Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

u2jana
8. črc 2009

ahoj
ja robim malej cuketu so zemiakom a kuracim maskom a kvapkou oleja.
celkom jej to zatial chuti

shaula
8. črc 2009

Monky, zkus se podívat sem: http://www.varime-detem.cz/ , třeba tam něco najdeš.

janzi
8. črc 2009

monky28 ja recepty pre malu nejako velmi neriesim, davam vsetko zo vsetkym a mala zatial nic neodmietla..... striedam zemiak, kuskus, ryzu a cestoviny a k tomu zelenimu aka ma napadne, bud jeden druh alebo viac druhov a k tomu masko alebo vajecny zltok a vzdy sa to da jest 😀

maria11
8. črc 2009

Ahojky, chcela som sa spytat, ci mi viete poradit, ake jogurty mam davat dcere - od 10 mesiacov. Skor mi pediatricka neodporucala... Nejaky mam v tom chaos. A v obchode sa neviem rozhodnut...

Inak, som tu nova, tak neviem, ci ste uz nasli stranku: http://www.maminkam.cz/recepty-pro-deti/
Je tam kopec fajn info aj receptov. Aj s cukinou...

aaninkaa
9. črc 2009

Ahoj, moji 11 mesicni dceri strasne chutna zluty meloun. Mam dojem ze se radi mezi zeleninu ale hodne lidi si mysli, ze je to exoticke ovoce. Tak nevim. Male strasne chutna, muze se po nem utlouct.

cestovatelkaandrea
9. črc 2009

baby dik, s tou sunkou fakt pockam. mne to tiez pripadalo divne. no tu v NL krmia deti niekedy dost divoko. moja kolegina davala svojej 10mesacnej dcere papat na obed hranolky, takze asi tak...

maria11 inak co sa tyka jogurtov, ja davam synovi biely jogurt plnotucny s popucenym bananom. A robim tak od deviateho mesiaca. Mesiac pred tym jedol jogurty specialne vyrobene pre deti od siesteho mesiaca. Boli s prichutou banana, broskine a jahody. 🙂 mozno nieco take podobne bude aj na Slovensku

saska.t
9. črc 2009

maria - sabi, zvolensky, holandia, coop, jogurt ma byt biely plnotucny so zivou kulturou moze byt smotanovy 😉

cestovatelka - preco chces pockat so sunkou? ak kupis kuraciu alebo morcaciu ziadny problem v tom nevidim vek na 1 kolecko denne uz mate a mam to odobrene aj od odbornika na vyzivu, to mnozstvlo soli co obsahuje je zanedbatelne a od roka sa ma aj tak pomaly zacat 😉

cestovatelkaandrea
9. črc 2009

saska.t vsetci zo SR mi hovoria, ze ta sol do jednoho roku nie je dobra, tak preto som sa pytala. a ta kuracia sunka tu v NL je slana. aspon podla mna. mozno este mesiac pockam a potom zacnem. ved drobcovi nic neujde

saska.t
9. črc 2009

cestovatelka- ja tiez nezijem na SK ale to 1 kolecko morc. alebo kuracej mu naozaj neublizi mnozstvo je naozaj zanedbatelne 😀 jasne ked myslis kludne pockaj ....

katkaaalex
9. črc 2009

Ahojte baby, poradte mi co na desiatu a olovrant, nejak mi dochadzaju napady 😉
Alex ma 10 mesiacov a v jedle si dost prebera 😒 Dakujem 🙂

maria11
9. črc 2009

Ahojky, dakujem za rady.
Niekedy rozmyslam, ci nie sme velmi uzkostlivi. Moja mama nam davala od malicka zeleninu aj masko, co vytiahla z babkinej hovadzej polievky a ta teda bola solena aj korenena a zijeme. Nase dieta zije na Hippach a frutapurach a kym nieco uvarim, hladam na webe, ci je to vhodne zlozenie...
Ale to len rychla uvaha po tom, co mi dieta zase zjedlo polku obeda - vlastnej vyroby samozrejme 😖

tamincek
9. črc 2009

Ahojte,chcem sa spýtať čo dávate na raňajky 9 mes.detičkám.

