Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  brunetka11
  26. bře 2022    Čtené 1899x

  Recenze - Kenwood nebo Thermomix?

  Zvažovala jsem, zda se do této recenze pouštět, ale vzhledem k množícím se otázkám na toto téma jsem se rozhodla, že by bylo snazší mít recenzi na oba roboty na jednom místě. Pokud by s tím admini MK nebyli v pohodě, prosím dejte mi před případným smazáním příspěvku vědět a přehodím si to čistě na svůj receptář na FB.

  Takže který? ,-)

  Upřímně? To vám neporadím. Pokud váháte a nemůžete si pořídit ideálně oba, tak si rozmyslete, k čemu podobně drahého pomocníka v kuchyni budete používat. A podle toho se pak rozhodněte. Mně by se už nechtělo vzdávat ani jednoho. Vyberte si, které funkcionality využijete právě vy.

  U Kenwoodu jsem ve výběru robotů dlouho váhala. Přišel mi příliš robustní, dost drahý atd. Projížděla jsem recenze lidí, co pečou a vaří ve větším množství jako já, dobré 2-3 roky. A tam v 90 % procentech tento robot vítězil u přípravy kynutých těst. Navíc se dá k němu koupit spousta vychytávek, utáhne v pohodě těsto z 1 kg mouky. Takže shrnutí – jede u nás prakticky obden:

  • Robustnější je, ale svým způsobem elegantní – dost přitahuje pozornost a návštěvy se u nás často ptají, co všechno zvládne.
  • Je skvělým pomocníkem pro ty, co preferují domácí pečivo, ať už kynuté, nebo litá těsta, či vánoční pečivo.
  • V základu má mlýnek na maso – pokud chcete mít jistotu, že víte, co své rodině na oběd předkládáte a nechcete je krmit masnými polotovary, tohoto pomocníka oceníte.
  • Má velmi účinný systém metel – na kynuté, na sníh i na litá těsta - často hostíme i 10-15 lidí, nebojím se ho zapřáhnout i na několik druhů pečiva a současně u toho připravovat masitá jídla nahoře. Navíc i zeleninu v mixéru / kruhadle na 
  • Jeho mixér je boží – skončilo složité strouhání brambor do bramboráků, na rodinný oběd pro 10 lidí je doslova do 2 min hotovo a kuchyň je čistá, nehty neporušené. Pak naškrábané brambory v míse smícháte s ostatními ingrediencemi a už jen usmažíte bramboráky.
  • Podobně si připravíte zeleninu nebo bramborové plátky – jen pozor, jejich škrabadla jsou opravdu ostrá a je dobré je mít uschované v původních bublinkových obalech – máme je přes 2 roky a stále jsou jako nová.
  • Má nástavce na těstoviny – mám ten na jednoduchý plát a je skvělý – žádné namožené svaly jako dříve, je to rychlé a čisté. Kdybych nedostala v minulosti robustní italský kráječ, který se přidělává na linku, tak bych rozhodně šla i do dalších hlavic ke Kenwoodu.
  • Jo a skvělé jsou ty jejich uzavíratelné skleničky.
  • Utáhne i smoothie a mixování polévek či omáček, výborný je na bramborovou kaši, která má být tak akorát – bez žmolků, ale ne tekutá. 

  A co mi nesedí nebo nemám zkušenost?

  • Pořídila jsem mlýnek na mouku – no tam jsem se spálila, nedošlo mi, že mandle a mák jsou mastné, takže je fakt čistě na obilí, rýži, snad luštěniny.
  • Zakoupila jsem i mlýnek na bylinky – z něj jsem trochu v rozpacích. Zvládne dip a suché bylinky, ale stále se mi nedaří vychytat vhodné množství, aby toho nebylo moc nebo málo a nemusela bych to sundávat ze stěn.
  • Dá se k němu dokoupit i spiralizér, zmrzlinovač apod., s nimi nemám osobní zkušenost, třeba někdo z MK přidá své reference.

