Má syna o kterém nevěděl. Co s tím?

smam
11. dub 2010

Ahoj holky, raději jsem se registrovala pod jiným jménem, nerada bych, aby nás někdo poznal. Dnes jsme totiž zjistili šílenou věc. Zazvonil u nás policajt, že hledá manželova syna. Zarazilo mě to, protože syny dva máme, ovšem jednomu jsou tři roky a druhému dva měsíce...
Policajt mi ukázal fotku 19 letého kluka, který byl svědkěm nějakého podvodu no a potřebují s ním mluvit. Protože jeho máma je nezvěstná a kluk se toulá, kde se dá, vypravili se po příbuzných. Jako prvního navštívili otce - mého manžela. Ten si po dlouhém vzpomínání vzpomněl na to, že někdy v 19 letech s onou ženou něco měl, ale nikdy jí prý nic nepodepsal a ani nevěděl, že nějaké dítě má. Ta ženská po něm nechtěla ani peníze. Chudák se klepal jak ratlík. Policajt nám doporučil, ať zrušíme na magistrátě otcovství. Ale teď jsem koukalv a na nějaké právní stránky a tam bylo, že popřít otcovství se dá jen do 6 měsíců od porodu, pak jen v zájmu dítěte. Navíc tam bylo, že aby se určil otec, musí oba s tímto souhlasit na matrice nebo u soudu a to u něj neproběhlo, takže nechápu, jak může být někde takto uveden, aniž by o tom věděl.
Vůbec netušíme jak postupovat. To, že může kdokoli napsat dítě na kohokoliv, mě zaráží. Pro nás to může mít nedozírné následky. Co když se kluk třeba zadluží a vymyhači půjdou za námi. Nebo co když manžel zemře a on bude mít nárok na část dědictví? Našlo by se toho ještě dost.
Tím, že je máma nezvěstná a kluk taky, tak asi nepadají v úvahu DNA testy. Co s tím? Myslíte, že se to dá zrušit jen tak, když nikde nic nepodepsal, nic od soudu nedostal a o klukovi 19 let nevěděl ani na něj neplatil?

buffinko
14. dub 2010

ale to je situacii, ze o dietati naozaj nevie...

ale tu bolo do zaciatku zrejme, ze ak nejde o omyl, musi o dietati vedeit.

a suhlas s jabber - hanbil sa pred manzelkou...

pepibubu
14. dub 2010

No pokud to je takhle, tak by u mě dost klesnul. A každopádně bych chtěla mluvit s matkou toho kluka. Pokud by mi řekla "nic jsem po něm nechtěla," asi bych se na to začala dívat trochu smířlivějc, ale jak znám Honzu už skoro 9 let a jeho zodpovědnost a vztah k dětem obecně, tak by mu to určitě nedalo a o kluka by se i tak aspoň rámcově zajímal.

Schválně se ho na tenhle příběh zeptám, co by dělal on v situaci manžela smam.

buffinko
14. dub 2010

kveta, alechim to mysli vseobecne - ze co ak by otec o dietati naozaj nevedel (nebol by v RL)

kveta
14. dub 2010

Poznám muža, ktorý čaká dieťatko po dohode s kamarátkou ako "darca spermií bez záväzkov" s tým, že bude mať všetky otcovské práva, ktoré bude prípadne chcieť. Jednoducho sa s kamarátkou dohodli, že ona chce dieťa, on dieťa neplánuje, ale jej k nemu "pomohol". Teoreticky nemá žiadne morálne záväzky sa o to dieťa zaujímať, ale ako sa vyjadril "nie je hovado, aby sa nehlásil k vlastnému dieťaťu", takže s ňou chodí do poradne, zaujíma sa o tehotenstvo, bude pri pôrode, bude v rodnom liste a v prípade, že sa matke dieťaťa niečo stane, rozhodol sa, že sa o dieťa postará on...

aleachim
14. dub 2010

kveta, ale to si myslím, že je trochu jiný případ. Já znám zase jiný případ. Mám známého, který chodí se slečnou 5 let, chtěli se brát. On děti nechtěl, protože má nějakou nemoc a nechce, aby ji dítě sdědilo. Ona vysadila antikoncepci a řekla mu, že je těhotná až když byla na konci 3tího měsíce a sama přiznala, že mu to říká až tak pozdě, protože věděla, že by chtěl, aby šla na potrat. O dítě se postará, ale s ní nechce mít nic společného, zrušil svatbu, podvedla ho. Nemyslím si, že je teď šťastná.

