neviděla. Ale nevidím vůbec žádný rozdíl oproti normální lučině (kromě velikosti balení). Ta sůl je tam taky, navíc mě zaráží v názvu "tvarohovo-smetanový sýr" - na jedné stránce tvrdí, že je to jen ze smetany, mléka a soli (což je i běžná lučina), na druhé, že "má nenapodobitelnou lahodnou chuť čerstvému tvarohu zjemněnou přidáním čerstvé smetany". Tak jsem z toho jaksi zmatená...

pavlina05
28. kvě 2009

Ahoj holky!!!
Nemáte některá receptík na nějaký lehký piškot pro roční dítko?

eppik.m
28. kvě 2009

pavlina05: ano od roku můžete Lipánka i tvaroch ale né moc často a to z důvodu že jsou moc tučné a zatěžují dětské ledviny, doporučeje se spíše jogurt se živou mikroflórou nebo zakysané výrobky ...

eppik.m
28. kvě 2009

jaannaa: proč chceš odbourat odpolední kojení? čtu že kojíš pouze 2 x tak já bych to osobně jěště nechala, MM chrání dítě před nemoci, protože mu pořád předáváš v mléčku protilátky přesně na míru, sice nutriční hodnota se pomalu snižuje ale jak čtu tak dokrmuješ tak to by mělo stačit 😉 co se týče toho hraní vytrvej to má pouze takové období u nás to taky tak bylo pak se opět vrátilo do normálu, buď trpělivá mluv s ní o tom a pořád nabízej aby se alespon trochu napila a tvorba se ti neznížila (kojíš i v noci?) a mateřské mléko bych doporučovala nahradit UM které je upravené tak aby bylo lépe stravitelné, KM může taky vyvolat alergickou reakci tak to v syrovém stavu nepodávat, když už tak jako přísada ve vařenom jídle, (mělo by projít varem) pokuď nemáte AE a nejste alergici 😉

eppik.m
28. kvě 2009

shaula: já jsem mezi prvním kojením a snídani nabízela piškoty a dětské sušenky a nakonec jsem přešla na pečivo namazané troškou másla, žervé aby lépe klouzalo do krku, nebo sýrem, k tomu občas kousek eidamu nebo pláteček libového salámu, nebo nasladko máslo-marmeláda ... můžeš jen postrašit a dát do ruky at se krmí samy ...

shaula
28. kvě 2009

Eppik, dík, ale to jsou všechno věci, které ještě dávat nechci (sýr, salám, marmeláda, piškoty). Už jsem si říkala, že zkusím jen to máslo, ale přijde mi to takové "obyčejné"🙂

misa.cekatelka
28. kvě 2009

shaula:já dávám malé jogurt třeba ob den.místo toho dávám chleba nebo toustový chleba s máslem,lučinou,gervais,máslo+med a začala jsem dělat i pomazánky.Lipánka malá už může,bylo mi to řečeno od doktorky.Můžu prý dělat i domácí pribiňáky(tvaroh,trošku smetany,trošku cukru).Bylo mi řečeno,že mám terce dávat už úplně všechno,jen nesolit a nedávat bílek.Mimochodem ovocné předsnídávky taky nejsou bůh ví jak bez cukru.

shaula
28. kvě 2009

No s tím tvarohem bych radši hodně šetřila, obsahuje příliš bílkovin a zatěžuje dětské ledviny. Doporučuje se nejdříve od roka. Proto nedávám a ještě nějakou dobu dávat nebudu jak tvaroh, tak Lipánky, Pribináčky, atd. Obdobně i ten med, Gervais je taky z tvarohu. Ovocné přesnídávky jsou i bez cukru, např. Sunárek, ale je jich více značek. Respektive jsou bez přidaného cukru, samozřejmě obsahují cukr, který se přirozeně vyskytuje v tom ovoci, ale ten je "zdravější", není to ten rafinovaný bílý cukr.
Asi si řeknete, že jsem až příliš opatrná, ale podle mě ty mimina nemají kam spěchat, dospěláckou stravu budou jíst pak celý život, tak aspoň ze začátku jim dám ten zdravý základ. 😉