kulimka
9. črc 2009

Ahooj tamincek. Tak já dávám jak kdy, někdy mu stačí kojení, nebo chleba s žervé, většinou jíme až svačinku-ovoce. Někdy kaši Sunarku Dobré ráno.
Já se zase chtěla zeptat, co říkáte na vodu Jupík Aqua-jablko. Je vhodná? doktor říkal, že může, mně se nezdá až tak sladká... Malý nic jiného nechce pít, i když stále kojím, myslím, že v horku by jiné tekutiny už měl...

zoeno.1
10. črc 2009

tamicek,ja rano kojim a potom cca do hodky davam chlebik bud s maslom,alebo pokapkany olivovym olejom,vcera som dala prvykrat lucinu a navrch som zvykla nastruhat kusok jablcka,alebo mrkvicky.teraz ku chlebiku vypije zakysane mlieko,takze to jablko/mrkvu navrch nedavam preistotu,ale inak jej to veeelmi chutilo 😉

zuzula20
10. črc 2009

Ahojte baby, to vam deticky normalne papaju chlebik? Som myslela ze aj ja uz budem malej davat, ale ked si odkusne, tak v tom lepsom pripade ju z toho len napne. V tom horsom ide vsetko von. Ovocie a vyzivu moc nechce, tak stale dookola kombinujem len zeleninu a maso.

cestovatelkaandrea
10. črc 2009

zuzula moj maly sa ide chlebik priamo zadrhnut. strasne ho ma rad. ale kazde dieta je ine 😀

tamincek
10. črc 2009

No ,lebo ja dávam krpcom na raňajky tiež len Nutrilon,ale myslím,že im je to už málo,lebo po ňom sú hneď hladní.Tak skúsim aj ja chlebík.

maria11
10. črc 2009

Ahojte. chcem sa spytat, aky chlebik davate a ako ho ponukate drobcom. Ci ho trhate na male kusky a davate do pusy, alebo na tanieriku nech si beru same...

mishusha
10. črc 2009

a ja by som este chcela vediet, ze co nan??? nejaku lucinu, ci masielko, ci ako??? a s korkou, alebo bez? cerealny, ci radsej nie? 🙂

saska.t
10. črc 2009

kocky od skonc. 9 mes. mozte davat lucinu, maslo ,zerve, cottage, kuraciu al. morc. sunku... zo zaciatku nakrajat na "vojackov" a davat do pusy, neskor odkusavat 😉 co sa chleba tyka nesmu tam byt ziadne zrniecka,hrozi vdychnutie, pecivo by malo byt biele je pre deticky lahsie stravitelne ale nazory sa roznia takze je to na vasom zvazeni 😉

tamincek
11. črc 2009

Tak dnes sme začali s masielkovým chlebíkom.Spapali po pol krajci a zapili mliečkom.Chutilo im to.Trhala som to na kúsky a bola som prekvapená,že nevypľúvali,lebo Adelka je taká fajnovka,že aj keď nájde trošku nerozpučeného banánu,tak je hneď z pusy vonku. 🙂

cestovatelkaandrea
13. črc 2009

saska.t tak som nevydrzala a dala drobcovi sunku na chleba cez vikend. isiel sa za tym zadrhnut. zjedol dva krajce chlebika. ale to bol taky toastovy chlieb aky u nas dostat kupit. no budem mu to davat tak na obmenu s cotage cheese, ked este nemoze surovu zeleninu na vrch. dik za radu 😉

shaula
13. črc 2009

Cestovatelka, a proč by nemohl syrovou zeleninu? Přijde mi rozhodně lepší než ta šunka (i když sem tam mu asi ani ona neublíží). Je jen třeba vybrat správné druhy. A cottage nebo lučina jsou solené, tak opatrně (čímž vůbec nechci říct, abys je nedávala, já jsem je taky dávala 🙂

Nemáte někdo tip na nějaké pomazánky pro prcky do roka?