  Thermomix. Velké místní téma ,-) Nic si nebudeme nalhávat, je to skvělý pomocník pro ty, kterým se doposud moc v kuchyni nedařilo. Svým způsobem to bylo pro mne ono „ne“, proč jsem váhala, jestli si jej pořizovat – bála jsem se, že „ztratím kontakt s jídlem“. Kdo hodně vaří, asi tuší, o čem píšu.

  Jenže loni na podzim nastalo další období karantén a různých omezení a já se přistihla, že to fakt nejde. S mužem na střídačku nebo společně práce na home office, má intolerance na palmový olej (tedy velmi omezená možnost jíst pravidelně jídlo venku), neustále vracené děti do karantény a propadlé školní obědy. A jako objednávat obědy z ověřených restaurací pravidelně – tak to bychom se fakt nedoplatili.

  Takže jsem si ho nakonec objednala. Přišel v ten pravý čas – za 2 dny na to jsem byla C+. Od té doby ho používám téměř každý den.

  • Když jsem večer unavená, ono „vlož, zmáčkni čudlík, naservíruj hotové jídlo“ díky Thermomixu je k nezaplacení.
  • Jeho velkou výhodou je zabudovaný receptář a aplikace do mobilu – cestou v metru nacvakám pár ingrediencí, které máme v lednici a vyjede mi spousta dobrých receptů. Můžete si takto připravovat i seznam na nákup – zadáte recepty, rozplánujete si týden a ono vám to vyjede, co je potřeba dokoupit.
  • Má navíc funkci předmytí, jeho údržba je těžce pohodová.
  • Návratnost nákladů jsem musela vzhledem k inflaci přepočítat, původně jsem to spočítala na 1,5-2 roky, teď s čistým svědomím mi to vychází tak na 10 měsíců (12, když bych sundala intenzitu využívání na 4 x týdně).
  • Zvládne polévky – jsou luxusní.
  • Co máme TM, dělám nám vlastní jogurty – takže z dřívější spotřeby cca 1,5-2 kg jogurtu teď beru jednou za 2-3 týdny kelímek 200 ml Hollandie.
  • Pomele naprosto všechno – cukr krystal na moučku, zrní na mouku, je výborný pomocník pro lidi s intolerancí na lepek – rozmixuje mouku i mandle, luštěniny…
  • Zadělávám v něm pravidelně těsto na rohlíky. Když večer zjistím, že není co dát rodině na snídani nebo večeři, prostě nahážu potřebné ingredience do TM, on to smíchá, já přeliju do formy a než pofackuji prádlo u televize nebo si nalakuji nehty, tak je napečeno na snídaně i svačiny na 2 dny.
  • Jo a jsou z něj luxusní (!) kynuté knedlíky. Jak já to do té doby nesnášela – sporák zadělaný, pokaždé jsem se u toho spálila, furt to bylo nedovařené nebo pak převařené. Teď nadýchaný luxus ,-)
  • Boží je zavařování – prostě to tam nasypete, TM uvaří, přelijete do skleniček, tečka.   Naprosto čistá kuchyně.

  A mínusy?

  • Vím, že dost lidí ve varoma míse vaří maso – já se jaksi nemůžu odhodlat – prostě je to plast a mám s tím morální problém ,-)
  • A nemusím místo mletého maso sekané – přes to se nedokážu přenést.
  • Cena je masakr. Ale upřímně nelituji ani koruny.
  • Na připojení na receptář potřebujete mít připojení na net. A používání je za roční poplatek.

  Pokud máte vlastní zkušenosti, děkuji za jejich sdílení pod tímto článkem.

  brunetka11
  Zpráva byla změněna    20. dub 2020    

  Na duben jsem navrhovala tipy na vaření / pečení jídel s mákem - v neděli jsem upekla mini záviny.
  Posypka na nich vypadá ve výsledku dost zvláštně 😅 , ale bylo jí potřeba - v receptu je poměrně málo cukru a svým složením hezky pečivo podtrhla - byla s rumem a skořicí 🙂

  #mak
  #uspora

  (2 fotky)

  Jaro mne vždy nabudí na barevné a ideálně zeleninové jídlo ,-)
  Tentokrát cukeťáky s psylliem, mozzarellou a kápií. K tomu dip z kysané smetany s bílým jogurtem bylinkami.

