Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

eliotka
20. čer 2009

Holky, jak je to se zařazením kousků?
Mám nejprve dát trochu kouskované pyré a v 2. řadě třeba chléb či rohlík, nebo mohu zkusit dát chlebík?
Zatím jí kukuřičné křupky, tak nevím, jestli bych brzy už nezkusila chleba, kostičku s nějakou lučinou?
Zatím teda nemáme zuby, nemám tedy spíš počkat? Nebo sní chlebík i bez zubů?
A chleba se nelepí jako rohlík, ne?

shaula
20. čer 2009

Eliotka, kdybys čekala na zuby, to by ses taky nemusela dočkat 😀 Kromě toho se kouše stoličkami a ty rostou až poslední 😀 Pokud už umí sám jíst křupky, můžeš zkusit chleba nebo kousek rohlíku (na ten ale pozor, fakt se trochu lepí, naši se poprvé málem udusili). Možná nejjednodušší by bylo pro začátek zkusit kousky zeleniny, pořádně uvařené, aby to pokousal i dásněmi (tj. příkrm jen roztlačit vidličkou nebo mixnout nahrubo).

eliotka
20. čer 2009

Kousky v zelenině právě moc nechce...
Tak jsem chtěla spíš ten chleba. Manžel říká, že nadýmá, to je ale blbost, ne? A mám mu dát suchý, nebo s lučinou?
shaulo, ty jsi prý viděla lučinu bez soli, jak se přesně jmenuje a kde jsi ji kupovala?

shaula
20. čer 2009

Nadýmá čerstvý chleba - tj. čerstvě upečený. Ten, co koupíš v obchodě, můžeš s klidem dát🙂 No suchý mu asi moc nepojede (ale můžeš zkusit), asi bych mu to namazala máslem nebo Lučinou - ovšem ta je solená, neviděla jsem nesolenou Lučinu, ale žervé, koupila jsem ho v Tescu a ve fotogalerii mám jeho obrázek. Upřímně mi ale moc nechutnalo (s chlebem), někdo tu kdysi psal, že rozmíchá žervé s banánem - napřed mi to přišlo celkem šílené, ale ono je to fakt dobré🙂

berenika39
20. čer 2009

to jsem já 😀 😀 , co propaguju žervé s ovocem, fakt lahůdka, svačíme, když jsme doma, pořád 😀 😀 .
Já ho teď když mu ho chci dát na chleba trošku naředím mlíčkem a přidám třeba malinko pažitky nebo nasekanou zelenou nať z maldé cibule, pro nás dopělé ho někdy dělám se solí a česnekem nebo červenou paprikou.

Chleba je dobrej toustovej, psala jsem ti eliotka do "příkrmů".

kulimka
21. čer 2009

Ahojky, poradíte mi? Co dávat malému k večeři, je mu 9 měsíců. Zatím měl vždy sunarku nebo banán s jogurtem.

shaula
22. čer 2009

Našim je 11 měsíců a dostávají kaši pořád🙂 Vyhovuje nám to, tak proč to měnit?

zorina
23. čer 2009

Prosím o radu, mám 9 ti měsíčního chlapečka a už tak 2 týdny mi nechce jíst polední jídlo (zelina ani samotná ani s masem) s ostatním nemá problém, přesnídávku sní jako by nic celou skleničku, kašičku taky ale ta zelina té dá tak 50 až 100 g když to jde dobře. Už jsem z toho fakt hotová co s tím. Ráno ho jen nakojím a pak až do oběda nic nedostane, protože mu zkouším nedávat nic aby vyhládl ale to stejně nepomáhá. Co s tím ??
😖

saska.t
23. čer 2009

zorina je to obdobie mozu to byt zubky ale aj vela inych moznosti, momentalne mam s malou ten isty problem chce to len trpezlivost a pevne nervy dost u nas pomaha ked hra mobil pesnicky, vzdycky ked prestane papat tak zapinam mobil a zase to zje kedze sa bavi niecim inym takze treba skusat co nanho zaberie 😉 inak poobede mi tu zeleninku kludne zje bez cavikov 😀 ...mrska jedna

zorina
23. čer 2009

díky za tipy, ale mě tu zeleninku nechce ani po obědě místo přesnídávky ke svačině, no tak snad se to časem spraví, protože můžu říct, že kolikrát jsem z toho na nervy

