Alimenty pro dítě nebo matku?

pavses
26. črc 2018

Ahoj ženy, ráda bych znala názory na naší situaci, abych se s ní lépe srovnala.
Manžel s přijmem 30tis., já na rodičovské s dvouletým dítětem. S předchozího manželství má muž syna 6 let, kterého si vozíme ob týden, čt- ne. Doteď platil alimenty 3300, přispíval na kroužky, kupujem mu oblečení (boty, bundy, atd...) Většinu výletů a mimořádných akcí plánujeme na dny, kdy tu bude, aby o nic nepřišel, každou návštěvu dostává dárečky. Jeho matka ho k nám posílá jako vandráčka v děravých botech, ve špinavém oblečení a podobně. Jezdíme pro něj 30 km, občas ho během návštevy vozíme do místa bydliště, aby mu ani tam neutekla nějaká akce. Matka si jezdí do lázní, když ho nemá a nám řekne, ať ho vezmeme k moři, teď chce zvýšit alimenty na 4300. Sama přiznala, že si nadělala dluhy (má příjem 17tis., žije s matkou ve vlastní bytě, syna nikam vozit nemusí) Já chodím od roku syna na částečný úvazek do práce, abychom se měli lépe. Mám pocit, že syna živíme jenom my, štve mě, kdyz vidím, co všechno pro něj děláme a ona nám ho pošle jako sociálka. Na syna 2 roky nedám měsíčné víc jak 2tis. a to má ještě plínky! Nedokážu si představit kde by ona za syna dala 4300? 🤔 Kdybych viděla, že tomu klukovi taky dopřeje a jezdil k nám slušně oblečenej, tak mi to nevadí, ale takto mě to vyloženě štve. Kde je její povinnost jako matky taky svému dítěti přispívat i ze svého a ne jen brát od otce?

pavses
autor
29. črc 2018

@blahova_andrea To je super 😊👍 A jsou mezi nima takové rozdíly? Nebo jsou v té péči nastejno?

oveckaluky
29. črc 2018

@pavses Jo, těmhle počtům rozumím, ale stejné výdaje máte přece i za malého, ne? Tak rozhodně "nestojí" (omlouvám se za uvozovky, ale tenhle výraz u dítěte nemám ráda) ani ne dva tisíce. Přece taky s vámi chodí do ZOO, koupíte něco dobrého oběma...ale já osobně bych asi takovéhle výdaje nepočítala, přece nemůžete vyčítat jeho matce, že za něj platíte ZOO nebo ledovou tříšť, když je u vás...nemyslím to zle, to vůbec ne. Spíš bych byla asi ráda, že s námi může a hlavně chce být, a prostě bych mu to dopřála, když můžu. Taky jsem tu mívala neteř, byly s mou starší dcerou spíš jako sestry, než sestřenice, ale nikdy by mě nenapadlo počítat, kolik jsem utratila za zmrzliny nebo výlety s ní.
Jasně, pokud mu koupí drahou loď a pak ji nechá venku, čímž ji zničí, to je špatný přístup, na druhou stranu, pokud ji zaplatila, nemáme asi právo ji za to soudit.

@blahova_andrea Nezbývalo nic jiného, než to zvládnout...a dalo se to. Ale když jí byly čtyři, potkala jsem nynějšího muže, to byla odměna za všechno - spolu máme mladší dvanáctiletou dceru a teď čekáme "na stará kolena" dvojčata 🙂 Nevyměnila bych ho ani za nic - holt to tak asi mělo být, abych si toho následujícího víc vážila 🙂 Navíc se starší máme, možná právě díky tomu krušnějšímu začátku, úžasný vztah, i když jsem jí nemohla dát první poslední (a že to bylo občas těžký, když něco viděla u někoho ve školce a chtěla to taky, a prostě to nešlo) - ale nestrádala.

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky Nikdo jí to nevyčítá, jsme rádi, že mu můžeme poskytnout co se mu líbí a máme radost z toho, že je tu rád, ale jde o to, že matka prudí a chce platit víc a víc a připadá mi fakt už jako drzost, když nám řekne, že jestli my chceme, aby on chodil na nějaký kroužek, tak ať si to zacálujeme, jí je to prý jedno.

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea A to je nejvíc, co jim můžeš dát - že mají jeden druhého :-* A rozptyl? A tom ani nemluvím - až se dvojky narodí, bude u nás věkový rozdíl 12 a 17 let...co naděláme, no? 😉

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky Ať si koupí loď, ale proč mu nemůže koupit boty?

