Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

aktaka
20. čer 2006

Ale to nejsou konkrétní rady na vzniklé situace.

helabella
20. čer 2006

Řekl mi, že ta druhá práce je ta kde bych měla být. Jasně, že mi to neřekl nahlas jako mluví lidi (takový blázen ještě nejsem, abych slyšela hlasy) 😀 Ale modlila jsem se, kterou práci mám vzít, co je pro mě lepší a v té modlitbě Bůh odpovídá. Možná by se dalo říct, že je to taková meditace? Ale ne ve stylu východních náboženství. Taky se odpověď dá najít v Bibli. Ne ve stylu -- dneska si vem deštník bude pršet, ale rady jak se zachovat v určité situaci.

samera
20. čer 2006

ale su, kolkokrat tam clovek najde nieco co sa mu dnes hodi.....aj ked je dost stara, stale ma v sebe mudrosti a zodpoveda aj na dnesne otazky

samera
20. čer 2006

a este aj v tej modlitbe ako to hela vystihla

helabella
20. čer 2006

Samera -- koukám, že píšeme o tom samém 🙂
Když se vrátím k našemu tématu -- potrat -- tak třeba o téhle situaci se v Bibli dávají docela přesné rady 🙂

mishabv
20. čer 2006

je mi lito, ale porad si tu konkretni radu a podporu nedokazu predstavit
dokazu pochopit, ze by treba v bibli bylo, rozhoduj se podle srdce (fakt nevim, jsem strasne zaujaty ateista) a clovek by se zamyslel, probral by si ta mozna zamestnani a dosel by k tomu, ze tu druhou praci chce ve sve podstate vice
ale ze buh odpovida pri modlitbe?

samera
20. čer 2006

hej hella....necitala som tuto temu celu ale najprv potrat a teraz sa tu rozobera viera, ale asi si viem domyslet, ako kk tomu doslo 😉 hej, aj v biblii sa o potrate pise

helabella
20. čer 2006

Mishabv -- chápu, že to nejde moc pochopit. Ani nevím, jak to přesně vysvětlit. Jen vím, že to funguje.
Rozhodování srdcem zní sice hezky, ale myslím, že by to nebylo tak úplně ono. Taky konec konců máme zákony, i když třeba zloděj se rozhoduje srdcem, že něco strašně moc chce.

aktaka
20. čer 2006

Sakra, tak to teď už tuplem nestíhám.
Helabella, takže ty sis vybrala hůře placenou práci, protože ti to bůh řekl, ale kde máš jistotu, že kdybys nastoupila do té lépe placené, že tam by taky nebyl dobrý kolektiv? Co když je bůh tak trochu škodolibý a občas si z nás tropí žertíky?

A vysvětlete mi, prosím, někdo, co se v bibli píše o potratu, když v době, kdy jí sepisovali, ještě něco takového neexistovalo?

helabella
20. čer 2006

Aktaka -- možná by tam byl taky dobrý kolektiv, ale v době kdy jsem se rozhodovala, jsem samozřejmě nemohla sama vědět, kde bude jaký kolektiv. Myslím, že Bůh není rozhodně škodolibý (konec konců toho pro nás udělal hodně), ale má určitě smysl pro humor.

V Bibli není slovo potrat, ale je tam to známé "nezabiješ". A to se dá vztáhnout na potrat, ne?

helabella
20. čer 2006

Ještě jsem chtěla dodat, že v době psaní Bible, sice možná neznali slovo potrat, nicméně potrat není výmysl dnešní doby. Samozřejmě to znali už v té době.

mishabv
20. čer 2006

aktaka, ty uz jsi pristoupila na to, ze buh fakt neco rika?

samera
20. čer 2006

v biblii sa pise, aby sa clovek nespoliehal na vlastne srdce, lebo je zradne.....skor ked sa vecer modlis o pomoc a si dost v stresovej situacii, tak ta to za prve ukludni a rano si potom uz rozhodnuta, prooste ides spravne......ako mas.....ale ten kto tomu neveri a bude sa modlit len vtedy, ked to jemu vyhovuje tak samozrejme to unho fungovat nebude.......nemozeme len od Boha nieco chcet, musime mu aj dakovat.....

aktaka
20. čer 2006

Ok, co hodně pro nás udělal, že není škodolibý? Kde je hranice mezi tím, co udělal Bůh a co je jen vůle člověka?

