Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

mishusha
17. zář 2009

jasterka, my sme asi od tych cca 10 mesiacov pili 180tku tri krat denne..takze to urcite nie je vela tych vasich 130 😉 do roka by malo babo vypit cca 500-750ml mliecka.... vraj, neviem co je na tom pravdy, ale moja mala vzdy minimalne tych 500ml pocas celeho dna aj noci vypije...
zavisi od dietatka...

berenika39
17. zář 2009

gartneloval, s tou moukou, to je taková předválečná hláška, i mě ji říkala naše sestřička v poradně, ale to je z dob dávno minulých, kdy se dělaly omáčky ve velkém, polévky s máslovou jíškou,dneska - nevím, abych se nikoho nedotkla - už se takhle moc nevaří. mouka není k ničemu dobrá, bílá, jen energie navíc, třeba pokud byste byli vysloveně hubení 😀 😀 😀 .
Ale pro mě zahuštovat znamená: občas omáčka - svíčková (a ani ta to někdy nepotřebuje),rajská, koprová, nebo sem tam bramborová polévka s klasickou jíškou z másla. To je asi tak všechno zahušťování moukou.

Jak píše shaula, aby bylo jídlo napohled hustší, stačí rýžová krupička nebo ovesné vločky nebo nic - to je nej......

jankapiknova
17. zář 2009

moj maly vypije za den noc okolo 600-700ml mlieka 😉

mishusha
17. zář 2009

janka vidis tak to je v norme 😀

jankapiknova
17. zář 2009

no asi hej,len keby vacsinu nepapal v noci 😀

gartneroval
17. zář 2009

Berenika39, no právě, ten případ co takhle vaří jsem nejspíš já, ale ne ve velkém, ale právě tu bílou mouku používám, jsem tak nějak naučená z domu a štve mě, že nevím jak zahustit jídlo, které je řídké. Co zahuštuju tou moukou je např. guláš, právě ta koprovka a omáčky jí podobné. Jak např. zahustíš guláš, já ani nevím, že nějaká rýžová moučka existuje, stydim se... 😕

jankapiknova
17. zář 2009

gulas by sa nemal mukou zahustovat ale zemiakmi 😉

gartneroval
17. zář 2009

Já jsem z toho jelen, vařím už dlouho a dozvídám se věci, ale i moukou se určitě zahuštuje guláš, koukám na Babicu. A těma bramborama jak? 6e je nastrouhám do guláše? To se mi líbí.

berenika39
17. zář 2009

guláš moukou, ale už jsem to zkusila, že vůbec - prostě dolívám vodu jen pomálu, a je pak taková štáva....ale zrovna gulášek si o to trošku říká.....víš co? vař jak jsi zvyklá, když neude mít omáčky denně, nic se neděje. mouku jsem se naučila vypouštět třeba u svíčkové, jen to rozmixuju a dám trochu smetany, nebo kuře na paprice jde zahustit tou rýžovkou.
Je to normální rýžová krupička od nestlé....sáček, cca 28 kč, dělá se z toho klasická kaše, alekam to přidáš, chutná to super.

jankapiknova
17. zář 2009

vies ja dam par zemiakov skor tak aby sa stihli rozvarit a tie co chcem aby ostali v celku dam neskor a tymi zemiakmi co som dala skor tak tym sa to krasne zahusti. Po pravde ja tiez dost pouzivam na zahustovanie bielu muku,tiez nijaku inu nekupujem. 😀

gartneroval
17. zář 2009

Holky dík, zkusím to někdy bez mouky, jsem zvědavá jak to dopadne.

jankapiknova
17. zář 2009

po pravde ja gulas mam rada husty, myslim aj vsetkeho vela v nom ale aj husta ako ta stava(voda) takze tych zemiakov tam davam viacej,ked to je len taka vodina tak mi to pride ako polievka a nie gulas pravy. 😉 ale ako sa hovori sto ludi sto chuti 🙂

shaula
17. zář 2009

Guláš zahušťuju taky moukou, kámoš ho zahušťuje chlebem (ale to je mňamka, tak výborný guláš jako dělá on jsem nikde nejedla 😵 ). O zahušťování bramborami jsem neslyšela - to budu přece mít jen řídký guláš s uvařenými bramborami, ne? 😕

shaula
17. zář 2009

PS: ale guláš teda ještě klukům nedávám, vy ano? 😕

jankapiknova
17. zář 2009

riedky? shaula skus a uvidis ale zalezi kolko zemiakov das,ale aj lyzicka vnom bude sta taky je husty 😀 , po pravde u nas sa hovori ze kto dava do gulasa muku nevie varit,ale to sa nechcem nikoho dotknut, to je tu v nasom okoli a vsade su ine sposoby a zvyky tak aby ste ma tu nezbombardovali 😉

jankapiknova
17. zář 2009

ale kde na gulas si ten nas bude musiet este pockat 😉

shaula
17. zář 2009

No tak jasně, že když tam navalím 2 kila brambor, tak tam lžička stát bude 😀 Ale ta šťáva bude řídká, ne? Furt mi to nějak hlava nebere... 😕 Ale je fakt, že guláše a omáčky vařit moc neumím 😀 😀 😀 No nic, tohle je trochu mimo téma 🙂

berenika39
17. zář 2009

já náhodou pétovi guláš dělám! 😀 😀 miluje ho.

