Nízkonákladová svatba pro 12 lidí-podělte se o zkušenost

undergroundchild
28. zář 2016

Ahoj holky 🙂
Jsme s přítelem spolu přes 3 roky. V listopadu se nám narodí první mimčo. Syn dostane příjmení po tatínkovi, takže já budu na ocet ☹ 😀 Rozhodla jsem se, že si uděláme svatbu. Na klasickou velkou svatbu se nám nepovede našetřit, a vlastně bych takovou ani nechtěla. Moje představa by byla tak únor/březen, na radnici, pouze my 2, svědci, naši rodičové, babička a 3 známí = 12 lidí. Šaty obyč bílé, nic svatebního, kytičku a po obřadu přejet do restaurace, kde bude oběd, dort, pohoštění a nějak slušně okolo 20-22 hodiny se rozejít. Měla jste některá taky takovou svatbu? Zajímalo by mě, na kolik Vás cca vyšla penízků a jaká byla, jestli jste dělaly i svatební oznámení a jestli jste dávali nějaké i pro lidi, co nešli na obřad ani na hostinu, ale chtěli jste jim to oznámit. Děkuji moc za názory 🙂 Zatím, můj hrubý odhad vyhází na 20 000,- i s prstýnky, kyticí, dortem, pohoštěním, oblečením, pozvánkami 🙂 Malý bude mít asi 5 měsíců, takže se u něj budeme střídat s mamkou.
Děkuji za odpovědi 🙂 Jako fotky jsem přidala šatičky, co by se mi líbily, kytičku a dort - jedná se o styl, ne o narozeninový dort 🙂

astyna
28. zář 2016

ahoj, a chcete to v restauraci, nebo si seženete vlastní catering? My měli velkou svatbu (60 hostí) a jídlo+alkohol+nealko stálo jen 15.000 Kč, protože jsme to měli v kulturním domě, museli jsme si zajistit vše sami. Ale my taky měli vepřovou panenku, řecké pochutiny, kupu sladkého apod.

Na jídle můžeš nejvíc ušetřit. V restauracích za jednu osobu cca 1000-1500 Kč (Severní Morava), a to často bez alkoholu...

šaty jsou hodně individuální - záleží, kde žiješ. Já měla šaty za 5000 vč. doplnků (závoj, podvazek, rukavičky) a manžel bílý oblek za 1500 také z půjčovny.

My jsme dávali dvojí vyhotovení - jedno s pozvánkou ke stolu a jedno bez pozvánky - jen oznámení. Radím co nejvíc předat osobně - česká pošta nám ztopila 3 oznámení.

brunetka11
28. zář 2016

Jeden tip - byli jsme teď na církevní svatbě - svatebčané si dary nepřáli, jen jsme každý napekli a navařili, pánové dorazili s flaškou.
Oslava byla na chatě kamarádů.
Takže náklady jen na oblečení, prstýnky už měli z úřední svatby.

My měli oslavu u nás doma, jídlo a pití jsme tedy objednávali.

sara84
28. zář 2016

My meli taky levnou svatbu. Saty z aukra, prstynky teda zlate, ale daji se sehnat i par za 3tis i za 20..oblek a boty pro manzela, kostel, kytice. Kolacky nakonec byly prusvih( podvedla nas soukromnice- prvni prepravka ok, a ty pod uz polovicni. Hostina byla v pronajatem salku, varila kamaradka, a jedna obsluhovala- ale tem jsme platili. Vyzdobu salku mi delala svagrova jako svatebni dar. Ve finale 12lidi na obed a v 17h prislo 10 kamaradu. Cena celkem cca 25, vc vlasu, kytky, dortu atd. Ale super, vse uvolnene, beze stresu. Vsichni si to uzili a i kdyz to nebyl super luxus vsem chutnalo 🙂