blahova_andrea
29. črc 2018

@pavses dřív jsem některé věci viděla jako ty. ale dost se toho od té doby změnilo. ona už bydlí jinde a jinak a taky děti jsou o dost starší a žijí jinak a mají jiné potřeby. a ti moji taky. uvidíš za pár let...jinak posuzuješ rodiče, když jsi nerodič. jinak když má někdo děti starší a ty ještě maličké. jinak zase později. a časem i ty už máš veliké a zas vidíš hodně věcí jinak u těch, co mají teprve prcky...to je život 😉

blahova_andrea
29. črc 2018

@oveckaluky je moc dobře, že jsi se dočkala té "odměny"! 🙂

oveckaluky
29. črc 2018

@pavses Tak to není od ní dobrý, no...asi by měla být vděčnější, že mu dopřejete, co rád dělá. Ale pokud je taková, asi s tím nic nenaděláte. Jinak ohledně toho oblečení, bot apod., jedině jak už jsem psala - nakoupit mu ti a nechat u vás, abyste to podruhé nemuseli kupovat zas, až mu to zase "zapomene" dát s sebou.
Samozřejmě by udělala líp, kdyby mu místo lodi koupila boty, ale asi bych byla víc naštvaná, kdyby ona mu koupila boty, já loď, a ona ji pak nechala zničit.
A ještě je otázka, jak chodí oblíkaný, když je u mamky. Mám kamarádku v podobné situaci - tedy teď myslím v situaci macechy. Matka té holčičky vydělává dost peněz, holka chodí nastrojená, nestrádá, ale když jede k tátovi a mé kamarádce, taky jede v domácím oblečení a s sebou nemá nic...třeba malý taky takový chudák nebude 🙂

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea Takovéhle "blbé" zkušenosti nás naučí si vážit hezkých věcí - a není to jen klišé 🙂 Ale to ti asi nemusím vysvětlovat, myslím, že jsme na tom podobně...

blahova_andrea
29. črc 2018

@oveckaluky jo, doufám, že je to to nejvíc. já když zažívám krušné časy, tak mé sestry jsou mi nadevše. kamarádky se střídají podle práce, bydlení, životních zvratů, někdo se se stěhuje, jiný má děti dřív nebo později...není to už jako zamlada, bez závazků...ale sourozenci zůstávají a pokud člověk může vyrazit s nevlastním sourozencem na dovču, pařbu, přijít se vyplakat, přespat, když je mu úzko...přijde mi to prostě neskutečně super!!! hmotně jim nikdy nebudu schopná dát nijak moc. zdaleka ne ani to, co je dnes už vlastně standardem. ale toto bych jim dala moc ráda

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky No, nevím, když je občas potkáme, tak ona je celkem hezky oblečená a on věčne jen ve vyšisovaných tepláčkách, v létě v holinkách a podobně. U zápisu do školy sice měl košilku a džiny, ale okopané, špinavé boty. Je fakt, že ona na to asi moc není, byl to prý i jeden z důvodů hádek v manželství a když jsem k muži přišla a třídila jsem věci po malém, tak to opravdu žádná sláva nebyla, zaprané, flekaté, děravé.

blahova_andrea
29. črc 2018

@pavses my taky dřív měli oblečení, jak jsem psala. ale ona teď chce, aby chodili v oblečení od ní, jiné není dost dobré. neřeším. co mají v kufříku, to nosí. a vůbec mě nezajímá, že teda něco sebou nemají a tak si zničí to, co si vzali nebo to mají víc dní po sobě. co vím, tak je vlastně ani nebalí. pošle je si zabalit sami. už se nad takovými věcmi nerozčiluju. mám horší starosti 😀

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea Hmotné věci nepotřebují tak moc, jako tohle. My jsme třeba holky mohli vzít k moři jen jednou, a to nežijeme nějak špatně. Ale rádi jezdíme po republice, hodně toho nachodíme, hrajeme s nima hry...a to je to, co si budou pamatovat. Nebudou jednou vděční za to, že měli jako malé super tablety nebo počítače, ale že s námi mohly být, že jsme se jim věnovali. Pro nás je třeba obrovská pocta, když jsme se loni ptali s obavou Káji, jestli se jí s námi chce ještě na dovolenou (jižní Čechy), a ona se s údivem zeptala, proč se ptáme, že to si ujít nenechá 🙂 To je to, na co budou jednou vzpomínat, a co budou předávat svým dětem 🙂

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky

@blahova_andrea
Děkuji za názory, ono je toho teď prostě nějak víc najednou, časem to zase určitě budu vidět klidněji ☺️ Teď je to tábor, ona nám řekla, ať ho vezmem někam k moři a sama jela do lázní, kupovali jsme zase oblečení a dva týdny na to nám přišlo od soudu, že chce zvýšit na 4300 a když se s mí manžel bavil, tak se nestyděla říct, že má dluhy, takže na co ty peníze asi jdou jistě napadne každého... Mimochodem, u moře jsme nebyli a ani nepojedeme, protože to jsou v této době další výdaje navíc, co nemáme. Ale to mě až tak netrápí, spíš ta drzost maminky.

