Křtiny. Prosím o rady a zkušenosti :o)

vlastovka
16. srp 2007

Ahoj maminky,
protože bychom chtěli naši Elenku co nejdříve pokřtít, sháním informace ohledně toho, jak to na křtinách vůbec všechno probíhá. Na netu jsem toho moc nenašla 😒 .
Budu vám vděčná, když se podělíte se svými zkušenostmi. Jsem v tom úplný začátečník a vůbec nevím, co všechno se od nás rodičů, kmotra apod. očekává. Jak to bylo u vás? Kde jste měly oslavu a jak jste to zvládaly třeba s kojením atp. Jak staré děti jste křtily? Co na sebe? A co vůbec s sebou? Dotazů je spousta, tak snad mi pomůžete 🙂 😉 Děkuji! 🙂

zirafka105
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zirafka105
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zirafka105
18. čer 2008

Křtiny

zonja • 2d • 1. prosinec 2006 v 15:08
ahoj všichni,
je tu někdo, kdo chce svého zatím nenarozeného broučka nechat pokřtít? nebo má dítě, které je pokřtěno?

vero • 1d • 1. prosinec 2006 v 15:30
Ahoj zonjo, já určitě svoje dítě nechám pokřtít. Jsem věřící, takže to je pro mne samozřejmost. 🙂

janinac • 1d • 1. prosinec 2006 v 15:31
Ahoj,
my uvažujeme nad tím, že našeho prdíska necháme pokřtít. Když jsme čekali na výsledky z genetiky, tak jsme si slíbíli, že pokud bude všechno v pořádku, tak to bude zázrak a za ten musíme poděkovat 🙂

artikula • 1d • 1. prosinec 2006 v 15:31
ahoj zonjo, no nase mimi bude urcite pokrteno 🙂 .Chtela bys poradit, co je k tomu potreba?

janinac • 1d • 1. prosinec 2006 v 15:39
Já bych taky chtěla poradit co je k tomu potřeba...Křtěný nejsme ani jeden z nás, tak co vím, že se musíme jeden z nás nechat pokřtít a že je k tomu zapotřebí mít pár hodin s farářem, ale nevím jestli je to všechno a jestli se fakt musíme jeden z nás nechat pokřtít. Nemám totiž nikoho, kdo by mi šel za "kmotru" Nikdo z našich blízských křtěný není.

zonja • 2d • 1. prosinec 2006 v 15:41
děkuji, jsem moc ráda, že je tolik odpovědí, nějak mám v poslední době pocit, že na některé věci dneska mladí zapomínají. manžel věřící moc není, já mám ke všemu velkou úctu a babička s dědou byli věřící. svatbu jsme v kostele měli a první syn je také křtěný, tak bych si přála, aby i ten nejmenší byl s námi na jedné lodi.
jen nevím, to jsme si minule nezjišťovali, zda pro kluka musí být kmotr, nebo může i kmotra. asi musí být pokřtěný, že?

wipaja • 5d • 1. prosinec 2006 v 15:56
Já mám zkušenost, že nám nechtěli dítě pokřtít, protože nejsme sezdaní v kostele. Pokřteni jsme oba..nakonec nám ho pokřtili jinde.

zonja • 2d • 1. prosinec 2006 v 16:21
já si pamatuji, že se nás na to také ptali, a také jsme byli testováni, jestli o víře vůbec něco víme, což jmse před svatbou určitě nedělali.

zde.nka • 1. prosinec 2006 v 16:32
já teda ještě vlastní mimčo nemam, ale nedávno jsem byla na křtinách mého synovce (teď jsem jeho kmotra). Četla jsem vaše otázky, tak jsem napíšu co vím 😉 . Moje sestra je křtěná, ale její manžel ne, tak musel mít nějaký to povídání s farářem, ale nemusel se nechat křtít. Kmotr, nebo kmotra musí být křtění a je jedno koho si vyberete. Doporučuji kouknout na webový stránky nějakého kostela ve vašem okrese, určitě tam bude kontakt na faráře a ten vám řekne co a jak.

janinac • 1d • 1. prosinec 2006 v 19:52
Já vím, že jeden z rodičů musí být křtění...stejně tak jako kmotr nebo kmotra. Ale nevím o tom, že by nám prdíska nepokřtili, když jsme neměli svatbu v kostele.

claire21 • 92tt • 2. prosinec 2006 ve 13:14
Ahoj holky,
já nejsem věřící, ale jsem pokřtěná (postarala se o to moje věřící babička) a můj manžel je věřící, je z Albánie a tam je pokřtění samozřejmostí. Navíc vybrat kmotra není u nich jen tak, jeho úloha není jen tak symbolická, ale opravdu se o svého svěřence stará, pravidelně ho navštěvuje, kupuje mu dárky, jde mu na svatbu za svědka atd. Nesmí to být zároveň nikdo z rodiny a z jeho rodiny se nesmí nikdo dát dohromady s někým z naší rodiny. Nevím, jestli nějaká pravidla platí i u nás. každopádně to bude zajímavý, já jako ateista a manžel jako někdo, kdo ještě moc nerozumí česky...to budeme v kostele dvojka, ale asi tomu neuteču 🙂

lucisa • 3. prosinec 2006 ve 22:44
Já mám obě dcery pokřtěné. Já křtěná jsem, ale my jsme evangelíci a tam ta pravidla křtění nejsou až tak svázaná nějakými pravidly. Svatbu jsme v kostele neměli, manžel moc nechtěl a já ho nechtěla nutit, ale proti křtinám nic neměl. Já sice věřící jsem, ale víru mám tak nějak v sobě. Občas do kostela zajdu, ale dokážu si "s někým" popovídat i bez něj. Jsem prostě takový liberální moderní věřící člověk, jestli jsem to napsala tak, že je to k pochopení.
Ale křtiny mých holčiček byly úžasné, sešla se celá rodina, v ten den byly křtiny vždy jen jedny, takže ne řada miminek, jako u jiných náboženství, kde se to bere jak fronta v obchodě, za kmotra holkám šli i křtění i nekřtění kmotři úplně bez problému. Kmotři i manžel měli jedno popovídání s farářem u nás doma, kde jim v podstatě jen vysvětlil úlohu (nebo symbol) křtu a úlohu kmotrů, toť vše. Žádné sliby, žádné zpovědi atd.
Moc pěkné dny a vzpomínka u obou holek 😉

vero • 1d • 4. prosinec 2006 v 07:31
My jsme svatbu v kostele měli. Pokřtění jsme oba, i když manžel do kostela nechodí. Tak u nás by křest dítěte měl projít snad bez problémů.
Opravdu záleží na faráři. Znám pár rodičů, kterým u nás farář odmítl dítě pokřtít, protože neměli svatbu v kostele a v jiné farnosti ve stejném městě kněz pokřtil dítě bez problémů. Takže pokud vás nějaký kněz odmítne, s tím že jste se nebrali v kostele, tak to nevzdávejte a zkuste se zeptat jinde. 😉

jusnina • 1d • 22. prosinec 2006 ve 12:51
Jani, manželství je svátost, pokud nejste sezdaní v kostele, žijete "v hříchu" Proto někteří kněží odmítají pokřtít děti z takovýchto svazků.