Nemá smysl se rozpytvávat v hypotetických případech, na mou otázku jsi mi odpověděla.

emilyz
14. dub 2010

kveta...dobre pises.
smam - vela stastia v manzelstve.
suhlasim s holkami, kt. pisali na 4. strane, napr. kalu.
Bohuzial vas od zaciatku s manzelom popadla tuzba vyclenit zo svojho zivota "problem" - tym problemom je jeho syn. lenze niekedy tento "problem" moze byt zaciatkom objasnenia inych veci. a rodinne puto je velmi silne - mozno ten chlapec doteraz netusil, kto je jeho otec a mozno prave teraz ho najviac potrebuje.
zjavne manzel o synovi vedel.

meandra
14. dub 2010

smam:asi máš pravdu, taky bych se snažila chránit svoji rodinu, pokud je ten kluk problémový, tak by asi nebylo moc vhodný ho zrovna k sobě nějakým způsobem poutat. To co jsem psala se týkalo jen představy normálního kluka, o kterého ani máma třeba už nemá zájem a prostě je sám. Ale pokud opravdu fetuje a sám vás nebude kontaktovat, taky bych to se samaritánstvím nepřeháněla. Ale někdy se lidi vybarví, až se člověk diví. Ty jsi přišla o kamarádku kvůli 10000, a já pro několik stovek. Poté, co jsem jí je půjčila už se neozvala. A když jsem ji kontaktovala já, (ne, aby mi ty peníze vrátila, už jsem se s nima rozloučila), ale abychom se sešly a pokecaly, tak "neměla čas". Je mi jasný, že proto, aby mi nemusela nic vracet, netušila, že bych si o ně neřekla. Ale přišlo mi ponižující jí říkat, prosím sejdi se se mnou, nemusíš mi nic vracet 😝 . To radši nic.

jabber
14. dub 2010

To je pravda, kluk je problémový, ale pokud o něm manžel smam od začátku věděl, podepsal otcovství a nezajímal se o něj (teda pokud mu v tom matka vyloženě nějak nebránila a nepodrážela mu nohy - což musí vědět jen on sám, jak to bylo), tak to že je problémový, může být taky tak trošku i jeho vina, ne?

meandra
14. dub 2010

jab. To určitě. Já si to i myslím, že o něm věděl, přeci když něco podepisuju, tak pokud nejsem analfabet, namol nebo zfetovaná, tak aspoň rámcově musím vědět o co se jedná. Prostě asi spoléhal na to, že se to neprovalí do jeho dalšího soukromého života.

jabber
14. dub 2010

meandra - no právě... a navíc se tady došlo k závěru, že se to musí řešit osobně na matrice 😅

meandra
14. dub 2010

Tak tím spíš. Celou diskuzi jsem podrobně nečetla, ale určitě se to nemohlo vyřešit jedním podpisem někde v kasárnách. Proto je mi ale divný, že otcovství bylo pro matriku zřejmě vyřešené a že by nemusel platit ani alimenty, nebo je platil, ale rodina o tom nevěděla 😕 Prostě je tam moc zvláštních věcí, které by mi musel manžel vysvětlit. A jestli o něm věděl a mlčel, tak nevím jak bych se zachovala. To je trochu závažná věc na to, aby se v rodině neprobrala včas a čekalo se, až někde něco vyplave. Není to fér vůči manželce. Měla právo to vědět hned při seznámení.

moravanka
14. dub 2010

manzel zakladatelky to urcite vedel, to na matrice podepsal, zenskou roky nevidel a o ni neslysel, tak si myslel, ze je to vyrizene. ze to svym rodicum nerekl, nebot se stydel nebo bal, neni tak dulezite, ale manzelka to vedet mela.