  (2 fotky)

  Tak dnes to bylo mocné ,-)
  Zahlédla jsem tu recept na rohlíky, autorku budu muset ještě dohledat, abych poděkovala. Pospíchala jsem, takže omluvte tvar, svůj účel splní 🙂
  No a do zásoby makové, meruňkové a povidlové kynuté koláče.
  A k tomu bezlepkové a bezlaktózové krekry, dobře posloužily k obědu 🙂 Fotky vložím postupně.

  (2 fotky)
  brunetka11
  19. črc 2018    Čtené 792x

  Čemu učíme své děti?

  Tuhle naše mamka povídá mému muži: "Hele, nechápu to, ona se s ním měla tak krásně - on jí pomáhal v domácnosti, uspával děti, ona "si mohla" chodit, kam chtěla, kdy a s kým, zahrnoval ji dárky... Ty večery a víkendy jí nevyčítal. No prostě jako se má tvá žena s tebou...".

  Debata šla pak jiným směrem.

  V poslední době jsem si však, když si tak pročítám ty články nebo slýchám kolem sebe, jak jsou některé ženy nešťastné - "všechno je jen na mne, on mi s ničím nepomůže, nestíhám děti a on mi vyčítá, že na něj nemám čas, musela jsem ten dětský pokoj vymalovat sama, musela jsem malému na tu aktovku tajně našetřit...", uvědomila jednu věc.

  Já to jinak prostě ze své rodiny neznám - u nás byl tím, kdo dost vařil, táta. A táta nás učil plavat. A táta vynášel koš / vysával / někdy mi pomáhal s úkoly (z té trojky za papírové dopravní značky jsme byli upřímně znechucení oba). Viděla jsem odmala, že se takhle v rodině funguje - že jsou na to rodiče dva a o práci i radost se dělí.

  A když jsem byla nějakou dobu ve vztahu, kde jsem to musela všechno táhnout, protože synek byl navyklý, že všechno odtáhla máma, šla jsem o dům dál. Respektive, raději jsem byla sama, než podobně přežívat.

  Takže ano - muž vysává, uspává, čte pohádky, učí děti jezdit na kole. A ano, zpočátku se mu moc chodit s kočárkem nechtělo. A taky jsem se dozvěděla po příchodu druhého dítěte do rodiny, že "už nejsem tak hodná, jako dřív...". 

  Nemyslím si, že je nutné z muže podobné aktivity vyštěkávat, spíše mu dát dostatek prostoru, ať si to v klidu "ohmatá" bez mé nutné přítomnosti. A na to se pak nabalují další možnosti, jak si to všechno užít společně.

  Ale jo, občas na výraznější výměnu názorů dojde ,-)

  Tuhle jsme někam šli i s dětmi přátel a naše starší automaticky zorganizovala jejich kluky, ať odnesou tašky. A sama odnesla jen knížku. Jen jsme se potutelně usmívali, že ta se neztratí.

  A já si uvědomila, že to je vlastně fajn. Ona to jinak z rodiny ani nezná... 

  A co vy, jaký vzor si v sobě nesete?

  Tak letos se zadařilo 🙂

  brunetka11
  19. zář 2017    Čtené 941x

  Hledám si práci - jak a proč psát motivační dopis

  Ráda bych navázala na článek https://www.modrykonik.cz/blog/anetka1701/article/z-8aukyg/

  Asi se shodneme, že hledat si práci po či při rodičovské dovolené není právě jednoduché. A to i v dnešní době, kdy se říká, že "berou všechny". Neberou, nebudeme si nic nalhávat - skloubit rodinný život s pracovním umí být opravdu zapeklitá věc a vůči ženám s malými dětmi je zakotveno mezi zaměstnavateli stále dost předsudků.