macejka • 1d • 23. prosinec 2006 ve 23:19
Ahoj holky,já také uvažuji o pokřtění našeho prďolky,nebo spíš naši o tom často mluví.Nevíte některá jestli nám malýho pokřtí ,když nejsme manželé?Naši taky nebyli svoji a pokřtili mě,ale nevim jak je to v dnešní době.Přítel křtěný není.Já to nevidím moc reálně,ale mamka si myslí,že když pokřtili mě,tak to půjde,no nevim nevim.

romcatko • 42tt • 24. prosinec 2006 v 08:35
Macejko hodně záleží na konkrétním faráři/knězi. Důležitý je pak výběr kmotra nebo kmotry, kteří se zavíží ke křesťanské výchově jakoby "namísto vás" a vy k tomu dáte souhlas. Kmotr/kmotra musí být pokřtění a pak by to něměl být problém. Určitě v Praze někoho najdete. Krásné Vánoce 😅

marce • 1d • 2. červenec 2007 ve 20:16
Ahoj, nevim jestli mi nekdo muzete poradit, protoze mam asi dost specialni dotaz... Da se pokrteni nejak zrusit?

zirafka105
18. čer 2008

Křtiny

odetka • 1d • 29. říjen 2007 v 18:16
Ahojky. Chtela bych se zeptat, jestli nekdo mate zkusenosti se krtinama a jestli jste museli chodit na pripravy? My jsme v lete chteli miminko pokrtit, ale farar nam rekl, ze musime mit pripravy. Uz od zari jsem chodila na pripravy kde mi porad vykladali to same a nikam to nevedlo. Nakonec mi farar vzkazal, ze dokud me neuvidi na msi, tak krtiny nebudou. Tak jsme sli s manzelem na msi a stale krtiny v nedohlednu. Ted jsem se dovedela, ze by nas pokrtili az na jare. To uz male bude rok. Nakonec jsme se domluvili asi 10 km od bydliste s jinym fararem a tam vse pujde bez problemu. A pokud mate nekdo nejake fotecky ze krtin?

jusnina • 1d • 30. říjen 2007 v 16:16
fotky ze křtin máme na www.jusnina.rajce.net

zonja • 2d • 30. říjen 2007 v 16:21
odetka, na to aby vás pokřtili jinde než v míste bydliště, musíte mít souhlas od domácího faráře, tak to aspoň bylo řečeno nám, jinak nás taky dost mučili na přípravce a vypadali jsme asi dost trapně. manžel totiž nevěděl skoro nic 😝 křtiny už máme ale domluvené, jen se díky nemoci posouvají....

akcul • 1d • 31. říjen 2007 ve 21:54
zonji:
Tak my jsme malou křtili mimo místo bydliště a nic po nás nikdo nechtěl, žádný souhlas nic. Ani na žádnou tu přípravku jsme nechodili. Jen jsme šli za farářem, řekli, že chceme, aby nám malou pokřtil, on nám řekl termín a že máme přinýst rodný list a to bylo všechno. Podle mě si tohle všechno stanovuje farář sám a je jen a jen na něm jaký si stanoví pravidla a co po rodičích chce.
A kdypak bude mít Lukášek křtiny? 🙂

zonja • 2d • 2. listopad 2007 ve 14:38
asi to tak bude vždy jen na lidech, že
my už to domlouvali před prázdninama se starým farářem, ale chtěl po nás strašně věcí vědět a tak jsme to chtěli udělat u našich, ale tamní farář chtěl potvrzení. a přes léto to byl mazec, tak jsme to nestihli a zařídili až teď, to ale k nám přešel tzen farář od našich a je celkem fajn, nebejt tý nemoci, tak už je pokřtěnej, takhle počáme asi na konec listopadu 🙂

jankar • 1d • 2. listopad 2007 ve 14:44
Odetka-tak to je teda něco 😕
U nás křtiny bez problémů,stačil přinést rodný list,jednou příprava(jen organizační věci) a vše bylo do týdne vyřízeno a hotovo.... 🙂
Fotky v mém albu 🙂
Přeju,aby jste to už měli co nejdříve za sebou 😵

kocurek • 1d • 9. listopad 2007 ve 21:46
odetka My jsme byli jen 2 soboty pred krtinama na pripravach a bylo to super, jelikoz manzelje Spanel, takze taky byl problem a prekladem krtin, ale vse bylo nakonec v cestine a manzelova rodina vsemu porozumela

odetka • 1d • 10. listopad 2007 v 19:57
Ahoj holky, tak dneska jsme byli na posezeni s fararem. Byly to jen takove organizacni zalezitosti. Krtiny budeme mit pristi sobotu. Tak jsem rada, ze to takhle dopadlo. Holky a co jste koupili miminku za darecek ke krtu? Nase mala uz dostala od kmotry zlaty retizek, ktery ji dame pri krtu posvetit a babicky ji slibily nejake korunky. Tak bych ji za to chtela koupit neco, aby mela pamatku na porad, ale nevim co, poradte? Nausnicky uz ma.

tristny • 11. listopad 2007 ve 12:52
Tak to by mě zajímalo co je to za faráře. Pokud se křtí malé miminko tak by žádná příprava neměla být. To se dělá jen u dospělého.

tristny • 11. listopad 2007 ve 12:53
Jinak dobrý dárek je spoření. Malá dostala od Babičky a dědečka, takže jednou jim poděkuje.

zirafka105
18. čer 2008

Křtiny

leela • 1d • 27. únor 2008 v 09:56
Maminky,
prosím pomóóóóc 😲
Moje mamka je strašnej akčňák a domluvila si křtiny pro mého synka 😅 Dozvěděla jsem se to včera a v neděli už křtíme. Vůbec nevím co se tam děje, co mám dělat, jak se mám chovat? Jsem moc ráda, že bude malej řtěnej, ale nechci tam bejt za blbce 😖 Prosím, můžete mi některá popsat jak to probíhá. 😅 🙂

elis.. • 27. únor 2008 v 10:01
Ahojky leela, sice ještě nejsem maminka,ale zase jsem křtěná🙂 Sice si už nepamatuju,jak to probíhalo,ale je to asi něco jako vítání občánků 😉 jenom tam budete stát(aspoň tak to bylo) a pak malýho polejou tou svěcenou vodou..Už máte kmotra?Jaké bude mít druhé jméno? Neměj z toho strach, je to hezký,když je malinký křtění a navíc je to teď moderní.Tak držím pěsti, ať to zvládnete 😉

kacka.va • 1d • 27. únor 2008 v 10:29
jéé, tak to neporadím, my křest nechceme. Ať si pak sama vybere, jestli bude chtít být křtěná nebo ne.

