Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

cestovatelkaandrea
13. črc 2009

no on ma po tom jablku nie taku redsiu stolicu ale cisto zelenu vodu. neviem preco ho tak tie jablka trapia ale nedavam mu ich teraz, iba ak na pare, to mu nevadi

natasa8
13. črc 2009

ahojte....

moja mala bude mat 10 mesiacov, a chcem sa opytat ake syry davate detickam od desiatich mesiacov ?

Pocula som aj mliecnych polievockach, ked sa na konci varenia prida biely jogurt - mate s tym niekto skusenosti?

shaula
13. črc 2009

natasa - já dávám jen Lučinu (a jednou jsem sehnala nesolené žervé) a tenhle týden jsem zkusila cottage. Jiné sýry zatím nedávám, všechny obsahují hodně soli (pozor hlavně na tavené).

natasa8
13. črc 2009

o tych tavenych viem, ze su nevodne pre deti. Ja som uz raz skusila lucinu na chlebik, ale mala som len v kelimku, a teraz citam a ze v kelimku nie je dobra. 😕

berenika39
13. črc 2009

dávám lučinu, už i tu v kelímku, ochucenou pažitkou, žervé, cottage, novinka je plátkový dobrý tučný madeland. vím, že je osolený, ale po desátém měsíci prostě není možný se soli vyhýbat 100%. po roce by to bylo moc najednou, zvykám ho, i šunku kuřecí dávám, ty dva tři plátky nejsou žádné drama. plno věcí už jí s námi, dosolíme si to pak na talíři.
Dobrý sýr je i Almette, v takovém kelímku, co vypadá jako dřevěné vědýrko, je bud smetanový nebo ochucený. Mňam.
A do ruky mu dávám takové ty tyčinky sýra, jednotlivě balené, Kidiboo. Nemá toho denně kilo, střídám to, ale nechci, aby byl pak vybíravý.

lemge
14. črc 2009

baby,a ake maslo mozem dat,aj obycajne?alebo najprv rastlinne?

maria11
14. črc 2009

Ahojky, aj my sme cez vikend skusili chlebik. Teda vacsi biely rozok. Davala som jej len stred, samostatny. A mohla sa po nom utlct. Musela som jej davat po 1 max. 2 kuskoch, lebo ked ich mala na tanieriku viacej, tlacila si do ust vsetko, co mala na tanieriku 😀 Tak uvidime, asi vyskusame aj nejaky doplnok...
Dakujem za tipy.

shaula
15. črc 2009

Lenge - máslo obyčejné, rostlinné zatím ne a hlavně ne žádné Ramy, Flory apod.

saska.t
15. črc 2009

shaula preco nie rastlinne? ja som citala ze kvalitne rastlinne sa kludne moze davat, u nas dostat rastlinne s olivovym olejom a ma len 0,02 % soli a obcas ho malej davam vola sa bertoli a videla som ho aj na SK 😀

shaula
15. črc 2009

Vlastně nevím, někde jsem četla, že pro kojence je vhodnější obyčejné máslo, rostlinné míň... Ale už nevím kde to bylo.

porubenka
17. črc 2009

Odkedy mozem dat malemu zavarane kompoty? Viem ze je tam vela cukru prave preto sa pytam. Dakujem.

berenika39
18. črc 2009

kompot určitě může dítě podle ovoce, z kterého je, pokud je vhodný pro jeho věk. opravdu je to o tom cukru, ten je tam zbytečně, ale problém bych z toho nedělala, když toho nesní celou sklenici 😀

Jinak já si občas pár kompotů dělám sama, a tam dám cukru minimum, kupované jsou přeslazné i rpo nás.

Ale spíš si myslím, že ted bych rozhodně kompot zasunula hluboko do špajzu, je tolik čerstvého ovoce....pak v zimě bude hůř....

janicka14
18. črc 2009

mozete mi niekto tak zbezne napisat co zvycajne davate 8-9mesacnemu dietatu papat? aky jedalnicek asi tak mate na den? dakujem

porubenka
18. črc 2009

Janicka,
skus popozerat v tejto teme:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Berenika dakujem za odpoved. Hej hej, teraz je dost cerstveho ovocia, tak tie kompotiky odlozime teda na zimu 🙂 .
Ked sme pri tom ovoci, mozem dat uz malemu cierne ribezle? Ak ano, ako najlepsie, ked je to malicke a s kozkou?