konik_mischel
28. zář 2016

@undergroundchild ahoj, myslím, že se vejdete v pohodě, prstýnky se dají pořídit zlaté cca kolem těch 3 000 ( a to je asi jediná položka, na které bych nešetřila a vybrala si opravdu takové, které se vám budou líbit - ty jediné ze svatby vám zůstanou), šaty se dají půjčit, oblek taky. Manželovi jsme na svatbu oblek kupovali komplet s košilí a kravatou u Ševčíka za cca 5000 a má ho na dlouhá léta a různé příležitosti, takže ten bych klidně koupila. Dort vám takovýto upeče jakákoli cukrářka do 500,-, Hostina - varianta 1. je klasická restaurace, domluvit jednotné menu - předkrm, polévka, hl. chod - myslím, že se vejdete do 500/os. - svíčková cca 130, polévka bývá kolem 30,- , předkrm cca 50,- , přípitek - tipuji 50,- . Můžete se zkusit v restauraci domluvit na vlastním vínu, pivo případně od nich a tvrdý. Koláčky či jakékoli cukroví na svatbu se pohybuje kolem 250-400,- /kg cukroví, koláčky jsou myslím podobně. Na těch 20 lidí bych vzala 3 kg koláčků a 3 kg cukroví ať to máte rozmanité. Do 20 000 se podle mě vejdete.

lepsa
28. zář 2016

Ahoj, já se vdávala loni v září.
Na obřadu + obědě bylo jen 8 lidí a pak jsme měli párty na zahradě, kde už bylo asi 30 lidí.
Nejdražší byly mé šaty, ale ty jsem dobře prodala a manželův oblek, jenže ten využil i na jiných příležitostech, takže ho ani nepočítám.
No abych to napsala.
Obřad na radnici - zdarma
Svatební šaty - nákup 5000Kč, prodej 4000Kč - takže 1000Kč
kytice - 490Kč ( měla jsem krásnou, jen jsem řekla, že je to na narozeniny)
prstýnky - můj 1000Kč (ocel, já nic jiného nenosím), manželův 30Kč (pouze z Aliexpresu, on to nenosí)
dort jsem pekla sama
zákusky - 500Kč + něco napekla mamka
oběd pro 8 lidí - 2500Kč
jídlo na párty už si moc nepamatuji, ale tchán navařil guláš, tak jsem nakoupila nějaké slané, udělala jsem obložené talíře, ovoce, zelenina
a ještě jsem pro zábavu dělala svatební tombolu - ta byla tak ta 200Kč
Oznámení jsme dělala sama a dala jen těm, které jsem pozvala na obřad + oběd

Myslím, že max 10000Kč a bylo to naprosto skvělé 🙂 ale bylo teplo, takže párty na zahradě byla super.

Jinak video jsme vyřešili foťákem na stativu, fotky nám dělal manželův brácha s přítelkyní (takže žádné profi) a hudbu si pak na párty mohl pustit kdo chtěl, byl tam počítač :D

mrazulkav
28. zář 2016

My jsme měli svatbu větší... Ale i na prstýnkách se dá "ušetřit". Já nemám ráda zlato, manžel odmítl stříbro, takže máme titan (hodně se prodává i chirurgická ocel) a stály snad 700,- vč. rytí. Jen to chce opravdu někde vyzkoušet, protože se nedají pak upravovat (zmenšit / zvětšit). Pokud nebude chtít x-patrový dort, zlaté pozvánky (ty jsme si taky dělali sami - koupený základ přání s obálkami, taťka mi je natiskl a já je dozdobila), šaty s vlečkou a 5 metrovým závojem atd. Tak se vejdete bez problémů! 😉

