Je to normální chování?

20. zář 2020

Asi si budete klepat na čelo, ale zajímal by mě váš názor. Moje mamka má takový "problém", o vše se až moc bojí. Když jsem ještě byla doma a koupili si hifi věž, NIKDO na to nesměl ani sáhnout, jen ona. Fakt jsem si sama nesměla pustit ani CD, ani kazetu. Když měli DVD, to samé. Takže jsem si chtěla pustit film, a musela jsem za ní, ať mi ho pustí. A ono to trvá celý život... Zrovna včera mě poprosila, jestli bych jí pověsila prádlo až se vypere. Pračka doprala, tak jsem se zvedla že to jdu vyndat a pověsit. A ona vylítla z gauče, a že ne, že si to radši vyndá sama, aby se s tím něco nestalo. Jako bych nevěděla jak otevřít pračku. Upozorňuji že jsem NIKDY nic nezničila. A když už někdy chce něco udělat, třeba na televizi seřadit kanály, tak poskakuje kolem, a furt vykuleně aby se hlavně s tím něco nestalo. Myslíte že je tohle chování normální?

anicka123kk
20. zář 2020

do určitě míry asi jo, pokud ji to neomezuje v životě tak bych to tak nechala, pokud ji to nějakým způsobem omezuje ať si zajde na terapii

ireniq
20. zář 2020

Osobně mi to připadá takové hraniční, ale jestli byla taková už dříve (píšeš když jsi ještě byla doma), tak s přibývajícím věkem se tyhle "úchylky" spíš zvýrazňují a určitě bych nečekala, že se maminka změní, případně bude ochotná chodit na terapii apod... Snažila bych se to brát tak jak to je a nebrat si to osobně (jako že ti nedůvěřuje).

anakolut
20. zář 2020

Mně to tedy normální nepřijde, ale dělat se s tím asi nic nedá. Můj taťka je taky hrozně opatrný na věci a nedokáže pochopit, že věci se prostě i při sebevětší snaze rozbíjí či zničí. Do teď mám na nechtěně rozbité věci v dětství ošklivé vzpomínky. Celé dětství neustai napomínání, to nedělej, nebo to rozbiješ...

autor
20. zář 2020

@ireniq Já si to právě osobně beru 😒

autor
20. zář 2020

@anakolut No a já to poslouchám i teď 🙁 ale asi každý má nějakou úchylku...

anakolut
20. zář 2020

To já taky, ale směřuje to na mé děti. ..

suzyz
20. zář 2020

Myslím, že to bude mít kořeny v její výchově. Že ji rodiče učili vážit si věcí, zlobili se, když se s něčím něco stalo apod. a vyústilo to až v tuhle skoro úzkost. Vidím to i na sobě, kdysi prostě těch věcí nebylo tolik co dnes a bylo normální, že se dětem třeba vynadalo, když si ušpinily novou bundu nebo v nových teniskách vlítly do louže. Věci jako věž nebo i CDčka byly vzácné a tak se k tomu přistupovalo. Pak si to člověk nese s sebou životem a je na něm, aby se to snažil nějak korigovat. Mně třeba vadí leccos v tomto směru, ale učím se si kousnout do jazyka a racionálně si říct, že to nevadí. Podle mně když člověk chce, dá se to dostat pod kontrolu tak, aby tím neobtěžoval okolí a taky sebe. Ale zase spousta lidí to nevidí, to může být případ tvojí mamky a pak se s tím blbě cokoli dělá. Tak bych si někdy když bude chvilka, s ní v klidu sedla a zeptala se jí na to - ne, když zrovna bude taková situace viz pračka, ale právě, když budete řešit něco úplně jiného a bude dobrá nálada. Možná si to uvědomí a sama ti řekne, zda ji to samotnou štve, ale nemůže si pomoct, nebo zda si třeba myslí, že bys fakt něco mohla rozbít atd.

amazonkajanik
20. zář 2020

Řekla bych,že je to silnější forma obsedantniho chování. Silné kafe byl třeba Sheldon z TBBT 😊

amazonkajanik
20. zář 2020

Řekla bych,že je to silnější forma obsedantniho chování. Silné kafe byl třeba Sheldon z TBBT 😊

jarla
20. zář 2020

a mluvila jsi s ní o tom?