mysinka • 1d • 27. únor 2008 v 10:52
no argument, že je to moderní, bych moc nebrala... 😒 Mně to přijde hrozně zavazující, vadí mi, že za toho mrňouse někdo rozhodne a v podstatě ho tak "ocejchuje" (trochu silné slovo, ale jiné mě nenapadá) na celý život. O tomhle by si měl každý rozhodnout sám, až pobere rozum...

mysinka • 1d • 27. únor 2008 v 10:53
ale to je trošku off-topic 😉

elis.. • 27. únor 2008 v 11:00
Ale pokud je to v rodině tak trochu tradice, tak proč ne?

berulinda • 1d • 27. únor 2008 v 11:00
ahoj leelo, my už máme křtiny za sebou. Obřad trval asi půl hodinky, my teda před tím měli schůzku s farářem, kde se domlouval průběh obřadu, vybírali jsme si, co chceme, aby četl, jak to bude probíhat. Na začátku dostanete myslím tři otázky - co chcete pro dítě (křest), jestli budete vychovávat dítě ve víře a ta třetí byla snad pro kmotru, jestli bude dohlížet na výchovu dítěte nebo něco podobného, pak už vlastně mluví jen farář. Pak kmotra zapálí svíci, farář poleje hlavičku svěcenou vodou a nakonec jen společná modlitba

leela • 1d • 27. únor 2008 v 18:04
elis.. a cejtíš se nějak jiná, když jsi křtěná? Třeba jak píše mysinka "ocejchovaná"? 😕 Já totiž křtěná nejsem, páč za komančů se to moc nenosilo 😒 ale mamka, babička a pra pra všichni jsou.

kacka.va- jak píšeš ať si vybere sama, tak tvůj názor se mi líbí, ale přijde mi dost divný když jde ke křtu dospělej člověk 😕 Je moc hezké křtít miminko, ale pak už je to divný 😖 teda alespoň pro mě 😅

berulinda- děkuju 🙂 Jen bych si přála ať toho po mě moc nechtěj 😅 Já když mám trému tak všechno zvořu 😅 😖

kacka.va • 1d • 27. únor 2008 v 18:11
leela: to je fakt věc názoru 🙂. Já si myslím, že tím, že dítě pokřtím, ho už předurčuju k určité víře a co když si bude chtít zvolit jinou? A druhá věc je, že mi přijde divné, že se křtí miminka, jejichž rodiče nechodí do kostela ani jinak nevyznávají víru. Ale jiný názor nikomu neberu 😉. Spíš mi trochu přijde divné, že tvoje maminka domluvila křest bez vašeho souhlasu a vám to jen oznámila. ☹

claire • 27. únor 2008 v 18:23
Leela: Tak důležité asi hlavně je, jestli hodláte vést dítě ke víře. O tom hlavně křest je. Kmotr/a a druhé jméno jsou až sekundární věci.

aponchie • 1d • 27. únor 2008 v 18:35
ja jsem pokrtena a manzel je neznaboh 😀 spise z kom.rodinky mirne receno a ja jsem chtela malou dat pokrtit ale abych pravdu rekla prdim to do kostela nechodime jen na vanoce a velikonoce a sem tam si zajdu asi 2x za rok pres den ve Zline je nadherny kostel se kochat malbama a tim smradem zvlastnim 😀 jinak ne ale libi se mi ten ceremonial jenze kdyz se bracha narodil mati katolicka ja taky mamincina strana napul katolici a napul evangelici(sme castecne taliani 😝 )takze chtela brachu samo pokrtit jenze otec neznaboh musel zacit chodit na faru na nejake skoleni zcehoz nadmerne trpel pac velmi silny kurak musel preckap s fararem a vykladem z bible nejake dve hodky a nemoh si odskocit nacez byl tak nervni ze si nekde pre 16ti lety sehnal VHSku noemova archa a koukal na to asi 2x po4hod 😀 pak se doslova nasral a maticku taky a sel a fararovi povykladal jakej je frajer jak tomu rozumi a prerikal celej film farar onemel malem na nej hledel jak na svatost bozi nevericne a rekl ze jiz staci ponaucen jiz ne parada co?a ted je to jak kdyz je manza ateista a ja katolik?co by musel udelat

zuzik03 • 1d • 27. únor 2008 ve 22:36
holky, a to jde, pokřtít dítě, když rodiče nejsou věřící/křtění ? já myslela, že to nejde, při křtu se zaručujete, že budete vychovávat dítě ve víře a k tomu se, pokud nejste věřící, asi těžko přihlásíte, ne ?

leela • 1d • 27. únor 2008 ve 23:09
aponchie. 😀 😀 😀

kacka.va-já o tom už dříve s mamkou mluvila 🙂 a řekla jsem, že by se mi to líbilo 😅 no a bylo

zuzik03- farářovi stačí, že jsou křtěný moji předci a předkyně 😕 😉 😀 ale na mě se taky chystá 😕 taky by mě rád pokřtil

llenda • 3d • 28. únor 2008 v 15:46
Ahojky,já a všichni z rodiny jsou křtění,ale kluky jsem pokřtít nenechala. Nebudu je přeci křtít,jen proto že je to in,když je nepovedu k víře.
Moje mamka-křesťanka, taťka-nevěřící.
Tak si asi dovedete představit jaká byla výchova: mamka chtěla aby jsme se modlily a taťka byl silně proti. Kdyby nám to mamka tak nenutila,tak by to třeba dopadlo jinak,ale já i brácha jsme toho měli plný kecky. Jen ségra šla v mamčiných šlépějích
Je to každýho věc v co věří.
Kámoška pokřtila obě dcery,ale jinak se kostelu vyhýbá jak čert kříža. A to proto,že je to v rodině tradice.

Ale je to krásný,i svatba v kostele,je to úplně něco jinýho než na radnici. 😀 😀

llucinka • 1d • 28. únor 2008 v 16:09
Ahojte Leelo, my křtili na konci ledna, takže celkem čerstvé vzpomínky.

Druhé jméno není potřeba, pokud to první je svaté nebo pokud si ho vysloveně nepřeješ. Tzn. Musíš se zeptat faráře. Náš Matěj (teda jeho předchůdce) byl mučedník, takže my jsme druhé nedávali. Ale mého bratra dcera je křtěná Lilly a tam museli druhé dávat, dali Barbora po mamince. U nás musí mít samozřejmě oba rodiče svatý křest, první svaté přijímání a biřmování, jinak miminko nepokřtí. Kmotři musí být pokřtění a musí mít také biřmování, preferuje se manželský pár, aby se v případě, že se rodičům něco stane, mohl o miminko postarat.