melanitta
28. zář 2016

Náš seznam pro 14 lidí: šaty 2500,- (pak jsem je prodala za stejnou cenu) + 500,- čistírna; boty 500, oblek a boty tuším za 2000,-, prstýnky chirurgická ocel 2500, poplatek za uzavření sňatku 1000, 3000 za kostel, asi 5500 za večeři v restauraci (3 chody, v ceně bylo prostírání i přípitek, nápoje, alkohol nebyl), kytice a ozdoba pro ženicha 1000, vlasy, makeup 1000, fotograf 3000. Oznámení nepočítám, dělali a tiskli jsme si sami (odhadem 300Kč - barevný tisk a barevné obálky)
Takže asi 22 tisíc. Snad jsem na nic nezapomněla.
Šetřili jsme kde se dalo, ale dalo by se ušetřit víc.
Ač jsme nechtěli svatební dary, dostali jsme peněžní a vložené peníze se nám vrátily.

bonulinka
28. zář 2016

Brali jsme se před 16. lety na Vánoce, na svatbě jsme měli 14 lidí ( nejužší rodina ) a vyšlo nás to kolem 30 000 Kč ( včetně oblečení pro mě a pro ženicha ). Oznámení jsme posílali i vzdálenějším příbuzným a známým. Na jídle a pití jsme nešetřili, hostinu jsme měli v restauraci 🙂. Dort jsme měli podobný, šaty jednoduché, bez závoje a kytici jsem si vázala sama - zajela jsem si do učňovského střediska a nabídli mi, že si jí mohu klidně uvázat 🙂. Za týden poté na Silvestra jsme se sešli i s našimi přáteli, to už bylo u nás doma a občerstvení jsme si zajišťovali sami.

mablis
28. zář 2016

@undergroundchild My takovou svatbu meli. Malou a soukromou. Jen rodina a svědci bylo nás 10. Cele nás to vyšlo na 25 tisíc,zapocitala jsem do toho každou prkotinu, co se tykala svatby🙂 Oznámení jsme rozdávali po svatbě, kde bylo napsáno, že jsme byli oddáni ten a ten den. Neměnila bych. Uzili jsme si to,bylo to takove uvolnene a celkem brzo jsme skončili. Pro kamarády jsme tak za cca 14 dni udělali grilovacku na zahradě.

undergroundchild
autor
28. zář 2016

Děkuji moc všem za odpovědi a inspirace 🙂 Hostinu bych chtěla v restauraci - to bude největší položka, ale zase to beru tak, že se nám to vrátí v penízcích za dary 🙂 Prstýnky chceme stříbro nebo ch. ocel - přítel skrze práci stejně prstýnek nenosí, takže to zbude na mě. 🙂 Samo sebou, že se pokusím v restauraci ukecat co nejvíce věcí z domu. Holky a co kytička? Jak vidím ty pálky za svatebky, tak mě mory berou... Myslím, že jen to slovo Svatební kytice stojí na tom nejvíce... Pozvánky jsem si cvičně udělala sama a jsem z nich nadšená 🙂 Ti, co se ,,nevlezou" na obřad a hostinu, tak dostanou (asi po obřadu?) ,,oznámení" že od toho a toho dne používáme příjmení to a to - myslíte, že je to dobrý nápad? 🙂

andelka
28. zář 2016

@undergroundchild prstýnek radši ocel než stříbro,je měkké rychle se poškrábe,mam ho.
Kyticku si nech klidně navázat jako nesvatebni,pokud chceš kulatou jednodušší.
Oznámení bych udělala jak píšeš.

mrazulkav
28. zář 2016

V restauraci bych klidně domluvila jídlo a nealko. Alkohol každý za své, popř. pivo, víno vy, tvrdý kdo co chce sám... leckde to takhle mají...
Oznámení je taky fajn, určitě až po svatbě... už jsme taky nejedno dostali 😀
Kytičku nemůžu hodnotit, mě jí vázala svědkyně. Ale jak už tady padly rady - buď říct, že je to jen narozeninová (a doma třeba ovázat stuhou, aby se dobře držela), nebo zkusit nějaký učňák v okolí, anebo si koupit jednotlivé květy a uvázat sama...

lepsa
28. zář 2016

Moje narozeninová za 490Kč - hortenzie + frézie.