saska.t
23. čer 2009

zori mala dostane predsnidavku a za 1,5 hod dam este zeleninku ma to ako 1 veceru a okolo 19,00 ma posledne mliecko a v pohode aj ked dnes zeleninku nechcela tak mala az mlieko

levik82
23. čer 2009

u nas na jogurt zabralo ze sme sa pozerali ako perie pracka 😀 inak nam jogurt nechuti, ale pri pracke sme otvarali pusu jedna radost 😝 😀

mishusha
24. čer 2009

zori, my mame tiez podobny problem, aj ked mala mi v podstate zje na obed ten prikrm, len strasne malo... inak je papkac riadny, len toto obedne jedlo nejako odmieta. no vzdy sa mi podari do nej dostat aspon tych 50-100 g
kedysi mi zjedla vsetko uplne v poho, este by pristala aj na duplu 😀 a od isteho casu... ale tiez si to vysvetlujem tymi zubkami...aj ked este nemame ani jeden 😒 ale mozno je to taky vek...ze si uz decula zacinaju budovat nazor 😀
to co jej chuti (morcacie s karotkou a ryzou) tak to zje bez zmurknutia a este pyta... ale take "ine" bojkotuje... no co uz.... snad to prejde
tiez som sa obavala, ze ci dostane dost zivin aj ked nespapa tolko masa a zeleniny... ale pribera, a dr. vravela, ze sa to casom spravi... 🙂

mishusha
24. čer 2009

a co sa tyka jogurtov, tak tie malej chutia... najviac biela aktivia a biely zvolensky... plus k tomu zamiesam trosinku domacej marmelady a detske susienky a taka basta, ze mi zblajzne cely jogurt 😀

bera28
24. čer 2009

Holky, četla jsem tu jako tip dát místo klasického chleba toastový. Je jedno jestli tmavý nebo světlý?? A ještě mám jeden dotaz - když dáváte jogurt, tak přímo z ledničky? Moji prckové chtějí všechno teplé, takže i ten jogurt jako pako musím mírně ohřát. Přemýšlím, jestli by nestačila jen pokojová teplota.
Jinak co se týká kaší, já používám nemléčnou od Nestlé a Sunarku. Dělám je s hypoalergenním mlíkem.
Předem díky za odpověď.

berenika39
24. čer 2009

ahoj, o toustáku jsem psala...dávám bílý, ale nemyslím si, že by bylo něco špatného po osmém měsíci na tmavém....ted zrovna miluje namazaný trošku máslem a na tom nastrouhaný madeland nebo jsem zkusila i nasekanou krůtí šunku.
jogurt se snažím vzpomenout si a vyndat ho dopo z lednice, aby měl tak nějak pokojovou teplotu. ale to spíš kvůli svýmu pocitu, jinak pétovi je to jedno.

a mimochodem - taky jsme hupsli do období "oběd néééé". podle deníčku to měl i první syn, chce to jen počkat a nenutit, přejde to. pétovi se nalily dásně nahoře, obě dvojky, má průjem, každý třetí den je mazlivka a kníká, jak když tahají kočku za ocas, tak asi to bude tím....

všem pevné nervy 😉 😉 😉 😉

levik82
24. čer 2009

ja jogurt tiez vyberam hned rano z chladnicky okolo siedmej a okolo deviatej-desiatej ho papkame. my tiez nemame radi studene 😉
a ja sa na chlebik chystam rovno na tmavy. zatial sice lepok nedavam, ale asi pomaly zacnem. iba rozok som myslela ze dam tmavy. ci? 😕

berenika39
24. čer 2009

Asi je to jedno jestli tmavý nebo světlý, ale z vlastní zkušenosti - ne úplně čerstvý a nadýchaný. To jsem udělala jednou chudák, od prdíků lezl rychleji.Lepší obyč z minulého dne.

levik82
24. čer 2009

cerstve robi aj mne problemy takze urcite by som dala min. 1-dnove 😉

shaula
24. čer 2009

bera - já jogurt hodím na 10 sekund do mikrovlnky, takže se trošku ohřeje a je mírně studenější než pokojová teplota. Myslím, že je to menší zlo, než ho nechat celé dopoledne stát mimo ledničku.
Malým dětem by se nemělo dávat pečivo se zrníčky, tak záleží, jak to "tmavé" pečivo vypadá - pokud jde vícezrnné pečivo, které tato zrníčka obsahuje, nedávat. Prý kromě toho obsahuje i hodně přídavných látek... (www.kojeni.net). Jinak jsem kdysi slyšela, že tmavé pečivo ještě neznamená zdravé, prý bývá často přibarvováno (!).