To je věc názoru, pro mě shluk buněk není žijící bytost. Navíc, tedy asi Bůh chtěl, abychom byli všichni vegetariáni, krávu nebo prase taky musíš zabít. Nebo možná ani vegetariáni ne, protože i to rajče svým způsobem žije, ne?

samera
20. čer 2006

boh ked stvoril zem, chcel aby bola rajom a aby neexistovala smrt a zlo, ale dal aj cloveku sliobodnu volu a ten sa rozhodol, ze boha posluchat nebude, ze bude nezavisli a vysledok je dnesny svet......a o tom jedeni zvierat, boh dal cloveku prikaz, aby mal v podriadenosti vsetky zvierata, ci uz vo vode, na zemi, alebo vo vzduchu

aktaka
20. čer 2006

Mishabv, jak by mohl, když neexistuje? Tedy pro mě neexistuje, aby mě tu zase někdo nelinčoval. 🙂
Já se jen snažím pochopit, jak to ti věřící myslí. Ale nevím, nevím, nějak se mi to nedaří.

Samera, já tomu, co popisuješ říkám "ráno moudřejší večera".

helabella
20. čer 2006

Začnu trošku odzadu -- shluk buněk je miminko na začátku, ale když má šanci se vyvíjet je to přeci člověk (nechci začínat debatu od kdy začíná život). A ta slova "nezabiješ" se týkají jen lidí, ač to může znít krutě, tak Bohu víc záleží na lidech než na zvířatech nebo rajčatech.

A co pro nás Bůh udělal? Tak tady asi vůbec nedojdeme ke stejnému názoru 🙂 Věřím, že Bůh stvořil zemi, přírodu, nás lidi...

samera
20. čer 2006

boh nam pomaha kazdy den, uz len to, ze zijeme je super.....ludia si to niekedy ani neuvedomuju a beru to ako samozrejmost......

hela to dobre vystihla s tym "nezabijes"

ivett
20. čer 2006

heli a jak se mu to povedlo?Myslim to, ze nas stvoril? 😉

mishabv
20. čer 2006

aktaka, ja uz myslela, ze jsi take uverila, kdyz pises, co kdyz je buh skodoliby a dela si zertiky 🙂
holky, porad nedokazu pochopit, jak to probiha, kdyz vam ten buh radi
a proc buh vubec tu zemi tvoril? jaky smysl ma lidsky zivot? a tim se dostavame nazpet k tematu - a jaky smysl ma zivot postizeneho ditete?

samera
20. čer 2006

ivett
mas na mysli ako vznikol prvy clovek?

aktaka
20. čer 2006

Helabella a v jakém momentě je stvořil? Ještě před velkým třeskem nebo až po něm? Není to ironie, jen mě zajímá ten časový sled. A co říkáš teorii evoluce, ta tedy není pravdivá?

helabella
20. čer 2006

Ivett: Já tam nebyla, tak si to můžu jen představovat 😀 Ale teď vážně -- v Bibli se píše, že řekl a ono se to stalo. Zní to strašně jednoduše, ale pokud připustíme, že Bůh je, tak by mělo být v jeho silách to zvládnout, ne?

ivett
20. čer 2006

no prave, a je ten Buh?

ivett
20. čer 2006

samera: ano, jak vznikl prvni clovek, to me fakt zajima... 😉

mishabv
20. čer 2006

ivett, helabella a samera jsou tu za stranu, ktera vi, ze je, to nezpochybnujeme a jen se snazime pochopit, jaky to ma pro ne vyznam a proc je to vubec dulezite 😉

aktaka
20. čer 2006

Mishabv 😀 Já jen, jestli má lidské vlastnosti jako dobrotu a je schopen milovat, tak proč by nemohl být i škodolibý.
Jinak to ale taky nechápu to s těmi modlitbami a tak. Podle mého, jestli člověk při podlitbě něco "slyší", tak je buď v transu sám od sebe a nebo to podpořil nějkou "mňamkou".

samera
20. čer 2006

Boh je svemohuci a vsevediaci, moze spravit vsetko, na co si len pomysli, a vytvorit cloveka bolo pre neho malickost.....aj ked pre nas sa to tak nezna......najprv stvoril nebesia a zem a potom cloveka z prachu zeme
a zmysel zivota? Posluchat nasho Stvoritela a robit dobro aj druhym, aj ked niekedy ti druhi k nam nie su dobri......

helabella
20. čer 2006

Aktaka: Nedalo by se říct, že velký třesk je právě to stvoření? Prostě začátek všeho?

Já osobně na evoluci nevěřím, ale vím, že jsou věřící, kteří ji uznávají ve smyslu, že ji Bůh nějakým způsobem řídil. Třošku jsem si o evoluci četla (manžel je geolog, takže to mám doma z první ruky 🙂 ) a i v dnešní době je tam hodně nejasného. Je to prostě jen teorie, která se nedá nikdy ověřit. Což stvoření samozřejmě taky, jde jen o to čemu člověk věří.

mishabv
20. čer 2006

aktaka, videla jsi film prolomit vlny? pekna ukazka viry v boha 🙂)