Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

kacenqa
16. čer 2006

aktaka: predbehla si ma 😉 Boha sem veru nepletme, je to kazdeho sukromna vec, ci veri, alebo nie. nechapem preco by ma mal niekto lutovat, o tvoju lutost kaciatko vobec nestojim a ani ju nepotrebujem, moj zivot je naplneny laskou a radostou aj bez Boha, ale nikomu pravo na vieru neuberam a anikoho ani nelutujem za to, ze v neho veri (niekedy az prilis fanaticky) a mimochodom, kde beries istotu, ze ten tvoj Boh je ten spravny, co islam, buddhisti, mormoni, zidia.... ???aj tych lutujes??

aktaka
16. čer 2006

Jen mám z příspěvku kaciatka trochu pocit, že jsem nějak méněcenná, když nevěřím. 😖

danielkar
16. čer 2006

Holky ujíždí téma, já myslela, že se bavíte o potratu a ne o to, kdo věří v boha a ne, na to se může založit nová téma, ne?

danielkar
16. čer 2006

Mám z toho pocit, že něktré svoji víru v boha vnucují a nedokáží pochopit a hlavně tolerovat ty nevěřící.

ivett
16. čer 2006

ja myslim, ze neverit rozhodne neni hrich, ja taky neverim, nikdy jsem neverila a myslim ze nikdy verit nebudu...Samozrejme kdyz nekdo veri je to jeho vec, ja proste jen nevim proc, zatim mi nikdo nedokazal vysvertlit proc veri v neco, co neexistuje, nebo proste proc veri v neco vymysleneho...Chapala bych treba budhisty, ti maji alespon sochu budhy a modli se k ni, ten budha je nejak fyzicky ztvarneny, ale BUH? Ja nevim, jak ma vlastne vypadat, ma to byt jako Jezis Kristus na krizi nebo je to nekdo uplne jiny, nevim, zatim mi to nikdo nevysvetlil a mozna proto jsme pro ne ty menecenne, protoze oni jako verici to vi...Nevim jestli dava smysl co jsem ted napsala, ale takhle to vidim ja... 🙂

kacenqa
16. čer 2006

nikto nie je horsim clovekom len preto, ze neveri v Boha. ved aj ty vyznavas predsa nejaky eticky system, mas rebricek hodnot, ktorymi sa riadis a mozno su totozne aj s tymi cirkvou hlasanymi, ale za to ze svoj vyssi princip nevidis zrovna v Bohovi ta nik nema pravo odsudzovat alebo lutovat

kacenqa
16. čer 2006

danielka mas pravdu je to hodne od temy, ale zacala s tym kaciatko a na to sa proste nedalo nereagovat

aktaka
16. čer 2006

Kacenqa, přesně tak. Já nikomu svoje hodnoty a ateismus nevnucuji, tak ať si, prosím, věřící nechají víru. Mě stejně nepředělají, já se nedám. 😀

petrau
16. čer 2006

Ahoj holky🙂 Uf, tak jsem tohle téma nakonec přelouskala celé...asi jako většina z nás, vždyť se nás to dotýká. Nejdřív bych ráda řekla, že nejsem věřící..teda nevěřím v Boha. Protože ať chceme, nebo ne, tohle téma se s tímhle vždycky bude spojovat...pro věřící je nemyslitelné jít na potrat...no, když to přeženu, neměli by ani spolu spát před svatbou, neměli by používat antikoncepční pilulky (jedna z metod této ochrany je vlastně taky potrat...když už se spermie dostane k vajíčku a oplodní ho, to se nemá kde uhnízdit a je potraceno, ale už oplodněné vajíčko). Přiznám se, že je mi i proti srsti častý průvodní jev věřících a to, že mají na všechno odpověď, takže i tady se objevilo, že oni by "nikdy"...ach joo, já vím, holky, vy věřící, nekamenujte mě za to.

