2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

neslusanka
autor
15. únor 2013

@jaya jo, to je možné, pokud máš zaměstnání. Ale já byla zaměstnána dobu určitou a během prvního rodičáku mi pracovní smlouva skončila. Takže teď se nemám kam po mateřské vrátit. Tak to bude asi tím

andelka
15. únor 2013

@elu no nevim, můj muž má průměrný plat, já RP, hypo máme na byt..na barák by to fakt nebylo.

andelka
15. únor 2013

@neslusanka @jaya a já jsme zas předtím studovala, takže proto nemám mateřskou, ani s prvním jsem neměla. Jinak to záleží na práci, na pracovní smlouvě.

elu
15. únor 2013

andelka...reagovala jsem na holky, co o tom psaly 😀

elu
15. únor 2013

já jsem jenom chtěla říct, že doba není zlá, rozhodně né horší než za našich rodičů, či prarodičů, kteří se museli mimo extistencionálních problémů potykat také s fašismem a komunismem 🤐

elu
15. únor 2013

jinak ja nechodím ani ke kadeřnici ani na nehty ani na kosmetiku 😵

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elu no, ono se dá mít barák i s podprůměrným platem, ale jak vidíš, žijeme tak tak, od výplaty k výplatě a musíme počítat každou korunu. Kdyby se něco stalo, tak nevím co budeme dělat..... A právěže v dnešní době se mi zdá, že nový barák si pořizuje málokdo, kdežto za našich rodičů ho měl téměř každý. Každý měl práci a musel do ní a téměř každý šel do práce třeba po půl roce, byly jesle a vzali ti tam to dítě. Dnes taková možnost není. Naši si teda žili o hodně lépe, než teď a říkají, že byla lepší doba. Tedy aspoň v 80 a 90 letech. Samozřejmě na komunisty nadávaly, ale aspoň byla ta práce a dokonce povinná
Nechodíš ani ke kadeřnici? Já jen 3x ročně a chodila bych častěji, kdyby na to bylo. Manikúra, kosmetika.... to mě netrápí, to jsem nechodila nikdy, myslím, že to ani nepotřebuji

zuny
15. únor 2013

@elu my jsme stavěli barák svépomocí, tři roky každý víkend na stavbě, už bych do toho nešla, máme svoje, splácíme hypo.Ale dodělaný ještě není - fasáda,obložit schody dřevem (máme beton),venek, ještě půl mega by to určitě spolklo,ale hlavně že bydlíme.Průměrný plat je 24tisíc a na to teda manžel zdaleka nedosáhne.Já jen říkám jak to je.My zas chceme co nejdřív hypo splatit, nechceme to platit 30 let. S tím hlídáním je to všude stejné. Tchýně bydlí 300 m od nás a je v důchodě. Pohlídá jen když jí vyloženě řeknu (doktor),jinak sama se nenabídne.Tak se jí doprošovat nebudu.Nejhorší, že vidím, že chodí každý den do obchodu, ale staršího mě ráno do školky vzít nemůže 😠

jaya
15. únor 2013

@neslusanka Doporucuju poohlidnout se v Belorusku, jak se maji tam... Taky tam kazdy musi do prace. A neni pravda, ze by kazdy mel barak. Muzu ti rict, ze si zijes dost nad pomery mych rodicu. Ti barak staveli, protoze komunisti jim byt nedali (tak to presne bylo, kazdy hajzl o tobe mohl rozhodovat). Tak si v potu tvare postavili dum s tim, ze se opravdu uskromnili. Jak uz jsem psala vys mamka mela jedny hadry pet let! Na kadernici mohla tak leda zapomenout. Nastesti prisel prevrat.

neslusanka
autor
15. únor 2013

@zuny my taky stavěli svépomocí, téměř 3 roky. Já bydlela 25km od místa stavby, pořád s dětmi sama, manžela jsem skoro neviděla. Pouze v neděli a přes týden jen na přespání. Také nám chybí fasáda, něco pro auto, upravit okolí, plot, chodníky, vevnitř nemáme jednu koupelnu a takové věci jako nábytek, lustry, koberce.... tak o tom můžu jen snít 🙂 Ale bydlíme, ale už bych do toho nešla. Kdybych věděla jak to bude, pořídím raději byt 3+1 a i s rekonstrukcí by mě vyšel na polovinu a měla bych už vše hotové. Kdyby na tom baráku už aspoň vše bylo, ale také bychom ještě min. půl mega potřebovali
A s tím hlídáním, to je fakt horší, než kdybychom neměli nikoho. To by nám aspoň tak nevadilo

