Děda alkoholik ohrožuje vnoučata. Poradíte, prosím, co dělat?

blondynaaa
2. lis 2022

Ahoj holky moc se omlouvám za anonym ale je to pro mě opravdu složité.

Jde o to že máme s přítel dva syny (4roky a půl roku) při narození prvního syna jsem dala svému otci na výběr buď alkohol a nebo vnuk, velmi mě překvapil a po x letech přestal pít (jako malá jsem kvůli jeho vztahu k alkoholu strašně trpěla do doby než od něho mamka odešla a měla jsem teprve to klidné a hezké ,,dětství”) stal se z něj opravdu skvělý dědeček kluci ho mají moc rádi, alkoholu už se více jak 4 roky nedotkl max 1-2 piva za týden což mi přijde přijatelné. O mamce mluvit nemusím lepší babičku pro kluky jsem si nikdy nemohla přát ona s jejím manžel jsou úžasný takže z mé rodiny co se týče ,,role” babička dědeček je vše naprosto v pořádku. Jenže teď k hlavnímu problému a důvodu proč jsem píšu. Problém je v rodině přítele, jeho matka chlastala, domácí násilí bylo na denním pořádku, tenkrát se do toho postavila jeho babička s dědou a vzali si ho k sobě. Jeho otec se šel nakonec léčit a 8 let byl abstinent po rozvodu se to zhoršilo opravdu rapidně, matka skončila na ulici bere drogy a je alkoholička.Samozřejmě že když se přítel dozvěděl co se stalo že je bez domova snažil se jí pomoci s babičkou a její sestrou, zařídili jí místo na ubytovně ale ona se tam nikdy nedostavila ani na sociálku, po několika pokusech to vzdali. Jí jsem viděla 2x v životě a doufám že už jí nikdy neuvidím, kluci jí neznají nikdy jí neviděli teprve před měsícem se dozvěděla od známých že je babičkou ale v tomhle ohledu není problém přítel se sní neviděl 7 let pak jsme se právě 2x potkali na ulici ale nikdy spolu nemluvili sám je názoru že ona nikdy kluky nepozná, jenže největším problém je jeho otec, první syn ho pořádně neznal do jeho 2 let pak ho viděl max 3x do roka (nejezdil k nám ani se neptal prostě nic) po narození druhého syna nastal zlom, začal k nám jezdit pravidělně každý měsíc na jeden den, první 2 návštěvy byli v pořádku přítel ho přivezl dal si 2-3 piva večer a byl to v pořádku, teď je to ale ve stádiu neúnosnosti pro mě, jezdí co 14 dní na víkend v pátek večer dá 20 piv nějaký rum a je ožralí celý víkend. Snaha domluvit se s přítelem že se mi to nelíbí že já k alkoholu mám odpor a tohle je moc byla marná, snažila jsem se mu to vysvětlit několikrát opravdu hodně jsme o tom mluvili ale jeho odpověď je pokaždé stejná, je to moje rodina a snaží se. Teď o víkendu byla pro mě asi poslední kapka, musela jsem narychlo doběhnout do lékárny otázka chviličky když jsem se vrátila syn byl v kočárku a přítel ho houpal on chytl kočár z druhé strany a začal sním lomcovat že ho málem převrhl, přítel vyskočil a řekl že tohle přehnal já v šoku jsem na něj začala křičet že tohle byla poslední kapka a pokud nepřestane chlastat kluky neuvidí a nikdy už si ani jednoho nepochová, sebrala jsem věci a odjela jsem 150 km za mojí mamkou a vrátila se až večer kdy on odjel. S přítelem jsme měli 2 hodinovou debatu o tom co se stalo přiznal že to přehnal ale nakonec řekl že já jsem nemusela na něj být tak rázná že to neudělal schválně, to jsem samozřejmě už psychiky nezvládla a zalezla ke klukům do postele. Myslela jsem že jsme si to vyřešili ale on dnes ráno přišel s tím že o víkendu má jeho otec volno a přijede. Já už nemám sílu mu vysvětlovat že si to nepřeju že mi to vadí, mám strach o děti. On když se napije je až agresivní a vulgární. Vůbec to nechápu, přítel přitom nepije dá si max 1 pivo na fotbale a to je vše právě z důvodu co si prožil jako malý proto nechápu že mu to nevadí nebo to nechce vidět? Máte nějaké rady jak příteli vysvětlit že to takhle opravdu nejde? Já už takhle opravdu nemůžu.

Moc se omlouvám za tak dlouhý text potřebovala jsem to ze sebe dostat ven a aspoň trochu si ulevit. Ještě dodám že se zbytkem jeho rodiny máme skvělý vztah, babička i teta (pro pro přítele druhá mamka) jsou úžasný, jezdím tam pravidelně obě mají stejný názor že on je ochlasta a že se to nikdy nezmění že to bude jen horší.