Při vstupu do kostela se čeká s miminkem, matka drží dítě, otec svíci a kmotra nebo kmotr bílé roucho. Pak přijde farář a položí Vám , jako rodičům, otázku: Co žádáte od církve? Vy odpovídáte křest. Pak se zeptá, jaké jste vybrali jméno a poslední otázkou při vstupu je dotaz na kmotry, zdali jsou připraveni se o dítě postarat a dohlížet na to, aby bylo vychováváno ve víře.

Pak se jde k oltáři, u nás se sedí po levé ruce, kam se posadí otec, matka s dítětem, kmotra a kmotr, při čemž kmotr sedí nejblíže k prostředku kostela, když to napíšu trochu krkolomě... 😀 farář všechny přivítá, potom se čte čtení, následně evangelium a pak je kázání. Po kázání se přistupuje k samotnému křtu, kdy se nejdříve koná křestní vyznání (zřeknutí se zlého a vyznání víry), pak kněz polije třikrát vodou hlavičku a říká: Jméno, já Tě křtím ve jménu Otce, i Syna i Ducha svateho. Pak jej pomaže olejem, otec zapálí svíci, kterou kněz posvětil (svíce nesmí zhasnout) a pak už se jen všichni pomodlí, vy to podepíšete a můžete domů 😉

janeyzelvicka • 35tt • 28. únor 2008 v 17:15
V evangelické církvi je to myslím něco podobného... Církve to dneska berou zhruba tak, že se ten křest je takový "závazek" rodičů, že povedou děti k víře...
V prvotní církvi to bylo ale něco jiného, tam člověk (dospělý) svobodně přijal víru a pak se dal pokřtít. A křtění dětí se začalo zavádět až pak, no a dneska je to tak, že se křtí většinou děti a o křtu dospělých se moc neslyší... My to ale chceme udělat tak, že naše malé nepokřtíme, k víře ho sice povedeme (k tomu ale křest nepotřebujeme) a ať se pak rozhodne samo.

kacka.va • 1d • 28. únor 2008 v 17:31
janey: máte super přístup, tomu fandím 🙂

aponchie • 1d • 28. únor 2008 v 18:32
holky nasla sem super knizku o vire pro deti je z anglie a jmenuje The Story of Christmas od Jane Ray je nadherne udelana a ilustrovana o jezisovi a tak to je jedinna vira co mame doma ani bibli nemame ale to by nas musel cert s andelem fackovat jak zijeme nekdy 😀 malou krtit nebudeme zaprve manza nechce pac by musel na nejake skoleni k farari a za druhe tim nezijeme ja jen z es emi to libi jako obrad saty atmosfera a tak ale u nas sou vseci pokrteni krom dedy a otce a manzela takze to jde po muzske linii 😀 takovy da vinciho kod

aponchie • 1d • 28. únor 2008 ve 21:05
jezisi dnes sem se dovedela ze mame protestanty v rodine hahaha ja se z toho potrinactkuju 😀

marselina • 1d, 16tt • 29. únor 2008 ve 13:38
leela,ty budeš vesměs jen držet v náručí svého synka a kmotr posléze zapálenou svíčku pak si vezme tvého synka do náruče kmotr a kněz bude křtít tvého synka poléváním vody na čelíčko,neboj bude jen trošička vody,ale pokud bude mimi spinkat asi ho to probudí.křest trvá asi tak půl hodky možná ani to ne,záleží budete li tam mít i zpěváky nebo jen kněze a ministranta.drží pěstičky

mysinka • 1d • 29. únor 2008 ve 13:51
Mně přijde pokrytecké křít dítě jen proto, že je to hezké. Přesně jak píše Kacka.va...ať si samo zvolí víru, až z toho bude mít rozum. Co když se bude chtít ubírat někam úplně jinam?
Samozřejmě, pokud jsou rodiče křesťani, po křesťansku oddaní atp., tak mají vůči církvi závazek děti vychovávat k víře. Ale církev to podlě mě má trochu obrácené...nechtělo by to nejdřív to děcko k víře vychovávat a pak nechat na něm, jestli ho to zaujalo a jestli tu výchovu potvrdí křtem? Možná by pak ten křest měl daleko větší hodnotu...
Když se nechávala křtít moje kamarádka, bylo jí 19, věděla přesně proč to dělá, ve víře našla oporu, moc jí to pomáhalo, cítila, že konečně našla, co hledala...
Juj, to jsem se rozepsala....a zase mimo téma
😅

janeyzelvicka • 35tt • 29. únor 2008 ve 14:20
mysinko máme stejný názor 😉

tommik • 1. březen 2008 ve 12:07
Já jsem byla pokřtěná jako dítě a to bylo za komančů. Nikdy jsem to jako nějaký problém na mé osobě nevnímala 😉 Moji rodiče byli vedeni k víře a my s bratrem taky, i když do kostela jsme pravidelně nechodili. Hodiny náboženství jsme si zvolili dobrovolně asi když nám bylo 12. Křest je určitý "rituál" při vstupu do života. Pokud se dospělí člověk rozhodne, že tuto víru chce potvrdit, nechá se biřmovat. Můj bratr se nechal ve 20 biřmovat, já už ne. Můj manžel se nechal biřmovat ve 30. Byla to jeho volba. Pokud vím, že chci dítě vést ve víře, tak klidně nechám své dítě pokřtít a ono si může v dospělosti zvolit, zda svoji víru dál "potvrdí" biřmováním. Pokud mu nebude víra blízká, tak prostě nebude. V některých rodinách je křest určitá tradice a nemá cenu to rozmlouvat nebo jejich rozhodnutí zpochybňovat. Diskuse vznikla z jiného důvodu a to, že jsme byly požádány o radu ne, abychom to někomu rozmluvily 😀

llucinka • 1d • 1. březen 2008 v 16:59
marselino: nesouhlasím, že je to jen trošička vody, protože každý kněz křtí jinak a zrovna ten náš té vody používá poměrně hodně. Kněz ve vedlejší farnosti zase méně. A vodou se polívá nejen čelíčko, ale i hlava, po které voda teče 😉

Ale nedovedu si představit, že by u křtu držel dítě kmotr. Měla by to být matka, protože ta je s dítětem svázána poutem do konce života. Nicméně to církev nevylučuje. Je to jen můj názor, že b to měla být matka a pokud by nemohla, tak otec.