Dnes mám přítele, chci s ním být celý život, děťátko zatím nechceme, používáme antikoncepci, ale shodli jsme se na tom, že kdyby teď přišlo, tak ho přivítáme. Ale umím si představit situaci, kdy bych na potrat šla. Například v době, kdy jsem chodila ještě do školy, žila s mamkou sama (od šesti let mě vychovávala sama) a i když jsem si přivydělávala, peněz bylo opravdu málo. Vím, že by mě mamka podpořila a podržela, ale myslím, že dítě by si tenhle život nezasloužilo. A není to jen o penězích...chyběl by mu táta.

Myslím, že někdy vyžaduje větší nesobeckost jít na potrat (mluvím o ženě, pro kterou je to rozhodnutí těžké, ale uvědomuje si, že je např. v situaci, kdy má problém postarat se sama o sebe a nebude sobecky přivádět na svět další dítě). Ano, neměla by tedy otěhotnět...ale žádná antikoncepční metoda není stoprocentní..vlastně je, nemilovat se🙂)

PS: A zmiňovaná kampaň proti potratům? Myslím, že je to hnusná manipulace, která ukazuje jen jednu stranu věci...proč neukáže ženu, která je po osmém, devátém porodu už u konce sil, tělěsně i duševně, jen proto, že jí někdo nebo něco (víra, přesvědčení, manžel či partner atd..) přikazuje "nezabít" a něco (bohužel asi opět zase ta víra, i když v tomhle směru asi dost ortodoxní) ji zakazuje antikoncepční prostředky ale přikazuje plnit manželské povinnosti. Řeknete extrémní příklad? Jen absolutní protipól té kampaně...

Ale tohle všechno je jen můj názor...

cucuska
16. čer 2006

Táto téme sa asi trochu zvrtla na vieru.ALe veď aj tak sa dá. Či BOH je alebo nie je , to vie každý z nás. Nechcem tu dáva´t najkú prednášku. Každý v niečo veríme, či už v lásku ,v Boha, v Budhu, v spravodlivoť. Nechajte to tak baby. Toto je si myslím každého vec a netreba braťludí, kt. veria v niečo za iných./tým nechcenm povedať, že to tu tak padlo/

kacenqa
16. čer 2006

cucuska, skor to tu padlo opacne a sice tych, co neveria v Boha treba vraj lutovat...a to si myslim, ze nie je v poriadku ale ano, tato diskusia by mala byt o tom, ako sa zachovat ked niekto z vasho okolia pride s myslienkou potratu...

takze - vratme sa k teme

aktaka
16. čer 2006

Zpět k tématu. Pokud to převedu na sebe, tak by mi asi celkem vadilo, kdyby měl přítel k tému potrat natolik vyhraněný odmítavý postoj. Resp. pokudy by ho zaujímal, to by mi nevadilo, ale aby se kvůli tomu se mnou hádal a s někým přetrhával styky, to už bych asi jen tak nepřekousla. Zvlášť, když jeho se to netýká. Navíc si myslím, že chlap to nikdy nemůže úplně pochopit.

trissie
16. čer 2006

aktaka: na tom se asi shodneme. Psala jsem to včera večer zuzi do IP, že to nebude mít lehké, že to bude boj mezi ní a jejím přítelem. Protože pokud ona dokáže pochopit něčí situaci a on se staví tak odmítavě, tak to někdo bude muset ustoupit... a asi to nebude příjemné ani pro jednu stranu.

ivett
16. čer 2006

souhlasim s aktakou: chlap nikdy neni v te situaci tak jak zena, vsechno to prozivame vic a taky bych asi nechtela aby muj muz odsuzoval a zavrhoval zeny, ktere z nejakych jim asi podtsatnych duvodu jdou na potrat... 🙂 Priznam se ze s manzelem jsem se o tom asi nikdy nebavila, ale znam ho a myslim, ze tohle by neudelal...Rekl by svuj nazor a snazil by se pomoct te kamaradce stejne jako ja, to jsem si jista...

