Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

rimmel
7. pro 2009

saska nooo alebo tak..ja si to pamatam tak ako ja som povedala ale tvoje dava vacsi zmysel 😉

berenika39
7. pro 2009

efkas, ono všechno má svůj čas. kolem půl roku je prcek právě připravený snadno se učit na jinou než tekutou stravu. tím, že jen "pije" - třeba o dva měsíce déle - se ta doba prostě mine a pak už to jde hůř, je tak navyklý jen na mléko, že třeba bude mít problémy s trávením příkrmů, proto ho může bolet bříško. Každý extrém je špatný. Kojit jistě, rok, déle, nevím, ale příkrmy mají krom zajištění dalších živin naučit dítě "jíst".

S ohledem na rostoucí váhu dítěte MM prostě potom už nestačí, musel by ho pít strašný objem, aby ty prospěšné látky v něm stačily - třeba i energeticky - na pokrytí růstu a vývoje. Jistě jsou děti, ktreé kvůůli všelijakým problémům jsou výlučně kojené déle, ale pokud je všechno ok, pak po půl roce už je čas na "jídllo".

hanka0
7. pro 2009

ahojte, nedalo mi nenapisat.......... nas drobcek ma zajtra uz 11 mesiacov. Od siesteho mesiaca sme zacali prikrmovat. Hm, ak sa to vlastne tak da povedat, lebo stale sme len na zaciatku. Nejako nam to nejde. Najprv sme skusali zeleninku ale ta u nas vobec nesla, potom s prestavkami znova a znova, skusali sme ovocie a vsetko mozne na "oklamanie" ale nic... mala sa proste stale nechyta ☹ Nastastie vsak kojim a netvari sa ze by jej nieco chybalo, na vahe priberame a kazdy den zaciname odznova - no jedine na co nam otvori usta je chlieb. Ked zaciti zeleninu alebo ovocie tak nula bodov... Tak si proste myslim, ze jej to asi zatial naozaj staci a snazim sa ju nenutit - to mi povedala totiz aj dr. Kazde dieta je individualne a verim, ze tym nic nekazime, ked nenutime, verim, ze pride cas, ked jej to proste prestane stacit a zacne papat...

jindri
7. pro 2009

Pro mě odpověď nemáte?? ☹ Ptala jsem se na zahušťování bramborou - syrovou či vařenou? A kdy jí tam nastrouhat? Díky!

Ještě bych poprosila o název živočišného másla, které není solené 😕 Já mažu občas normálním ABC či ostatními 😅

rimmel
7. pro 2009

hanka no daco natom bude ..i to ze pribera je super a verim ze pribera..ale neverim ze ma dostatok zivin a vitaminov ktore v tejto faze vyvoja potrebuje ☹

egyptanka
7. pro 2009

Ahojte, o par dni nam bude 8. mesiacov a potrebujem radu, ako rozsirit nas jedalnicek.
Nas rezim vypada takto:
cca 6-7 kojenie
cca 8-9 kojenie a potom doobednajsi spanok
cca 11-12 zelenina, masko prip. zltok
od takej jednej spanok
cca 15-16 ovocie
cca 18-19 kasicka
potom kupanie a kojenie
Davam jej cucnut po kazdom prikrme, lebo nevie pit z flasky a ani zo sosaka ... niekedy sa mi podari do nej par ml vody dostat poharikom.
Myslite, zeby som mohla uz aj doobednajsie kojenie nahradit ovocim?? Pripadne ake nove druhy zaradit do nasho jedalnicka?? Uz som zufala, lebo vsetko sa mi zda jednotvarne.

rimmel
8. pro 2009

egyptanka ano kludne jej daj ovocie..ale neviem ci davas aj ine tekutiny ako kojenie, ak nie, nenahradzuj kojenie jedlom, ale daj papat najprv a potom ponukni kojenie na smad 😉

a ake nove druhy? o tyzden sa ty jedalnicek moze rozsirit o ceresne, melon ci papayu a teraz mozete mango, avokado, jablcko broskyne, hrusky, banany, nektarinky..uz ma nenapada 😀

rimmel
8. pro 2009

a zo zeleninky mozete brokolicu, karfiol, hrasok, por(Od 8m) petrzlen, zemiak, cerv.sosovica, zelena fazulka, spenat od 10m podla mna a mojich zdrovoj inak tu baby davaju od 6m, tekvicka, cukina, cer.paprika od 8m, syr, jogurt, zltok, masko..aj sunku na chlebik ci roztieratelny syr, maslo, uz ma zas nic nenapadne urcite este daco 😅 😀

rimmel
8. pro 2009

a ja tiez nechsa nauci na poharik davam pit vodicku niekedy a najprv vobec nechcel a teraz sa rad napije uz si zvykol tak neboj on si ozaj zvykne po case 😉