aponchie • 1d • 3. březen 2008 ve 13:01
hehe ja jsem pokrtena a myslim ze mi to nebrani zit svuj zivot ,navic taky z akomaru a ze nas bylo hodne kdo byl pokrteny

leela • 1d • 3. březen 2008 ve 20:11
Tak to máme za sebou 😅 bylo to vážně moc hezké a za pár dní to čeká i mne 😉
Moc děkuju všem co mi přišly opravdu poradit.
Časem dodám fotky 😉 a trošička vody to opravdu nebyla 😒 😀

llucinka • 1d • 3. březen 2008 ve 21:44
leela 😀 No, aspoň, že jsi na to byla připravená a počítala s tím 😀

carodkaa • 1d • 3. březen 2008 ve 22:25
leela tak super🙂,jen k tomu jak tu nekdo psal ,ze at se dite rozhodne jestli chce byt pokrtneny,nebo ne az v dospelosti,tak pokud jste verici a mate svatbu v kostele,tak jednou soucasti svatby jeste pred slibem je,ze slibujete ,ze az budete mit deti ,budete je vest k vire,a date taky pokrtit 😉

janeyzelvicka • 35tt • 4. březen 2008 ve 13:43
carodkaa: dovoluju si nesouhlasit... jsem věřící, měla jsem svatbu v kostele, ale nic o dětech jsem neslyšela ani na svatbě, ani na předsvatebním pokecu. Znám lidi, co svoje děti nemají pokřtěné a v kostele normálně fungujou. A mimochodem jsou i církve, které křest dětí vůbec nepraktikují 😉

carodkaa • 1d • 4. březen 2008 v 17:22
janeyzelvicka-my jsme to tak meli a jsme normalni rimskokatolici

carodkaa • 1d • 4. březen 2008 v 17:53
janeyzelvicka-pri svatbe v kostele se lidi zavazuji ze deti vychovaji podle Boziho zakona(tzn ppovedou je k vire,nechaji pokrtit),ted jsme se na to ptala naseho oddavajiciho kneze,abych tu nesirila naky bludy 😉 😎

janeyzelvicka • 35tt • 4. březen 2008 v 18:10
my jsme evangelíci, to bude tím...

llucinka • 1d • 4. březen 2008 ve 21:03
carodkaa: Ano, v tom máš pravdu, souhlasím. Skutečně se sňatkem manželé zavazují, že děti budou vychovávat ve víře a nechaji je pokřtít atd. A při svatbě v kostele to tam dokonce kněz říká. 😉 Navíc věděly jste, že pokud nebudete mít děti, je váš sňatek před Bohem neplatný? 😒 To jsme se dozvěděli, než jsme se brali,. Výjimkou jsou samozřejmě páry, které děti mít nemohou.

frog • 1d • 4. březen 2008 ve 23:47
Ahojky holky,tak se připojuji,páč my máme křtiny v sobotu.Jsem zvědavá jak to bude probíhat,ale farář nám to všechno předem řekl,tak uvidíme.Jen malou bude při křtu držet kmotr,prý to tak je,když matka není křtěná ☹ ..

misakri • 1d • 5. březen 2008 v 06:57
ahoj holky.. tak my jsme chtěli nechat dceru pokřtít, ale farář v našem městě to odmítl s tím, že nechodíme do kostela, že nás tam dlouho neviděl a navrhl mi, že když budu já i manžel chodit půl roku před a půl roku po křtinách každou neděli na mši, tak se pak uvidí 😕 , takže nakonec pokřtěná není.. byli jsme se zeptat i jinde, ale bylo nám řečeno, že nám ji pokřtí, ale museli bychom mít nějaké "potvrzení" od faráře z místa bydliště, že s tím jako souhlasí 😕 😠 😠

misakri • 1d • 5. březen 2008 v 06:59
a jsem normálně v šoku, když čtu poslední příspěvek od frog 😕 ... nám bylo řečeno, že to, že jsem pokřtěná, mám příjímání i biřmování nestačí, manžel by se měl nechat pokřtít... 😕 😠 😠 😠

llucinka • 1d • 5. březen 2008 v 10:00
misakri: Z toho si nic nedělej, co kněz, to jiná pravidla. My jsme taky chtěli křtít jinde, ale opravdu musí být od kněze, kam spadáte jako farníci, potvrzení, že ten křest jinde povoluje. Většina knězů to nedává, protože chce mít všechny "ovečky" ve své farnosti. Pak jsou ale kněží, kteří křtí bez povolení. Křest je sice platný, ale pokud nemá kněz známé na biskupství, může z toho mít docela velký problém. 😒 V tvém okolí myslím křtí farář bez povolení v Havířově, ale nevím, jak se jmenuje 😒

Ano, pokřtít dítě by měl kněz pouze rodičům, kteří jsou min. křtění, v ideálním případě vše včetně biřmování. 😔

frog: A když nejsi pokřtěná ty, proč necháváš křtít své dítě??? 😕

leela • 1d • 5. březen 2008 v 10:58
frog - já ani můj chlap nejsme křtění a oba jsme drželi dítě 😕 vždyť je naše né? 😉
Já myslím , že to opravdu záleží jen na faráři 😒

misakri- ten váš farář je nějak přísný 😠

llucinka • 1d • 5. březen 2008 v 11:01
leela: Tos neviděla našeho, to by byl román, kdybych to tu všechno napsala 😀

leela • 1d • 5. březen 2008 v 11:02
jak to? Co ti provedl? 😕

llucinka • 1d • 5. březen 2008 v 11:07
leela: U nás funguje dokonce tzv. Obálkový systém. Pokud chceš křest, svatbu, pohřeb atd. vyfasuješ 4 obálky, do každé musíš něco dát. Jedna je pro faráře, kostel a ministranty, druhá pro scholu, třetí pro kostelnici a čtvrtí pro varhaníka. Padesátku je tam blbé dát, takže dáváš min. 100 do jedné, na kostel samozřejmě víc, takže si spočítej, na jaký balík tě přijde nechat dítě pokřtít u nás 😀

llucinka • 1d • 5. březen 2008 v 11:08
A toho je mnohem víc. Lidi u nás můžou umírat jen tak, aby se nepohřbívalo v pondělí, to má dovolenou, v úterý je v archivu, ve středu je pohřbívací den. Takže pokud někdo umře ve čtvrtek, má smůlu, musí čekat do středy dalšího týdne. 😖

leela • 1d • 5. březen 2008 v 11:11
😕 to si děláš srandu 😕
Tak z nás nikdo netahal prachy, jen se tam každou mši obchází s košíčkem 😅 Od naší rodiny dostali dohromady asi 700.- 😕 teď si nejsem jistá 😒 ale vzhledem k tomu, že to bylo dobrovolné, tak to tak nebolelo 😉 🙂
Tak to se nedivím, že jste chtěli křtít jinde 😖 🙂

janeyzelvicka • 35tt • 5. březen 2008 v 11:29
Ufff, tak to je teda masakr... Já teda chodím do evangelické a u nás se k ničemu pořádně nezavazuješ, je to všecko takové volnější... ale zarazilo mě jak jste tu psali, že když nebudu mít děti, tak je sňatek před Bohem neplatný... to jako vzali odkud?