cestovatelkaandrea
13. črc 2009

shaula,
ja som pozerala zlozenie catage co kupujeme a nie je tam sol medzi ingredienciami.
o tej surovej zelenine som docitala na nete, ze surovu je dobre podavat az po roku, tak preto mu ju nedavam skor
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901 na tomto linku najdes prehlad v kocke

a co na chlebik zas na tomto linku:
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=404815

shaula
13. črc 2009

Možná nějaký nesolený cottage exituje, ale já žádný neviděla. Na některých je ta sůl napsána na hodně skrytých místech🙂 (jinde než složení!)

shaula
13. črc 2009

Ty stránky znám, a už jsem na nich našla několik věcí, se kterými nesouhlasím, a ta syrová zelenina je jedna z nich🙂 Taková nastrouhaná mrkvička s jablíčkem nemůže nijak ublížit i před rokem. A mimochodem, ten cottage tam píšou až od roka🙂

cestovatelkaandrea
13. črc 2009

shaula a ako sa to da zistit, lebo rada by som to vedela, ci je to fakt solene alebo nie. da sa to zistit pod nejakym inym nazvom ako sol v zlozeni. viem ze u presnidavok sa da vycitat ci je tam cukor alebo nie, aj bez toho, ze tam napisu priamo ze je tam cukor.
inak nas maly nemoze ani surovu zeleninu ani surove ovocie zatial. vzdy z toho chyti taku hnacku ako mraky. preto mi aj na poradni povedala doktorka ze mam pockat do roka. jedine co mu surove nevadi je banan. z jablk ho hned prezenie. ☹ preto mu musim vsetko varit alebo pripravit na pare

shaula
13. črc 2009

No na těch, co jsem viděla, bylo vždycky napsáno "sůl" - ale u některých to nebylo napsáno ve složení, ale třeba pod čárovým kódem jako upozornění "Pozor - výrobek obsahuje sůl" nebo něco obdobného. Pokud na tom tvém nic takového nenajdeš, tak bych předpokládala, že je opravdu bez soli. Netvrdím, že neexistuje žádný nesolený cottage, jen já žádný neviděla. Nicméně té soli tam většinou bylo okolo 1 - 1,5 %, tak si myslím, že když se dává občas, tak neublíží (vzhledem k tomu, že se to nejí jako samostatné jídlo, ale s pečivem).
Cukr máš u všech přesnídávek, protože ho obsahuje už samotné ovoce, jde jen o to, aby tam nebyl žádný "přidaný cukr" - tj. aby nebyly uměle přislazovány.
Jasně, pokud má malý problémy s trávením po syrové zelenině nebo ovoci, tak to nedávej, to je jasné🙂 Mně to zase kluci nechtějí jíst, takže taky nedávám, ale už to zase vyzkouším a uvidím🙂

saska.t
13. črc 2009

shaula - ani lucina neobsahuje sol ale musi to byt ta balena v kocke a nie v kelimku a tiez druhy cottage neobsahuju sol len treba hladat.... to kolecko sunky naozaj neublizi a je odporucane ju zaradit medzi 9-12 mes takze v tom problem nevidim...

drzat deti bez soli a potom hned zaradit dochucovanie sa mi zda trochu drasticke a ked takouto nenasilnou formou zacneme potom po roku zacneme trosku dochucovat sa mi zda ok 😀

cestovatelka- inak je normalne ze jablcko prehana mala ked sa mi zda ze tazsie kaka dam je jablcko a je to ok a ta surova mrkva by tiez nemala vadit 😉

shaula
13. črc 2009

Saska, pro děti kupuju pouze Lučinu v kostce a sůl tam je (je přímo uvedená ve složení). Ale souhlasím, že v těchle malých koncentracích tak moc neuškodí a dávám ji i z toho důvodu, jak píšeš, aby to dochucování pak nebylo příliš náhlé🙂 Kluci budou mít rok, tak už chci pomalu přestat tu sůl tak hlídat, sice jídlo jim zatím ještě přisolovat nebudu, ale právě budu víc dávat takové věci typu právě Lučina, cottage, možná sem tam i tu šunku apod. Prostě ať si postupně zvykají.