mimi198
19. črc 2009

ahojte, musim sa opytat, nejde mi to do hlavy ked som si tu tak citala tie jedalnicky 8 az 9mesacneho ze davate im chlebik s maslom alebo rozok to ako im podavate? ja sa to malemu bojim dat ze sa mi s tym zadusi on este nema ani jeden zub uz bude mat 9mesiacov pomaly a bojim sa mu dat aj piškotu do ust alebo tie kukuricne chrupky davaju detom ked pozeram tak to v kocikoch chrumkaju a ja to neviem malemu dat lebo sa bojim, uz som mu skusala dat ten detsky piskotik ale aj si ukusol tymi jasenkami velky kus a poradem ostal cerveny a zacal kaslat tak som sa zlakla ze sa mi zacne uplne dusit ale nastastie nic a neviem si predstavit ako mu dat chlebik s maslom to uz sa ani nerozpusti tak v ustach ci ano? ako ste to zacali davat?

shaula
19. črc 2009

Mimi - já jsem začala dávat chleba a rohlík nakrájený na malé kostičky, kluci to nějak požužlali a v puse se jim to rozpustilo - z tohohle hlediska je lepší chleba, rohlík se trochu lepí. Když jsme začali, měli cca 9 měsíců a jen dva horní zuby, takže taky žádná sláva. Úplně poprvé jsem jim dala rohlík nebo piškot cca v osmi měsících, a to dopadlo stejně jako u tebe - rudí, kuckali, dusili se, musela jsem je bouchat do zádíček, aby to vykuckali 😝
Kukuřičné křupky můžeš dát s klidem, ty se dobře v puse rozpouštějí a nelepí se, takže to je dobrý způsob, jak začít s pevnou stravou - kluci taky začínali na nich.

janicka14
19. črc 2009

moj maly ma 8 a pol mesiaca a tiez moc kusky nepapa, polievky a zeleninku a tak papa uplne zmixovane a davam mu do ruky detske piskotky keksiky a papa to ale musim sledovat s cajom pripravenym aby som mala po ruke na zapitie. tieto posledne dni sa mi zda ze mu to uz ide lepsie s tymi kuskami ale len trosku. ma dva dolne zubky a vrchny prvy sa mu prerezava

berenika39
19. črc 2009

právě ty křupky jso super na to učení - nemůže se nic stát, než to poválí i v bezzubý pusince,rozmočí se to, a i když zaskočí nebo spolkne kus, nic sse neděje, rozplyne se to. taky jsem se rohlíku bála a kuckal, ale křupky jsou ok. zkus si sama jednu vzít 😀

a lepší než rohlík je toustový chleba, měkkoučký, a nenadýmá jako čerstvý měkký chleba jako šumava a spol

janicka14
20. črc 2009

ahojte. malinky ma 8a pol mesiaca a dnes mu vysiel 4zub, niejak mu nechuti jest,staale by jedol len mlieko,moze to byt aj tym zubkom?

matysekasasenka
20. črc 2009

ahojte, moj ma zajtra 8m a zatial som len tak skusala ze co urobi.....dala som mu rozok alebo korku z chleba, ci to bude aspon olizovat, ale on to ani ku ustam nechce dat, len si prilozi a uz to nechce, a tvari sa pritom akoby si odhryzol velky kus a zuje..no takze neviem ako neskor dam do neho aspon kusok chlebika......zubky este nema. zatial len mixovanu zeleninku a kase vecer je........a tomu ovociu tiez neda nejako zabrat, on by len stale cical MM.....mam zacat skusat s chlebikom alebo s tym rozkom teda ten stredok z rozka ako to ste tu pisali...ci este cakat do 9m ako mi to pediater povedal, ze s chlebom a vobec potravinami ktore obsahuju lepok mame zacinat az po 9m....co vy nato baby

janicka14
20. črc 2009

s tym lepkom to je zaujmave lebo kazdy hobori inak,jeden od 6mes. druhy od 7mes. ... , ale ja rozky zuzlat som davala uz v 7 mesiaci,ale on dokopy z toho nic nezje,takze si myslim ze to neublizi. Kym zjedia deti poriadne kusy budu mat aj rok.

mishusha
21. črc 2009

pri lepku clovek nic neuponahla... nam dokina radila od 7mes... 🙂 a ved sprvu toho babeno aj tak vela nedostane do bruska...vsade inde sa to nalepi... 😀

pri kuskoch alebo vacsich sustach je to tak ako pri vsetkom ostatnom - nechat sa viest dietatkom.
samo si povie a usmerni vas, ci uz je pripravene na vacsie kusky alebo nie... treba len sem-tam vyskusat, najlepsie nejakymi maskrtkami...my sme tiez mixovali, potom som malej zacala davat tie dlhe piskotky, a ked v pohode prehltla aj vacsi kus co sa jej podarilo 'odvalit' 😀 tak som spokojne zacala stravu len tak mierne pucit... a neprotestovala... ani raz sa mi nedusila...
teraz trenujeme na korke z chleba, na ovoci (take co sa moc nedrobi), piskotach, rozkoch...