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya nebydlíme u nich ani oni u nás. obě rodiny máme klasický nájem u cizích. vypomůžou tak tím, že nás v sobotu pozvou třeba na oběd. i to jsem vždy ráda, že nemusím vyvářet a můžu dělat něco jinýho. výmluvy si hledat nemusím, těch mám po ruce vždycky spoustu. moje máma se mnou a prckem strávila odpo a taky naznala, že při něm se doma nic dělat nedá, ať už jde o práci nebo učení. on je dost náročnej na pozornost. prý celej můj starší brácha 😀 domlouvat se s nimi už nebudu, protože to prostě nemá cenu. já se nechci pořád doprošovat a pak poslouchat řeči, jak se jim to nehodilo, protože a jak nemohli tam nebo museli spěchat od tam...je to dost nepříjemný, když na to člověk nemá povahu. možná to bude lepší až bude prcek větší a budou s ním mít míň práce a víc zábavy, nevím. cvičení jsem samozřejmě zkoušela, ale bohužel. nemůžu v klidu ani umýt nádobí, natož cvičit. pořád mi nosí pod nohy hračky nebo mě tahá za tepláky a ječí o pozornost. akorát jsem sledovala jeho, abych ho neshodila nebo nekopla, takže cvičení o ničem. nejsem z těch, které akutně čekají do 15. na rodičák a mají na polici poslední plínu, ale líp bych se mít chtěla a i bych ráda občas vypadla z domu, ale zatím prostě nejsou podmínky a lámat přes koleno to nehodlám.

neslusanka
autor
15. únor 2013

@jaya tak samozřejmě, já jsem nechtěla říct, že to byla lepší doba. Nemohu posoudit. Zažila jsem komunismus chvíli a jako malá holka, takže mi to bylo fuk. Já jen říkám, že naši se teda měli lépe před tím, než teď. A vím, že mám barák. Kdybych ho neměla, tak si nežijeme špatně. Prostě něco za něco

blahova_andrea
15. únor 2013

@elu tak ono podprůměrný plat má většina obyvatelstva, když průměr počítají z papalášů nahoře, kteří neumí vyjít z 150.000,- nevím kolik je to teď, jestli je ten průměr nějaký 27.000,- ale kolik lidí znáš, kdo je vydělá? já teda asi moc ne, jestli vůbec

blahova_andrea
15. únor 2013

@andelka no já s cvičením začala až když malej chodil, takže bez šance 😀 spí tak hodinku denně, tak to valím do sprchy a umýt podlahu, ten zbytek holt dělám "s jeho pomocí"

andelka
15. únor 2013

@elu já vím..já jen že barák bych chtěla taky, ale nebylo by na něj. Leda za hodně skromných podmínek, a to mi za to nestojí, nemoct si dovolit skoro nic. Ke kadeřnici chodím, jinak nevím kdo by mě jako stříhal 😕 na kosmetiku sem tam, jen na obočí,to si sama nevytrhám. Na nehty jsme chodila kdysi dávno, teď už ne.

@blahova_andrea mi chodí ten druhý a ten je taky pěkný záškodník. S malým to bylo dobré dokud se nestavěl (sice pode mnou podlízal při klicích a při břišním mi lehal na břicho..), teď ho nemůžu nechat bez dozoru ani minutu.

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya tak já mám hadry pět let i dneska a komunisti dávno nevládnou. a hajzli o nás rozhodují stále, jen se jmenují jinak.

neslusanka
autor
15. únor 2013

@blahova_andrea jj, s tím cvičením to máme také stejně. Když ho strčím do postýlky, tak řve a pak cvič, že? A když ho nechám běhat, tak se plazí jen po mě a prostě zavazí, to se fakt nedá, to bych mu ještě ublížila. A to je tak se vším, nejen s cvičením. Úklid, vaření .... pořád za zadkem, ale už mám školu od prvního, tak jsem si zvykla. Normálně bych stihla uklidit celý barák plus navařit za 3hod, takto to dělám cleý týden, každý den něco a zas dokola

andelka
15. únor 2013

@blahova_andrea ha, tak to nemá ani průměr...takže taky podpůrměr jsme 😅 oblečením nosím i 10let to samé.