herminka • 5. březen 2008 ve 13:13
Vy tady tu církev tedy vykreslujete v pěkných barvách 😲
Jsou samozřejmě kněží dobří i méně dobří, to je jako v jakékoli profesi... Nedivím se, že někteří nechtějí křtít děti nepokřtěným a církevně nesezdaným rodičům - křest je velký závazek, že děti vychováte ve víře atd., něco v tom kostele při křtu člověk slíbí, ale pak to velice snadno zapomene a křtiny se berou jen jako věc, která se dělá, příležitost k setkání rodiny nebo jako něco, co přinese dítěti štěstí. Ale tak to není, je to velmi zásadní svátost.
Kdyby vás to zajímalo, křtít malé děti je tradice už od druhého století. Je ale fakt, že pro dospělé, kteří jsou "nově" pokřtěni, je křest velký přelom a silný duchovní zážitek (prý).
Obálkový systém je drsňárna, kdyby se to dozvěděl biskup, asi by to neschvaloval 😲 Vybírání do košíčku je ale běžná praxe snad ve všech farnostech (a upřesňuji, že neprobíhá na každé mši, ale většinou jen v neděli a o svátcích), vybírá se nejen na potřeby kostela a farnosti, ale jsou také oficiální sbírky, které se odesílají namísto určení (Svatopetrský haléř, sbírky na misie atd.).

tommik • 5. březen 2008 ve 13:29
Ahoj, opravdu jsou kněží, kteří jsou dobří a pak ti, kteří to někdy trochu přehánějí. My máme hodného, ale důsledného kněze. Moje kamarádka chtěla nechat pokřtít děti a on ji řekl, že když není pokřtěná ani manžel, tak by měli přijít asi na 5 sezení. Aby jim vlastně vysvětlil, proč se to dělá apod. Jenže oni také chtěli udělat jen "společenskou akci" 😀 a sezení odmítli. Domnívám se, že pět sezení není zas tak moc. My před svatbou museli chodit necelý rok na přípravu. 🙂 Manžel nebyl křtěný a rozhodl se pro křest. Ale nenutila jsem ho, nevadil by mi ani obřad na radnici. Obálkový systém také neznám. U nás to je na dobrovolnosti. Kolik dáš je na tobě. Přesně jak píše Herminka, u nás se vybírá do košíku a to jen při zvláštních příležitostech. My necháme děti pokřtít, protože u nás je to tradice a uznáváme symbol křtu.

llucinka • 1d • 5. březen 2008 ve 20:25
herminka: Podotkla bych, že se vybírá hlavně na všechno ostatní jen ne na třeba opravu fary, vymalování kostela apod. 😒 Na kostel, nebo na opravy, je u nás sbírka pouze jednou měsíčně, jinak ty peníze tečou jinam. Takže já když vím, že je na faru atd. tak dám více než když je to na sídlo arcibiskupa. Ať si to zaplatí sám, když chce v takovém sídle být. 😔

Nicméně nevykresluji zde církev v pěkných barvách, ale pouze systémy našeho kněze.

zirafka105
18. čer 2008

Křtiny

radost • 2d • 11. duben 2008 ve 13:37
ahoj, chtěla bych během léta nechat pokřtít svoje děti, chtěla jsem se zeptat vás, které s tím už máte zkušenosti, zda je třeba docházet před křtinama k faráři na nějaké přípravy a jak je to s kmotry, zda musí být biřmovaní.

kocurek • 1d • 11. duben 2008 ve 21:36
Ahoj, presne tak, jak pises, 2 soboty preod na datumem krtin ( nekdo to dela i drive, neni ttreba tesne 2 terminy predem) se chodi na pripravy s fararem, u nas to bylo velice prijemne. Trvalo to po 1. 30 min. a po 2. skoro hodku. Birmovani musi kmotri byt v kazdem pripade.

zirafka105
18. čer 2008

Křtiny

kulich • 49tt • 15. červen 2008 ve 20:33
Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti se křtinami. Kdy se dělají a jaký je postup....díky 😉

jitka711 • 1d • 15. červen 2008 ve 20:48
Ahoj kulichu. Právě je to týden, co jsme pokřtili naší berušku. Byly jsme na farnosti, kde jsme jí chtěly pokřtít, tam ti i vše vysvětlí a připraví ke křtu.

adrous • 1d • 15. červen 2008 ve 20:51
jitka711 a musime byt s manželem oddáni v kostele???my jsme oddáni na hradě tak nevím ☹

jitka711 • 1d • 15. červen 2008 ve 20:54
Já myslím, že je to individuální. Záleží na farářovi, ale myslím si, že ne.Nám tuto možnost nabídl. Tak jsme toho po 12 letech využily. Byl to pro nás vyjímečný den, křtiny a svadba.

jitka711 • 1d • 15. červen 2008 ve 20:55
Jinak jsme absolovaly asi tři sezení, kde jsme dávaly dohromady formality a slovem nás připravil na křest a vysvětlil nám jak to bude probíhat.

adrous • 1d • 15. červen 2008 ve 21:23
jitka711 díky moc za info poptám se 🙂

jenjanka • 1d • 15. červen 2008 ve 22:39
Ahoj,my jsme křtili maleho ve dvou měsicich,nemusite byt oddani v kostele,zaleži to na farářovi,ja a přitěl nejsme manžele a mame maleho pokřtěného,fakt záleži na domluvě.

kulich • 49tt • 16. červen 2008 v 10:29
To my jsme byli oddani v kostele. Chtěla bych mít u křtu i stejnou farářku, která nás oddávala. Jak staré musí být miminko ke křtu? Vím, že v Řecku se křtí 9-12 měsícem, lidé se sejdou týden před křtinami, dávají dárky atd a týden na to jsou křtiny a potom teprve oslava. Jak to bylo u Vás?

nensy • 2d • 16. červen 2008 v 10:59
chtěla jsem se zeptat když chcete dítě pokřtít musíte být nábožensky založené .joko třeba že musím být katolík nebo tak

evik • 1d • 16. červen 2008 ve 13:31
záleží to na faráři, a hlavně na tom v jaké církvi chcete pokřtít. bylo mi řečeno že římskokatolická církev křít pouze děti, jejichž rodiče jsou pokřtěni a měli by mít svatbu v kostele. a je to úplně jedno kolik je miminku (za jak dlouho po narozrní)

niki2 • 2d • 16. červen 2008 ve 13:40
Nensy nemusis, deti davaji krtit i ateisti. Ale u prvniho ditete jsem nad tim docela premyslela a hledala si nejake informace a krest vlastne znamena, ze to dite budes vychovavat podle krestanskych pravidel a vest ho k vire. Coz u nas nehrozi, tak jsme od toho ustoupili, muze se nechat pokrtit az jako dospely nebo zkratka rozhodnout si o tom sam. Ale urcite kdo se o to nezajima, necha pokrtit dite a tim to pro nej skonci, zalezi na rodicich.