autor
20. zář 2020

@jarla Jo ale nikdy mi nic pořádnýho neřekla, jen "to víš, bojím se".

tasimia
20. zář 2020

Ha.. já jsem taková na pračku. Chlap raději vypere, když nejsem doma. Nevím prostě proč.. :D jakmile chce něco vyprat okamžitě se zvedám a musím to udělat já. Každopádně pokud to trvá celý život už si asi zvyklá? Nevím proč by to nemělo být normální, prostě taková je.. prostě se bojí aby se to nezničilo. Hele trochu mi to připomíná tchýni. Tak jak něco dostane opatruje to jako oko v hlavě, sotva to zapne. Neustále říká, že za ní když byla malá si takové věci nemohli dovolit nebo nebyly. Takže si všeho váží a buď to nechává dlouho v obale nebo si to obsluhuje sama. A mě nikdy nenapadlo se nad tím pozastavit a ptát se zda je to normální. Nebo nedej bože přemýšlet nad tím zda je to nějaká porucha.. 😉

tasimia
20. zář 2020

Jo a pračku u ní taky nemůžu pustit.. :D ale já už jsem si zvykla, je holt taková.

autor
20. zář 2020

@tasimia No jo, ale mně to přijde jako kdyby si myslela, že neumím otevřít pračku... Ona vždycky říká že byla drahá (10tisíc), a abych něco neurvala. Jako já mám taky pračku, ještě dražší, a nevím co bych na ní mohla zničit...

tasimia
21. zář 2020

Ono si to tak nesmíš brát. Mi to u ní na začátku přišlo taky takové zvláštní, že prostě snad umím vyprat. A po čase už mi to bylo jedno, přišlo mi to normální.Nevím proč bych si to měla brát osobně jako,že si myslí, že neumím prát nebo tak. Je holt taková a takovou jí zbožňují. Prostě tvoje mamka je taková tak se s tím smir. Jiná nebude a je taková celou dobu 😉

jansovad
21. zář 2020

promluvit si s ní o tom můžeš, ale sama říkáš, že k takové opatrnosti nemá vlastně důvod, je to trochu úchylka (skoro každý má nějakou) a pomůže hlavně to, když se s tím zkusíš smířit a nebudeš si to brát osobně. Z toho, co píšeš, to nevypadá, že by to myslela osobně. A je asi větší šance, že se podaří změnit přístup tobě, než jí.

eleanora84
22. zář 2020

Měla jsem to samý s tátou, když jsem si dovolila pustit sama doma na videu pohádky, přišel z práce a málem ho kleplo, začal lítat po bytě, sundal si ponozku a lestil display, že jsem to umacala prstem, jak jsem Tam tu kazetu dávala... Vygradovalo to časem tím, že jak se začaly prodávat televize s dálkovým ovladačem, tak už nám to prostě do ruky dávat musel, tak je aspoň oblepil sáčkem, aby ty ovladače nebyly umastene od nás... Měl ejstte pár věcí, kterými nám doma pěkně pil krev a po čase jsem zjistila dle strýčka Google, že za to prostě nemůže, sedí na něj úplně to obsedantni chování a já mám zřejmě nějakou formu po něm... Nemohu odejít z bytu, pokud je bordel doma.. Neuklizene nádobí, hračky po zemi, atd.. Teda jako můžu odejít, ale pěkně mě to štve 🤣🤣🤣

autor
22. zář 2020

@eleanora84 Jo oblepený ovladač v igelitu se u našich taky nachází. Ale to mě děsí že to může být dědičný, já taky nemůžu odejít když je nepořádek. Ale já teda celkově musím každý den uklízet, jinak jsem jak na trní 😲

martaskaaa
22. zář 2020

@eleanora84 tak to mám trochu já, jeden čas jsem nemohla odejít do práce, pokud nebyla ustlaná postel 😂 a teď když někam jedeme (nepočítám na ven, do města), ale někam dál, k nasim, tchýni, na výlet.. tak nerada jdu z domu, když je půl obýváku plný hraček, pohazeny oblečení a tak... Vše má své místo 😂🙈