elu
15. únor 2013

@neslusanka no tak já jsem ráda za to, že můžu žít v téhle době, dítě do jeslích bych nedala, tak jsem ráda, že můžu být za solidní peníze tři roky doma, jsem ráda, že jsem si svobodně mohla zvolit povolání, které mě baví a má smysl a né uměle vytvořená práce, která byla k ničemu...právě proto se ten systém zhroutil, protože to nejde dělat do nekonečna, barák jsme si taky postavili sami a jsem moc ráda, že jsme si vzpoměli, že nemáme cement, dlaždice, sparovačku atd...a hned jsme zajeli do obchodu a bylo to 😅 ...je to hlavně o myšlení.....pro mě je dnešní doba celkem pozitivní a děkuji Bohu, že jsem se narodila právě v sem 🙄 ...ke kadeřnici nechodím, mám dlouhé vlasy a barvím si je sama 😅...ale můj manžel chodí, abych nelhala a dost často

blahova_andrea
15. únor 2013

@neslusanka tak já vím díky nevlastním dětem jaké to je něco dělat, když na to není klid. taky dělám práce po částech, stejně to není hned vidět, tak jen běžně udržuju provoz. já nemám na cvičení pevnou vůli, takže to je pro mě fakt problém. když už se dokopu, tak na to potřebuju klid a podmínky. navařit a uklidit musím, tak to dělám i s překážkama, ale cvičení je první a jediný, co se dá oželet a vynechat 😀

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Jo a chodis porad jenom v nich? Tak jsem to myslela ja. Ktery hajzl tedka rozhoduje o tom, ze neco muzes nebo nesmis? Fakt se podivej, jak se maji lidi v Belorusku. My si zijeme jak prasata v zite. Jestli spis nejde o to, ze nekdo ma vic ...

elu
15. únor 2013

@neslusanka to je jasny, že se rodiče měli lépe...byli mladí 😀 ..ale bláhově si myslí, že to byla lepší doba...bylo to mládí a síla, co jim davala pocit že se mají dobře 😵

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elu já také neříkám, že bych chtěla opět komunismus. Ale dnešní doba mi také nepřijde zrovna skvělá. Po převratu, v 90letech, to byla nejlepší doba, ale teď, ve 21stol. to už se zase všechno bortí. Já do jeslí bych také dítě dát nechtěla, ale kdyby teď taková možnost byla, tak kvůli financím bych to udělala

jaya
15. únor 2013

@neslusanka A zjistovala sis, ze ta moznost neni? Tady u nas je v jeslich volno, protoze nikdo dite do jestli davat nechce... Docela se to zvrhlo na to, proc neco nejde. Vratime-li se zpet k tematu, zkus si domluvit schuzku s tim poradcem z Partners. Ten bude vedet nejlip, jak navysit prijmy, aby ses citila trochu lip "za vodou".

elu
15. únor 2013

za mě teda taky nikdo nerozhoduje, jsem svobodná jako pták a mám se fakt dobře 🙂 a to jsem jen blba učitelka 🙂 s podprůměrným platem

blahova_andrea
15. únor 2013

@andelka já tu částku hodila od oka, možná je nižší 😉

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elu tak moji rodiče nejsou ještě staří a v 90 letech už také nebyli moc mladí. Tím to asi nebude, ale kdoví. Jen teď nějak všichni kolem mě začali na tuto dobu nadávat, tak zjišťuji proč 😀

neslusanka
autor
15. únor 2013

@jaya Také si říkám, že se téma nějak změnilo. Ano ano, zjišťovala. U nás v okolí žádné státní jesle nejsou. A finančního poradce máme, nijak nepomohl ☹ asi ho vyměním

elu
15. únor 2013

@neslusanka tak se zajeď někdy kouknout do supermarketu jak se mají lidi špatně, regaly berou útokem a nasedají do pěkných aut ....my jsme třeba jako malé v životě nejeli na nakup autem 🙂

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya no skoro chodím 😀 do těch nových hezkých, co jsem si koupila, když jsem na tom byla dobře se po porodu nevejdu a ani je nemám kam nosit, tak nosím zase ty starý hrůzy většinou. ale chápu, jak jsi to myslela. hajzl = vláda. je jedno jestli jsou to komunisti nebo někdo jinej. vždycky o těch dole rozhodují ti, kteří o životě dole nic nevědí a pak vymýšlí takový koniny, jaký jsou u nás běžný. tím nechci říct, že všude jinde se mají líp, to rozhodně ne. i když teda nevím jak v bělorusku, ale takových jako v bělorusku je taky jistě víc. mě spíš vadí, že každý se pořád odvolává na to, kde je hůř místo, aby si vzal příklad ze zemí kde je líp a zkusil jejich systém aplikovat víc k nám. každej rozumnej člověk politikům řekne, že zvedání daní jim přinese peníze tento rok do rozpočtu, ale dlouhodobý problém jim to neřeší. oni si pak stěžují, že příjmy se do kasy nehrnou, že lidi šetří a málo utrácí...tak jasně...když jim strhnou víc na tom základním a povinným, tak za co pak asi mají utrácet a pak jde do kopru celá ekonomika. ale ono každá země a každá doba v ní má svá pro i proti. já osobně jsem třeba vděčná, že nežiju ve středověku 😀