rimmel
8. pro 2009

aha mrkvicka a uhorka cerstva do rucicky som zabudla 😎 a tiez cestoviny ale s tymi som zacala od 8m tak isto s chlebikom a lepkovymi vyrobkami

hanka0
8. pro 2009

egyptanka.... roztieratelny syr by som nedavala, ma sa davat az od dvoch rokov... a tiez s cerstvou mrkvickou a uhorkou opatrne (ani postruhane nie). takym malym detom sa ma davat totiz len to, co sa v ustach rozpusti, hrozi vdychnutie... ale kazda mamina si aj tak robi po svojom 😉

rimmel
8. pro 2009

mrkvicku samozrejme uvarenu ale nevidim dovod preco nie uhorku ak vie babatko krasne zuvat a kusat? a to ma moj iba dva zubky dole 😝 😀 a ten syr tiez sa moze kludne davat myslim ze baby tu radili lucinu. 😉

hanka0
8. pro 2009

rimmel - no jasne, uvarenu mrkvu to hej a ta uhorka... je na tebe (moja mala tiez pekne zuve, ale nevie spapat veci co sa jej v konecnom dosledku same nerozpustia v puse, potom ju napina..., zeby to mohla vdychnut o tom ani nehovorim)

a k tomu syru: myslela som taveny syr nie. sorry, som to poplietla. tavene syry totiz obsahuju menej vapnika a su tam taviace soli, ktore zhorsuju vyuzitie vapnika v organizme - je to humus aj pre dospeleho cloveka, nieto este pre dieta. a Lučina je ok - nie je to taveny syr. aspon pokial viem

hanka0
8. pro 2009

rimmel - ale vam uz ide zuvanie urcite lepsie ako nam, my papame fakt len take mikro mnostva a tesime sa ked sa nieco podari dostat do malej..... takze ty musis vediet odhadnut, co zvladne spapat....

saska.t
8. pro 2009

jindri ak nastruhas surovy brambor na zahustenie bude sa to dlho varit kym sa to zahusti a zbytocne ak vareny bude to lepidlo, pre dieta je zdrava varianta zemiakovy alebo kukuricny skrob (solamyl) a v neskorsom veku celozrnna muka 😉

co sa tyka surovej uhorky pozor je tazka na zaludok a odporuca sa okolo 10 mes. mala by byt bez supy
roztieratelne tavene syry vobec neodporucam tavia sa vysokym obsahom soli a ani v malej veku jej ho nedama, vhodne su lucina cottage atd

rimmel
8. pro 2009

hanka no asi mas pravdu zavisi to od babatka a jasa nebojim vzdy som pri nom ked papa keby daco..uhorku mu davam obcas kruzok osupany do rucikcky a pekne si papka a aj nas nim ponuka 😀

jindri
8. pro 2009

saska: díky moc, já myslela, že solamyl je nějaký sajrajt 😅 Já právě jednou dala nastrouhaný syrový brambor a ne a ne se rozvařit a jak píšeš, vařený, rovná se lepidlo 😉 dík.

saska.t
8. pro 2009

jindri - solamyl je obycajny zemiakovy/bramborovy skrob je to prirodne zahustovadlo bez farbiv a konzervantov takze smelo dotoho po roku mozes celozrnnou mukou 😉

egyptanka
8. pro 2009

dakujem baby.
A moze sa uz jogurt od 8 m. Ja som v tom, ze pri kojenych detoch az od roku.
Mne sa len zda, ze 4 chody denne je na 8 m. vela. Ale vzhladom k tomu, ze malicka ma necelych 6 kg a potrebujeme pribrat tak asi nie.
Este poriesit nieco s tymi tekutinami a bude fajn.

rimmel
8. pro 2009

egyptanka my papame 5krat denne 😀

egyptanka
8. pro 2009

rimmel, no ale vy ste o mesiac starsi. 😉
ale len pre porovnanie ako vyzera vas papaci rezim?

rimmel
8. pro 2009

epyt ale my takto papame uz od 7m 😉

rano po zobudeni kojime
o polhodku nato okolo 7-7.30 mame ranajky-kasu alebo ovocie
desiata - ovocie ci avokado ci kusok uhorky ci chlebik s dacim
obed- zeleninovy prikrm ci zeleninovo maskovy
olovrant- to iste co desiata ale jasne nie to iste doslova ale z toho vyberu daco
vecera zase zelen. al.zelen.maskovy
pred spanik kojenie
plus kojenie xkrat cez den
vodicku ponukam v pohari a dakedy si da dakedy nie par duskov..inak iba to kojenie 🙂

matja
8. pro 2009

ja som začala dávať 3. príkrm až po ukončenom 9. mesiaci 😉
a v pohodičke stačilo, synček priberal, nikde sme sa nemuseli ponáhľať. A takisto sa neponáhľame ani so zaradením 4. príkrmu, ten zaradíme, až keď drobček prejde z 3 na 2 spánky denne.
Samozrejme, iné je, ak dieťa potrebuje pribrať, to by sme zaradili príkrmy aj my skôr.

