2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

blahova_andrea
19. únor 2013

@lenicka07 úplně s tebou souhlasím. nedovedu si představit dát malého v roce plně do jeslí, chůvě nebo babičce, kdyby byla v důchodu a vidět ho jen chvilku večer před spaním, jako třeba jeho otec. celý život bych toho litovala. ale zase věřím, že ty, které to udělají si to buď vyčítat nebudou, protože prostě přednější je kariéra a nebo to udělají opravdu jen proto, že nemají žádnou jinou možnost (třeba otec dítěte umřel, rodiče pomoct nemohou nebo už také nejsou apod.)

elu
19. únor 2013

@siskin asi na mě nepříšla ta opravdová bída, protože já teda ani neřeším kolik stojí jogurt...chápu pojem ušlá mzda...ale ja to beru tak, že jsem si za ty prachy koupila tři roky prázdnin doma 🙂...prostě vůbec pojem náklady na dítě...já to tak nevidím..jak tu už někdo psal...u spoustu maminek se narozením dítě přesunou priority, zájmy i radosti

blahova_andrea
19. únor 2013

Já jsem třeba ohledně hypoték naprosto klidná. I kdyby nám šiblo v hlavě a bez pořádného propočítání bychom do toho chtěli jít, tak nám ji stejně absolutně nikdo nedá. To, že stejně nájem ve výši hypotéky někde platíme nikoho nezajímá, když se nevejdeme do tabulek.

siskin
19. únor 2013

@neslusanka nebudu to víc rozebírat, ale je to nesmysl, aby byt v paneláku (pokud by hypo byla třeba 80% ceny) + náklady na energie vyšel dráž než nějakých 8-9 tis. měsíčně. A to i tady ve ZL, natož u vás na VS

elu
19. únor 2013

@elu prostě dítě je investice, stejně jako vzdělání....to bys taky mohla, říct, že za pět let na vysoké ti ušla mzda..ve výsledku to rozhodnutí jít studovat ti přinese víc ekonomické jistoty a pro mě ty děti jsou taky jistota

siskin
19. únor 2013

@elu a z mých příspěvků snad vyznívá, že já mám něco takového zapotřebí? Nebudu to dál nijak komentovat, protože tys mě evidentně vůbec nepochopila... A mimochodem - rozhodnutí jít na VŠ mi přineslo lepší práci a vyšší plat 😉

elulin
19. únor 2013

@kaata22 My to máme podobné,ale dvě auta a koníčky a malá se učí lyžovat a plavat,Ale jak už jsem psala u nás nikdo není 3roky doma a valíme na jeden příjem,to bychom neutáhli ani náhodou.

lenka5731
19. únor 2013

@siskin já jsem tě také nepochopila... proč je nesmysl, aby hypo + inkaso nemohlo být v paneláku víc než 9000?

my platíme v bytě 3+1 jen inkaso cca 8800. Vysoký fond oprav, nejdražší dálkově dodávané teplo v ČR... nasčítá se to. Není to VS ani ZL.

elu
19. únor 2013

@siskin no tak ty jsi me už tuplem nepochopil a....vždyť to píšu, ze vs přináší ekonomickou jistotu, ze ji mas ty ani nevím 🙂 🙂 🙂

siskin
19. únor 2013

@lenka5731 tak je taky zapotřebí si najít takový byt, kde nebudu platit inkaso 8.800. Takové jistě nejsou všechny. My třeba platíme 3.400 (i když je pravda, že bydlíme v novostavbě)

neslusanka
autor
19. únor 2013

@siskin tak v té době, byt 3+1 stál 1,3 - 1,5mil nerekonstruovaný a my tedy měli našetřeno na dvou stavebkách. Takže bychom si museli cca ten 1,5mil hypotéku brát museli. A ta by asi 5000Kč/měs nestála. Energie v bytě jsou zhruba 4tis a více. A zdá se mi, že byty ve ZL jsou levnější, než na VS

elu
19. únor 2013

Me prostě jen neskutečně štve, když někdo tvrdí, ze si děti nemůže v dnešní době dovolit

siskin
19. únor 2013

@elu a s čím jiným by člověk na tu VŠ šel, než doufat v lepší pracovní podmínky nebo možnost získat práci, o kterou má zájem, která ho baví (i když se mu to nemusí splnit). Třeba jen tak, pro rozšíření svých vědomostí?

lenka5731
19. únor 2013

@siskin popravdě byt minimálně 2+1 s inkasem pod odhadem 6 tis neznám. Pokud v něm má trvale žít 4 členná rodina a má mít internet (500). Co já vím, tak v naší lokalitě je to naprosto běžné. Nad částkou 3500 žasnu a závidím. To je za 3+1?