bera28
25. čer 2009

Holky díky.
A zkoušely jste už Lučinu kostičky? Je pro takové prcky vhodná?
U nás to bylo problematičtější, protože se prckové narodili hoooooodně brzy. Takže lepek dostali až v 10 měs. korig a jogurt dávám od minulého týdne. Takže jsem úplně nezkušená🙂

shaula
25. čer 2009

No Lučina se dává od 9. měsíce, takže si to spočítej podle sebe, jestli už budete dávat. Jinak ty kostičky mi přijdou úplně stejné jako normální Lučina. Ale bacha, je solená. Já ji dávám tak 2x týdně, snad tam té soli moc není🙂

berenika39
25. čer 2009

shaula, my už taky lučinu dlabeme, takovou tu nadýchanou z krabičky, i ochucenou, kdyby to jedli denně celý balení....ale ta trocha na chleba určitě nevadí.
dneska jsem byla v poradně a - mám hodnou mudru - a bavili jsme se o jídle. doporučila mi i pro prcky saláty - třeba zbylé těstoviny, nasekat, do toho přidat mixnuté trochu syrové třeba mrkve a salátu, čínské zelí, okurku, smíchat. nebo totéž s rýží. prostě studené. že na léto je to super. nebo i brambor,uvařit ve šlupce, namačkat, do toho tu zeleninu. a kapku oleje.

shaula
25. čer 2009

Berenika, dík za tip, to by mě nenapadlo🙂 My zatím syrovou zeleninu nezkoušeli...

berenika39
25. čer 2009

no ona mi právě říkala, že mám dávat věci na kousání, ikdyž má jen dva zuby,ale jen věci, který může dásněma a slinama zpracovat, pečivo,sýry, třeba kousek šunky, měkké ovoce. ale ne třeb mrkev, aby nevdechnul tvrdý větší kus. tak to mám zkusit umixovat, aby měl čerstvou zeleninu. mrkev jde asi blbě, ale okurka nebo salát, čína - to půjde. zkusím to a dám vědět 😀 😀 . taky by mě nic takovýho nennapadlo. ale je fakt, že ted v létě teplý oběd není třeba, na cestách je to potíž, ohřívat a tak. salátek vezmu v krabičce a zeleninu dostane 😀 😀 😀 😀
p.s. pokud to bude jíst 😀 😀

jaannaa
26. čer 2009

zdravím, daváte svým prckům pudink? ... klasicky třeba vanilkovy uvařený v normálním mléce? ... Malá odmítá kojení i jiná mléka, tak baštíme denně jogurty, ... tak jsem si říkala že teba pro zpestření 2x týdne pudink by neškodil 🙂

berenika39
26. čer 2009

jaannaa, no určitě, na pudinku není nic špatného. (když byl starší syn malý, dával se řídký puding do láhve už ve třetím měsíci - to jen jako odstrašující příklad 😀 😀 😀 ). Nepoužívám ale normální mléko, chci počkat do roka určitě. Uvařím ho ve vodě,pak to vypnu, pak dám do toho UM - rozmíchaných třeba 5 odměrek v trošince vody, takovou kašičku. Vznikne z toho úplně normální puďas. Nesladím prckovi, nic, ale lžičkou cukru asi nic nezkazíš. Tak zkus. Dělám jen vanilkový, ty ostatní příchutě a barvičky nějak nemusíme.

jaannaa
26. čer 2009

berenika39! Aha, s tím UM mě to nenapadlo...mam tu načatou jednu krabici UM, tak vyzkkousím! Dík za radu!!! Na cukr jsem taky opatrna...tak max někajé dětské sušenky či piškot do toho naloupu!

jaannaa
26. čer 2009

bereniika39 ... koukam ze mame stejne staré dítko 🙂

zuzujo
26. čer 2009

kuk, ohledne toho pudingu, delate ze sacku? ja nasemu drobcovi zatim puding nevarim, ale pro nas dospelaky ho delam z maizeny, je mnohem jemnejsi, mnam. davam vanilkovy cukr, ale kdyby se mi konecne podarilo sehnat pravou vanilku, tak dam tu...