Znáte recept na jídla z cukety?

lena27
9. črc 2007

začína sezóna cuket a neznám skoro žádné recepty.

nissanek
13. črc 2008

tak ještě jeden blbodotaz 😅 , ten vnitřek od cukety (myslím zrníčka) vyhazujete nebo vaříte i s tím? A když vaříte miminku? Já jsem včera uvařila cuketu, brambory a hovězí pro kristýnku, zrníčka jsem vyndala, všechno rozmixovala...no a Kika to po mě plivla 😠

junovka
13. črc 2008

nissanek, ja to vyberam 😉

lusil2005
13. črc 2008

nissanek to mi robi aj moja mala ked sa jej s niecim babrem a piplem, snazim sa, myslim si po dvoch hodinach stravenych v kuchyni aky nenormalne bohovsky dospelacky vazny chutny obed som jej ja navarila a ona na mna po prvej lyzicke kukne tym pohladom ze "este raz a volam socialku"

kacenka83
14. črc 2008

ahojte, mam doma viac cukety ako zvladneme skonzumovat pred jej pokazenim, da sa nejako upravit, ci zamrazit, alebo zavarit aby som ju mohla neskor pouzit?

anney
14. črc 2008

I když jsem po smažený cukýnce měla svůj první žlučníkový záchvat v životě, tak na ní teda nikdy nedám dopustit.Mám jí ráda na všechny uvedený způsoby, ale úplně nejvíc jí miluju jen tak ugrilovanou venku na grilu.Jenom se i se slupkou nakrájí na silnější kolečka, posolí nebo pokoření a dá na gril.Pro mě je to bašta a taky změna po těch všech buřtíkách a masíčkách........Jsou k tomu výborný takový ty omáčky jako je thajská sladká nebo tak něco... 😉 🙂

anney
14. črc 2008

Jo později až prcek usne , tak bych mohla vložit super recept na cuketovou hořčici.Manža jííí miluje, je to pro lidi, co mají rády právě různé hořčice a tak. 😎

wien
14. črc 2008

My doma milujeme tento receptík. Už to tu podaktoré spomínali, tak ja vkladám postup.

Plnené cukety

cukety - veľké alebo stredne veľké
cibuľa - množstvo podľa chuti
petržalová vňať ( nemusí byť )
300 g mletého mäsa ( alebo prispôsobiť podľa množstva cukiet )
1 vajce
1 ČL ostrej horčice
sladká paprika
strúhaný muškátový oriešok
soľ
mleté čierne korenie
vegeta
majoránka
cesnak podľa chuti
oregano
nastrúhaný eidam
rajčiny + pretlak ( alebo stačí iba pretlak )

Cukety umyjeme, pozdĺžne prepolíme a vydlabeme vnútro. Dužinu pokrájame na malé kocky. Ak sú cukety stredne bveľké, použijeme všetku dužinu, pri veľkých cuketách použijeme len dužinu bez zrniečok - zrniečka vyhodíme. Pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, nadrobno nakrájaný cesnak ( nie pretlačiť - chuť by bola príliš výrazná ), posekanú petržlenovú vňať. K tomu pridáme mleté mäso, ktpré okoreníme všetkými koreninami, soľou a horčicou, pridáme vajíčko a dobre vymiešame. Plnkou naplníme vydlabané cukety. Nakoniec ich posypeme strúhaným eidamom a posypeme oreganom.
Rajčiny nakrájame na tenké kolieska, položíme na plech pokvapkaný olivovým olejom, posypeme nasekaným cesnakom a oreganom, podlejeme trochou vody. Ak máme pretlak, rozriedime ho s trochou vody, dochutíme soľou a cukrom a oreganom.
Na rajčiny/rajčinový pretlak položíme plnené cukety a zakryjeme alobalom ( lepšie sa prepečú ).
Pečieme na 200-220 stupňoch asi 1 hodinu - cukety musia byť mäkké.
Dopekáme odokryté, aby syr získal trošku kôrku.
Je to výborné, my to jeme s chlebom. 😉

tami712
15. črc 2008

anney, mohla by si napísať ten recept na cuketovú horčicu, alebo neviete ho niekto?

ilci
19. črc 2008

Cuketová polévka

Ingredience :
olej
2 cibule
1 cuketa (asi 500g)
1 ks sýru tofu
sůl, vegeta, ocet, muškátový oříšek

Postup :
Na oleji osmahnětě dvě nadrobno nakrájené cibule, přidejte na kolečka nakrájenou cibuli, trochu vegety a soli, dolijte vodou. Asi 20 minut vařte. Rozmixujte jedno tofu, přimíchejte čtvrt šálku vody, lžíci octa, trochu muškátového oříšku a tuto směs vlijte do polévky. Pět minut ještě povařte.
Polévku můžete jíst ji teplou i studenou.