Jinak nám to taky za poslední roky hodně narostlo.

blahova_andrea
19. únor 2013

@lenka5731 to je mi vás líto, to je příšerná suma

jasekd
19. únor 2013

@lenka5731 Ahoj, to inkaso v byte chapu, jsem ze stejneho mesta 😀 😠 Taky jsem se dost podivovala nad sumami v prispevku...

elu
19. únor 2013

@siskin evidentně mluvíme jedna o voze a druha o koze 🙂

siskin
19. únor 2013

@lenka5731 ano, 3+kk, barák je asi dobře zateplený, třeba nic moc neprotopíme a to je ještě v té částce internet od UPC a kabelovka se všema programama

lenka5731
19. únor 2013

@jasekd 😀 Aspoň mi potvrzuješ, že je to tu běžné.

@siskin A psala jsem, že je u nás nejdražší dálkově dodávané teplo v ČR. 😉 Z důvodu, že se zástupci města spolčili s monopolní teplárenskou společností a nechali ceny tepla a teplé vody nastoupat do nehorázných výšin... Jen za teplo a teplou vodu platíme cca 50 tis ročně - a to si opravdu každý člen rodiny denně nenapouštíme plnou vanu 🙂

elu
19. únor 2013

A hlavně ještě musím říct, ze my jsme si kupovali dum před 6 lety, když naše příjmy byly opravdu nízké, takže i ted s mateřskou máme víc...proto možná to vidím jinak, protože my zatím jdeme nahoru a ne dolu....presto i to moje nahoře, je asi pro většinu z vas dole 🙂

elulin
19. únor 2013

@blahova_andrea Já teda nejsem žádná kariéristka,ale asi jsem podle nějakých krkavčí matka která nevidí dítě ani večer,protože se vracím v noci.Ale je období co jsem zase s ní a za peníze co vydělám si to užíváme.Malá už ví,že se do práce chodí,bere to tak,že je normální pracovat-jak ženy tak i muži.Ráno se zeptá kdo jde do práce.Aspon s ní nebude lenoch 🙂 Vím,že s tím spousta z vás nesouhlasí,ale každý má jiné priority apodle toho se zařídí 🙂

jasekd
19. únor 2013

@lenka5731 o tom teple ani nemluv! 😠 Nastesti se budem casem stehovat, rekonstruujem starej domek. me nejvic stve, ze tady s tim nic neudelam, i kdybych setrila a mrzla, neusetrim skoro nic. Vanu si nenapoustime, ani ji nemame 😀 V byte mam tak 20-22 stupnu a protopim vic nez znami na baracku, co tam maji 26. Panelak je zatepleny a byt je 40 metru! Tesim se, ze na baraku protopime podle svyho, podle toho, jak to zaizolujem, jak budem ne/setrit atd atd a ne podle toho, kdo komu kolik podstrcil a podplatil 😠 Myslim, ze mi Lenka, resp. Valdik jednou ukazovali, kde bydlite, ze si koukame do oken 😀

tarien
19. únor 2013

@jasekd V DM vždycky nejvíc nakupuju před Vánoci, s tou 150b knížkou...a loni se mi tam podařilo úplně v super akci vyvolat fotky...fotka 13x17 mě vyšla na neuvěřitelné 3 nebo 4,-Kč, už si to nepamatuju přesně...o těch plínkách jsem slyšela, jen jsem nevěděla, jak to správně zkombinovat - ráda na nich ušetřím, takže ty slevy určitě využiju, bodů tam mám zatím dost 🙂 látkování fakt příznivce nejsem :-/

baris
19. únor 2013

@siskin souhlasím s @lenka5731 . Já jsem z Frýdku a tady skoro všechny byty mají takové šílené inkaso. Zatepluje se, mění okna, tak fond oprav leze nahoru rychlostí blesku. Jenom do fondu oprav platím skoro 3tisíce. 5tisíc je za vodné, stočné, topení a elektřinu a plyn. + 4,5 tisíce splácíme byt.