trošku cibulky na máslo, kuřecí šunku nakrájím na kousíčky, malinko sladké papriky. přidám brambory, podleju, dusím doměkka, pak zahustím troškou mouky rozmíchané ve studené vodě. nesolím,nepepřím, nic. je to mnamka.

ika8
17. zář 2009

janka: jasne že sa guláš zahusťuje zemiakmi 😵 tak robíme aj my, múka guláš kazí 🤐 treba dať do gulášu zopár zemiakov nastrúhaných na najmenšom strúhadle a guláš je hustýýýý 😵 a samozrejme aj zopár zemiakov na normálne kúsky - tie zostanú celé a nezahusťujú 😵

jankapiknova
18. zář 2009

shaula ja nemyslim husty,ze tam bude vela nakrajanych zemiakov ale husta voda poriadne 😉
ika-aj ja myslim ze muka gulas len kazi. 😉

shaula
18. zář 2009

Berenika - asi to bude moc dobré, ale určitě bych tomu neříkala guláš 😉

Ika a Janka - dík za tip, určitě to příště s bramborami vyzkouším 😉

tekvica
20. zář 2009

baby, maly nechce chlebik, ryzu, co mu mam davat na ranajky, stale len ovocie s vlockami?

dala som mu bielu activiu, zjedol, ale potom chcel moje mlieko, tak asi mal plne brucho a vygrckal jogurt, casto sa mu odgrgavalo, predtym to nemal, tak dam s jogurtom pauzu.

ale co na rannajky a olovrant? furt davam ovocie s tymi vlockami, nejaku spaldovu krupicu, ale co este?
obed ma klasiku- zelenin,a maso, priloha a vecera kasa.
vdaka

jankapiknova
20. zář 2009

tekvica mne tiez niekedy pripada ze papa stale dokola to iste ale nasmu zas robia jogurty dobre,chutia mu. rano mava mlieko a na desiatu vacsinou jogurt , puding a spapa aj trochu s chleba(stred) s maslom alebo syrovou natierkou Lucina. 😉 ovocie papava medzi jedlami pocas dna lebo postruhane alebo udusene nechce tak do ruky mu dam kusok a oon si na jablcku brusi zubky 🙂

berenika39
20. zář 2009

no jooooo, shaula, tak oprava 😀 😀 😀 😀 dětský guláš 😀 😀 😀

zoeno.1
20. zář 2009

mam super receptik,malej to moc chutilo ,tak vam ho sem hodim 🙂
na trosicke masielka podusim mrkvicku a kalerab,potom to mixnem s tycovym mixerom a pridam cottage cheese a ktomu cestovinky a masko 😉
inak ja som este nikdy nejedla gulas zahusteny mukou 😕 😅 ale uz som o tom pocula, my pozname len zahusteny so zemiakmi,tie sa tusim pridavaju hned ku masu,na malinke kocecky nakrajane,oni sa krasne rozvaria a zahustia vodu 😉
tekvica ja som zacala davat na ranajky kasu obcas,az teraz jej zachutila

tinka19
22. zář 2009

Poradte mi prosím ako mám urobit puding pre 10 mes. bábo?

berenika39
22. zář 2009

vodu, když se vaří, přidat pudink rozmíchaný v trošce vody, jen chvíli nechat probublat 😉 . v hrnečku rozmíchat UM - jen na kašičku, dohladka a vmíchat do pudingu. už se nevaří.

tak nějak od oka: 0,4vody, 1 puding, 0,1vody+5odměrek UM (asi záleží jaký...ale je to u všech dost podobný).

nikdy jsem nic takovýho neodměřovala, vařím jen tak

tinka19
22. zář 2009

dík berenika 😉

tinka19
22. zář 2009

ešte sa chcem opýtať nejakej skúsenejšej mamičky odo mňa 😉 ...zatiaľ malú kojím a nechystám sa prestať,ale človek nikdy nevie kedy sa bábo samo odstaví. Ja som si myslela že po roku už môžme kravské mliečko plnot. aj na pitie. Ani keď ho prevarím tak nemôžme? Ale čítala som že až od tretieho roku 😕 . To dávate malým všetky potom UM?. Vďaka....

shaula
22. zář 2009

Tinka, podle mého osobního názoru nemá v dnešní době převařování mléka vůbec žádný smysl (tedy pokud ho nemáš přímo od kravičky 😉 ) - všechna prodávaná mléka jsou pasterizována. Opravdu se doporučuje KM k pití až po druhém roce (někde dokonce říkají po třetím), do té doby dávat UM. Jde zřejmě o to, že KM má více bílkovin než MM - prostě je stavěné pro telátka, ne pro lidská mláďata 😉 No a druhý důvod bude zřejmě prevence rozvoje alergie na BKM... (tak si to aspoň vysvětluju).
Já to zatím řeším kašemi, jogurty a lučinou, protože kluci mi UM zatím nechtějí a kojení už taky začínají odmítat. Takže budu zkoušet UM a pokud neuspěju, tak my asi dáme KM o něco dříve, ale nejdřív tak za půl roku...