Cuketové placičky s vločkami

Indgredience :
250g cukety
půl šálku ovesných vloček
3-5 lžic hladké mouky
česnek, majoránka, sůl, tuk na smažení

Postup :
Nastrouhejte cuketu na struhadle (nahrubo), osolte, přidejte vločky a počkejte až vločky vsají šťávu z cukety. Přidejte mouku, přepasírovaný česnek, majoránku a lžící tvarujte placičky, které osmažte na oleji.

ilci
19. črc 2008

Cuketové lívanečky

Ingredience :
1 menší cuketa (asi 450 g)
1 vejce
4 lžíce (s mírným kopečkem) celozrnné špaldové mouky (možno nahradit obyčejnou hladkou)
sůl, majoránka, dobromysl, česnek

Postup :
Cuketu nastrouháme (pokud je mladá, můžeme i se slupkou), osolíme a necháme půl hodiny stát. Pak slijeme puštěnou tekutinu, přidáme vejce, mouku a podle chuti koření a česnek. Promícháme. Lžičkou lijeme do rozpáleného tuku v lívanečníku či na pánvi a z obou stran osmažíme dozlatova.

Cuketové mističky

Ingredience :
2 - 3 mladé cukety
200 g sýru niva
150 g šunky nebo šunkového salámu
2 vejce, kousek másla

Postup :
Omyté cukety rozkrájíme na špalíčky a lžičkou vydlabeme vnitřek tak, aby vznikla miska - dno nechat. Sýr nastrouháme, šunku nebo salám nakrájíme nadrobno a oboje promícháme se syrovými vejci. Touto směsí naplníme cuketové mističky (ne úplně plné, pečením směs nabude), naskládáme na máslem vymazaný pekáč, trošku podlijeme vodou a dáme upéct do trouby při 200°C asi 25 minut. Podáváme s vařenými bramborami a zeleninovým salátem.

Samozřejmě se může plnit i mletým masem a jinými nádivkami 😉

aponchie
22. črc 2008

ja z nich delam rezy ktere zavaruju jako okurky a kdo to u nas jedl tak chrochtal blahem 😀 jinak kolac z nich delam,z tech mladejch malinkatejch do 30cm i s kuzi nakrajet osmazit zaprasknout vajickem..

alena22
22. črc 2008

pridavam sa k labuznikom cuketovym 😝
aj moja rodinka zboznuje jedla z cuketky placky omacku kolac plnene cuketky vidim ze mate super recepty nejake poskusam ja robim tak ze nakrajam cuketku na kocky osmahnem s cibulkou na oleji podlejem troska podusim vytlacim 2 bambina syr v crievku a dochutim korenie sol bazalka a sup na cestovinky velmi chutne rychle a nenarocne financne mnam vysksuajte 😝
a piste receptiky nech si vyskusame aj my daco este pokila ich je dost 😅

ilci
22. črc 2008

aleno, na těstoviny se sýrem nebo kečupem je dávám taky, kupodivu to chutná i manžovi 😉

bibinka
22. črc 2008

ja som robila sekanicu z cukety z prvej strany a teda, klobúk dolu, zožrala som trištvrte plechu 😀 😀
Ešte mám pol kila cuketky, tak si idem dať repete 😀

ilci
22. črc 2008

já mám doma cuket asi pět, ale nechci to zas dělat každý den, ať se nepřejíme 😀

trisestri
4. srp 2008

niekto pridava struhanu cukinu do zemiakoveho cesta a robi takto placky a tu je recept iba na cuketove placky http://www.svetreceptov.estranky.sk/clanky/emo-...

libka1
5. srp 2008

Ahojte, dá sa cuketa aj zavariť nejak tak veľmi zdravo aby to mohlo aj bábatenko?
My ju grilujeme aj s cibuľou, baklažánom, paradajkami, paprikou, nato dám olivový olej zmiešaný s cesnakom, balzamikový ocot a korenie, niekedy grilovacie, ak nemám tak hocijaké. Zjeme len tak s chlebíkom ale veľmi dobré to je k mäsku... mňam mňam, hneď to dnes spravím... 😀 😀

titkovamiriam
5. srp 2008

priznam sa ze som to nerobila ale podla mna sa urcite da nastruhana,uvarena zasterilizovat a pouzit ako potrebujes.alebo aj narezana na pasiky a urobit ako uhorky. 🙂

verusamarusa
21. srp 2008

no cuketa je fakt fantasmagoricky genialna plodina.Mame jej na zahrade tiez v hojnom pocte a tu je nas recept na