nensy • 2d • 16. červen 2008 ve 13:47
jo to jo že to záleží na rodičích mě to jenom zajímalo

zirafka105
18. čer 2008

Křtiny

ivanky • 1d • Dnes v 09:31
Chtěla bych poradit jak na to?Co je a není potřeba aby mám malou pokřtili!Já pokřtěná nejsem,ale partner ano!Jestli musíme být oddáni jestli se musím nejdříve nechat taky pokřtít!A jak takové křtiny probíhají co se malé kupuje atd.Díky za rady a zkušenosti!

ivanky
18. čer 2008

Prosím o rady a zkušenosti!

zuzana.k
18. čer 2008

Ivanky, nemusis byt pokrstena, ani nemusite byt zosobaseni. Pojdete za fararom, ze chcete aby bola mala pokrstena. Porozpravate sa preco, naco, a ako. Potrebujete krstneho rodica, ktory je krestan.

ivanky
18. čer 2008

A co kmotr nebo kmotra musí být pokřtění?

micanek
28. črc 2008

Ahojky babule .. tak mi budeme našeho Michálka křtít teď 10.8.2008. Farář nám po sestřence poslal papír z napsaným datumema čase, kdy. Já ho vypsala , hodila mu to do schránky ... toť vše.
Druhé jméno mu dávat nebudeme. ... to bejt nemusí.
Jink do nemůže sehnat roušku a svíčku, ( mě to dodst potrápilo) tak tyto stánky www.bogi.cz jsou na to super. máme i vyšité datum ajméno.

lukasver
3. říj 2008

Ahojte, prosim vas o radu. Nebudu poradat krtiny ani nic. Jsme od nasich kamaradu pozvani na krtiny jejich dcery. Ani ja ani muj manzel nejdeme za kmotry, spis jen jako podpora rodicum. Davaji se nejake dary at diteti ci rodicum? Dekuji za vase odpovedi

novako
3. říj 2008

lukasver: Záleží na tradici té které rodiny. Naše Liduška dostala dárek jen od kmotry. 😉

lukasver
3. říj 2008

Aha, a rodicum se neco dava? Treba kytka nebo tak?

krista
6. říj 2008

patricek • 1d • 18. leden 2007 v 19:55
ahojky,mne by zajimalo jaky mate nazor na pokrstenie vasho miminka.My sme nasho maleho pokrstit v kostele dali.ja verim v Boha takze sme to udelali a co vy jak ste na tom?

alokin • 2d • 18. leden 2007 ve 20:30
Ahoj my sme tiež dali pokrstiť našu dcéru,keď mala 6 týždňou. Som z veriacej rodiny a sama som veriaca, ale do kostola moc nechodím. Je to každého osobná vec či sa rozhodne pokrstiť dieťa, alebo nie.Myslím,že si urobila dobre ak to tak cítiš. 😉

siduska • 1d • 19. leden 2007 ve 14:47
ahojky js om totis to nasu malu dala tiez pokrstit v kostole ale az v stvrtim mesici, ja vim dite by se melo krstin do tych sesti nedel, ale ted jak uz mame malinku pokrstenu mi je lepsie, myslim, ze je to spravna vec

haluskacz • 3d • 29. leden 2007 v 10:32
Ahoj, my jsme věřící, ale děti jsme pokřtít nedali, protože podle našeho názoru je to věc osobního rozhodnutí. A křest je podle Bible znamením víry, miminko žádnou víru mít nemůže. Až budou děti ve věku, kdy to budou chápat a budou schopny se samy zodpovědně rozhodnout, pak se dají pokřtít. Dřív ne.

kajjinka • 19tt • 9. únor 2007 v 08:56
ahoj, my jeste mimi necekame, ale uz jsme o krtu s manzelem mluvili a popravde, nejsme jeste rozhodnuti, na jednu stranu je dobre dat mimiska pokrtit, kdyz pominu vyklad o dedicnem hrichu, jde spise i o to, ze se tim symbolicky zavazuji rodice, ze decko ve vire vychovaji, a take, ze bude mit dite kmotra-u, coz je dle meho nazoru velmi dulezite, nadruhou stranu ja byla krtena az ve svych 24 letech a musim rici, ze uz jsem "vedela proc to chci" 😉 takze jsme tam, kde jsme byli... 😅

karotky • 1d • 9. únor 2007 v 09:04
Já jsem sice pokřtěná jako katolička,ale do kostela nechodím.Svým způsobem v Boha věřím.Manžel křtěný není a kostel,víra mu nic neříká.Ikdyby pokřtěný byl,naše děti bych křtít nedala,protože bych nerada Bohu slíbila,co bych v budoucnu nesplnila.Nechápu lidi(nemyslím to zrovna na Vás),kteří křtí děti z módy,naslibují při tom,že je povedou k víře a pak se v kostele nikdy neukáží.

kajjinka • 19tt • 9. únor 2007 v 09:05
ahoj karotky, mas pravdu 😉

karotky • 1d • 9. únor 2007 v 09:11
Jsem ráda,že ten křest tady alespoň někdo bere vážně.
Já od jakživa nerada lžu a ikdyž jsem Boha nikdy neviděla,nebudu lhát ani jemu. 😉

kajjinka • 19tt • 9. únor 2007 v 09:21
znam spoustu lidicek, keri ho " berou vazne" 😉

simus • 1d • 9. únor 2007 v 09:24
jsme oba ateisti a proto je jasné ze jsme neměli ani svadbu v kostele a ani křtít mimi nebudem. Myslím že pokud se naše dítě rozhodne pro víru v bohu pokřtít se může v 18 letech samo a určitě to bude mít větší smysl než mu nedat jinou volbu

kajjinka • 19tt • 9. únor 2007 v 09:37
simus, tim ze ho pokrtis jako dite, mu davas uplne stejnou volbu...rozhoduje se samo, nejsme zadni fanatici, bude mit svoji vuli, jen mu dame urcity priklad

kajjinka • 19tt • 9. únor 2007 v 09:38
o tom vira je, Buh dava kazdemu, aby se rozhodl sam, bud pro zivot v lasce k nemu, nebo bez nej... 🙂

kajjinka • 19tt • 9. únor 2007 v 09:39
to je jako kdybys rekla, ze kdyz bude matka blazen do horoskopu a bude je ukazovat diteti, ze to decko pak bez nich nebude umet zit