V době naší koupě byl fond oprav cca 800kč.

tarien
19. únor 2013

@kaata22 Koukala jsem , domek je fakt nádherný 🙂 a i ten menší určitě bude...proč se trápit, počítat každou korunu, bát se nemoci, apod...když víš, že jinde můžeš mít menší náklady a víc si dopřát - nebo spíš dopřát dětem 🙂 vždycky se dá začít znova...tak držím pěsti, ať vám to vyjde 🙂

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin doufám, že jsi ten můj příspěvek nevztáhla na sebe, to fakt nebylo nic proti tobě. podle mě je fajn, že když není každý muž schopný zabezpečit rodinu, že se najdou ženy, které mu v tom pomůžou. ne každá žena by byla šťastná doma, stejně jako ne každá je šťastná v práci. svět je rozmanitej a opravdu každý z nás má jiné předpoklady v sobě a jiné prostředí a okolnosti, které ho formovaly, jiné potřeby a možnosti. nikde není nic zadarmo a taky si myslím, že je fajn k tomu děti vést od útlého dětství. náhodou máš můj obdiv. stejně jako mnoho tobě podobných žen, kterým se bez cizí pomoci podaří sladit rodinu a práci a jsou spokojené a jejich blízcí také. já to třeba v okolí k vidění moc nemám. většinou vážně věčně remcají ti, co se špatně vůbec nemají a ne každý, kdo se špatně má je zas ochotný s tím něco dělat. každopádně všem ochotným a snaživým přeju, aby se jim dařilo a podařilo 😉 já třeba denně bojuju sama se sebou, protože už mě sedět celé dny jen doma s malým nebaví a když začnu řešit toto téma veřejně nahlas, tak se s pochopením moc nesetkávám. nebo teda jen v míře, že každý chápe, že peníze jsou potřeba 😀 ale jinak valí oči, proč bych jako chtěla ještě něco někde dělat? že mi nestačí uklízet a vařit doma a starat se o malýho. no nějak mi to ke spokojenosti fakt nestačí. nehledě na peníze. jen hledám nějakou tu díru v trhu tady 😀 a zároveň, abych to zvládla já 😀

blahova_andrea
19. únor 2013

@jasekd nechápu lidi, co mají doma dobrovolně a draze placených 26°C. fuj...

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin mě by teda taky určitě prospěla nějaká ta podpora od partnera 😎

elulin
19. únor 2013

A taky znám rodiny co byli v potížích a chlap vyjel mimo republiku,tak si myslím,že kdo nemá ne plíny nebo řeší jogurt a pořídil si dítě a neměl třeba nic do začatku protože jeden z rodičů přestane pracovat,tak bych to viděla za úvahu.Ale to hromady lidí vůbec nebere 😖

jasekd
19. únor 2013

@blahova_andrea ale oni to nemaji draze placene, v tom je to horsi, ja v panelaku s predrazenym dalkovym topenim v byte 1+1! zaplatim vic a mam tu 21, max. 22. Oni maji novej domek, dobre zateplenej a vytopi ho krbovkama drevem (castecne z vlastniho lesa). Tech 26 tam nemaji ve vsech mistnostech a porad, ale teplo je tam poradny. To me stve, ze momentalne ani nemuzu usetrit 😝 Navic to snizuje moznost byt pronajimat, jenze tady u nas ty ceny takove jsou. Vlastni kotelna nepujde, barak je plnej duchodcu, co nechteji zadne vetsi investice, a ani se jim nedivim. Ale cim dal vic baraku se tu odpojuje od dalkoveho vytapeni, a jak se to resi? Zdrazuje se tem ostatnim.