TATARSKU OMACKU -ANEB HORCICU NA CELU ZIMU
2 kg cukety pokrajame na male kocky ,pridame 2.5 dcl oleja,2 feferonky ,2 mensiecibule,hlavku cesnaku,6 dkg soli, 10 dkg cukru trochu mleteho korenia cierneho. Vsetko spolu dusime do makka,pridame 1 dcl octu, 4 lyzicky horcice a rozmixujeme.Dobre premiesame,plnime do poharikov a sterilizujeme 10 minut od bodu varu . Naozaj je to mnamkoveeeeee

lyzenka
21. srp 2008

verusa,

super nápad....tuším vyskúšam... ako to vlastne chutí?... 🙂

rehos
21. srp 2008

Dovolím se přidat k milovníkům cukety a dám vám mooc dobrý receptíkhttp://www.mimibazar.cz/recept.php?id=22059

misicka455
21. srp 2008

Já miluji cuketu na grilu, kolikrát jí sním víc než masa 🙂 mňam

verusamarusa
21. srp 2008

lyzenka - je to dobreeeeee 😀 😀 😀 ono inak nechuti to ani ako tatarka a ani ako horcica....je to biele ale chut to ma skor akooooooo ...... vyskusaj a uvidiiiis hihi

verusamarusa
24. srp 2008

ha a este superzny CUKETOVY KOLAC

3 cele vajcia,
20 dkg praskoveho- ale kludne moze byt aj krystalovy cukor,
1 vanilkovy cukor,
to spolu dobre vymiesat a potom tam pridat
3 lyzice oleja,
30dkg polohrubej muky,
1 kypriaci prasok,
40 dkg postruhanej osupanej cukety,
premiesame a vylejeme na pomasteny a struhankou posypany plech .Na vrch rosypeme rybezle,alebo cierne,ci cernice-cucoriedky-maliny -co mate doma....alebo posypat tvarohom s cukrom a dat tradicne do zlatova piect

ukana
9. říj 2008

ja robim z cukety placky, teda dam pol na pol zemiaky a cuketu 🙂

verusa, ja robim podobny kolac, len tam davam Kypriaci prasok do PERNIKA a 3lyzice kakaa, je to taky cuketovy pernik, natriem nan ribezlovy lekvar a hotovo...

3vajcia, salka kryst.cukru (spolu vymiesat) , pridame 2 salky polohr.muky, prasok do pernika, 1salku mlieka, 1/4salky oleja, kakao(3PL) 2 salky najemno nastruhanej cukety. Pouzivam na plech papier na pecenie, alebo vymastime a vysypeme plech..Peciem 20-25min na 180C. 🙂

niki285
20. říj 2008

dievcata a ako sa spravne cisti cuketa. vydlabem cely vnutrajsok? asi blba otazka

dgm
20. říj 2008

Je, cuketa, takova idelani zelenina, dve stranky receptu a jenom jeden tusim od chechty na cuketu zasyrova... Ja bych poradila maminkam, ktere davaji svm detem jako prvni prikrm zasyrova kousek jablicka do ruky, tak jako dalsi muze byt ze zeleniny prave cuketa. Ukroji se ze zdrave cukety maly spalicek a decko si s tim uz poradi, je to sice zelenina, ale mirne sladka, detem to chutna a je skoda jim to tepelne upravovat, vzdyt telo potrebuje alkalizovat a cuketa to muze vsechno nabidnout...Dospelym do salatu spotrebuju vsechno, sluplu v zadnem pripadee nevyhazuju, nemusi se potom clovek dopovat kupovanymi vitaminy, napr. i kyseliny listove. Seminka taky samozrejme nevyhazuju, strouham to cele i s celym vnitrkem.

dgm
20. říj 2008

sluplu - slupku.

radka.m.
20. říj 2008

ahoj holky,tak nám chutná cuketa taky jako kompot-je opravdu vynikající a jinak si ji dáme jednou za čas jako řízky,obalená s bramborem,nebo bramborovou kaší.taky je vynikající čína z cukety.slupku bych teda rozhodně nejedla,je pěkně tuhá,ty vitamíny doplním rozhodně jinak,než slupkou z cukety. 😅

dgm
20. říj 2008

U mlade ani nepoznas, ze nejakou sluplu jis, staci nakrejet do salatu na kosticky, slupka je stejne mekka jako vnitrek. Tak u velke prerostle cukety tvrda je, ale to se da nastrouhat na struhadle s malyma, ale klidne s normalne velkyma dirkama, telo to potom jako vlakninu vylouci, jenom si z toho vezme, co zuzitkuje. Jeste jsem v jednom prispevku cetla, ze nekdo vyhazuje ty vnitrky, ta vlakna se seminky, tak to je taky skoda. Seminka syrova jsou priordnim zdrojem vapniku, uplne jine kategorie, nez je kravske mleko. Detem tato syrova cuketa jenom prospeje, je skoda to male telickoo zbytecne zakyselovat varenou . Bude o jednu rymu min. 🙂