simus • 1d • 9. únor 2007 v 09:41
jasně ale v našem případě (oba ateisti) si myslím že by to byl znaší strany vísměch církvi, kdyby jsme křtili dítko. Samozřejmě chápu že když je člověk věřící tak křtí, nic proti tomu nemám, jen nesnáším lidi co chodí do kostela a hrají si na věřící, ale nežijí a nechovají se podle toho. a těch znám spousty jsou to pokrytci a svatbu a křest v kostele nají jen aby lidi neřekli a to je hnus.
Podle mě buď je člověk věřící a chová se podle toho a nebo nemá v kostele co dělat

haluskacz • 3d • 9. únor 2007 v 10:00
simus,
plne s tebou souhlasim. Krest je symbolem toho, ze clovek prijima virou novy zivot, vlastne novou identitu. Proc byste meli neco takoveho vnucovat diteti, kdyz navic jeste ani jeden verici nejste. Moji rodice to meli zajimave - matka byla tak nejak formalne verici, otec ateista. Pokrtit me nechali, kdyz mi byly 4 roky. I kdyz mi to bylo tehdy vysvetleno, vubec jsem to nechapala. Bylo to naprosto prazdny obrad, protoze me k vire nijak moc nevedli (do kostela jsme sice chodili, ale tomu jsem taky nerozumela) a moje kmotra? Temer jsem ji neznala (mamincina kolegyne).
Skutecne jsem uverila, az kdyz mi bylo 16, a zacala jsem navstevovat protestantske bohosluzby. Tam jsem taky zustala a nechala se (verim, ze teprve tehdy doopravdy) pokrtit. Jsou lidi, kteri kdyz v dospelosti uveri v Krista, uznaji svuj vetsinou miminkovsky krest. Ja jsem ten svuj uznat nemohla, protoze tam nebylo splneno nic, co by mel krest splnovat. Proto ani my, ac jsme verici oba a k vire se deti vest snazime, jsme je pokrtit nedali. Jedna se o jejich viru, my ji tim krtem nijak nezarucime, jen na ne mozna uvalime bremeno, o ktere v budoucnu nemusi stat. A svou vlastni viru at vyjadri krtem samy, at nemusi resit jednou podobne dilema, jako jsem resila ja, a neni jim to lito.
Jinak jako protestant neverim v zadne "magicke" pusobeni krtu jako ocisteni od "dedicneho" hrichu. Je to proste symbol, ale velmi zavazny symbol.

simus • 1d • 9. únor 2007 v 10:04
halus, přesne tak to cítí já. Mám proti církvi velké výhrady ale toleruju jiný názor ale znám sposty tzv : věřících, ale jen hrstu těch s kterými se nebudu přít o boha a nic podobného protože oni opravdu věří . A těch pár co znám, jsou opravdu krásní lidé, které obdivuju

phillcolins
20. říj 2008

Povinnosti kmotra při obřadu ? Zdravím všechny. Prosím o radu, co se očekává ze strany kmotra v ten velký den. Nějaké zvyklosti, proslovy, dary, atd. Chci se zhostit své role se ctí :o), ale nemám s tím žádné zkušenosti.
Nejde mi o to, co splňovat pro roli kmotra. To je již nějak vymyšlené. Potřebuji jen vědět, co se ode mě čeká ten den.. Děkuji předem za rady.

marselina
20. říj 2008

povinnost kmotra při obřadu,budeš držet mimi v náručí,a při obřadu vlastně slíbíš že se o něj případně postaráš a povedeš ho k víře.
proslov žádný není,dary dává se třeba zlatý řetízek s přívěškem na památku,holčičkám třeba naušnčky nebo peníze,záleží na každém nebo se porad s rodiči mimča.
někdo dává i ke křtinám třeba dort ve tvaru kříže,(holka růžový,kluk modrý obalený v marcipánu a na něm marcipánové miminko).
hostina je vesměs záležitostí rodičů dítěte,ale někde je to tak že hostinu zařizuje kmotr,ale to je taky na domluvě a kraji.

aponchie
8. bře 2009

jake mate druhe jmeno ke krtinam? 😎 u nas budeme krtit asi v cervnu spolecne se starsi dcerou tak premyslim ..

slunicko552
8. bře 2009

Četla jsem obstranu,že pokřtili prcka a taťka(myslím)je rozvedený.Když já jsem chtěla pokřtít malého tak mi to nedovolili,protože jsem rozvedená 😠 😔

aponchie
8. bře 2009

hm to je blbe teda 😖 ale ono to tak je prave

slunicko552
8. bře 2009

No tak to je blbé.To mi připadá jako diskriminace miminek 😠 😀 Kvůli mě nemůže být prcek pokřtěný,i když s tím nemá nic společného 🙄

aponchie
8. bře 2009

no jo prave to je kvuli te vire a te rodiny asi a mela jsi vybrane jmeno?ja bych chtela asi Annu Marii anebo nevim dal no

majkeela
8. bře 2009

apon-vhodné je jakékoliv jméno, které najdeš v křesťanském kalendáři. Ten daný svatý/svatá pak převezme nad dítětem patronát🙂 My máme Emmu Marii, ale to má i v rodném listě, takže žádné další třetí už jsme nedávali. Často se dává jméno i po kmotře. My jsme měli Leonu a ta určo svatá není, tak jsme neřešili...

slunicko552
8. bře 2009

No vybrané jsem neměla,chtěla jsem prvně vědět jestli to jde

pog
27. kvě 2009

Ahoj holky, kdyby jste potřebovaly vyšít na křtiny křtící roušku, tak se podívejte na inzeráty v sekci služby. Moje maminka je velmi šikovná, taky nám vyšívala roušku pro našeho Jáchyma, jsou tam i fotky. Všem přeju ať vám křtiny vyjdou. My máme pokřtěné oba kluky - Matěj 2 roky a Jáchym 10 týdnú. Svatbu jsme měli v kostele, manžel je křtěný, já ne - taky to hodně záleží na farářovi.

bublinka9
14. čer 2009

necháváme křtít holčičku a sešli se nám tři křtěcí svíčky, pokud některá maminka má zájem napište do IP (k prodeji jen dvě)

eatygrenee
8. črc 2009

ahoj, podle čeho máme vybrat druhé jméno ke křtinám? podle nějaké světice??

ipuska
29. zář 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně křtin. Musím být pokřtěna i já. Je jen manžel a kmotra taky není pokřtěná. Co dělat? Jak postupovat? Jo a jméno se dává po kmotře né?

aquila
29. zář 2009

Jméno se může dát jakékoliv, ale taky žádné druhé být nemusí. Docela často se dává po kmotře, ale rozhodně to není pravidlem. My třeba máme jen Kateřinu a hotovo.
Záleží hodně na faráři a domluvě s ním. Rodiče i kmotři se při křtu zaručí, že budou vychovávat dítě ve víře, takže alespoň jeden z rodičů by měl být pokřtěný a kmotr/kmotra určitě. Někde dokonce chtějí aby byl kmotr i biřmovaný, ale to opravdu jak kde.