rimmel
8. pro 2009

no nas bol hlados a mliecko mu absolutne nestacilo.nieze by som ho nemala dost ale plakaval mi od hladu a ked sme zacali s prikrmom tak po tom pachtil a papal vseeeeecko a dodnes tak papa 😀 asi bude po tatovi 😝 😀

helkaj
8. pro 2009

ahojte maminky, vidím, že máme skoro rovnako staré(mladé) 🙂 bábätká. Ja stále riešim, či nie je aj naša hladná. Máme 3 príkrmy denne, pretože ja chodím do práce a nechcela som jej dať UM. Teraz však už nemám v mrazničke zásoby, takže ak treba, má aj UM, okrem toho doobeda ovocie, obed zeleninka s mäskom, navečer kaša a pred spaním kojenie. No a v noci sa kojííííííííme každú chvílku. A na to som sa vás chcela spýtať - ako vám spinkajú bábätká, pretože naša malá spávala perfektne a teraz sme každú chvíľu hore. A to vždy potrebuje trošku prsník, "pocucká" a spinká ďalej. a takto je to stále dokola.........ja si myslím, že hladná nie je, ale neviem, či niečo vyskúšať alebo čo?

matja
9. pro 2009

helkaj, zrejme máš pravdu, nie je hladná, možno si len vynahrádza to, že cez deň je s tebou menej, potrebuje ťa cítiť, že si s ňou.

pavlinasp
9. pro 2009

ahoj holky, prosim vas, kdyz jste začinaly s příkrmy, měly jste trápení s bříškem? já mám pocit že nás trápí prdíky.. trápily nás už když jsme byly miminko, ale to byla nakonec kolika, pomohly nám až Probiotické kapky, tak ted nevim, jestli ty prdiky prejdou nebo se budeme trápit a mám prob. kapky zas koupit 😒 doodržuju pokyny, dávám vždy jen jeden druh, žadne alergie v rodine nemame...ale stejne se krouti a pobrekava... jeste me napada, jestli by to mohly bejt i zuby, mozna se nejakej zas tlačí...

pimpa
9. pro 2009

Prosim vas poradte mi, ako mam prejst z mixovanej stravy na dalsi stupen...Patka stale z toho napina, ked su kusky v potrave a neviem dokedy este s tym cakat, lebo som citala, ze nie je moc dobre, aby dlho bolo dieta na mixovanej strave. Ale ako to urobit??? uz ma skoro 11 mesiacov a nechce sa mi verit, ze stale nie je pripraveny. Teraz skusam, polku rozmixovat a druhu roztlacit, ale nejde to, on si to vsetko odplace a krmime sa hodinu, su to nervy, urobi si z toho v puse jazerko a nie a nie prehltnut, moze takto prejst kludne aj pol hodina a on len place e neprehltne to ani za nic.
Dakujem za kazdu radu

saska.t
9. pro 2009

pavlina vynechavaj zeleninku ktora nafukuje 😉 a ak to nepomoze su to zubky

pimpa - mate cas je zbytocne tlacit na pilu a znechutit mu jedenie, kazde dieta je ine a treba sa tym riadit, podstatne je aby sa napapal kedze ho napina, znamena ze nie je pripraveny, mixuj nahrubo a pomaly prestavaj ale na to ma este dlho casu a rady typu uz musi jest len nemixovane nepocuvaj je to tvoje dieta rob to co mu vyhovuje 😉 ja mixujem aj ked nahrubo dodnes aj ked su tam uz omnoho väcsie kusky ako kedysi a problemy nemame casom to urcite pojde, kazde dieta ma ine tempo a nie je dokonale tak sa mu treba prisposobit, takze nestresu a riad sa svojim synom 😉 nie nazorom ostatnych, oni tvoje dieta predsa osobne nepoznaju..

tin007
9. pro 2009

pavlinasp nepises kolko ma maly mesiacov (ci ste zacali skor od 4 mesiaca alebo od 6ho). kludne to moze byt bolave brusko, ved traviaca sustava si musi zvyknut na uplne novu potravu a jej stav (z tekuteho tuhe), takze urcite nedavaj to co nafukuje, ak este kojis, tiez vynechaj nafukujuce veci a vobec nezaskodi dat biogaia kvapky (na upravu travenia) a aj subsimplex (pomaha stahovat plyny, "pospaja" v crievku vzduch a babo ho vyprdka)