Není to vidět, dokola byly ještě zahnuté listy i krásná stuha

mrazulkav
28. zář 2016

Já měla kytici jen z bílých frézií, ne moc rozkvetlou... ladili jsme vše do zelena a kamarádka fakt krásně vystihla, co jsem si představovala. Doma mi pak postupně vykvetla. Krásná, ale už by to nebylo ono...
Všude je to o lidech... Jestli máte osvědčené květinářství, tak určitě tam! Tahle narozeninová je krásná. Já napřed obcházela s předstihem, abych věděla cenovou relaci. Někde mi ukázali katalogy, sedli si se mnou... jinde když jsem se zeptala, jestli vážou svatební kytice, odsekli, že samozřejmě! a dál se bavili mezi sebou... Tak jsem šla... 🤐

undergroundchild
autor
29. zář 2016

@lepsa Krásná kytička - podobnou bych si taky představovala 🙂

undergroundchild
autor
29. zář 2016

Taky mě napadlo, koupit si jednotlivé kytičky a svázat sama, ale mám obavy, že když je koupím v květinářství, tak mě to vyjde dráž, než když mi ji uvážou... Možná mě napadá zahradnictví, ale bude únor/březen a tady v okolí nic moc takového není... tak nevím no 🙂 Okrasné zelí to jistí 😀 😀

astyna
29. zář 2016

@undergroundchild

no s těmi penězi za dary opatrně - my teda dostali hromadu peněz, ale někdo dal třeba 500, někdo jen přání, někdo to zase vzal za všechny kolem, pokud bych počítala, že by měl každý dát kolem 2000, aby si to za sebe "zaplatil", tak bychom museli dostat cca 120.000, což ani omylem..Ale zase kvůli tomu jsme to nedělali ani je nezvali 🙂

lepsa
29. zář 2016

@undergroundchild teď jsem si ještě uvědomila, že za tu cenu jsem jsi vlastně vzala ještě zvlášť frézii - na kytičku na klopu ženicha a taky ještě několik kytek na dort, chtěla jsem živé :D

takže cena za to vše byla 490Kč 😀

astyna
29. zář 2016

@undergroundchild

Ta narozeninová kytice je super nápad - já to taky tak měla, jak je něco svatební - je tam přirážka :D měla jsem tuto za 480 Kč, a to tam byly drahé hortenzie, jen jsem si to pak dole omotala tyrkysovou organzou.

undergroundchild
autor
29. zář 2016

@astyna No tak zase víme, že tam budeme mít jen rodinu, takže od těch určitě penízky a svědci přáníčko 🙂 Nepočítám, že se mi vrátí celých cca 20 000,- ale třeba těch 5,6 000,-, že se z toho trošku zaplatí ta hostina, ta stojí nejvíce 🙂

undergroundchild
autor
29. zář 2016

@astyna Je krásná 🙂 Tomu nerozumím 😀 platíte jen za to slovo svatební 😀 :-/ A jak jste to v tom květinářství řekli? Že chcete kytičku k narozeninám?? 🙂

lepsa
29. zář 2016

@undergroundchild jo jo, řekla jsem, že chci kytku pro kamarádku k narozeninám, řekla jsem co chci a bylo 🙂

astyna
29. zář 2016

@undergroundchild

stejně jako @lepsa - Chci krásnou květinu pro kamarádku k narozeninám, se vším všudy, pevné stonky, fotky jsem dala 😀 že jsem si ji vyzvedávala s připíchnutým závojem v hlavě a svatebním líčením je věc jiná 😀

undergroundchild
autor
29. zář 2016

@astyna Tak to je dobrý teda 😀 Tak se narozeniny změnily na svatbu no ... 😀 Děkuji za typy holky 🙂