smam
autor
14. dub 2010

Blbá výmluva.. Ale čím víc nad ní přemýšlím, tím víc mi to přijde ĺogické a vymakané. Poslala ségru, protože na ní by bylo těhotenství vidět a stačilo podepsat papír z matriky.. U nás stačí zajít s papírem, kde je přiznání otcovství a dohoda o příjmení. Byla jsem s tímhle papírem taky sama na matrice (první dítě jsme měli za svobodna) a stejně tak švagrová ve vedlejším městě. Navíc jestli řekla, že nemá opušťák.. Nikam daleko jezdit nemusela, manža byl přes protekci na vojně v našem městě.. Ale možná zatlouká, aby se přede mnou neschodil, to je taky možný. Což by ale zase ukazovalo na to, že mu na mě a mém názoru na něm záleží 😉 . Jinak by neměl jediný důvod mi lhát, když už je to tolik let. Navíc má velmi dobrý vztah s rodiči, takže pochybuju, že by to nevěděli alespoň oni. Reakce tchyně byla jasná, nevěděli o tom... A jeho ségra taky ne
No a já taky nečtu vše, co podepisuju, naposledy MM potřeboval podepsat smouvu o spoření pro děti a nečetla jsem ani hlavičku..
Možná bych se mohla setkat s mámou nebo tím klukem, ale to by museli být k nalezení, že? No třeba se policajti ozvou..

buffinko
14. dub 2010

Druhá domněnka otcovství
Druhá domněnka otcovství spočívá v souhlasném prohlášení ženy a muže, že onen muž je otcem dítěte. Nastupuje za podmínky, že se neuplatnila domněnka svědčící manželovi matky, tzn. je-li matkou neprovdaní žena nebo otcovství bylo pravomocně popřeno. Takto lze založit otcovství nejen vůči dítěti narozenému, ale i k ještě nenarozenému, avšak již počatému. Souhlasné prohlášení představují dva jednostranné právní úkony, nevztahují se tedy na ně zákonná ustanovení o smlouvách ani promlčecí lhůty. Rodiče proto mohou takto dobrovolně založit otcovství kdykoli během svého života. Prohlášení musí být učiněno ústně, srozumitelně a zcela konkrétně.

K určení otcovství musí dojít na matričním úřadu nebo na okresním (obvodním) soudu. U počatého dítěte lze zvolit jakýkoli matriční úřad či soud, k narozenému dítěti lze pak prohlášení učinit na matričním úřadu, kde je dítě zapsáno do knihy narození nebo na okresním soudu obvykle určeném podle trvalého bydliště dítěte. V žádném případě tedy nepostačí, jestliže matka uvede bez dalšího jméno otce v porodnici či určitý muž se neformálně považuje za otce, ačkoli se i podílí na povinnostech rodiče.
.

buffinko
14. dub 2010

srozumitelne, konkretne a USTNE

momin
14. dub 2010

buffinko nevim proc nechces pochopit ze na matriku oba proste NEMUSI!!!
Ja sem taky donesla jen papir s cestnym prohlasenim a podpisem pritele... 😎

Joo a stacilo to.... pritel v rodnem liste je....

momin
14. dub 2010

😀 😀 😀 😀 takze hned omluva...
neumim cist...... 😉

buffinko
14. dub 2010

Toto vyhlásenie rodičov o určení otcovstva pred matričným úradom nemožno urobiť písomne, ale podľa ustanovenia § 13 ods. 3 zákona č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov len osobne, a to ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.

buffinko
14. dub 2010

tak pardon, u nas je len ustne....na nasej matrike urcite. v sulade so zakonom.

moravanka
14. dub 2010

smam je jedno, jestli to manzel vedel nebo ne, ale jde ji o to, aby jeji deti nekdy v budeoucnu nebyly osizeny. asi by bylo nejlepsi, kdyby jeji manzel mel oficialne holou prdel. a dobre mu tak!

kveta
14. dub 2010

Moravanka... hádam Smam dôjde aj to, že musí závet napísať aj ona... čo ak umrie bez závete dve minúty pred manželom? Potom je dedičom polky ich majetku manžel a tým pádom by syn dostal svoj podiel.