Moc děkuju za jakoukoliv zprávu potřebuji si o tom s někým popovídat.

Děkuji B.

martulka88
2. lis 2022

@blondynaaa Pokud jsi mu se to snažila vysvětlit a on to nevidí, tak v tom případě bych se v pátek sebrala s dětma a na víkend odjela k rodičům. Já bych alkoholika u našeho syna nepřijmula ani kdyby to byl samotný táta od dítěte... Jsou věci, co k dětem nepatří a ožrala je jeden z nich..

zmrzlinka
2. lis 2022

@blondynaaa zbalila bych se odjela.Chlastat ať si jde dědeček někam jinam...

j.a.n.i
2. lis 2022

@blondynaaa No, ale on je problém primárně přítel a nikoliv děda, on mu musí jasně říct, že pokud k vám chce jezdit, tak se u vás nepije (a po tu dobu to samozřejmě musí dodržovat i přítel) a prostě tam nic "nemít". A pokud to není ochoten otci říct a pohlídat, aby to dodržel, tak bych se taky sebrala a odjela.

blondynaaa
autor
2. lis 2022

@j.a.n.i My právě alkohol nekupujeme vůbec, on si to přiveze sám, vyndá si dvě že je to všechno já pak jdu uklidit do pokoje po jeho odjezdu a pod postelí vyndavám plechovky a flašku od rumu. Nejdřív jsem nechápala jak se může tak moc opít po 2 plechovkách pak jsem zjistila tohle, vynadala že máme koš a od té doby už to neřeší a chlastá ,,veřejně”.
Každopádně zkusím s klukama odjet na víkend třeba to přítel pochopí. Už takhle je vidí málo, přes týden prakticky vůbec takže si je chce užit o víkendu a třeba to sním hne a už nějak zasáhne.

pipi_puncocha
2. lis 2022

Tyjo, co 14 dní na víkend by pro mě bylo neúnosné i kdyby byl střízlivý.😅🤦

vladenkamaminka
2. lis 2022

Je to smutné, na jednu stranu ho chápu, poslední rodič se kterým má ještě kontakt a třeba doufá, ze se časem dá dokupy zase… ale sakra ne na úkor zbytku rodiny… tobě se nedivím a jednala bych stejně, bohužel pokud domluvy napomáhají, sbalila bych děti a odjela třeba k vašim.. tchán ať nastoupí do léčebny nebo aspoň přísný zákaz konzumace alkoholu u vás, jinak by mi práh nepřekročil

hanka_333
2. lis 2022

@blondynaaa Co kdyby deda jezdil jen na sobotu? A večer pěkně domu. Nestačilo by to? Opilecke návštěvy bych nechtěla. Navíc pokud to správně chápu, tak tento deda za mlada asi mlátil manželku? Co když pod vlivem alkoholu vyvede něco ještě osklivejsiho než teď. Taky bych na víkendy nechela ani omylem.

blondynaaa
autor
2. lis 2022

@hanka_333
On už 20 let neřídí právě kvůli alkoholu takže přítel pro něj musí dojet a zas ho odvést. Za mě by to stačilo i jednou za měsíc na celý den, už takhle nemáme prakticky s přítelem čas pro sebe, přes týden se vrací večer když kluci spí a ráno odjíždí brzo (je řidič) takže jedině víkendy máme společné a to taky moc ne jelikož rekonstruujeme a rázem je tu 10 lidí na výměnu oken ale všichni pak odjedou a máme svůj klid (upozorňuji že i to jde bez alkoholu).
Přesně tak, bylo to tedy vzájemné on mlátil manželku a manželka se ohnala a házená po něm věci takže agrese byla na obou stranách, už jednou se stalo že napadl přítele ten měl modřinu přes půlku obličeje to jsem došla za sousedem jestli by byl tak moc hodný a odvezl ho protože já se bála a přítel odešel protože ho nechtěl vidět. Nějakou domu jsme ho neviděli ale právě s narozením syna se jeho návštěva obnovila. Starší syn už přeci jen trochu rozum má a kolikrát za mnou přišel že děda smrdí (chlastem) nebo že mu říká ošklivé věci, nenechávám je sním samotné stále je mám na očích oni k němu naštěstí ani nechtějí ale já už jsem z toho opravdu unavená.