lucyanek
29. zář 2016

My měli menší svatbu. Spíš asi i z důvodu, že já nemám kromě mamky žádnou rodinu a muž taky extra ne, takže tam bylo tak 12 lidí. Šaty jsem si sehnala ve výprodeji ve svatebním salonu za 5.000 Kč. Dort + cukroví 7.000 Kč. Kytičky (z růžiček, já velkou a 2x pro mamku a tchýni menší + vývazky) 2.000 Kč. Nějaké doplňky (boleko 1.500 Kč - to mi platila mamka, kabelka + boty 1.500 Kč). Obřad 1.000 Kč, focení na zámku po obřadu 1.500 Kč, fotograf 8.000 Kč (platila mamka). Hostina celkem 12.000 Kč (byli jsme tam celé odpoledne až do té cca 23hod, takže oběd, večer raut, pití po celou dobu a jiné). Ještě kadeřník a vizážista, to už si ani nepamatuju, ale to jsem neplatila. Prstýnky stály celkem asi 16.000 Kč, ale dostali jsme od mamky i tchýně zlato, takže ve finále jsme dopláceli 8.000 Kč. Oznámení jsme dělali, jen pár kusů a i tak to bylo moc (ale byla to minimální nutná objednávka), to bylo myslím cca 800 Kč. Spoustu věcí by šlo ale pořídit levněji nebo vynechat.

monikagurthova
29. zář 2016

@undergroundchild ahoj ja mela svatbu za 20.000 se vším všudy a to tak ze na obřadu a obědě bylo včetně nas 11 lidi a následně jsme udělali oslavu ve formě zahradní party kde bylo cca 30 lidi. Prstýnky mame titanove (nesnesou zlato ani bíle zlato), šaty jsem mela společenské (u me to byla druha svatba) co jsem mela na promoci, kytku mi přivezla svagrova krásnou svatební za asi 400 kc. My hodne ušetřili tim, ze po obědě se jeli l nam na zahradu a slavilo se tam byla tam kýta a burgery, pivo, nealko a základ tvrdého kdo chtěl neco spesl přinesl si. Jediná nevýhoda bylo s tim spoustu prace s přípravou ale výsledek byl super a všem se to moc líbilo hlavne tim ze to bylo neformální. Jo a sladké pekly mamky takze ušetřeno za cukrarku a oznámení jsme si vyrobili sami a jen nechali vytisknout a těm co nebyli pozváni jámě oznámení poslali elektronicky do emailu. Co se daru tyče řekli jsme narovinu ze jelikož v domacnisti mame vše tak oceníte peníze a vybrali se cca 22.000 takze se nam vlastně svatba zaplatila.

margot_ka
29. zář 2016

Kytka pro nevestu 500 kc (tulipany), saty pro nevestu - 400kc za material,usila jsem si sama, boty cca 400kc v ccc
Obed v restauraci cca 3 tisice (placeni si vyminili nasi)
Kosile a kalhoty pro zenicha - nejdrazsi polozka-cca 3 tisice
Prstynky 2 tisice
Eto vsjo 😉

Fotil nas svedek 🙂

Oznameni jsme delali o probehle akci (oznameni,ze jsme se vzali - beztak to uz vsichni vedeli 😀
Fotka 3 kc nalepena na reznem papire a razidlem udelana srdicka. Pekne,decentni,takrka zadarmo ;)

undergroundchild
autor
29. zář 2016

@margot_ka Krása 🙂 Jde to i jednoduše 🙂

margot_ka
29. zář 2016

@undergroundchild bylo to super,takove klidne a komorni. Fotili jsme se u nasich na zagrade vedle kompostu 😀 vsichni aaachali,kde jsme ye fotili,ze je to krasne 😀
Foceni jsem prokladala kojenim mladsi dcerky, takze no stress;)

monikagurthova
29. zář 2016

@undergroundchild jo a fotil nas kamarád a dort dělala svagrova 🙂