oveckaluky
29. črc 2018

@pavses Poslední a jediná rada - neřešte peníze, pokud nemusíte, a užívejte si kluků, dokud jsou malí. Buďte rádi, že se mají oni rádi, nic důležitějšího v životě (nemyslím teď třeba zdraví) vážně není...a život utíká strašně rychle, užívejte si je a nenechte si společné chvilky protéct mezi prsty 🙂 Fakt to není klišé 😉 A nerozčilujte se, za to to nestojí a stejně si tím asi moc nepomůžete 😉

blahova_andrea
29. črc 2018

@pavses ji ale nepřevychováš. každá jsme nějaká a i to, když zůstanou ženy na děti sami pak řeší jinak, některé to změní, zlomí, jiné posílí...nedělej si vrásky tím, co změnit nemůžeš a věnuj se tomu, co ovlivnit jde. my s ex taky nikdy kamarádky nebudeme. já už prostě neřeším. nevím ani kolik jsou aktuálně alimenty, nevím kolik přesně se posílá v pololetích na školní pomůcky, nevím, kolik stála půlka tábora nebo lyžáku apod. (a to taky ne vždy nakonec jedou, ale peníze se nevrací, že?) pokud tu děti mám, věnuji se, kupuji všem stejně, nedělám rozdíly v pravidlech (mám ale fakt zlaté nevlastní děti), ale pokud tu nejsou, tak neřeším a soustředím se na ty své. zbláznila bych se.

dominikaromanova
29. črc 2018

@pavses, asi mám divné děti, protože tyto věty na ne vůbec neplatí. “Ono to tak fakt je. U šestiletého se to oblečení koupí jednou za rok, triček a spodního prádla samožrejmě víc, ale to přece není taková položka.” Boty kupuji i 5x do roka (hlavně dceři) bundy 2x do roka, trička, kalhoty, rifle, spodní prádlo 1x za dva měsíce, taky chci děti co tak pomalu rostou. 😂

Mozna bych na nějakou dobu omezila veškeré výdaje za kluka jen na ty nejnutnější, a pozorovala jak chování kluka, tak i matky.

blahova_andrea
29. črc 2018

@dominikaromanova fakt musíš kupovat oblečení po dvou měsících? to by mě zruinovalo. naštěstí mám teda děti, které mají bundu běžně na dvě sezony. prádlo na několik let 😅 boty jsou boty, ale zbytek se dá

dominikaromanova
29. črc 2018

@blahova_andrea, Jj, když z toho nevyrostou tak to záhadně zničí. Hlavně dcera, ta je expert na ničení oblečení. 😂 U syna to je již lepší, už tak rychle neroste a noha se mu také zastavila.

blahova_andrea
29. črc 2018

@dominikaromanova fakt dcera ničí víc? u nás teda klasicky kluk 😀

sahrazad1
29. črc 2018

@pavses kluci jsou vlastni sourozenci, ale polorodi (spolecny jeden bio rodic), to jen tak mezi nami ...

blahova_andrea
29. črc 2018

@sahrazad1 já to vždy brala tak, že pokud je společná matka, jsou vlastní. pokud je společný "jen" otec, tak jsou nevlastní

sahrazad1
29. črc 2018

@blahova_andrea takhle to myslím byvalo kdysi, ale je to jinak, opravdu. Ale emocionálně chápu.

blahova_andrea
29. črc 2018

@sahrazad1 jak bylo kdysi? jako oficiálně? já to nikdy nestudovala, takto jsem to vždy brala, i my to přijde logický. a už mi to zůstane 😀

pavses
autor
29. črc 2018

@sahrazad1 To mě nikdy nenapadlo, ale určitě je v tom velký rozdíl. V té rodině je pro děti většinou nejzásadnější ta matka a když jsou obě děti její i když jiní otcové, budou na tom vždycky stejně. Kdežto macecha ( ten výraz je ale škaredej 😃) ač bude mít dítě svého manžela sebevíc ráda, vždycky bude víc milovat to její vlastní. Ale to je přirozený, bylo by divný, kdyby to bylo naopak 😀

sahrazad1
29. črc 2018

@blahova_andrea nevis-li si rady, je tu strýček google https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Sourozenec

sahrazad1
29. črc 2018

@pavses je to pravda, oboje. Sourozenci jsou vlastní , ale i to, že matka ma ke svym detem vždy blíže. Aby také ne, kdyz je 9 měsíců nosi pod srdcem, ze. Spíše ale chci poukázat na to, ze je vzdy dobre, aby kdyz to jde, k sobě sourozenci meli blizko a pekny vztah. Kdyz to jde tedy

pavses
autor
29. črc 2018

@sahrazad1 Přesně tak, jednou tu zůstanou sami a je fajn, když v dospělosti budou mít někoho blízkého za kým jít. Partnerské vztahy se můžou rozpadnout, děti odejdou, ale sourozenec ať už vlastní či ne, je osoba, která tady vždycky bude.

pavses
autor
29. črc 2018

@sahrazad1 I z toho důvodu nechci být ta zlá macecha, která dítku nedopřeje jen proto , že je mnohdy navedený nebo prostě, že není její, protože jednou je to brácha mého syna a moc bych si přála, aby byli kámoši i v dospělosti. Zároveň ale chápu, že to je pro některé ženy těžké, každá se musí hlídat, není to snadný úděl být macechou 🙂

dominikaromanova
30. črc 2018

@blahova_andrea, jj, nekdy je snad o horší jak kluk. 🤦‍♀️😂