hanka_333
3. lis 2022

@blondynaaa No to je silene. Takže pres týden jako rodina nefungujete a každý druhý víkend návštěva tohoto dědy. Plus ještě asi někdy musíte k tvým rodičům. No přítel asi nemá hezké vzpomínky na dětství? Zkusila bych na něj zapůsobit, zda chce to stejne pro své děti nebo jestli není lepší, aby viděly dědu jen pár hodin ale střízliveho. Vždyť tahle návštěva možná musí obtěžovat i manžela. Nebo ne?

ennie13
3. lis 2022

@blondynaaa Pokaždé když by měl přijet bych sbalila děti a odjela pryč. Manžel ať si s ním tráví čas když na tom trvá, třeba mu dojde, že to opravdu není moc vhodná společnost.

blondynaaa
autor
3. lis 2022

@hanka_333 Přes týden ne, ale zase večer když přijede tak se o kluky zajímá přes den volá a večer když jdou kluci spinkat tak volá videohovor aby jim popřál dobrou noc. Na přítele si stěžovat nemohu je to úžasný chlap o rodinu se stará jak nejlépe může. Tohle mě hlavně hrozně mrzí vůči ostatní rodině na úkor jeho tam nemohu jezdit tak často, což teď už je mi to jedno, jeden den se vždycky seberu a jedu za rodinou a je mi jedno jestli tu je. Přítel má příšerné vzpomínky na dětství, x let měl kvůli tomu i noční můry veškeré peníze co měli dávali za chlast a na něj kašlali to je vlastně důvod proč teď tak pracuje, nechce dopustit aby jsme museli počítat každou korunu a mohli klukům koupit co si přejí a co potřebují, příteli všechno kupovala babička s dědou ta už potom také nemohla tolik jelikož děda umřel a byla sama.
Samozřejmě že příteli taková návštěva také vadí teda podle toho co říká několikrát mu i alkohol vylil když už to bylo moc a to se pak semele hádka ale on si ráno nic nepamatuje a dělá jakože nic, myslím dědu.

blondynaaa
autor
3. lis 2022

@vladenkamaminka už jsem domluvená s mamkou a tento víkend pojedeme za nimi. Ale zase nechci utíkat z vlastního domu do nekonečna.

vipeta
4. lis 2022

Noo, to je těžká situace... Můj manžel podobně, přede mnou nadává, že jeho taťka furt po něm něco chce, že mu bere dost času s námi, a pak ho nakonec uslyším větu "kdoví, jak dlouho tu taťka ještě bude, tak si ten čas s ním chci užít...". Tím myslím ve vašem případě, možná má i z maminky výčitky, že jí nemá, tak chce dopřát vnoučata aspoň taťkovi 🤔 asi bych se pokusila promluvit i s tchánem, než se stihne napít samozřejmě. Jinak bych asi taky na víkend odjížděla a nechala děti manželovi, i když je to hrozně těžké, já vím. Hlavně ale nikdy nenechat děti dědovi samotné... Držím vám palce, ať dojdete k nějakému kompromisu✊

ivetaslk
4. lis 2022

Za me teda odjet s detma neni řešení. Po narozeni syna, se mymu manželovi zalíbilo na chate, kde jsme normálně o vikendu přestávali, jenže si našel “kamaráda”, který se přijel najíst a hlavně ozrat, první jsem to trpěla, několikrát řekla, ze si to nepreju (bylo to každy víkend). A hlavně se mi rozpil i manžel. Ja jsem pak na tu chatu ani nejezdila, abych varila jak pinda a oni pochlastaváli. U nas to vyřešilo až to, kdyz “kamos” nazval našeho psa mrzakem, protože na nej skočil a měl špinavý nový boty (pes tam byl s nema vždy). Zrovna jsme měli setkání s dalsima lidma, ja mu tekla, ze pokud ma problém s našim psem, at se sbali a jde. Odešel, trucoval, manžel jak psík za nim utíkal a omlouval se, ze jsem to tak nemyslela. “Kamarad” se hezky vrátil zpět, ja uz to dal neřešila. Jenže nas milý kamarad tam s mým mužem byl skoro cely tyden a pojídali maso z konzervy (můj manžel, který v životě nic takovýho nejedl). Jak se vrátil dom, tak jsem mu dala na vyber, bud ja se synem nebo kamarad. Chvíli si myslel, ze si dělám srandu. Ale pak jsem mu shrnula všechno dokupy, ze mu nezakazuji toho kamaráda, ale zakazuju mu ty chlastaci víkendy, ze jsme proste rodina a mame trávit čas spolu. Kamarad se pak parkrat zastavil, kolikrát chtěl i přespat, ale manzel mu to uz nedovolil.

vladenkamaminka
4. lis 2022

@blondynaaa držím palce, dobře děláš a doufám jako ty, ze se chlapovi rozsvítí, ze je toto cele špatně