  Vracíme se do práce povětšinou po určité pauze (mnohdy i pěti a víceleté) - chybí nám potřebné znalosti, nejsme extra časově flexibilní, na rozdíl od bezdětných nám extra nezbývá sil na pracovní "dodělávky" večer či o víkendech.

  Spousta z nás by však asi ráda práci, která nás baví - přece jen v zaměstnání trávíme mnohdy více času, než co se nám podaří naspat za noc s malými dětmi.

  Anetka1701 nás v základu provedla úskalím napsání životopisu. A co dál?

  Zaujme vás inzerát a říkáte si: "Jo to by mohlo být právě pro mne!". Jenže podobných jako vy, jsou třeba desítky. Takže jak zaujmout? Motivačním "dopisem". Respektivem oslovením potenciálního zaměstnavatele v e-mailu (asi už nás moc není, co bychom životopis v dnešní době posílaly poštou).

  Není potřeba sáhodlouhého představování své osoby (P.S. ne, fakt není potřeba popsat celou A4 s podrobným a dalekosáhlým popisem vašich dosavadních pracovních "zásluh" - věřte mi, odrazuje to a málokdo to bude ochotný číst). Opravdu stačí třeba 3 - 8 jednoduchých výstižných vět. 

  Hodně také zabodujete slušným a milým oslovením, poděkováním a dovětkem, že rády více informací sdělíte osobně na případném pohovoru.

  Znovu si přečtěte pracovní inzerát, na který reagujete - promyslete si, proč vás právě tato pozice zaujala. Protože popisuje to, co byste chtěla dělat? Protože nabízí práci na částečný úvazek? Protože chtějí po uchazečkách práci a znalosti, které máte z předchozích zaměstnání?

  Vyberte si to, co vás zaujalo. A napište to oné personalistce nebo personalistovi na rovinu. Vyzdvihněte své znalosti a důvody, proč vy jste ta pravá.

  Názorný příklad - vkládám okopírovaný text inzerátu: 

  Popis:

  Hledáme zaměstnance na pozici junior účetní - požadujeme:

  • Min. základní znalosti účetnictví a min. znalosti daní

  • Psaní nejlépe všemi 10 prsty na klávesnici

  • SŠ vzdělání nejlépe obchodní akademie

  • výhodou je praxe na obdobné pozici je, ale není podmínkou

  • Dobrou znalost práce na PC (Word, Excel, Internet, E-mail, apod.)

  Hlavní náplň práce:

  • Vedení účetnictví, příprava podkladů, spolupráce s hlavní účetní

  • Spolupráce s vedením společnosti a hlavní účetní

  • Ostatní administrativa ve firmě

  Co HR v tomto případě třeba napsat?

  Dobrý den, paní Vomáčková,

  reaguji na vaši pozici "Junior účetní" zveřejněnou dne 19.9.17 na ucetni.cz. Na této pozici jsem pracovala v letech 2013-15. Připravovala jsem podklady pro hlavní účetní, mám praktické znalosti s účetními systémy Pohoda a ABRA, pracovala jsem také v týmu, který připravoval podklady pro roční uzávěrku. Také jsem vedla Knihu jízd a měla na starosti pokladnu s hotovostí obchodního oddělení společnosti.

  Věřím, že bude příležitost sejít se s Vámi osobně na pohovoru a doplnit případné informace k mé praxi a znalostem - jsem vám k dispozici na tel.č. ...

  Mějte se hezky,

  Marta Jandásková

  V tomto textu shrnujete vše potřebné a vyzdvihnete své znalosti - i kdyby v dané firmě používali jiný účetní systém - vy máte praxi s dvěma, tzn. že by neměl být pro vás problém se naučit další. Ročními uzávěrkami si dopředu naženete 100 bodů oproti jiným uchazečkám, nemluvě o informaci o svěřené hotovosti (tedy zdůraznění své spolehlivosti) a spolupráce s obchodníky (kdo má s tímto oddělením zkušenosti, jistě ví, o čem mluvím ,-) ). Uvedením personálního serveru a datumu inzerátu zaujmete smyslem pro detail. A svým milým a vstřícným jednáním si prošlapete cestičku mezi těmi, které se ani mnohdy neobtěžují s oslovením kontaktní osoby u inzerátu.