janicka, gratulujem k 4 zubku, my este nemame ani jeden 😀 zatial bezzuby usmev...
aj moja mala, ked bola prechladnuta, tak jej velmi obed nebral..... a vydupala si vzdy mlieko...a pri zuboch to je to iste.... takze pokojne...daj malemu kludne mliecko,nech si pocucka...a ked zub vyjde.... zachuti mu aj ostatne... 😉

suziad
21. črc 2009

Ahoj, myslite ze by som mojej Lejke 9m mohla dat pit neperlivu mineralku Rajec salviu 😅 , som jej dala ochutnat a hrozne jej chutila a to moc tekutiny nechce!!

berenika39
21. črc 2009

určitě, neboj, pokud to nebude pít denně a litr, tak je to v poho.

mataaaaa
21. črc 2009

ahojky, moze skoro 10 m mimi pit aj neperlive mineralky?? ake napriklad?? ja jej davam zatial len lucku... iba ked sme cestovali ani na jednej ppumpe nemali lucku.. tak som jej dala neperlivu tomu natural...

shaula
21. črc 2009

Mataaaa - Toma je taky vhodná k přípravě stravy pro kojence, tudíž i k pití. Klasické minerálky bych ale nedávala, obsahují podle mě příliš mnoho minerálů pro tak malé dítě. Samozřejmě když je to jednou za čas (např. když jinou vodu neseženeš), tak jí to asi neublíží, ale na pravidelné pití bych to nedávala.

jankapiknova
21. črc 2009

ake druhy ovocia davate 8-9 mesacnym detom? a v akych kombinaciach a ako pripravujete...?

bzucinka
21. črc 2009

Prosim Vas co by som mohla este ponukat malej - 10mesiacov. Mame asi take stravovanie:

- rano (niekde medzi 6.00 az 8.00) - kojenie
- desiata 9.00 az 10.00 - ovocna vyziva,alebo ovocie,niekedy s piskotami
- obed 12.00 - zelenina s mäsom (vajecny zltok nechce, ani polievky nechce) :(
- olovrant 15.00 az 16.00 zuzle rozok,alebo chleba,maslo len trosku a obcas ,alebo zasa ovocny prikrm (jogurty ....nechce) :(
- vecera 18.00 az 20.00 kasa nemliecna len s vodou (sunarka)
- pred spanim kojenie
- v noci kojenie

pocas dna sem tam kojenie,alebo voda,alebo cajik, neochutene chrumky, sunarka keksik (len obcas), nejake ovocie...

Stale mam pocit,ze papa to iste... nechce papat velmi hrudkovite. a chleby papa len tak, ze jej urobim miniaturne kusocky - 0,5cm ... rozok zuzle ale nemam pocit, ze sa aj z neho napapa ... spominane jogurty nechce,aj ked som sa jej ich pokusala ochutit bananom,alebo niecim inym,aby nebol kysli (skusala som biele plnotucne) ... Co poradite? Co je este vhodne,napr. len tak na zuzlanie. A kolko ma toho popapat?Obed ma zväcsa 200-280g... kasa - 150ml vody plus kasa , vyziva cca 190g ...Napr.chleba-pol krajca,ale len striedka ...dalsie neviem odhadnut.

A mala je z tych mensich babätok - ma 7700g a 72cm (pv 2 600g/49cm) ..stale je v pohybe ...

goga03
21. črc 2009

bzucinka skus toto = ja som to nasla v strarom cisle mama a ja a Oliver sa isiel za tym potrhat, este aj duplu som mu musela dat, to sa mi este nestalo so zeleninou

"Svieckova omacka" - kuracie maso sa da varit s nadrobno nakrajanou mrkvou a petrzlenom do makka. potom maso vyberte a zeleninu rozmixujte na hladku kasu a potom do toho pridajte asi 3 lyzicky bieleho smotanoveho jogurtu, cim vznikne omacka. podavajte s nadrovno nakrajanym maskom a pretlacenymi zemiakmi

mozno v tomto ti ten jogurt zje, je to fakt chutne dokonca aj mne to chutilo, take "detske"nesolene, nekorenene" 🙂

bzucinka
21. črc 2009

goga03 dakujem - skusim 🙂 a podla vas nerobim niekde chybu v tom nasom jedalnicku?