Věcné břemeno, chceme hypotéku

3neznama3
4. srp 2017

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně věcného břemene. Přítel dostal rodinný dům jako dar, kde má zde děda vecne břemeno na celý dům. My teď momentálně s přítelem si chceme vzít hypotéku ale problém je s věčným břemenem. Od banky máme potvrzeno, že je možné si vzít hypotéku, ale je potřeba, aby děda buď přepsal věčně břemeno, že využívá pouze dvě místnosti, kde momentálně žije a nebo my si uděláme bytové jednotky. Bohužel, ale děda ani jednu možnost nám nechce podepsat a brání nám tedy k rekonstrukci a přístavbě. Lze to nějak vyřešit ? Nebo existuje nějaký zákon, že nám v tom nemůže branit si udělat vlastní bytovou jednotku ? Děkuji za radu

evaviki
4. srp 2017

pokud je na dome VB, banka ho do zastavy nevezme. Ze by si dal VB na dve mistnosti, to je podle meho nazoru blbost a rekla bych, ze bance vadi jakekoliv VB na dome.
Deda nema pravo vam branit v rekonstrukci, to je jen na majiteli domu. Pokud ale nesouhlasi s vymazem VB, asi moc moznosti nemas. Rozdeleni domu na bytove jednotky jde, ale zalezi, jak ma deda napsane to VB.. aby pak stejne nemel bremeno na vsech bytovych jednotkach, protoze to by vam stejne nepomohlo. Vzala bych darovaci smlouvu, kde to je popsane a sla k pravnikovi a radeji obetovala par tisic. Takhle ti nikdo z nas neporadi, musela bys sem dat zneni darovaci smlouvy..

evaviki
4. srp 2017

jinak jeste zalezi na castce,kterou si chcete pujcit.. da se to resit uverem ze stavebniho sporeni, nebo hypoteka, ale dat do zastavy jinou nemovitost..

luj89
4. srp 2017

@3neznama3 ahoj, nepises o jake vb jde... Na doziti? Jinak bance vetsinou nevadi vb treba ve smyslu, ze na pozemku nebo na dome je sloup na elektricke draty, ale na doziti, to bude problem. To s temi mistnostmi vam rekl kdo? Podle me je to blbost...

evaviki
4. srp 2017

@luj89 pokud ma vb deda, tak to kable nebudou a bude to na doziti.. :-/ ad ty mistnosti - mam stejny nazor jako ty..

3neznama3
autor
4. srp 2017

Máme to potvrzené přímo od banky, že pokud děda změní věčné břemeno, že využívá pouze dvě místnosti tak nám hypotéku dají ( bylo to napsané i v tom dotazovanem článku) Šly jsme si s dědou ó tom promluvit a nechce nám dovolit udělat jak bytovou jednotku tak ani změnit smlouvu na věčné břemeno

evaviki
4. srp 2017

@3neznama3 mujzu se zeptat od jake banky? A mate stanovisko primo z pravniho oddeleni?

3neznama3
autor
4. srp 2017

Ano, máme to všude potvrzené i od odhadce a jedná se o lišku

evaviki
4. srp 2017

@3neznama3 to je stavebni sporitelna, ne banka.. 😀 Tak uz chapu..
Kazdopadne si myslim, ze bez souhlasu dedy mate smulu :-/

yerry
5. srp 2017

@evaviki není to blbost, můj otec má ve smlouvě o zřízení VB jasně uvedeno že VB užívání se vztahuje na polovinu domů a to konkrétně na spodní byt. Samotná stavba není rozdělena na bytové jednotky, je pouze vedena jako dvougeneračního rodinný dům o v dvou bytových jednotkách.
@3neznama3
Rozdělení lze provézt tzv. Prohlášením vlastníka, je to náročný dokument, který musí sestavit odborník, musí se doložit plány, zaměření celé stavby, jednotlivých pokojů včetně a bytů, celé to stojí dost peněz, tady u nás konkrétně cca 20tis. Tento dokument se zapíše do katastru (je to podobné jako u bytů v osobním vlastnictví) a poté budou v katastru zapsány i konkrétní bytové jednotky ve stavbě a bude možno zatížit hypotekou (resp. Zástavou) jen konkrétní bytovou jednotku.
Co se týče banky, VB užívání jim až tak nevadí, pokud je dobré specifikováno, což u vás asi není, jakoukoliv úpravu práv ve věčném břemeni musí dědeček dobrovolně podepsat, pokud je svéprávný. Bez jeho souhlasu toho moc nezmůžete.
Samozřejmě by toto asi bylo řešitelné soudně, ale tím byste nadělali více škody jak užitku... Zkoušet ó tom s dědečkem mluvit, a hlavně mu vysvětlete, že bez toho dům neopravite...

evaviki
5. srp 2017

@yerry blbost ve smyslu, ze pokud se RD nerozdeli, tak bankam vadi i VB na jednu mistnost, protoze kdyz nebudes splacet, nemuzou barak s VB prodat, resp. prodaji, ale pod cenou.. Pokud je RD rozdeleny na byty, idealne prohlasenim vlastnika, tak muze byt VB na jeden byt a druhy by byl v zastave banky. to je ok. Ale pokud ma deda VB na cely dum, tak se obavam, ze rozdeleni neprojde..

yerry
6. srp 2017

@evaviki jo tak, já jsem to pochopila tak, že si chtěla napsat, že VB pouze na dvě místnosti nelze dát...
Nicméně, dům s VB užívání se prodat dá, dělala jsem v RK a než jsem odešla na mateřskou, tak se nám toto vskutku podařilo... Ale to byla výjimka a za celych 10 let jsem se s tím nesetkala....
Já osobně mám poznej, který jsem zatížila hypotékou a na části pozemku v té době spočívalo VB užívání pro mou babičku a i tak to banka zahrnula do zástavy bez problémů...
No ale paní psala že berou lišku, ti mají problém se vším....

yerry
6. srp 2017

@evaviki ale May pravdu že toto VB banky moc rády nemají...

evaviki
6. srp 2017

@yerry praveze u Lisky me neprekvapuje, ze VB vezmou.. Naopak mam zkusenost, ze s tim ma mega problem KB, ČS, ČSOB/HB a trvaji tvrde na vymazani VB, jinak nedaji hypoteku.. Naposled jsme to resila asi pul roku zpatky..

yerry
8. srp 2017

@evaviki já má hypotéku u ČS a naprosto bez problémů.... A od klientů mám zkušenost teda že KB má problém teda s kde čím 😲 a liška potřebuje ke všemu mnohem více papíru než jiné sravebky a strašně dlouho jim všechno trvá...