  P.S.

  Držím vám pěsti, ať si najdete práci, v níž budete spokojené.

  Naše 8,5 letá...
  "Maminko, chtěla bych být jako ty..."
  "Proč?" A přiznám se, že jsem čekala něco o vaření.
  E. se zasněným výrazem: "Chtěla bych být taky tak hezká..."

  #fykyska Je to zvláštní, včera jsem si na tvůj "procentní" příspěvek vzpomněla...
  Pracuji s lidmi - kombinace HR a IT s marketingem, takže jsem tak trochu profesně deformovaná a stále mám tendenci selektovat a vyhodnocovat informace o lidech, sociálních skupinách na internetu, prostředí a chování ovlivňované podprahovou reklamou, nástroji, jak prodej podpořit.
  Lidé a jejich jednání, jejich nicky jsou docela rychle čitelné. Čest výjimkám 😀
  Když jsem se sem přihlásila, trvalo mi, než jsem se tu nějak zadaptovala... přišlo mi to tu domácké, spousta lidí se tu znala a mne i postupně dostalo to, jak se tu lidé vzájemně podporovali. Sice občas za každou cenu.. plurál tu občas rve oči, ale... byla tu spousta normálních a velmi šikovných holek, které inspirovaly svými dovednostmi, šikovností, praktickými tipy, osobní odvahou.
  Od loňského léta však pomalu sleduji změnu... velmi podobný scénář - nový nick a výrazná fotka - krásná holka. Hurá, dočkali jsme se mimíska! Mužíček mne rozmazluje! A čistě náhodou profláklou značkou šperků, drahého vína, botiček - a čistě náhodou mají nožičky téže značky i pro děticky! Za dva tři měsíce od oznámení se na profilu objeví naštelované na gauči značkové deky a "hnízda" pro "mimíska". A vystajlovaná kára... a profi fotky od.., a těhotenské oblečení značky...
  Tak nevím, buď se tu změnilo zvláštně osazenstvo - což je trochu divné, protože tahle skupina žije Instagramem, FB apod. Výborně tohle zafungovalo třeba u spojení Mareše a oficiálně značky Blažek a méně oficiálně nejmenované klenotnické značky...
  Na MK to začíná nabírat zvláštní směr...

  Mno nic, jdu si zazálohovat fotky 😎

  Lépe to vystihnout snad ani nejde Víc to vystihnout ani nešlo... http://www.cnews.cz/problemy-dnesnich-mladych-z...

  Je to strašně divné takhle po 1,5 hod. cvičení... Ale znám se - kdybych si to neužila, tak mi to pak bude líto... Tak jo - loučení s dobrotami ve vší opulentnosti a zítra zase nanovo...
  Držte mi pěsti, těch 10 kg dolů letos půjde. Chci si to běhání užít 💖

  P.S.
  Moc vám všem děkuji za dosavadní podporu... Vážím si toho 💐

  #2procenta - dostupnost některých informací jen pro přátele - to byl základ, proč jsem tu zůstávala

  Wow... Po nějaké době otvírám MK na notebooku a ne na rychlovku z mobilu. Chtěla jsem napsat jedné zdejší uživatelce, co mne má v oblíbených. A najednou nic - místo fotky obrázek.
  Ale kolik obrázků místo fotek?!
  Jako jo, udělala jsem po novém roce totéž...
  Ale že nás bude do pár dní tolik...

  Když #admini jedou takhle na procenta, o kolik procent tedy ubylo uživatelek s fotkami v profilu po ohlášení změn v nastavení soukromí a funkcionality "přátelé"?
  Koho to také zajímá, dej lajk, prosím ,-)
  Třeba budeme stát někomu za odpověď...