Inak mám tu šalamúnsku otázku pre detektíva Columba: Pre koho je výhodné, že je matka toho chlapca nezvestná? Kto mal motív pre jej nezvestnosť? Pri odpovedi začína hustnúť krv, že?

moravanka
14. dub 2010

kveta a nema manzel narok na nejaky podil ze zakona?
a ta otazka...normalne mnou projela zima.

jabber
14. dub 2010

No jo, to je fakt...nejjistější by bylo všechno dát rovnou dětem 😅 ovšem znám ve svém okolí případ, kdy to rodiče udělali, syn se jim trošku nevyvedl a oba vyhazuje z JEHO baráku 🤐 🙄

brumdinka
14. dub 2010

teda holky vy jste se rozjeli a zas jen rozvíjíte teorie 😀 nejvíc souhlasim s alechim

jinak dobrý v týhle situaci by pro smam bylo zúžit společný jmění manželů tedy, že by od té doby co to podepíšou oba vše co si vydělá nebo nabyde do budoucna + co se uvede ve smlouvě bylo jen její, manžel by neměl nárok a tim pádem ani jeho znovunalezený syn 🙂

kveta
15. dub 2010

Moravanka, nepoznám české zákony, ale už tu niekoľkokrát odzneli podmienky pre vydedenie potomka na Slovensku /nezáujem o rodiča, trestná činnosť/, ktoré sa dajú použiť v tomto prípade, čo by znamenalo, že na Slovensku by mohol byť úplne vydedený a ani súdiť by mu nepomohlo. Na určitý podiel /konkrétne na polovicu z bežne dedeného podielu/ by mal zákonný nárok, ak by podmienky pre vydedenie nespĺňal. V takom prípade by dostal na dvanástinu z dedeného majetku a závet by bola v bode jeho vydedenia neplatná. Ak spĺňa české podmienky na vydedenie, nie je dôvod pripravovať manžela o majetok, stačí závet.

buffinko
15. dub 2010

Kveta, v Cechach su take iste dovody k vydedenie (cize len 4) 😉 Pre smam manzela je to najlepsia cesta, pretoze nepride o svoj majetok a zaroven syn nebude mat ziadny narok na majetok a ani sa nebude moct v pripade dedickeho konania odvolat na sude - stacia uplne tie zaznamy na policii.
Osobne by som si dobre premyslela, ci prepisem vsetok svoj majetok na manzelku a deti - nikde nie je zarucene, ze sa so zenou o 10rokov nerozvedu (nikoho si neberiete s predstavou, ze sa s nim budete rozvadzat, ale bohuzial casty jav...) alebo deti v dospelosti majetok neprepiju a neprefetuju....

pepibubu
15. dub 2010

Pokud o synovi VĚDĚL a jenom na něj "zapomněl" pak je jeho POVINNOST ho nezanedbat aspoň tak, jak je to nyní možné a myslitelné. A může se to smam líbit nebo nemusí.

Jak říkal jeden známej, a už prý od raného mládí - "Lezu-li do postele s nějakou holkou, počítám s tím, že to může být matka mých dětí, ať se chráníme jakkoliv."

meandra
15. dub 2010

Je to jeho povinnost, ať je synáček jakýkoli, tak je v tom nevinně. V kůži smam bych být nechtěla, protože k tomu i s dětmi přišla jak slepý k houslím a všichni to zřejmě jednou pocítí.

smam: Jinak mě by to nepotěšilo, kdyby se mi manžel s něčím tak důležitým, jako že někde běhá jeho dítě, nesvěřil. A nezdůvodnil by to ani tím, že mě nechtěl ranit. Prostě by to ke mně bylo nefér, je to natolik závažná skutečnost, kterou mám právo vědět už v začátcích vztahu. Natož když si s takovým člověkem pořizuji rodinu. Čeho se bál? Že o tebe přijde ? Proč, když dnes mít dítě z předchozího vztahu není nic zvláštního ? Mě by to tedy nevadilo a na našem vztahu by to nic nezměnilo. Ale co by mi vadilo, a co by můj vztah k němu změnilo, je že mi takovou docela důležitou informaci prostě zamlčel. Pokud to tedy věděl, jako že si myslím, že jo.

pepibubu
15. dub 2010

Meandra - přesně tak to vnímám taky....

moravanka
15. dub 2010

taky by mi to zamlceni vadilo. kdyz vstupuju do vztahu, tak chci vedet, je dotycny zenaty, rozvedeny, svobodny, deti ma, nema. zamlceni techto okolnosti s oduvodnenim, ze se bal, ze o me prijde by mi vadilo.