aktaka
16. čer 2006

A ještě je tu jedna věc, která mě v diskuzi celkem zarazila. Vyskytlo se tu několik odsuzujících názorů na onu slečnu, že neměla spát s ženatým chlapem. Ano, neměla, ale myslím, že na takové věci je jaksi potřeba dvou lidí. Ženatý v tomto případě byl ten chlap, tudíž nese na sobě vinu vůči svojí rodině, a proto je, podle mého názoru, více odsouzení hodný. 😒

zuzanal
16. čer 2006

aktaka: Třeba ji odsuzují na základě podvědomého strachu, že by byly schopné udělat to samé 😕

parisienne
16. čer 2006

Co se týče konkrétního případu zuzky1, tak si myslím, že její přítel na to má právo - stejně tak jako ona má právo se se svou kamarádkou dál stýkat. Myslím, že je dost běžné, že lidé žijící spolu mají na stejnou věc různé názory a pokud jeden tomu druhému svůj názor nevnucuje, tak na tom není nic špatného. Viděla bych na tom něco špatného jenom v případě, že by zuzky přítel trval na tom, že nechce, aby se s ní stýkala ani ona.

A co se týče toho, že chlapy se do takové situace nedokážou vcítit tak dobře jako my, tak si myslím, že je to jen laciný argument. Taková věc se nedá takto bagatelizovat a zobecňovat. Chápu, že z principu věci (žena nosí dítě v sobě během těhotenství a ne muž) je vnímání celé situace chlapem jiné. To ale ještě neznamená, že jenom proto, že je jiné, je horší. Naopak si myslím, že chlap, který je schopný se nad tím zamyslet (což předpokládám i u žen, které na podobnou věc reagují) může přinést jiný úhel pohledu, který nemusí být nutně horší. Tohle všechno záleží jenom na tom, co si člověk prožil a jak je schopný se vcítit do situace druhých.

aktaka
16. čer 2006

Zuzanal: to by možná byly, ono na tom není nic těžké, ten chlap nemá žádnou vadu oproti svobodným. Spíš naopak, určitě má něco navíc, když je ženatý. 😀

ivett
16. čer 2006

parisienne: samozrejme ze i muz se do toho dokaze svym zpusobem vcitit, ale u zeny je to vzdycky neco jineho, neni to jen o tom, ze to dite nosi v brisku, je to o tom,ze v ni proste roste, bouri se ji hormony, ona v sobe to dite fakticky citi, tak proto to asi proziva intenzivneji nez muz, ale nemyslela jsem tim, ze by muzi to bylo jedno, to v zadnem pripade ne.. 🙂

aktaka
16. čer 2006

Ať si říká kdo chce co chce, tak podle mého, nikdo není schopný se plně vcítit do pocitů jiné osoby a tudíž nemůže pochopit jak to dotyčný cítí. Může si to představovat, třeba bude i hodně blízko, ale pokud to neprožil, tak nikdy úplně nepochopí.
A např. hlapi, kteří nutí své přítelkyně k potratům, tak ti to už tuplem chápat nemůžou. ☹

aktaka
16. čer 2006

A jak píše Ivett, těhotenství je hlavně hodně o hormonech a náladách a to se už tuplem chápat nedá. 😀

janickabez
16. čer 2006

Ahojky taky přidám svůj názor
k zuzka 1 je fajn, že za svou kamáradkou stojíš i když je její rozhodnutí jakékoliv, myslím, že v takovéto situaci se potřebuje člověk o někoho opřít a cítit, že po tom všem zklamání má ještě někoho komu může věřit.
Chápu, že tě mrzí názor tvého přítele a celý postoj k situaci, ale nevím jak někdo může říkat věci typu "Nikdo nemá pávo vzít život nenarozenému dítěti", a přitom to většinou vše svádí na matku, že ona za všechno může, jenže ona není svatá Marie, do které vztoupil bůh svatý,(omlouvám se všem věřícím, nevím kde se správně píší velká písmena, tak doufám, že se nikdo neurazil) myslím si že k tomu jsou potřeba 2 a proto za to nesou zodpovědnost oba.
Kdo dal mužům právona to aby ženu v takové situaci opustili a kdo dal mužům právo na to aby vůbec podváděli svoje manželky??? A žena pak musí být ta silná, která buď bude vychovát dítko člověka, kterého bytostně nenávidí za to že ji opustil, nebo se rozhodne pro přerušení, přesně tím stejným právem "pohodlnosti a zbavení se odpovědnosti" stejně tak, jakým právem se rozhodl muž ji opustit v takové situaci jen pro zbavení se odpovědnosti a ze svojí pohodlnosti za to nechce vést žádnou zodpovědnost.
Rozhodně nejsem žádná feministka ba spíše naopak, ale na tenhle problém se dívám z úhlu pohledu dítěte, které vychovala matka samoživitelka, a to samoživitelka od prvního dne narození, protože, když to mamka "tomu pánovi" sdělila tak ji opustil ze své pohodlnosti( byl vdovec s dospělými dětmi).
Od prvního dne mi dala do vínku takové věci a tak obrovskou zodpovědnost, o kterých se děten z úplných rodin nikdy nezdálo.
Prostě chápu ženy, které se rozhodly a rozhodnout jít na umělé přerušení, protože kdybych se dostala do téhle situace nikdy bych nepřichystala svému dítěti to co mamka mě ( ale prosím podotýkám, že nejsem ani týrané dítě, a nikdy jsem se neměla špatně ve smyslu, že bychom neměly co jíst, nebo tak, jde spíše o citovou fixaci mamky na mě a mě na mamku, která skončila tak, že ji nejsem schopná opustit a žijeme společně s mým skoromužem a mamkou dohromady i když hrozně toužím po SVÉ domácnosti, ale nejde to)
A na závěr bych chtěla říct, že se zde objevil asi nějaký unikátní vzorek dam, protože já mám ve svém blízkém okolí nejméně 5 dam o kterých vím, že zákrok podstoupily, ať už je k tomu vedlo cokoli a nejsou to jen holky 18 - 25 ale i dámy starší. Takže nikdy neříkej nikdy......................................

mmmk
16. čer 2006

Janicko, tos napsala moc krasne a pravdive! Taky znam spoustu holek, co to podstoupily. A to jsou jen ty, o kterych vim. A kolik "hluboce vericich" mravokarkyn to podstoupilo... Kdyz jste verici, nemely byste tedy pouzivat zadnou jinou ochranu nez metodu plodnych a neplodnych dnu... jinak se nechovate podle toho, co vam nabozenstvi uklada. A proc tedy se svym partnerem spite jeste pred svatbou? A proc nemate 10 deti???

ladunka
16. čer 2006

Janicko, nemyslím, že tu nějak unikátní vzorek žen, pouze ty, které potrat podstoupily, podle mne mlčí. Je to tak hrozně hluboká a ryze osobní věc, že se myslím nedá svěřit v takovéhle diskusi, neanonymně.

expertka8
16. čer 2006

...musím reagovať,aj keď som to pred obedom už vzdala....

...na margo tejto témy....*KTO XCE PSA BIŤ, PALICU SI VŽDY NÁJDE*....človek je tak vyxcaný tvor,že si vždy nájde *správny argument* na to,aby si svoje ohavné činy ospravedlnil...

janickabez
16. čer 2006

ladunko: souhalsím, mám stím taky problém, doufám že teď nebudu ukamenována, ale vím o čem mluvím, není to nic k chlubení.................

zuz11
16. čer 2006

AK NECHCEME BYT SUDENY NESUDME INYCH (prepacte za velke pismena)

zuzanal
16. čer 2006

expertka8: Nějak mi v tom tvém projevu chybí křesťanská láska k bližnímu svému a navíc mám pocit že jsi zapoměla odpustit nám hříšníkům. Víš co to je tolerance (ateistů)?

expertka8
16. čer 2006

..milá *zuzanal* 🙂
...keby si si pozornejšie čítala moje predxádzajúce príspevky,dozvedela by si sa moje celé stanovisko...napr. aj to,že sa nehrám na BOHA...nesúdim,pretože na to nemám právo.....

... a na margo predxádzajúceho výroku od *zuz11*...trafená hus zagágala,že zuzanal???? 😀 😀 😀

zuzanal
16. čer 2006

expertka8: Předpokládám, že sebe neřadíš do lidské rasy (že by archanděl?) - tedy podle té vychcanosti 🙂